$tutenfanö. fjemcngöp, lengten. merVing hadden op de uitvoerysk van de wet van 1857 de feiten mogten aanwijzen, waaibp zfi zich schijnen te beroepen. Een amendement jiftnpd'eii beet>«» gispen is door de commissie overgenomen. Daa&'c^J^^'Srawrden, „het denkend gedeelte der natie beseft diep de onÊtjhfctlylre waarde van een openbaar onderwijs," gewijzigd, en" mèn^'leest nu: voor „het denkende gedeelte der natie," algemeetfheeft men enz. Men meende dit beter omdat anders degenen die tegen dit artikel stemden konden gerekend worden, niet tot het denkend deel te behooren. Intussehen is door de verandering de kracht van het gezegde in deze versterkt, en toch is het geheel zonder stemming aangenomen. (Per telegraaf.) In de zitting van dezen morgen is de dis- oussie over het adres ten einde gebragt. De wensch, dat een ontwerp van wet tot afschaffing der tienden zou worden inge diend, is daarin opgenomen en vervolgens is het geheele adres aangenomen met 42 tegen 27 stemmen. De minister van finan cien heeft nog verklaard, dat het ontwerp van wet op de grond belasting in Limburg mede zal ingediend worden, maar nu in verband met andere ontwerpen. Naar men zegt, zal de wijziging van het korps van den water staat, die in de troonrede is aangekondigd, het volgende jaar nog geen plaats hebben, om de groote kosten daaraan verbonden. Het plan bestaat om de dienst voor het rijk en voor de provincie aftescheiden, terwijl die nu door de ingenieurs gelijktijdig ver vuld wordt. In de maand November zal weder een examen worden afge nomen van de onder-officieren van het legerdie naar den rang van tweede luitenant dingen. Bij het wapen der infanterie zijn 25 plaatsen voor het gewoon en 3 plaatsen voor het ligter examen; voor dat der kavalerie 1 plaats en voor dat der artil lerie 2 plaatsen opengesteld. Het schijnt dat er thans ernstig aangedacht wordt om de vestingwerken van Bergen-op-Zoom te slechten en dat dus het meesterstuk van Coehoorn, ook buitenslands bekend en beroemd, deszelfs slooping nabij is. Volgens de Middelburgsche Courant zal de nieuwe gevangenis alhier in den aanvang van 1865 in dienst gesteld kunnen worden. De Prachtbijbelvan wege het Nederlandsch Bijbelgenootschap bij gelegenheid en ter gedachtenis van het vijftigjarig bestaan des Genootscliaps uitgegeven en voor den prijs van zes gulden op aanvraag verkrijgbaar gesteld, ligt bij den secretaris der af- deeling Zuid-Bevelanddr. E. Moll alhier, ter bezigtiging. Naar wij vernemen zullen aanstaanden Maandag de maande- lijksche zamenkomsten van de rederijkers-kamer Vondel alhier weder een aanvang nemen. Gedurende vijftien jaren heeft die kamer haren roem gehandhaafd, en niet alleen heeft menige op voering van de prijsstelling van het publiek blijk gegeven, maar de kunstlievende leden, die geregtigd zijn de maandelijksche oefe ningen bij te wonen, hebben daardoor menigen avond genoeglijk doorgebragt.. De belangstelling dier kunstlievende voorstanders van poësie en reciteer-kunst is eene aanmoediging voor de wer kende leden, om met ijver voorttegaan op den ingeslagen weg, en wij hopen daarom, dat eene trouwe opkomst in de eerste bij eenkomst van dezen winter bewijzen zal, dat het ernst is om eene vereeniging te ondersteunen dieja aan het genot is gewijd maar tegelijk eene beschavende en veredelende strekking heeft. Onze stad kan uit den aard der zaak niet zoovele bronnen van oefening en uitspanning openen als men in grootere plaatsen aantreft. Het weinige moet daarom gewaardeerd en in stand gehouden worden. En ook hier zal het wel gelden dat men door belangstellend deelnemen in hetgeen goed en nuttig is niet alleen zich zeiven bevoordeelt, maar ook een opwekkend voor beeld geeft, waardoor in ruimer kring nut kan worden gesticht. De letterkundige voorlezingen in vorige winters hier door dr. S. Piccardt gehoudenzullen zoo wij wel onderrigt zijn dezen winter, door hem in vereeniging met andere letterkundigen, worden voortgezet. Beeds in de volgende maand zou de reeks dezer voorlezingen geopend worden, door onzen Nederlandschen dichter, den heer 8. J. van den BergJt uit 'sGravenhage. In eene buitengewone vergadering van ingelanden van den Polder Hoedekenskerke, is heden eene voordragt van drie kan didaten vastgesteld ter voorziening in de vacature van Dijkgraaf. De Ie kandidaat is dhr. A. Serveransde 2e dhr. J. Saven de 3e dhr. C. P. Lenshoek. Tegen het adres aan den koning van den heer Bylert, notaris te Rotterdam die daarin beweertdat het notaris-ambt in diep verval verkeert, is zijn stad- en ambtgenootde heer van Men heren opgetredenmet een ander adres aan den koning, waarin hij die bewering weerspreekt, en tevens middelen tot verbete ring van het uitoefenen van en het toezigt op dat ambt aangeeft. De pruissische regering heeft dezer dagen herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij voortaan een uitgebreider gebruik dan vroeger zal maken van haar regt, om stedelijke benoemingen niet goed te keuren, indien de gekozenen tot de liberale partij be hooren. Mogt ten gevolge daarvan eene plaats gedurende eenigen tijd onbezet blijven, dan zal zij daarin door directe benoeming voorzien. Is hier te lande de klagt gerezen over het wetenschappelijk gehalte van den onderwijzersstand, in Pruissen gaan er thans stem men op, over den maatschappelijken toestand der onderwijzers. Naar aanleiding van een diefstal en valschheid in openbare ge schriften door een paar onderwijzers in Stettin gepleegd, brengt men bijzonderheden aan het licht, waaruit blijkt aan welke ver zoeking deze personen in Pruissen blootstaan. Thans nog bestaat er iu de eerste handelsstad van Pruissen, te Stettin, eene school, onder beschermheerschappij des konings, waarvan twee onder wijzers, beiden vaders van gezinnen, de een 18, de andere/15 's maands als inkomen genieten. Deze zijn het die zich aan het misdrijf hebben schuldig gemaakt. De hoofdonderwijzer aan die inrigting heeft 540, de tweede 270. De onderwijzer in de hoogste jongensklasse heeft 180, die der lagere klassen 256, 200 en 170,'tls waar, zij hebben vrije woning, maar deze bestaat onder anderen voor de drie laatstgenoemde onder wijzers gezamenlijk uit één dakkamertje. De onderwijzers verkeeren reeds twaalf jaar in dien toestand; vroeger was hun inkomen nog geringer. Het spreekt van zelf, dat niemand vrijwillig zulk eene betrekking zou aanvaarden; maar de regering „benoemt" daartoe de kweekelingen van de koninklijke normaalschool, en de benoemde is verpligt drie jaar lang die betrekking te bekleeden. Bij al de conferenties en congressen die er thans gehou den worden, hebben ook de duitsche hotelhouders zich verpligt geacht bijeen te komen. Hun congres vergaderde te Brunswijk. Onder de hoogstbelangrijke aangelegenheden, door hen in beraad slaging gebragt, was ook de berekening der waskaarsen waarover de reizigers in het algemeen zich beklagen, voorts de grootte der wijnflesschenen het gedrag der dienstboden. De twee eerste klagten werden door de heeren congressanten als geheel onge grond beschouwd. Men zou de middelen om die klagt te doen ophouden op het volgende congres bespreken. Met betrekking tot de bedienden is besloten, om met het zegel der vereeniging voorziene getuigschriften naar waarheid af te geven wanneer men een bediende ontsloeg. De Madridsche Gaceta maakt een besluit der spaansche regering bekend, volgens hetwelk aan de dagbladen, die sedert 1857 tot het betalen eener boete veroordeeld waren, het bedrag daarvan gerestitueerd zal worden. Het gebruik van den telegraaf in ons land is zoo zeer toegenomen dat het aantal berigten in het laatste jaar 653,261 bedraagt, zijnde 126,775 meer dan in het vorige jaar. In eene kleine stad van Bulgarye, leefde onlangs een jeugdig echtpaar schijnbaar gelukkig en tevreden, toen de jonge vrouw bemerkte, dat haar man haar on trouw was. Zonder aarzelen begaf zij zich naar hare mededingster en doodde deze door een pistoolschot. Daarna bragt zij aan haren man eene doodelijke wond met een bijl toe en eindigde met zich zeiven een dolk in het hart te stoten. Te Londen heeft eene vrouw, wier geestvermogens krank warenzich zelve den dood gegeven door eene groote hoeveelheid petroleum te gebruiken. Maandag nacht kwamen eenige personen langs eene haven te Antwerpen en hoorden een akelig roepen, dat van de tweede ver dieping van eene woning aldaar scheen te komen. Een meisje dat in waanzin getracht had zich uit het venster te werpen, was met hare kleederen aan een ijzer blijven hangen en zweefde nu tusschen hemel en aarde. Met groote moeite slaagde men er in om haar weder in hare kamer te krijgen. Sedert heeft zij nog driemalen gepoogd zich zeiven het leven te benemen. Men berekent dat in Frankrijk zijn 1,860,113 honden. Daaronder zijn niet minder dan 495,322 jagthonden en honden van weelde. De belasting die voor deze dieren betaald werd in 1863, bedroeg 5,461,216 frcs. In Rusland bevindt zich een priester die 110 jaren oud is, terwijl de priester die hem gedoopt heeft ook nog leeft. Als men aanneemt, dat deze op 25 jarigen leeftijd geor dend werd, dan zou hij nu 135 jaren tellen. Men kent zijn leeftijd niet regt, maar hij is nog zoo vlug, dat hij een gedeelte van zijn priesterlijk werk kan waarnemen. Te Konstantinopel is een der meest bevolkte wijken geheel afgebrand. Niet min der dan 172 winkels, 29 huizen en eene schoone nieuw ge bouwde moskee zijn een prooi der vlammen geworden. Gelukkig is er niemand bij omgekomen. Op het raadhuis te Lunenburg is een gedenkteeken opgerigt voor een varken. Het is een var kenspoot die in eene glazen kast wordt bewaard. Men leest daarop in het latijn een opschrift waaruit blijkt, dat die poot het overschot is van een varken, dat zich beroemd heeft gemaakt door de ontdekking van de Lunenburger zoutbronnen.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2