herberg op liet billard een van zoodanige spelen isdie geacht kunnen worden de godsdienstoefening te verstorenDe raad heeft die vraag ontkennend beantwoord. De bekende G. Hjrnidffe ook 'genoemd Somenet Lee, die door den moord, gepleegd /lp'den beer\an Dongen Francken eene treurige vermaardheid'heeft VerkregenAis Zaturdag in de gevan genis te Arnhem, waar hlf»op verzoek tzijne tuchthuistraf onder ging, aan eene beroerte overleden. 'j Eene uitvinding, 3ie men vgb den beginne af als een kolossalen humbug beschouwde, begint thans steeds meer de aan dacht der wetenschappelijke kringen te trekken, sedert verschei dene proefnemingen hebben getoond dat de zaak zoo belagchelijk niet is als men dacht, ofschoon meu tot dusver nog niet in staat is haar te verklaren. Zekere Armand Donat zou namelijk het middel hebben ontdekt om electrieke dépêches zonder eenigen geleidingsdraad langs groote afstanden te verzenden. De aarde zelve zou het medium zijn. De toestel bestaat uit bolronde platen, de eene van tinde andere van koper. Deze worden de bolle zijde naar elkaar gekeerd, loodregt in de aarde gegra ven, ongeveer een mijl van elkander. Eene depêche, met behulp j »an een electromagnetischen toestel op de eene metalen schijf I overgebragt, wordt terstond op den anderen toestel teruggegeven. Op den Mont Yalerien en in het Bois de Yincenes, zijn reeds I in tegenwoordigheid van deskundigen proeven genomen, die naar wensch moeten zijn geslaagd. efóuiteiifanö. Te Berlijn worden groote toebereidselen gemaakt voor eene militaire vertooningbij gelegenheid van den intogt van prins Frederik aan bet hoofd van 12000 man. Men noemt dien vorst, den held van Üuppelomdat hij aan het hoofd van twee legers de betrekkelijk geringe magt der Denen heeft verslagen indien ten minste dezen naam mag gegeven worden aan hetgeen bij Duppel is omgegaan. Men acht het in Berlijn noodzakelijk zoo danige cocpedie te vertoonen, omdat de oorlogzuchtige stemming in den laatsten tijd aanmerkelijk is verflaauwd. Naar men verneemt, zal de strafkolonie Cayenne opgeheven en hare bevolking naar nieuw Caledonie overgebragt worden, op grond dat het klimaat aldaar minder ongezond is. In tegenspraak met de berigtendie gewaagden van het huwelijk der prinses Anna Murat met den kroonprins van Italië, wordt nu verzekerddat de familie Murat eene reis naar de Middel hmdsche zee en het Heilige Land zal doen, en dat reeds eene stoomboot in gereedheid wordt gebragt te Toulon om haar derwaarts over te voeren. Eene vereeniging te Neurenberg heeft 3700 naar Kiel ge- zouden, om eenigzins tegemoet te komen aan den nood der krijgs gevangenen, die door de Denen terug gezonden zijn en ten be hoeve van de zwaar beproefde bewoners van het eiland Alsen. Volgens een gerucht is de keizer van Rusland voornemens weldra eene amnestie uit te vaardigen ten gunste van hen, die uan den Poolschen opstand hebben deelgenomen. flemenflfte Genoten. Eenigen tijd geleden doodde een Engelsch matroos een zijner kameraden. Onmiddellijk daarna sprong bij over boord. Na eenige oogenblikken kwam hij weder boven en riep de schepelingen toe: Is hij dood Toen de vraag hem bevestigend beantwoord was dook hij het hoofd onder en verdween in de diepte. Eenige weken geleden ondernam de koorddanser Fanni om op een der gevaarlijkste punten den Niagara-watervaL te doorwaden en dat wel op een paar hooge ijzeren stelten. Reeds had hij meer dan de helft van zijnen weg afgelegd, toen hij een zijner stelten ver- I ioor, zoodat hij door den stroom werd medegesleept. Hij kwam gelukkig teregt bij het eiland Robinson, maar nu deed zich het bezwaarvoordat niemand een middel wist om hem van daar te krijgen. Men dacht er aan om een touw naar hem te laten afdrijven maar vreesde, dat dit niet baten zou, daar de waaghals, die raen~kon zien zitten, bij den val of onder bet zwemmen eene wonde had bekomen. Bij de afzending van het berigt had hij reeds 24 uren zoo doorgebragt, zonder dat zich eenige hoop op reddiug opdeed eu men duchtte dat hij door honger en uitputting /ou moeten omkomen. De laatst ontvangen brievenmail uit Australië, China en Indie is de zwaarste die immer in Engeland is aangekomen. Zij Bestond namelijk uit 30,000 nieuwsbladen, nagenoeg 140,000 gewone en ruim 3000 aangeteekende brieven. Dingsdag 16 dezer kwamen 4 echtparen, die elk 50 jaar ge trouwd waren, op het stadhuis te Leiden, om zich te presentereu aan heeren burgemeester en wethouders en zich aan te bevelen in hunne goedgunstigheid. Zij kregen de gewone gift van den burgemeester en een heilwensch, die klonk als een klok. OPENBARE VER GA BERING van den GEMEENTE-RAAD te GOES, den 29 Augustus 1864. Afwezig de heer mr. de Knokke van der Meulen. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en gearresteerd. De Vooizitter zegt dat de Verordening in het belang der openbare gezondheid is afgekondigd den 18 Augustus jl. en in werking treedt den 2 September a. s., en dat het noodig is dat er voorzien worde in de keuring van vieesch, visch en melk. Daar echter de tijd van heden tot 2 September te kort is om daarin te voorzien stellen B. en W. voor dat de raad hen raagtige lo. om tijdelijk een keurmeester voor het vieesch aantestellen tegen zoodanige belooning als zij zullen kunnen overeenkomen en 2 v. de keuring van visch en melk tijdelijk aan de politie optedragen. Beide voorstellen worden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Nog zegt de voorzitter dat ten aaDzien van het scheikundig onderzoek de hulp der plaatselijke geneeskundige commissie zal worden ingeroepen. Ingekomen is ren brief van heeren gedeputeerde staten dezer provincie dd. 3 Augustus 11.houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 31 Mei 11., 1». tot bepaling der jaarwedde eener hulp-onderwijzeres en de toelage ten behoeve eener kweekeling in de openbare lagere school der le klasse, en 2o. tot het doen van af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1864. Eenige Staatsbladen welke ter secretarie worden gedeponeerd. In behandeling wordt genomen de gemeente-rekening over 1863 en de verantwooiding van burgemeester en wethouders. Het rapport der finantiele commissie daaromtrent voorgelezen zijnde blijkt daaruit hoofdzakelijk bet verschil tusschen de werkelijk ontvangen en uitgegeven en de begrootte sommen waarna de commissie adviseert tot goedkeuring en vaststelling In ontvangst op60336,46' uitgaaf - 59926,59» En met een goed slot van 409,87 De Voorzitter vraagt of een der leden eenige inlichtingen over de rekening in het algemeen verlangt of eenige aanmerking daarop heeft in het midden te brengenwaarop de heer mr. de Laat de Kanter zegt dat het hem gebleken is dat de rekening begonnen met eeifgoed slot vanf 8985,35' en eindigende met een goed slot van- 409,87 zoodat de dienst van 1863 weder eene finantiele achteruitgang aanwijst van3575,48» dat tot dit ongunstig resultaat voornamelijk heeft bijgedragen dat de hoofdelijke omslag ten gevolge der jaarlijks teiu koerende afschrijvingen 1320,34 minder heeft opgebragt, dan de kohieren bedragen, en dringt bij het dagelijksch bestuur aan h<t kohier zoo veel hooger optevoeren als de gewone afschrijvingen bedragen. De Voorzitter zegt dat door het dagelijksch bestuur daarin is voorrien en het kohier met 6 der hoofdsom zal worden vermeerderd, zoo als zal blijken uit de memorie van toelichting bij de straks overteleggen begrooting behoorentle. Niemand verder het woord verlangende wordt tot de behandeling der uitgaven overgegaan die zonder hoofdei ke stemming worden goedgekeurd. De Voorzitter brengt alsnu in behandeling de inkomsten en ook daartegen geene aanmerkingen zijndeworden ook deze zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alsnu wordt in hoofdelijke stemming gebragt het voorstel van de vaste commissie van het finantie-wezen overgenomen door B, en W. om de rekening goedtekeuren en vasttestellen en is dat voorstel met 7 stemmen aangenomen, terwijl B. en YV. buiten stemming bleven. In behandeling wordt genomen de rekening van het gasthuis over 1863, waaromtrent de finantiele commissie tot vaststelling adviseert. Dit voorstel wordt bij hoofdelijke stemming aangenomen met 8 stemmen, (de heeren O. Pilaar en mr. van Voorst Vader, leden van het bestuuronthielden zich van medestemmen) en dien volgens de rekening vastgesteld, in ontvang op. 10135,95* uitgaaf - 10276,00s en mitsdien met een kwaad slot van f 140,05 In handen van de finantiele commissie wordt gesteld de be grooting van het gasthuis voor 1865 op rapport en voorstel. In behandeling wordt gebragt de rekening van 1863 en be grooting voor 1865 der dienstdoende schutterij, waaromtrent de commissie voor het finantie-wezen adviseert tot goedkeuring en vaststelling. Waartoe zonder discussie wordt overgegaan en lo. de rekening vastgesteld in ontvang op776,74 uitgaaf- 699,87 en mitsdien met een goed slot van76,87 en 2o. de gevraagde bijdrage ad 442,12 toegestaan en de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 527,90. Door burgemeester en wethouders wordt overgelegd de ge meente-begrooting voor 1865 met memorie van toelichting die zal worden gedrukt, Ier visie gelegd en gesteld in handen der finantiele commissie. Tot nadere toelichting zegt de Voorzitter een paar opmer kingen te moeten maken lo. dat er ongeveer 14000 te kort zal komen, daar de noodige reparatien de inkomsten tot boven genoemd bedrag overtreffen en B. en W. zich voorstelleu eene Leening te doen uit de gilden fondsen tegen 4 '4 aftelossen met 500,'s jaars, en 2Dat er in deze begrooting niets is voorgedragen tot in orde brengen der openbare scholen der le klasse en der weezen en armenschool. B. en W. zijn overtuigd dat beide scholen

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2