1864. !N°. 68. «AAKOAG 5 SEPTSMBER, SVte Jaargang. JEmnenfanÖscfie lenden. liutenfcmö. eOESSCHK De uitgave dezer Courant geschiedt Maan- dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95 fr. p. p. f 1,90. y Gewone advertentiën worden a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Uit het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland meldt men ons omtrent den loop der kinderziekte, gedurende de 2« helft in Aug. jl., het volgende Bath, geene. Rilland. Volgens de laatste op gaaf was het getal tot 301 geklommen, waarbij nog 15 nieuwe gevallen zich hebben voorgedaan, in 't geheel 316. Nog 13 waren er ziek, waarvan 11 niet gevaccineerd, bij de anderen had dit in hunne jeugd plaats gehad. -— RrahbendijTce. Laatste opgave 182, bijgekomen 24, te zamen 206, waarvan nog 16 ziek. Van de laatst bijgekomen 24- waren 3 van 42 40 en 38 jarenin hunne jeugd gevaccineerd en zijn sinds weer hersteld, de overige 21 waren de pokken niet ingeënt. Te Kloetinge overleed den 31 Aug. jl. de oud-gezworen van de Breede Watering bewesten Yerseke, J. RHeuwenhuijsein den ouderdom van ruim' 80 '/2 jaar. Behalve zijne weduwe met wie hij omstreeks 54 jaren gelukkig vereenigd was, laat hij nog elf zonen en twee dochters, benevens 67 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen na. Z. M. heeft van de kweekelingen der thans opgeheven Kon. Akad. te Delft, onder meerderen benoemd tot ambtenaar voor de burgerlijke dienst in Ned. Indie, 2de klasseC, (K.) J. van der Meer Mohrcandidaat in de godgeleerdheid. Men schrijft uit Hansweertdat in den nacht van 2 dezer twee opvarenden zijn verdronkendoor het zinken eener zwaar met vletgrond geladen schuit. De schipper laat eene weduwe met 5 kinderen na, de knecht was ongehuwd. Op de daar in de buurt ten anker liggende schepen heeft men wel noodkreten ge hoord, doch was men buiten slaat hulp te bieden, dewijl men met de mede tot zinkingstoe geladen schepen hen niet konde bereiken. Te Bergen-op-Zoom zijn twee personen gearresteerd, die te Fort Bath twee koebeesten uit de weide ontvreemd en aldaar verkocht hebben. Zij hebben hun misdrijf reeds bekend. Men leest in de Landbouw Courant van den 1 September 11. het navol gend berigt: 138. Maatschappij van Weldadigheid. Verslag der laatste algemeene vergaderinglijst der tot Julij 11. ontvangen giften enz. Iu druk is dezer dagen verschenen het verslag van liet verhandelde in de algemeene vergade- ring van 1111. afgevaardigden der Af deelingen van deze Maatschappij, ge houden te Amsterdam den 30 April 1.1. Ingeleid wcrdt het met een motto, ontleend aan een opstel van den heer Em. de Laveleye, Hoogleeraar te Luik in de Revue des deur Mondes van 15 Jan. 11.en voorafgegaan door eene afbeelding, voorstellende: gezigt op de Roomsch Katholieke en Protestantsclie kerken te Frederiksoord. Het eigenlijke verslag loopt van bl. 5 tot en met bl. 35. (Wat van den toestand des landbouws in de koloniën in 1863 ter algemeene vergadering gezegd is, en dus in het verslag voorkomt, is reeds bekend uit berigt 94, in Landb.-Gour. n". 22, van 2 Junij dezes jaars.) Na eene lijst van de bestureu der afdeelingenvan de militaire afdeelingen en van dc Correspondenten volgt eene lijst van de giften, van f 10 en hooger, tot Junij 11. ingekomen of toegezegd. Aan het hoofd daarvan komt voor Z. M. de Koning, met de belangrijke jaar- lijksche gift van f 500waarop volgt het hoogst aanzienlijk geschenk van iemand, die volstrekt onbekend wenscht te blijven ad f 25,000. Daarna worden de overige giften met vermelding van dc namen der schenkers opgegeven, komende daaronder o. a. voor behalve twee Certificaten 2'A pCt. werkelijke schuld, ad f 1000 en 500 nominaal 4 geschen ken van f 500, 3 van 300, 11 van 200, 17 van 100, 1 van/75, 1 van ƒ65, 3 van 60, 8 van ƒ50, 3 van f 40, 1 van f 35, i van 30,90, 1 van 30, 19 van f 25, 1 van 15, 1 van f 14, 1 van 12,37 Vb en 21 van 10, terwijl de afdeeling Schiedam der maatschappij de aanzienlijke som van f 3675 heeft bijeeugebragt, en die te Amsterdam een bedrag van t 1635, leverende een en ander (behalve dc 2 genoemde certificaten, ad f 1000 en f 500 nominaal) een totaal van geschenken in eens van 38,772,27 </2. Behalve de zoo evengenoemde ruime gift des KoniNgs ad 500, zijn nog de navolgende jaarlijksche geschenken toe gezegd 1 ad f 100, 1 ad f 252 ad f 20 en 8 ad 10, totaal der halve eene som van 745 per jaar. In de rentelooze leening iu aan- deelen van 100 was volgens het verslag ingeschreven door H, K. H. Prinses Makianne der Nederlanden voor f 10 cn bovendien door anderen voor 64 stuks aandeden, te zamen dus voor 7400, terwijl het aantal leden vermeerderd was met 234, makende ad 2,60 jaarlijksche con tributie een bedrag van 608,40. Wij kunnen bij een en ander nog voegen, dat sints Junij 11. nog ettelijke giften en nieuwe leden zijn inge komen waarvan later mededeeling zal geschieden. De weldadigheidszin van het Nederlandsche volk is dus door commissarissen geenszins te vergeefs ingeroepen cn heeft zich in geenen deele onbetuigd gelaten. Red, Er kruist thans op de Atlantische zee een nieuw kaper schip der Zuidelijken, de Tallahassee genaamdonder bevel van den kommandant John Taylor Wood. Dat vaartuig was nu op de hoogte van New-York verschenen en had, volgens de van daar ontvangen berigtenbij Long-Island zes schepen der Noor delijken in den tijd van nog geene volle zes uren vernield en verbrand. Volgens een nader berigt heeft het sedert zijn vertrek uit Wilmington reeds een vijftigtal schepen vernield, waaronder dertig in den tijd van zestien uren. Iedere mail, die in de laatste dagen uit Amerika wordt ontvangen, bevestigt de overtuiging, dat zoowel de bevolking van het Zuiden als die van het Noorden den oorlog moede wordt *er. ernstig naar den vrede begint te verlangen. De Zuidelijke bladen hebben nu het voorbeeld van de New-Yorksehe or ganen gevolgd, zoodat allen van Noord- en Zuid nu even sterk op een wapenstilstand en vredesonderhandelingen aandringen. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat dezelfde Zuidelijke bladen, die vroeger van niets anders dan van eene geheele afscheiding der Zuidelijke staten wilden hoorennu er op werken om na het sluiten van een wapenstilstand een voorstel te doen indie nen tot den terugkeer dier staten tot de Unie. Het schijnt dus, wanneer wij althans die bladen als de organen der openbare opinie mogen beschouwen dat het vertrouwen der Zuidelijken in de eindelijke voltooijing hunner onafhankelijheid begint te verminderen. Daar men nu in het Noorden zich even verlangend naar het herstel van den vrede toont, bestaat er zeer veel hoop dat de oorlog niet lang meer zal duren. Het berigt nopens de zamenstelling van 20 nieuwe Pruis- sische infanterie regimenten, wordt gelogenstraft. De Duitsche bladen vermelden eene zamenspanning in Noord-Sleeswijkdie ten doel zou hebben de Dnitschers met wortel en tak uit die streek uit te roeijen. Tot nog toe bepaalt men zich tot adressen, waarbij de inlijving bij Denemarken ge vraagd wordt. Prins Triedrich Karl laat photografische portretten maken van alle personen, die het eereteeken der 1ste klasse hebben ont vangen, ten einde een blijvend aandenken aan den jongsten oorlog te bezitten. In het hertogdom Mecklenburg maken de muziekanten eene corporatie uit, onderworpen aan een syndicus en met groote pri vilegiën. Onder deze laatste behoorde ookdat zij kunnen be letten dat men zich op eenig publiek of partikulier bal van andere muziekanten bedient. Dezer dagen werd den syndicus berigt, dat onderscheiden bals hadden plaats gehad, zonder dat hij was gewaarschuwden dat er gedanst was op de muziek eener harmonica. Een vreemdelingdie onlangs te Hagenow was gekomenhad het instrument onder zijn mantel meêgebragt en zonder voorafgaand verlof op de harmonica gespeeld. De syn dicus gaf er kennis van aan de overheid, die het schuldig in strument liet in beslag nemen en den ministerraad van de zaak kennis gaf. Deze nam een besluithoudende dat het gebruik der harmonica geoorloofd is, op voorwaarde, dat de plaatselijke overheid verlof hebbe gegeven haar te bespelen, om welk verlof te bekomen de medewerking van den syndicus, of der onder hem staande muziekanten noodig is. Eene zware boete zal de straf op de overtreding zijn, en bij herhaling zal de overheid nader beslissen.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1