die gewesten moetenversterkeneene nieuwe instelling in liet leven geroepen. De Koning, uwe ijverige jzoïg ter bevordering van zoo vele gewigtige aangelegenheden'.ferkennende, wil, dat ik U Mijne Heerende betuiging Jin^jn dank overbrenge. In naam des" Koningï" verklaar ik deze vergadering der Staten- Generaal gesloten. Daarna wordt de minister door de commissie uitgeleid en keert hij naar 's konings paleis terug. Z. M. de koning heeft dhr. Mr. J. A. Philipse op nieuw be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende het tegenwoordige zittingjaar. Was de verwachting van het concert, gisteren avond door het mannenkoor gegeven, eenigzins hoog gespannen, zij is in onze schatting nog overtroffen. Vooral wanneer wij den korten tijd der voorbereiding in aanmerking nemen, kunnen wij niet anders dan met hooge ingenomenheid van de uitvoering spreken. Onze ijverige directeurde heer Kirwaldheeft zich andermaal ook als gevoel en talentvol componist doen kennen en waar wij hem daarvoor de welverdiende hulde brengen, zal hij gaarne met ons dank weten aan den verdienstelijken zanger, die de Bariton-solo met zooveel gevoel en kracht voordroeg. Het kwam ons voor, dat de taak, door dit gedeelte der zangvereeniging opgenomen, wel zoo dankbaar was als bij de vorige uitvoeringdaar het publiek in de zaal vereenigd, nu geen enkele toon verloor. Kon ook dit concert niet meer onder de zomer concerten gerekend worden, het heeft ons met de gelukkigste verwachtingen voor het succes der aanstaande winter concerten vervuld. Wanneer toch het koor zich zoo in omvangkracht en juistheid van opvatting blijft ontwikkelen, dan gaat de beoefening der toonkunst in ons midden eene schoone toekomst te gemoet. Dezer dagen zijn, bij verschillende bevelschriften der arrond.- regtbank alhier naar den proc.-gen. bij het prov. geregtshof in Zeeland verwezen, de vroeger besproken twee gehuwde vrouwen, eene wonende te Biezelinge en eene te Baarland ter zake, dat zij de kinderen, waarvan zij kort na hun huwelijk in het geheim waren bevallen, het leven hebben benomen. Beiden hebben hunne schuld volledig bekend. Men schrijft uit Wemeldinge: Alhier neemt de kinderziekte gelukkig weer af. Sedert ons berigt van 1 September zijn er slechts bijgekomen 3 lijders, allen ongevaccineerd waarvan één overleden. Er zijn dus tot en met 15 September aangetast 251 personen, waarvan 172 niet en 79 wei zijn gevaccineerd, terwijl er 10 zijn overleden. Te oordeelen uit het tal aannemers die het terrein voor de buitenhaven alhier komen opnemen, zullen er bij de besteding op 29 dezer, nog al liefhebbers zijn. Het gerucht, als of ook bij onze gemeente, bij den Bonzijweg namelijk, eene brug over het kanaal zal gelegd wordenschijnt zich meer en meer te bevestigen. Naar men zegt, moet daar van alhier officieus berigt zijn ontvangen. Het Dagblad verzekert dat Z. M. de koning der Belgen con cessie verleend heeft voor het aanleggen van een spoorweg van St. Nicolaas naar de Nederlandsche grenzen en wel in de rigting van Hulst. f Te Brouwershaven is eene afgrijselijke misdaad begaanen heeft ieders gemoed met ontzetting en deernis vervuld. Een nog jeugdig meisje, zijnde tevens eene eenige dochter, is wreedaardig door een pistoolschot vermoord. De geruchten betreffende dien moord, deelen wij vooralsnog niet mede. De justitie van Zie- rikzee doet onderzoek. {Zier. Cour.) Naar wij vernemen heeft het Hare Majesteit, onze geëerbigde Koningin behaagd de opdragt aan te nemen van een bundel oor spronkelijke novellen van den novellist J. A. Engel eerstdaags uit te geven door den boekhandelaar F. Noordltoff, te Groningen. ^uitenCfluD. De inwoners van Jutland zijn door de regering aangeschreven om behalve de oorlogsbelastingen aan de pruissische-oostenrijksche opperbevelhebbers ook nog de andere belastingen te voldoen. Uit verscheidene gemeenten van Jutland is daartegen protest ingediend. Omtrent de vierde zitting van de conferentie te Weenen is nog niets met zekerheid bekend. Het schijnt dat in die bij eenkomst de onderhandeling weinig vooruitgegaan is. Onzeker is het of al dan niet in die zitting besloten is, den wapenstilstand lot den Isten Januarij te verlengen. De betaling der uitkeerings- som voor de hertogdommen die door de groote mogendheden gevorderd werd, heeft Denemarken geweigerd. Meer en meer blijkt het dat in Sleeswijk, inzonderheid in het noordelijk gedeeltede groote meerderheid liever deensch dan (juitsch is, ja zelfs de zoogenaamde duitschgezinden onderteekenen adressen vóór het instandhouden der vereeniging met Denemarken. Waarschijnlijk zijn het de kalme inwoners, die zelf inzien, hoe verkeerd en onbillijk de bevrediging van die dwaze illusie hunner landgenooten om geheel Sleeswijk duitsch te willen maken, daar werken zou. En thans reeds, nu het lot der hertogdommen nog niet definitief is beslist, houden de Pruissen er r van eene andere nationaliteit dan de hunne gee mag zijn. Yan de 85 predikanten in Noord-Sl 83 afgezet, en uit Zuid-Sleeswijk wordt elk geestel spreekt naar het noorden verdreven. Er heeft zich te Berlijn eene vrouwen- en jonkvrouweu- vereeniging gevormd, aan het hoofd van welk genootschap prinses Fr ad er ik Karei staat. Het doel der vereeniging is den koning van Pruissen te ondersteunen. De materiële ondersteuning, welke door het genootschap aanvankelijk kan worden verleendzal waarschijnlijk niet zeer belangrijk zijn, want tot heden ondervindt het nergens éénigen bijval dan in de hoofdstad en de maande- lijksche bijdrage is niet hooger gesteld dan een silber-groschen. In den nacht van den 14den September heeft te Joxtfeld in Wurtemberg onder den vrijen hemel eene vergadering plaats gehad van de Heidenen, die in üuitschland ronddwalen. Volgens den berigtgever, die zegt deze zamenkomst te hebben bijgewoond, heeft zij om de drie of vier jaar in dezelfde streek plaats. Er werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden en verscheidene redevoeringen door Heidenen uitgesproken. Waarover wist de berigtgever echter niet, daar hij de taal des spreke'rs niet magtig was. Verscheidene generale raden hebben den wensch geuit, dat ook in Frankrijk het stelsel van verpligt onderwijs zou worden ingevoerd. De France keurt dat denkbeeld in hooge mate af, als strijdig met de individuele vrijheid. In Frankrijk heeft men echter reeds zoo menige individuele vrijheid verlorendat het behoud van die eene zoo ontzaggelijk veel niet meer waard is, vooral niet bij de goede gevolgen, die het stelsel kan hebben. De Perseveranza meldt, dat de familie Cohen uit Rome de wijk genomen heeft, ten einde zich aan de vervolgingen van het pauselijk bewind te onttrekken. De jonge Cohen isniettegen staande de pogingen van den franschen gezantniet aan zijne ouders teruggeven. $emengöe lengten. Een Londensch industrieel heeft een vreemdsoortig plan be raamd om de lijdende menschheid te hulp te komen. Hij heeft opgemerkt, dat vele borstlijders voor wie een verblijf in de zui delijke staten gewenscht zoude zijn de middelen niet bezitten om derwaarts te reizen en Madera, Napels of Egypte te bezoe ken. Hij wil daarom een terrein kiezen in Engeland zelf, om daar huizen en kerken te bouwen, tuinen en parken aan te leggen, en dorpen te stichten. Het geheel wil hij met glas omsluiten en door verwarmings-toestellen in die glazen wereld eene eeuwige lente scheppen, waar even ais in de zuidelijke staten de gezond heid kan worden herkregen. Onlangs is in Belgie een man. gestorven na langdurig lijden tengevolge van een beet van een papegaai. De Engelsche hertog van Norfolk heeft zijn huis te Londen verkochtomdat hij als de armste der Engelsche hertogen onmogelijk kan rond komen met een jaarlijks inkomen van slechts 960,000. Zondag jl. was een dief ingeslopen in de appartementen van iemand, die, op den faubourg St. Denis, boven een banketbakkerswinkel woont. Na zich van verschillende kleederen en andere voorwerpen te hebben meester gemaakt, wilde de dief zich door den winkel verwijderentoen hij daar eene prachtige taart zag staan. Met het denkbeeld, om het aange name aan het nuttige te paren, maakte hij zich van de taart roeester, doch, aangezien deze pas uit den oven kwambrandde hij zijne vingers en liet de taart vallen. De bedienden kwamen op het gedruisch toeschieten en pakten den dief beet, die thans over de kwade gevolgen van het snoepen in de gevangenis kan nadenken. Toen de drie scherpregters, die te Foix het dood vonnis aan Latour hadden voltrokken, des namiddags de plaats verlieten, trok vooral een hunner de aandacht van het publiek tot zich, doordat zijn rok met het bloed van den ter dood ge- bragte was bevlekt. Er loopt een gerucht, dat een Engelschman, die van Londen naar Foix was gekomen, alleen met het doel om de teregtstelling bij te wonen, dien rok voor 20 pond sterling heeft gekocht. Aan het stationsgebouw werd de koop gesloten. Men rigt te Parijs allerwege dépots van parapluies op, waartoe bij voorkeur de wijnhuizen en tabakswinkels gebezigd worden. Deze parapluies worden voor den prijs van 30 centimes per dag in huur afgestaan. Men gelooft dat die onderneming daar ter stede goede zaken zal maken, mits zij door den huurder telkens de waarde van de parapluie laat deponeren. UITTREKSEL van het veeslag van den toe stand der provincie zeeland, over 1863. Fervolg.) HOOFDSTUK VII. Onderwijskunsten en In het verslag over 1862, in het vorige jaar uitgebragt, maakten wij met een woord melding van de uitgaven, welke voor de gemeenten uit de wet van den 13 Augustus 1857 (Staatsblad n". 103), voortvloeijen. In dat jaar is niet minder dan eene som van f 124325,42 s, wegens liet lager onderwijs, ten laste der gemeentekassen gebleven. Intusschen hoe belangrijk reeds ook deze som moge zijn, over het nu afgeloopeu jaar 1863 zal zij waarschijnlijk eerder meer dan minder zijn hoofdzakelijk ten gevolge van het stichten van nieuwe, of het doen van buitengewone herstellingen aan bestaande schoollokalen en onderwijzers woningen.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2