l\o. Ti. MAANDAG 19 SEPTEMBER, 51"* Jaargang. Jfltttttsefuft bestuur uan $oes. OPROEPING van VERLOFGANGERS. JSinuenfflnÖscQe lengten. (ilSStllE OI RHÏ. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95 fr. p. p. 1,90. W' Gewone advertentiën worden a SO ct. de regel geplaatst. Geboorte*, huwelijks* en doodberigten van 1*® regels f 1,30, behalve het zegelregt, y De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 16 dezer, A n". 9395/1, 3eafdeeling, volgens welke, tengevolge van de door Z. M. den koning gege- vene bevelen de miliciens bij de troepen te paard der ligting 1864, die tot nadere oproeping met verlof gezonden zijntot de werkelijke dienst worden opgeroepen om gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Geeft daarvan den belanghebbenden kennisen roept hun op te weten LAURUS MINNAAR, behoorende tot het regement Veld-Artillerie, om tegenwoordig te zijn aan het Sloe, Zuidbevelandsche zijde, op Zaturdag den 1 October aanstaande, des voormiddags ten tien ure, ten einde van daar naar de hoofdplaats der provincie te worden geleid. Wordende de verlofgangers aandachtig gemaakt: dat hij, die niet aan de oproeping voldoetals deserteur wordt behandeld en dat hijdie niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt of niet voordurend aan de oefening deelneemt of wel ach terlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal worden gehouden als de kommandant noodig acht. Goesden 19 September 1864. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Heden middag is de zitting der Staten-Generaal door Z. M. op de gewone wijze geopend. De koning heeft zich, met den stoet, bij het programma bepaald, naar de vergaderzaal der Tweede kamer begeven, waar de le'den der beide kamers vereenigd waren. Op den troon gezeten houdt Z. M. de volgende openingsrede: Mijne Heeren! Met dankbaarheid jegens de Voorzienigheid kan ik bij de opening dezer zitting den toestand des Vaderlands in het algemeen gunstig noemen. De betrekkingen met de andere mogendheden bleven op den meest gewenschten voet. De Zee- en Landmagt, zoo in het moederland als in de overzeesche bezittingen, geven voortdurend redenen van tevredenheid: Hoewel de toestand van Oost-Indie in vele opzigten bevredigend is, heeft echter tot mijn groot leedwezen eene hevige ziekte Java geteisterd. Het ophouden daar van spoedig te vernemen, is mijn levendige wensch. De gevolgen van de vrijverklaring der Slaven in onze West-Indische koloniën zijn, met het oog op hetgeen elders na gelijken maatregel plaats had, aanvankelijk niet ongunstig. Aan uwe overwegingen zullen de reglementen op het beleid der regering in de koloniën Suriname en Cura9ao, weder worden onderworpen. Tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en door voer in Nederlandsch-Indie en tot regeling van onder scheiden onderwerpen, welke met landbouw en nijver heid-ondernemingen daar te lande in verband staan, zal ik uwe medewerking inroepen. Op het gebied dei- openbare werken wordt voortdurend groote ontwikkeling waargenomen; in verband daarmede breiden zich de diensten uit, die het corps van den waterstaat te bewijzen heeft en met ijver volbrengt, eene hervorming van dezen gewigtigen tak van bestuur, is overeenkomstig de tegen woordige eischen voorbereid. De aanleg der staats-spoorwegen wordt regelmatig voortgezet. Het verkeer op die gedeelten, welke voor de dienst zijn geopend, overtreft de verwachting. Ten behoeve van de aansluiting onzer spoorwegen aan bui- tenlandsche lijnenzijn met naburige staten overeen komsten tot stand gebragt. Aan de uitbreiding van het Nederlandsche spoorweg net, ook nu weder door concessien voor nieuwe verbin dingen bevorderd, moet verdubbelde zorg voor water wegen en havens beantwoorden. Met voldoening zie ik, dat de uitvoering der wet van middelbaar onderwijs allerwege levendige deelneming en medewerking ontmoet. De oogst heeft over het algemeen, hoewel niet rijk, betere uitkomsten opgeleverd dan men vermoed had. Die van de zee-, rivier- en kust-visscherijen waren voordeelig, hoewel zware stormen smartelijke offers hebben geeischt. Onze nijverheid blijft krachtig vooruitgaan. Ofschoon de oorlog-toestand, waarin enkele landen verkeeren, uit den aard der zaak, ongunstig op den handel moest terugwerken, is het echter een verblijdend verschijnsel, dat de aanbouw van zeeschepen toeneemt. De ontwerpen van wet tot regeling van het genees kundig staatstoezigtvan de schutterijen en van de inkwartieringen zullen u op nieuw worden voorgelegd. Ook de ontwerpen ter vervanging van het bestaande wetboek van strafvordering zullen U weder worden aangeboden. De toestand onzer geldmiddelen laat toe, dat in de behoeften van de dienst voorzien en met schulddelging voortgegaan kan worden. De ontwerpen van wet, welke in verband staan met eene geheele afschaffing der plaatselijke accijnsen en andere van financielen aard, kunnen door U worden tegemoet gezien. De regeling van 'srijks algemeene comptabiliteit zal mede in deze zitting bij U in overweging worden gebragt. Moge Mijne Heerende volvoering der gewigtige taak tot welke dit zittingjaar ons roept, onder den godde- lijken zegen ten meesten nutte des Vaderlands strekken Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Zaturdag is de zitting van de Staten-Generaal 186364 door den minister van binnenlandsche zaken op de gebruikelijke wijze gesloten. 'De minister hield bij die gelegenheid de volgende rede Mijne Heeren! De zittingwelke de koning mij opdraagt te sluitenonder scheidde zich door groote werkzaamheid. Zij ontmoette eene reeks van voorstellen tot herziening van het belastingwezen; het wet boek van strafvorderingde reglementen op het beleid der rege ring in "West-Indië; het geneeskundig staatstoezigt. Bleef het, wat deze onderwerpen betreftbij onderzoekten aanzien van vele andere werden afdoende maatregelen vastgesteld; voor een groot aantal werken van algemeen nut hebt gij de vereischte wetten en middelen ingewilligd; gij hebt de lang gewenschte opoffering van een der meest belemmerende en dure accijnsen uitgesprokenden werkkring der Nederlandsche bank door de wet omschreven en uitgebreid; het beheer en de verantwoording der geldmiddelen van Nederlendsch-Indië geregeld; gij hebt tot vor ming van hen, die aldaar eene aan de maatschappij en den staat dienstige bestemming zoeken, en den Nederlandschen invloed in

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1