üanGesteÖingen. 35un]crfi$cii Stnnö, Jïïtööefen oan oeroocr. flöoertentten. PROVINCIALE GELDLEENXNG f 5S5.000.00 (tweede gedeelte). Voor zoo ver dit uit de aan ons medegedeelde verslagen der gemeenten en op andere wijze bekendis, is daarvoor in 1863 uiigegeven: een bedrag van 30133,105, dat geheeJuUfc^S, fondsen der betrokkene gemeenten is bestreden gewordenmet uitzondering van 9914, die door bet rijk en de provincie, en wel ieder voor de helft, ten behoeve van het schoolgebouw met onderwijzerswoning te Duivendijke en te Vrouwepolder, als f 5764 aan eerstgenoemde gemeente en 4150 aan laatstgenoemde gemeente, zijn verstrekt. De zoo even gemelde som van f 30133,10* hoe aanmerkelijk reeds, zou nogtans beduidend meer zijn geweest, wanneer verschillende plannen tot het stichten van nieuwe of het verbeteren van bestaande schoollokalen en onderwijzers-woningennog in den loop van 1863 hadden kunnen worden ten uitvoer gelegd. Vooral wat de kostbaarheid betreft, leveren de plannen niet zelden stof tot bedenking. Wij vleijen ons echter, schoon het plan voor eene prijsvraag uitteschrij ven tot het verkrijgen van goedkoope scholen en onderwijzers-woningen niet kan verwezenlijkt worden, dat niet te min het doel van uwe vergadering zal worden bereiktnamelijkdat de plans voor het stichten van nieuwe schoolgebouwen en onderwijzerswoningenofschoon doelmatig, echter in het vervolg minder kostbaar mogen zijn en dat te eer, omdat wij onze gecommitteerden in de gelegenheid hebben kunnen stellen, bij het bespreken der zaakgebruik te maken van een plan en bestekwaarnaar eenigen tijd geleden in de Belgische gemeente Wachtebeke een schoollokaal met onder wijzers woning is daargesteld en deze gebouwen, ofschoon betrekkelijk Weinig gekost hebbendeons oppervlakkig waren voorgekomen zeer doel matig te zijn ingerigt. Wat overigeus de aanvragen betreftom toepassing van art. 36 van het lager onderwijs voor dergelijke stichtingen, en welke ten vorigen jare door uwe vergadering zijn behandeld geworden, heeft de regering geheel overeenkomstig de daaromtrent door U uitgebragte adviezen beslist, en mitsdien bepaald, dat de gemeente Borsselen 5000, die van Hontenisse f 20000 en die van Hoofdplaat f 4000, in de ten harent voorgenomen bouw zal kunnen bijdragen. Alvorens van dit onderwerp af te stappen, moeten wij hier nog ver melden dat ook de gemeenteraad van Driewegen en die van Schore zich tot de regering hadden gewend, om geldelijke hulp te erlangen; de eerste om de jaarwedde van den hoofd-onderwijzer met f 200 te kunuen ver- hoogen, de tweede voor den bouw van een nieuw schoollokaal met onder wijzerswoning, doch dat beide verzoeken, overeenkomstig het daaromtrent door ons uitgebragt advies, zijn afgewezen. De schoolopziener in het eerste district zegt, dat, wanneer hij de uit komsten nagaat, die de invoering der wet in de drie laatste jaren heeft opgeleverd, hij kan verzekeren, dat door haar veel goeds in het leven is geroepen, al is er dan ook nog veel dat verbetering behoeft. Die van het derde district gaat nog verder en legt de verklaring af dat, zijns inziens, de toestand van het lager onderwijs sedert 1860 merkbaar ver beterd is. Minder gunstig laat zich uit die van het zesde, volgens wien de bestaande toestand nog geenszins als voldoende kan beschouwd worden, hoezeer hij erkent, dat vooruitgang en ontwikkeling ook in zijn district niet valt te loochenenterwijl die van het 2 district meer de aandacht schijnt te willen vestigen, op hetgeen nog ontbreekt, dan op hetgeen reeds is tot stand gebragt, ofschoon ook hij ten slotte eene belangrijke veran dering ten goede niet wil ontkennen. Het bestuur van Oudelande gaf het vorige jaar een blijk van belang stelling in het lager onderwijs door de heffing van het schoolgeld af te sehalft-n. Reeds vroeger was dit door andere besturen geschied en waren, vooral in niet weinige gemeenten, de kinderen van hen die er huüne woon plaats hebben, van de betaling van schoolgeld vrijgesteld, zoodat dit alleen geheven werd van kinderen buiteu de gemeente. Ofschoon de daartoe be trekkelijke besluiten vroeger nimmer bezwaar hebben ondervonden en steeds werden goedgekeurd, zoo vindt de regering tegenwoordig daarin be denking en schijnt het heffen van schoolgeldalleen of hooger van kin deren buiten de gemeente woonachtighaar in strijd toe met art 35 1 lid, der wet op het lager onderwijs, hetwelk bepaalt, dat voor kinderen van dezelfde klasse eener school het schoolgeld gelijk moet zijn. Weder andere besturen toonden zich gezind, om in het belang van het onderwijs zich opofferingen te getroosten door de verhooging der jaarwedden, hetzij van de hoofd-onderwijzers, zooals te Ellemeet, Hoedekenskerke, Kruiningen en Retranchement. Te Kortgeen waar, volgens de wet, wegens het toegenomen getal leer- lingeu de benoeming van eenen hulp-onderwijzer werd gevorderd, werd een voorstel van burgemeester en wethouders om daartoe te besluiten, door den raad verworpen. De burgemeester achtte dat besluit van den raad met de wet in strijdwaarom hij van oordeel was hetzelve, ingevolge art. 70 der gemeentewet niet ten uitvoer te moeten leggen. Bij het ver slag dienaangaande, door onze vergadering uitgebragt, gaven wij te kennen, dat, alhoewel het besluit van den raad in der daad in strijd was met art. 18 van de wet op het lager onderwijs, niet te min art. 70 der ge meentewet, onzes inziens, hier niet kon worden toegepast, omdat het besluit strekte om iets niet te doen, en er alzoo voor den burgemeester niet wel sprake kon zijn van het niet ten uitvoer leggen van zoodanig negatief besluit, maar dat deze had kunnen bepalen het besluit van den raad, hetzij regtstreeks, ter onzer kennis te brengen, ten einde ons collegie maatregelen zou kunnen nemen of bevorderen, om te voorzien in wat de wet eischte, het regelen namelijk der jaarwedde van eenen hulponder wijzer en het benoemen van laatstbedoelde, namelijk, door zijne goed keuring aan de gemeente-begrooting te onthouden eu des noods de toe passing van artt. 126 en 127 der gemeentewet te bevorderen. De regering heeft dit gevoelen gedeeld, 't geen aan den burgemeester is medegedeeld. De zaak is echter later geschikt, daar de raad is overgegaan om eenen hulp-onderwijzer aan te stellen op eene jaarwedde van f 300. De onderwijzers en hunne opleiding. Wat het onderwijzend personeel betreft, zijn ons geene bijzonderheden voorgekomen der mededeeling waardig. Alleen schijnt het vroeger bestaan hebbende gebrek aan hulp-onderwijzers te verminderen, hoofdzakelijk ten gevolge van de normaallessen die aan verschillende scholen in deze provincie verbonden zijn. 16 Sept. 1864. Aangenomen de steenbestorting wederzijds de haven- dijken van Neuzen door J. Filis te Vlissingen voor f 13776. De buitengewone werken aan de Calamiteuse polders in Zeeland zijn meda door genoemden heer J. Filis en anderen, aangenomen voor 61800. Hetgeen ons hieromtrent kenbaar is geworden, is, dat te Middelburg eene bijzondere school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, en te Zierikzee eene gesubsidieerde school voor meisjes is opgeheven, dat daarentegen eene bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in de gemeente Vlissingen is gevestigd, en het getal der bijzondere scholen dus met één is verminderd. Ac/en van lekuiaamheid tot het geven van onderwijs. De commissie, zamengesteld uit den provincialen inspecteur van het lager onderwijs en vier schoolopzieners, bedoeld in art. 41 der wet, heeft ten jare 1863 iu hare voorjaars-zitting 24 personen geëxamineerd. Voor eerst- geinelde zitting had bovendien een persoon zich aangegeven, die ten gevolge van ongesteldheid niet is kunnen opkomen. Wordt vervolgd. van den 10 tot en met den 17 September 1864. Gehuwd Geene. Geboren Ben lOden Jacobus Cornells, z. v. Jan Voois en Dina Reijnhout. den 11 den, Johannes Jacobus, z. v. Jacobus Jo hannes Koens en Maria Theresia de Meulemeesterden 13den Johannes, z. v. Jan de Dreu en Katharina Cornelia Baveco. den 16den, Janna Aagtje, d. v. Marlnus Adriaanse en Dina Cornelia Arnoijs. Overleden Den 11 den, Dingetje Mallekote oud 55 jaren, huisvr. van Jan Rijke. den 14iJen Corneliaoud 2 jaren d. v. Gerrit van der Mark en Maatje Mietje Engelblik. Marinus Moerland, oud 75 jaren eerst wedr. van Johanna Vat de Kan, thans geh. met Johanna Uijt den Bogaart. den 17 den Aagt je oud 14 jaren, d. v. Marinus Adriaanse en Dina Cornelia Arnoijs. -RCefóflpfe <9 9 O STOOMSCHIP: X>IE3 JSILA-ID G-OES. SEPTEMBER 1864. van GOES. ure. van BOTTERDAM. ure. Dingsdag 20 'smorg. 8,45. 5,Donderdag 22 10,30. 5,30. Zaturdag 24 's midd. 12, 8,30. Dingsdag 27 'smorg. 5, Woensdag 21 Vrijdag 23 Maandag 26 s morg. a ii STOOMJAGT: van ROTTEIIDAU. ure. van GOES. ure. Dingsdag 20 'snamidd. 1, Donderdag 22 'smorg. 5, Zaturdag 24 6, Dingsdag 27 9,— Woensdag 21 'smorg. 9, Vrijdag 23 10,30. Maandag 26 's namidd. 12,30. Spoortooot van MidLd.eltourg. Corresponderende op den ten 1 UUP van Bergtn-op-Zoom ver- trekkenden spoortrein naar en op den ten 2 u. 5 m. aldaar aankomenden trein van RozendaalAntwerpen BredaTilburg en Rotterdam. SEPTEMBER 1864. van naar en terug naar Dingsdag 20 Middelburg Tholen ten 7,30 Middelburg ten 3 Woensdag 21 Vrijdag 23 Zaturdag 24 Zondag 25 Maandag 26 Dingsdag 27 Woensdag 28 Vrijdag 30 ii ii n u ii a Veere ii n B. op Z. Tholen 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,45 7,45 a n ii ii Veere n ii 3 3 a 3 3 n 2,30. 2,30. 3 u. 3 n Te Wolphaaitsdijk wordt aangelegd en te Cortgene en Katsche Veer af- en aangezet. Ook te Wemeldinge, Yerseke en Gorishoek, be houdens wanneer tijdige aankomst aan het spoor zon worden gemist. Per Telegraaf, ROTTERDAM, 19 September 1864. TARWE en KOOLZAAD 20 ct. ROGGE en Zomer GERST 10 et. Winter GERST en HAVER 30 ct. ERWTEN 25 ct. lager. MEEKRAP aanbiedingen ruimer, onveranderd, gemakkelijker te koopen. wortelen werden iets lager afgegeven. van De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND Gelet op het besluit der Staten van den 8sten November 1862, n". 5 en op het bij dat besluit vastgesteld plan eener geldlee- ning van 525,000, tegen eene jaarlijksehe rente van vier en een half ten honderdten laste der provincie Zeelandbesluit en plan goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 13den Fe bruary 1863 n». 51 en geplaatst in het Provinciaal blad no. 24 van 1863 Gelet op het besluit der Staten van den 8sten Julij 1864 no. 17 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 22ste n Au. gustus daaraanvolgende, n0. 42 en geplaatst in het Provinciaal blad van 1864onder no. 70 Besluiten: In voldoening aan art. 4 van bovengenoemd plan der provin ciale geldleening van 525,000, ter kennis te brengen van be langhebbenden

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3