3ES. 3E3 R. M I £5. Ofasteömg. Oïïtirfilöerigten. «aöoertenü'en. OPENBARE VERK00PING belangrijke herstellingen vorderen, en verlangen na eene naauw- keurige opgave der kosten daarvoor subsidie aan te vragen van het rijk ingevolge art. 36 der wet op het onderwijsdaar dit door gemeenten gedaan wordt, wier finantien niet zoo uitgeput zijn als in deze gemeente. De Voorzitter hoopt bij de behandeling der begrooting het gevoelen van de heeren nader te vernemen. De Voorzitter zegt dat de gemeente Zaamslag met deze ge meente eene overeenkomst wenscbt aantegaan om elkander de wederzijdsche geneeskundige behandeling van armen niet in rekening te brengen. Nadat de secretaris het ontwerp besluit gelezen had wordt het door den Voorzitter in behandeling gebragt en na eene kleine inlichting aan den heer van de Putte door al de leden goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat op de agenda verkeerdelijk was gesteld „het verzoek van den heer C. Pilaar om grond uit de hand te pachten" maar het een verzoek is van mevrouw de wed. Ver mande-Pilaar om een gedeelte grond aan de gemeente toebe- hoorende te mogen pachtengelegen in de Oude achterhaven achter het naast de spijskokerij staande huiswijk B 190 en voegt er bij dat er bij burgemeester en wethonders geen be zwaar bestaat dat verzoek intewilligen tegen betaling van 3, 's jaars en onder voorwaarde dat de toegang tot den modderbak altijd zoo noodig worde verleend en de pacht eindigen zal wanneer de grond voor de gemeente zelve mogt benoodigd zijn. Niemand der leden het woord verlangende wordt met algemeene stemmen dat verzoek ingewilligd(de heer Pilaarvader der verzoekster stemde niet mede). Wordt gelezen het verzoek van Frans Courtijn om vermin dering van de cijns op den korenmolen de Vijf Gebroeders. De Voorzitter zegt: dat dergelijk verzoek reeds vroeger is afgewezen maar zal dat adres met het voorgaande en de be sluiten rondzenden bij de leden om daarop iu eene volgende vergadering terug te komen. Nog is aanhangig gebleven het verzoek van J. van Aevde om grond in erfpacht, omdat W. F. van Riet ook een gedeelte van dien grond verlangde. Van beiden zijn nadere verzoeken ingekomen zoodat ieder ongeveer 50 ellen kan bekomenwaarvan van Riet reeds 30 el in gebruik had en dus 20 el meer verlangde. B. en VV. stellen voor aan J. van Aerde de gevraagde grond tegen 1,en aan van Riet voor de 20 el a ,50 toe te staan, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Niemand der leden verder iets voortestellen hebbende wordt de vergadering gesloten. De kermis zingt nooit haie solo's in het leyensconcert of zij wordt geaccom pagneerd door bromstemmen, die beurtelings aanheffen „schaf dat onzedelijk vermaak af" en de achteruitgang der kermissen bewijst, dat zij niet meer tot onzen tijd behooren. Zeker is er waarheid in die ongunstige beschouwingen van het kermisvermaak, maar wie onze kermis bezoekt zal moeten erkennen dat niet elk vermaak, daardoor aangeboden, tot onzedelijkheid leidt en dat <le volksmassa nog niet tot afschaffing van het kermisvermaak gezind schijnt. 'T is al weder eene van die zaken die men niet op een afstandniet met eenzijdigheid beoordeelen moet, maar waarvan men het voor en tegen even zeer in aanmerking nemen en die men van nabij, in hare ware gedaante bezien moet. Zonder daarom vooruitteloopen op het oordeel, dat over onze kermis dient geveldnoodigen wij tot eene wandeling uit en wij ge- looven dat daardoor de overtuiging zal bevestigd worden, dat zij nog al een en ander aanbiedt dat voor het volk amusement oplevert en dat men er niets vindt, waarom dit vermaak als onzedelijk zou moeten afgekeurd en geweerd worden. Vangen wij op de groote markt aan, dan zien wij in de-daar geplaatste kramen wel niet veel nieuws, maar toch de voortbrengselen van industrie, die reeds daarom aanmoediging verdient omdat zij het middel van bestaan is van zoo velen, en hoe meer kermisgeschenken gij daar aanschaft, de3 te meer moedigt gij die industrie aan en helpt gij om haar te ontwikkelen. Gij kunt u daardoor bij de kermisbezoekers een goeden naam verschaffen cn streelt dit uwe ijdelheid, treedt dan een der ateliers van photographie binnen en laat uwe beeltenis maken en gij hebt kans, dat gij niet alleen hier op een volgend jaar nog als kermisklant voor de glazen prijkt, maar men laat ook elders uw beeldten minste als proeve van welgeslaagde kunst bewonderen. Wenscht gij daarentegen liever kennis te maken en beter nog is, dat gij het eene met het andere vereenigt met het min ernstige in den mensch, dan kan een bezoek in de Salon des Variétés n te hulp komen. Tableaux vivants stellen u voor hoe de hartstogten en driften van het gemoed zich in stand en gebaren doen zien en gij schrikt misschien voor de uitersten eener neiging, die ge ook zelden dan in het gemoed van uwen buurman hebt waargenomen. Tooneel- en blijspelen kunnen u eene school voor het leven zijn en nu eens met ernst dan door scherts menige niet onnuttige wenk geven; terwijl Arlequinades u onwille keurig doen denken aan zoo menige Piero die wel eens een Arlequiu noodig had, om hem uit zijnen dommel wakker te schudden. En als de vertooningen daar geen weldadigen invloed op u uitoefenen't zal zeker niet zijn omdat de acteurs hun best niet doen. - Weinige schreden verder op de markt wordt u het gezigt van een niet onaardig panorama aangeboden, waarin cV.groote gebeurtenissen van den ouden en nieuwen tijd u aanschou welijk worden gemaakt en waar zij, wie het niet gegeven is verre reizen te doenzich een denkbeeld leeren maken van natuur eu kunstschoon elders te zien, zóodat uwe kinderen reed3 over de Mississippi kunnen mede praten, als of ze uit de nieuwe wereld waren teruggekeerd waarheen ze als alles welgaat misschien nooit zullen reizen. Onze stad schijnt er op gebouwd om de kermis eene goede plaats en de wandelaars het noodige gemak te geven. Als gij het groote marktplein verlaten hebtbiedt de Vlasmarkt tal van rustpunten aanwaarop ge den invvendigen mensch kunt versterken. De kermissen mogen acht<ruit zijn gegaan, maar de lust tot wafels en broeders schijnt te diep in de Néder- landsche natuur geworteld te zijn, om door eenen wisselenden tijdgeest uitgeroeid te kunnen worden. De kramen daartoe bestemdbehouden ook altijd haren klassiken vorm, als zamenstemming met de onsterfelijke wafel liefhebberij. Gij kunt u daarin, deels door de beknoptheid van het lokaal, deels door de produkten die gij er vindt in letterlijken zin verbroederen. En het zal geen kwade vrucht van uwe kermis wandeling zyn, wanneer gij, naar den inwendigen mensch versterkt, met vernieuwde lust, maar ook met broederlijken zin de reis naar de Beestenmarkt voortzet., waaf allerlei natuurvoortbrengselen u zullen doen zienhoe op de kermis even als in de natuur wat van de meest uiteenloopende geaardheid is, vreed zaam kan vereenigd wezen. Eerstelijk noodigt u daar de familie Kunstenaar hare kunsten te komen zien en zij zal u in luchtsprongen en gomelastieke jonge jufvrouwen laten blijkeu, dat zij den naam dragen van hetgeen zij zijn. Daarnevens huist een wild Boschmensch, die gelukkig niet wild meer is en in eene kermi9 tent even zoo goed als in zijne bosschen kan wonen. Wij kunnen niet zeggen, dat dergelijke vertooningen ons het meest welgevallig zijn en wij zouden dien vreeradsoortigen mensch liever gewennen om wafels te eten dan om levende duiven en konijnen te verslinden, die een beter lot ver dienen, dan hun door dien verslinder wordt toegedacht. Al verder kunt gij u verlustigen, zoo gij daarvoor vatbaar zijt, in de aanschouwing vau een kind zonder armen en van een kalf met twee koppen. De een heeft te veel, de ander te weinig. Gelukkig dat bij het misvormde kind, het gebrek vergoed wordt door vaardigheid met de voeten, zoodat ge tot de gevolgtrekking komt, dat het toch nog beter is om handen te weinig ais om hoofden te veel tc hebben. Maar wij zouden haast vergeten om van de geleerde hondjes te spreken, die waarlijk het kijkje wel waardig zijn omdat ze sommige twee voeters beschamen in talenten. Wij verze keren u, dat gij niet onvoldaan van Lelie en hare dochter Norma zult terugkeerenof het zou moeten zijn dat er eenige weemoed in u was omdat gij niet allen die u omringen leeren kunt, wat deze hondjes reeds kennen. En de kermis zou niet kompleet zijn zonder apen. Niet waar, die hooren er bij en gij hebt zeker nooit eene kermis zonder dezen bij gewoond, wees gerust, ze zijn er ook bij den heer GilJeindie, als hij apen in beeltenis en in natura heeft laten zienu op den koop toe eene geit vertoont, die zoo gedresseerd is, dat zij geen bokken kan maken. Onder al dat gekijk, dat met gezang en muziek vergezeld gaat, begint het u ongemerkt wat voor de oogen te draaijen en bekruipt u daarom de lust om een der vier caroussels te beklimmen, die daar met hunnen linnen omkleedsels voor u staan als zoo vele reusachtige crinolines die in tegengestelde rigting zich bewegen. Vier caroussels 't is om er suf van te worden en toch het aantal draaijendendat nooit genoeg schijnt gedraaid te hebbenbewijst u dat de mallemolens wel van naam veranderd zijn, maar hunne klandisie immer behouden. Onze tijd is te wij9 voor eea mallemolen, maar schaamt zich niet het draaigenot in een caroussel. Vindt ge nu nog dat men eene kermisvreugd moest afschaffen, die zoo ruim, zelfs meer dan wel eens vroeger wordt aangeboden? Toch niet omdat er niets te zien is en zeker niet omdat er geen gebruik van gemaakt wordt. Maar eer gij uw zwartgallig vonnis velt, moogt gij nog wel eens zien en daar binnen treden, waar muziek en zang een gezelligen kring vermaakt, en als gij ook de dompende reijen hebt gezien die zwieren of zullen zwieren, dan denkt ge zeker, zoo lang er nog gehuppeld wordt op vrolijke wijs, is er nog geen reden om te denkendat men de kermissen moede is geworden. Als nu allen, die van eene kermis wandeling afkeerig zijn, ia alles anderen ten voorbeeld zijn, dan geven wij hun het regt 0111 te zeggen dat zij beter deden, dan zij die de kermis bezochten. Maar, behoudens dc erkentenis, dat de kermis even als de beste zaken wel eens wordt misbruikt, komt het ons toch voor, dat het gelaat wel eens mag worden ontplooid, want er is Zoo veel in de wereld te kijken, dat er de rimpels op zamen trekken. En zeker is de kermis een uitmuntend geneesmiddel voor hen, die door- gadbde- een pijnlijk gezigt zetten alsof Torres want de beroemde kiezen trekker is er ook hun aan zijne operatie onderwierp. "Wat Torres voor de kiespijn is, is de kermis misschien voor saaije geesten. teisteren zijn door de Breede Watering bewesten Yerseke aanbesteed de buitengewone verdedigings werken ter voorziening der oever-afschuiving vau 27 Julij jl. Veertien inschrijvers waren opgekomen waarvan de minste dhr. J. C. van Hattemt die voor f 38,495 aannemer is geworden. GOES, 30 Augustus 1864. Tengevolge vau dc drukte onder de landlieden door het vervoeren ea opschuren van den Tarwe oogstwas de beurs heden schaars bezocht de volgende prijzen werden genoteerd alsNIEUWE TARWE f 8, a 8«"/,5 dito ROGGE 5**;,,- Winter GERST 5,— a 5,30 Zomer DITO f 4,75 a 5,15. HAVER 3,75 f 4,—. GROENE ERWTEN f 6,50 a 7,—. KOOLZAAD 10«/6o. MEEKRAP blijft stil. BOTER 1,30 a f 1,35 ct. het ned. EI JE REN Kippen 2,70 5 2,80 de 100 stuks. AMSTERDAM, 31 Augustus 1864. KOOLZAAD. Sept. 78V2. Oct. 79"2. RAAPOLIE vlieg, f 43 op 6 w. 44" 4. l.ONDEN31 Augustus 1864. GRANEN rast. AVIGNON27 Augustus 1864. MEEKRAP. Rosé wortel fr. 30,50 5 31,50. Talud fr. 33 36. Na pelsche Alizaris 18 m. fr. 36 a 36,50; 30 m. fr. 37,50 5 38,75; gemalen rosé fr. 40 a 42 en palud fr. 46 48. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 15 ct. I Masteluin brood 12 et. Tanven Krop brood 13 Rogge brood 11 om contant geld ten overstaan van den Griffier Mr. P. J. A. van DAM. Op DONDERDAG DEN 8 SEPTEMBER 1864, des voor- iniddags 10 ureten woonhuize van naternelden M. van deb Straate in de Langevosstraat te Goesten verzoeke van den Heer Mr. J. G. de WITT HAMER, als Curator in den gefail- leerden boedel van M. van der Straate te Goes, van de goederen tot dien gefailleerden boedel behoorende, bestaande in diverse Manufacturen, Meubilaire en verdere roerende Goederen.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3