1864. N°. 6®. DONDERDAG 8 SEPTEMBER. SI* Jaargang. üïmeiifanÖscQe lengten. $utfeiifanö. TöKSSCIIE (OI RAVT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal f 1,95fr. p. p. 1,90. Gewone advertentlEn worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbcrigten van 1-6 regels f 1,30behalve het zegelregt, De Inzending van advertentlën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Op Zaturdag 17 dezer zal het zittingjaar der staten generaal 18631864 worden gesloten en Maandag 19 daaraanvolgende dat voor 18641865 worden geopend. De berigten uit Oost-Indie, die met de fransche mail zijn aan gekomen, loopen, voor zooveel Batavia betreft, tot27 Julij. De cholera verminderde op Java in hevigheid, zonder geheel te wijken, i De natuur was onrustig. Op Java zijn twee vuurspuwende bergen kort na elkander in werking geweest en er waren schokken van aard beving gevoeld. Van de buitenbezittingen luidden de berigten gunstig, behalve van Sintang, op de westkust van Borneo, waar de geest der bevolking aan ons gouvernement vijandig blijft. Volgens gedane aankondiging, heeft de heer commissaris des konings de opening der jagt op klein wild in deze provincie bepaald op maandag den 12 dezer maand. Voorts, dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den zondag, en de lange jagt, op maandag, woensdag en zaturdag van iedere week, als mede op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jagt^ zal geoorloofd wezen. Bij Z. M. besluit van 6 dezer is aan P. F. Hennequin, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol outslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Sluis. Op den staat van nalatenschappen van militairen, behoord hebbende tot de landmagt in Nederlandsch Indie en waarvan de saldo's bij het departement van koloniën kunnen worden ingevorderd, komen voor: Ferdinand de Blok, geboren te Hulst, als soldaat in 1847 met de Delta vertrokken, den 7 Aug. 1862 te Benkoelen over leden, nalatende 10,79. Philippus Jacobus Bun, geboren te Graauw, als kanonnier in 1862 met de Willemina en Clara r- trokken, den 26 Oct. van dat jaar te Tjilatjap overleden, nala tende 8,08. Cornells Johannes Naerebout, geboren te Vlis- singen in 1858 met de Regina Maris als soldaat vertrokken, den 15 Septemb. 1861 te Tameang Laijang overleden, nalatende 9,625. Te Maastricht werd den 27 Aug. jl. met bijzondere plegtig- heid het ridderkruis der Militaire Willemsorde vierde klasse, uitgereikt aan den korporaal Johannes Huisdier, van het 2de regiment infanterie, ter zake van zijne krijgsverrigtingen in de Ooster- en Westerafdeeling van Borneo. Na het houden van eene sierlijke redevoering werd door den kolonel-kommandant van Overstraten, eigenhandig het ridderkruis op de borst van den genoemden korporaal gehecht. Daarna defileerde het ge- heele regiment voor den ridder en is hij vervolgens aan de officiers-tafel genoodigd. Deze jongeling is den 31 Januarij 1835 te Middelburg geboren en in 1840 in het weeshuis aldaar opge nomen. In 1852, met toestemming, vrijwillig als tamboer in militaire dienst getreden, vertrok hij in 1856, mede vrijwillig, als soldaat naar Oost-Indie, werd daar tot korporaal bevorderd en is ten vorigen jare in dien rang door Z. M. den koning tot ridder benoemd. Met paspoort in Nederland teruggekeerd, heeft hij aanstonds weder dienst genomen bij het 2de regiment infanterie. Men meldt uit Aardenburgdd. 30 Augustus„Dezer dagen zwierf alhier een vrij wel gekleed persoon rond, naar het schijnt, met het doel om de in- en opgezetenen te waarschuwen tegen de verzekeringengesloten of te sluiten met vreemdevooral Belgische maatschappijen." 'tls vermoedelijk dezelfde persoon, die ook in deze streken zich met dergelijke zaken ophield, doch werk zaam was voor de bekende maatschappij de Adelaar. De heer burgemeester van Groede aan strafbare industrie meenende te moeten denkenis door dien heer te zijnen laste proces-verbaal opgemaakt. Zijn wij wel onderrigt, dan bevindt hij zich reeds in verzekerde bewaring. Wij waarschuwen het publiek zeer voor dergelijke bemoeijingen. In bijna al onze gemeenten zijn een ge noegzaam aantal agenten (waaronder burgemeesters, secretarissen enz.) en correspondenten van veelsoortige maatschappijenvoor wie het beleedigend is, te zien, hoe het publiek het slagtoffer van vreemde speculatiën kan worden. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe bijdragen ter bevor dering van het onderwijs en de opvoeding over Augustus 1864, bedraagt het aantal vakante scholen: openbare voor gewoon lager onderwijs 32openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 1, bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1, bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 1, gesubsidieërd bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het getal vacante hulp onderwijzers betrekkingen bedraagt: Noord-Brabant 10, Gelderland 17, Zuid-Holland 5Noord-Holland 3Zeeland 3 Utrecht 4 Friesland 1 en Overijssel 9terwijl in GroningenDrenthe en Limburg geene vacature bestaat. Te Bergen-op-Zoom loopt het gerucht, dat het comité van defensie het voorstel zou gedaan hebben Tot slechting dier ves ting. Dit zou met Maastricht ook het geval zijn. Te Scheveningen zijn gisteren vijf haringschuiten aangekomen met niet minder dan 200,500 stuks. Ze gold van 27, tot 23. Hessen deelt het lot van die landen waarvan men zelden iets hoort. Maar zoo men er iets van hoort, kan men bijna zeker zijn dat het in strijd is met hetgeen men voor een staat nuttig en wenschelijk acht. Men schrijft thans weder uit Kasseidat de ministers van den keurvorst zich met de geringste kleinighe den bemoeijen en dat dit oorzaak is van de vertraging en het uitstellen van allerlei maatregelen van algemeen belang. Zoo bij voorbeeld bemoeit zich de regering inzonderheid met het bouwen en bepaald met het bouwen in de hofstad. Reeds is vernomen dat de keurvorst de oprigting eener pianofabriek had verboden, thans weigert hij ook zijne goedkeuring te verleenen voor eene particuliere rijschool. Zij was reeds half voltooid, maar onder voorwendseldat eene straat moest verlengd worden werd de afbraak bevolen. De ondernemer Wachenfeld zocht zijn regt te handhaven en de provinciale regering stelde hem in het gelijk, maar de directeur van politie belette het werk en zond de stuk ken op naar den keurvorst. De advokaat van Wadienfeld zette de zaak in de Hessische Courant uiteendeze werd onmiddellijk in beslag genomen en de advokaat wegens majesteitsschennis vervolgd. Dit proces is thans in Hessen de groote gebeurtenis van den dag. De Eöln. Zeit. bevat een hoofdartikel, waarvan de hoofd stelling is de toenadering tusschen Engeland en Frankrijk, die zij als zeker voorstelt. De opheffing der kloosters in Polen is thans eene vast besloten zaak. Die rijke goederen zullen voortaan tot. bevorde ring der beschaving strekken: men zal er namelijk een fonds voor aanleggen uit welks inkomsten onderwijzers bezoldigd en scholen opgerigt, uitgebreid en verbeterd zullen worden. De kloosters worden tot seminarien en scholen ingerigt.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1