1864. 77. DOHDERPAG 6 OCTOBER. 51'" Jaargang. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95 ff. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlSn worden a ut et. d» regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodbertgten van 1-6 regels f l,3t»behalve het zegelregt, De Inzending van advertentlEn kan geschieden tot vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave. Onder no. 77 wordt bij dit nommer uitgegeven een Bijblad, houdende een Overzigt van den staat van begrooting der gemeente Goes voor 1865 en deszelfs Memorie van toelichting benevens een vervolg op de Kijkjes in Zuid-Beveland; eenige advertentien enz. Waarom zwegen de ministers bij de discussien over bet adres van antwoord in de Tweede Kamer? Die vraag verdient over weging, vooral omdat de oppositie nu dat zwijgen laat rusten, terwijl zij, tijdens de discussien, de ministers als het ware uit tartte. De heer Groendie er bovenal op uit scheen ora hen aan het praten te krijgen zeide zelfs, dat zij wel op de tribune konden plaats nemenalsof de ministers in de kamer overbodig waren geworden. Vooreerst mag niet vergeten worden, dat niet één minister zweeg, wanneer bepaalde vragen tot hem werden gerigt. En dat zij zicb verder niet in het debat mengden, mag als politieke wijsheid gelden, hoe heftig de oppositie ook dat zwijgen aangevallen heeft. De commissie van redactie had voorop gezet, dat de kamer zelfstandig haar gevoelen zou uitspreken. Dit eenmaal aangenomen zijnde, moest de regering het zwijgen bewaren, wilde zij den schijn niet op zieh laden, dat zij op de zelfstandigheid der kamer inbreuk wilde maken. De oppositie Maar wij veroorlooven ons daarbij de vraag, of niet de congre» leden verbaasd zullen geweest zijn over deze collectie holle en wanklinkende woordenwaaruit men waarlijk niet tot het hel dere begrip en gezond verstand van den geachten voorzitter be sluiten kan. Eene wetenschap die gezegend wordt door hetgeen zij schept. Men denke zich bijv. een scheikundig praeparaat de scheikunde zegenende. Voorts de wetenschap de waarheid. Men behoeft dus niet langer over de waarheid te twisten. Zij ia door den heer Hartsen gevonden, maar wij vreezen, dat het Zijn Ed. moeijelijk vallen zal haar adres optegeven. En dan dat magnifique slotde waarheid is de vooruitgangWat schoone woorden, vooral in het oor van wie den spreker kentde heer Hartsen bevorderaar der wetenschap, dus van de waarheiddus van den vooruitgang(Zie Bijblad. Handel, der Eerste Kamer.) AStimenfanÖsctje 35erigten. De tweede kamer der Stat. Gen. heeft Maandag eene zitting gehouden waarin de voorzitter kennis heeft gegeven, dat door de afdeelingen zijn benoemd tot leden van de commissie tot hernieuwing van het reglement van orde, de heeren van Golsteiit, had niets liever gezien dan een herhaald spreken der ministe- Kappeyne, Heemskerk, van der linden en Begram. Na afloop der riële hoofden, om bij den uitslag, die toch wel dezelfde zou zitting hebben de afdeeiingen de wetsontwerpen nopens het ge- geweest zijn te kunnen zeggendat die alleen verkregen was neeskundig staatstoezigt nader onderzocht, door het overwigt dat de ministers hadden uitgeoefend. Zij had zoo gaarne dezen of genen minister een woord laten ontlokken, waarvan zij een oorlogswapen had kunnen smeden. Men doorzag dat plan enverijdelde het. Maar van daar dan ook nu die woede. Wat het adres uitdrukt, dat heeft de kamer vrij en naar overtuiging, zonder eenige pressie uitgesproken. En deze eerste stemming heeft bewezen, dat, waar in den loop van vol gende beraadslagingen de meerderheid aan de zijde der regering zal staan dit het gevolg is van die natuurlijke ongedwongene overeenstemming tusschen het ministerie en de meerderheid der kamerdie reeds bij de opening der zitting schitterend geble ken is. Een behoudsmanlid der Eerste Kamer de welbekende heer Hartsen, heeft in eene der afdeelingen van het nationaal congres gepresideerd en wel in die, waarin Zaturdag over onze koloniën en over haar bestuur werd gehandeld. De houding van dien heerals president in de zamenkomstmag wel eens besproken wordenomdat wij hem gedurig ook op parlementair terrein ontmoeten. Toen Multatuli ten aanhoore van de vreemdelin gen onze regering had gehoond, moest een vreemdeling op staan, om te eischen, dat daarop zou worden gerepliceerd, terwijl de president eenvoudig zweeg en liet honen of prijzen wie wilde, "Volgens officiëele berigten is onze zeemagt in Japan nog niet tot eenigen aanval gedrongen geworden en was nu een Engelsch schip de baai van Samonosaki ingestevend om den weerbarstigeu prins te dwingen om niet lager belemmeringen aan de schepen der onderscheidene mogendheden in den weg te leggen. Aan boord van dat schip bevonden zich een araerikaansch officier, een officier van onze marine en twee japannezen. Particuliere berigten zeggen, dat de laatste behoord hebben tot het gezantschap, dat ook Ne derland bezocht. Zij hadden geheel de Europesche kleeding aan genomen en deden den togt mede om aan den Japanschen prins mededeeling te doen van de wijze waarop zij in Europa ont vangen waren. Op grond waarvan zij hem tot toegevendheid meenden te zullen bewegen. Mogt echter hun pogen mislukken dan zou al spoedig een ernstige togt ondernomen wordenom de belangen der handeldrijvende natiën krachtig voortestaan en met het kanon aan te dringen. Z. M. heeft bepaald dat, met ingang van 1 Nov. weder bq het corps ingenieurs van den waterstaat invalt de hoofdingeneur 2 kl. B. P. G. van Diggelen; en met ingang van denzelfden datum bevorderd- tot hoofdingenieur le kl. den heer C. Bruinings. Terwijl bij ministeriële beschikking met ingang van 1 Nov. de dienst van den waterstaat in het 6 district (Noord-Braband) op gedragen is aan den hoofding. B. P. G. van Diggelen. Spoediger dan wij verwacht hadden wordt ons schrijven van in plaats van of den spreker, die zulks verdiende, tot de orde de vorige week bewaarheid. Eeeds aanstaanden Dingsdag avond te roepen of zelf de verdediging op zich te nementerwijl het nu allen schijn heeftdat de heer Hartsen zich verkneuterde ouder die aanvallen tegen de liberalen en hun bestuur, waar voor hij gaarne zijne conservatieve vrienden ook een veeg liet geven. Eerst aan het einde der vergadering heeft de president Hartsen gesproken en wel om den wensch uittedrukken, dat de debatten in het congres gehouden, de weienschap tot nut mogten strekken. Hij voegde er bij, welke wetenschap hij bedoelde, namelijkdie men zegent door hetgeen zij schept. Hetgeen zij schept omdat zij de waarheid is en de waarheid alleen is de voor uitgang. Wij nemen deze woorden over uit het verslag in het zekere Dagbladwaarin deze speech uitbundig bewierookt wordt. zal de heer van den Bergh uit 's Gravenhage hier als spreker op treden en de reeks der aangekondigde voorlezingen openen. Behoort het reeds tot de zeldzaamheden, dat vreemde sprekers zich hier doen hooren, het behoort nog veel minder, tot het gewone dat mannen van beroemden naam onze verwijderde stad bezoeken. Wij twijfelen dan ook niet of een talrijk publiek zal bewijzen, dat men den gevierden vaderlandschen dichter gaarne wil hooren gelijk wij ons overtuigd houden, dat zijn optreden een rijk en rein genot verschaffen zal. In de tweede helft van Sept. jl. is te Krabbendijke het getal poklijders met 15 vermeerderd en dus tot 243 geklommen. - In 't geheel zijn nu nog ziek 8 personen2 zijn overleden die niet gevaccineerd waren. Onder die 15 later aangegeven w«ft

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1