33(RiienfttnÖscOe lengten. J3uüeiifaiiï). Uemengöe Sfcrigten. voor de uiagtigSfè;"die^a£gï> dat zij de natie vertegenwoordigt, t'Zou maar /ifitsfelv',ywi«ejecVie geweest zijn en de zaak was er volstrekt Maar dwazer is, het om nu van eene tira'^j^^epleegd, op: /liet gezonde verstand en de waar digheid van h^tr denkeptte" wezen, te spieken. Of moet aan de groote meerderh'eid der tweede kamer gezond verstand worden ontzegd, en wat is eene tiranny gepleegd op de waardigheid van het denkende wezen? Men kan dwinglandy uitoefenen over een denkend wezen, maar nimmer over zijne waardigheid want de overheerde verliest zijne waardigheid niet, ;zoo hij die ten minste bezit, als hij voor de overmagt bukken moet. Het schouwspel is vermakelijk, waar wij de oppositie als de razende Boeland zien opvliegen, tegen de feiten door een geheel volk toegejuicht, wanneer men de zaak beschouwt buiten verband met de hooge aange legenheden, die hier op het spel staan. Maar nemen wij aan, dat zij, die nu in scheldwoorden eti hatelijkheden voor hunue nederlaag eene vergoeding zoekenook gerekend willen worden voorstanders van 's lands belangen te zijn, dan wordt het een waar treurspel. Indien de oppositie-mannen ook onder de den kende wezens w illen gerangschikt worden wat dan te denken van hun gezond verstandals zii zóó redeneren Waar blijft hunne waardigheid als zij zich zoo diep verlagen. Wij eerbiedigen het re/t der minderheid om trouw aan hare beginselen even onverholen hare meening uittespteken, maar de geheele natie zal haar het regt betwisten om van dwingland te gewagen, waar zij in eenen eerlijken strijd verslagen wordt. Eene minderheid, die met waardigheid wijkt, verdient eerbied; eene die hare overwinnaars smaadt en miskent, verdient slechts medelijden of verachting. Z. M. de koning heeft de commissie uit de tweede kamer ontvangen, die belast was met het overbrengen van het adres van antwoord. De afdeelingen der tweede kamer zijn reeds werkzaam ge weest met het onderzoek van sommige wets-ontwerpen. Heden zullen de ontwerpen betrekkelijk het geneeskundig staatstoezigt onderzocht worden en Woensdag het onderzoek van de begrootings wetten aanvangen. Op de begrooting voor den aanlpg van staatsspoorwegen jjij de Tweede Kamer ingediend en die 21 millioen bedraagt, is vóbr het kanaal door Zuid-Beveland 629,300 en voor de spoonveg- lijn BozendaalVlissingen 871,500 uitgetrokken. Volgens de memorie van toelichtingzal in het volgend jaar vermoedelijk de aanbesteding kunnen plaats hebben van de baan tusschen Goes en het Sloevoorts de voltooijing van het kanaal en misschien ook van den dam door de Ooster-Sehelde. De offieiëele berigten omtrent de kinderziekte luiden Te Goes zijn sedert den 15 Sept., ons laatste berigt, bijge komen 6 lijders allen niet gevaccineerd overleden 2 waarvan 1 gevaccineerd. Er zijn dus tot en met 30 September aangetast 437 personen, daarvan zijn 322 niet en 115 wel gevaccineerd. Overleden 30 waarvan slechts 3 gevaccineerd. Hersteld zijn 404 lijders en blijven nog onder behandeling 3 personen in 3 huisgezinnen. Te Wolf aartsdijk zijn tot en roet den 30 Sept. 1864, aangegeven 33 lijders. Van de aangetasten waren 17 allen vóór vele jarengevaccineerd en 16 niet gevaccineerd. Als hersteld werden opgegeven 13, overleden: 3. Van deze waren 2 in hunne vroege jeugd gevaccineerd één niet gevaccineerd. Nog niet hersteld: 17. Van de in de laatste 10 jaren gevac- cineerden werd, tot heden, geen enkele door de ziekte aangetast terwijl alle vroeger gevaccineerde pok lijders behoudens zeer enkele uitzonderingen door varioloïden (gewijzigde en ligte pokken) werden aangedaan. In het begin der volgende maand zullen een dertigtal korporaals- titulair naar de verschillende infanterie regimenten vertrekken om tot korporaals-effectief benoemd te worden. Ter vervulling der daardoor bij het instructie-bataillon te ontstane vakaturen zijn bereids tegen de helft van deze maand een gelijk getal jon gelingen tot plaatsing opgeroepen. Donderdag heeft de adjudant van Garibaldi een bezoek ge- bragt aan het Utrecbtsche studentencorps, dat in het voorgaande jaar zijne sympathie aan Garibaldi heeft betuigd. De adjudant heeft een dejeuner gebruikt bij den rector van het corps, eene vergadering van den senates veteranorum bijgewoond en een bezoek gebragt aan de studenten sociëteit. Terwijl uit sommige streken van ons land de berigten omtrent de aardappelen ongunstig luiden, omdat men er veel bederf in waarneemt, schrijft men uit de Alblasserwaard. dat de opbrengst goed, de kwaliteit onverbeterlijk is en dat slechts in enkeie ge vallen de ziekte in sommige knollen wordt bespeurd. Plaatsgebrek verbiedt ons buitenlandsche berigten optenemen, die overigens ditmaal niet belangrijk konden zijn. Maandag 11. vermaakten eenige personen te Granton zich met baden, toen een derzelven zich plotseling tot driemalen toe ge beten voelde door een jongen haai, die niet eer verdween, dan toen andere zwemmers den aangevallene te hulp kwamen. Een Engelschman wiens weerkundige voorspellingen aanvankelijk vrij wel zijn uitgekomen, heeft voorspeld, dat men van 3 tot 12 October hagel en scherpe koude zal hebben, van 13 tot 28 October zeer droog weder, doch tevens vinnige koude, daarna langdurend fraai weder. Te Rumilly in Frunkr k heeft een zestigjarig man zich doodgehongerd Zwak van geestvermogens was hij zeer gedrukt, door de veroordeetiug van zijn zoon tot 6 maanden gevangenisstraf. Welke pogingen zijne vrouw deed om hem aan het eten te krijgenhij bleef volstandig weigeren en hij stierf uitgeput na elke lafenis zelfs te hebben geweigerd. - Te Lanteuil is eene tweede Engeltje van der f'ties opgestaan. Een nog jeugdig meisje heeft gedurende vijf maanden niets ge geten, zij is streng bewaakt, men heeft op ni erlei wijze haar in verzoeking gebragt, maar zij blijft, naar men zegt, niets gebruiken. Eene enkele maal nam zij een bonbon in den mond, maai kreeg eene lievige benaamvdheid toen er eenig vocht in de keel kwam. Volgens sommigen moet hier aan een mirakel worden gedacht. In der tijd is hier en daar melding gemaakt van boven den grond groeijende aardappelen, door den heer Dikkers uil Almelo aan professor Suringar toegezonden. Deze geleerde heeft in de Landbouw Courant zijn oordeel over die plant medegedeeld. Hij beschouwt ze als de vruchten van eene zieke aardappelplant, die weinig of geene onderaardsche knollen hebben. Het is tiet gevolg eener verplaatsing van den groeide onderaardsche deelen der plant zijn ziek en het zetmeel, dat zich in de bladeren vormt, blijft in de bovenaardsche deelen en zet zich daar tot knoppen, die de plaats der aardappelen vervangen. Ir, den morgen van Diugsdag den 20 dezer heeft boven de gemeente Groede een hevig onweder gewoed, waarbij de bliksem sloeg in het huis van een metselaar in de Bleekerstraat, en wel door den schoorsteen, ver volgens door den gemetselden schoorsteen muur in het woonver trek, langs den wand lot tegen de zoldering, waarin een gaatje werd geslagen, waardoor hij een kist met in hooi gepakte glazen pannen ontvlammen deed; daarna keerde hij weder langs den wand, achter een kastje, sloeg een gat in het schoorsteenstuk en verliet zoo weder door den schoorsteen liet vertrek. De vrouw van den metselaar, die in het vertrek aanwezig was, is onge deerd gebleven. Een hovenier in de stad Troyes had opge merkt dat, toen de cholera heerschte, de wijk, waarin talrijke leerlooierijen gevestigd zijn, van de epidemie verschoond bleef. Van deze opmerking, dacht hij, ware weliigt partij te trekken in het belang van zijn vak, namelijk om den aard ippel te ge nezen van of te behoeden voor de ziekte, waardoor de plant sedert eenige jaren is aangetast. Hij nam er de proef van en wierp bij het poten van genoemde aardvrucht in elk gat, waarin hij den poter neerlegde, tevens een schepje run. De uitkomst zijner proefneming was, zegt men, schitterend. Dat gedeelte van zijn land, waarop hij deze methode toepaste, bleef van de ziekte ver schoond, en op het overige gedeelte werd zijn oogst door de ziekte nagenoeg geheel vernield. In een der Javaansche Couranten komt een schrijven voor uit Batavia, waarop men, als afkomstig van eene geachte zijde, de aandacht wil gevestigd hebben. Het betreft een eenvoudig middel tegen de cholera, dat zeer speci fiek wordt geacht en waarvan de resultaten bevredigend zijn. Het middel bestaat in het gebruik van Ammonii Liquida waarbij een twintigste gedeelte (in volume) pepermunt olie wordt gevoegd, en dat met een half bierglas water moet worden ingenomen. 15 a 20 druppels doen binnen een half uur eene gewenschte uit werking, waarna de lijder kamillen thee gebruiken moet. Sedert meer dan 15 jaren is dit middel bij honderde gevallen aauge- wend en nog nimmer heeft het gefaald. UITTREKSEL van het veeslag van den toe stand der provincie zeeland, over 1863. Fervolg.) HOOFDSTUK IX. Openbare veiligheid en gevangeniseen. a. Openbare veiligheid. De openbare rust en veiligheid werd in het afgeloopen jaar nergens ge stoord. Buitengewone maatregelen van politie waren niet noodzakelijk. De gepleegde misdrijven bepaalden zich tot dieverijen van gering aanbelang. Bijzondere klagten over bedelarij werden door ons niet vernomen. Het getal personen die wegens bedelarij en landlooperij te regt stonden, bedroeg 40. Van dezen werden 4 vrijgesproken; de overigen werden tot gevangenis straf veroordeeld. Rampen ent Eene schnur onder Krniningen brandde op den I September geheel af. Bijna de geheele oogsteen varken en twee kolveren gingen daarbij verloren. Naar de oorzaak van dit onheil werd te vergeefs onderzoek gedaan. In den namiddag van den 13 dier maand, geraakte eene onder de ge meelde Kats gelegene schnnr, men weet niet door welke oorzaak, in brand, en "ging met den daarin geborgen oog9t verloren, terwijl een veulen, acht varkens en twee kalveren daarbij omkwamen. Straatverlichting Do straatverlichting met gaz te Goes word gezegd voldoende te ïjjm

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2