1804. .V. DONDERDAG 1 SEPTEMBER. 51'" Jaaitfau 3Sitmenftmftscf)e rficriflten. fiOESSCHE (OIIRAVr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Pr(Js per kwartaal f 1,35 fr. p. p. ƒ1,90. gewone advertentien worden SO et. dr regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten va* 1-6 regels f l,lO, behalve bet zegetregt. De inzending van advertentlSn kan geschieden ot vóór drie uren des namiddags op den dag der nltgave. Tot dit no. behoort een bijblaadje houdende drie bekendmakingen van het gemeente-bestuur van Goes, betrekkelijk: 1°. Het ter lezing liggen van de gemeente-begrooting voor 1865 2°. De aangifte van vrijwilligers bij de brandweer en 3°. Jaarlijksche loting voor dezelve. Voor eenige dagen is reeds het gerucht hier te lande verspreid geworden, dat de suikeroogst op Java grootendeels was mislukt, en reeds zijn allerlei klaagtoonen daarover aangeheven. De nu ontvangen dagbladen uit O.-Indie bevestigen wel die tijding en erkennen, dat er groote schade geleden wordt, maar opmerkelijk is het, dat het Bat. Handelsblad, na de erkentenis, dat de uit- zigten somber zijn, er bij voegt. „En toch is er geen reden om aan de toekomst te wanhopen, indien de regering den weg der vrijzinnigheid met vasten tred bewandelen wil. Wat men in de eerste plaats vraagt is zekerheid, dat eene bepaalde rigting zal gevolgd worden; zoodra men die zekerheid heeft zal het vertrouwen herleven en het kapitaal weder te voorschijn komen. Java's na tuurlijke bronnen van rijkdom zijn niet slechts onuitgeput maar onuitputtelijk; de eenige vraag isdat men zich onthoude, van ze kunstmatig te verstoppen." Wij kunnen ons voorstellen dat dit schrijven als partijdig zal worden uitgekreten en ver wachten ons op een aanval tegen deze bewering door de oppositie partij hier te lande. Maar wat naar aanleiding van een ander ook moge gezegd worden, wie zal ontkennen, dat zekerheid omtrent de te volgen rigting in het regerings beleid eene eerste voor waarde is voor het vertrouwen. De gestadige afwisseling, de wankelende meeningen der laatste jaren hebben veel kwaads ge sticht terwijl men de gevolgen daarvan nu zou willen schuiven op de tegenwoordige rigting. Wij loopen niet vooruit op de uit komst van het tegenwoordige, maar meenen, dat wat daarin min gunstig is, als treurig gevolg moet worden beschouwd van hetgeen plaats greep vóór het optreden van dit bestuur en van dezen minister. Een der Indische bladen deelt een niet onbelangrijk stuk mede over .de zijde-kuituur op Java. Proeven, die vroeger daarmede genomen werden slaagden niet gelukkig, en men was reeds zoo ver gekomen, dat men de zaak eene herschenschim noemde. In 1862 werden tamme zijde-wormen van Siam, door den heer Teys- maninspecteur honorair der kuituur, ingevoerd en de resultaten daarmede verkregen zijn allezins bevredigend. In het begin van 1863 werd op kleine schaal een etablissement ingerigt, dat, met inbegrip van den aanplant der moerbeziën-boomen niet veel meer dan 400 kostte. Na verloop van een jaar had de heer Teysman de voldoeningdat hij 80 Amst. ponden gehekelde en 89 Amst. ponden vloszijde aan de markt brengen kondie te Batavia ver kocht, eene som van p. m. 1400 opleverden. De productie belooft dit jaar grooter nog te zullen zijn, daar nu, na 6 maan den, weder 60 Amst. ponden gehaspelde en 50 dito pond. vlos zijde zijn verkregen. Die resultaten had men niet alleen te Ba tavia maar ook te Malang en Samarang. De kwaliteit der ge wonnen zijde is zeer verbeterd. De eerste monsters die naar Eu ropa gezonden werden, zijn op 10 a 12 per kilo getaxeerd en een onlangs naar Europa gezonden monster is in Frankrijk op 22 per kilo geschat geworden. Het gouvernement schijnt door dezen uitslag aangemoedigd, om de tamme zijdewormen van Siam op groote schaal in te voeren. De aanplant van moerbe ziën is reeds begonnen en daar de inrigtingen een klein kapi taal vereischen zal de particuliere nijverheid niet achter blijven en opent zich dus voor de bewoners van Java een nieuw en zeer veel belovend verschiet voor de industriëlen. Niet minder belangrijk is een ander bevigt, door ons uit eene der Samarangsche Couranten overgenomen: De Java tabak, zoo luidt hetbeloofde eenige jaren geleden het voornaamste stapel product van deze kolonie te worden, doch dit is nu geheel door de marktprijzen veranderd. In den oosthoek schijnt de kuituur daarvan evenmin als elders rekening meer te geven, wat hieruit afteleiden is, dat reeds het geheele jaar 1864 door, in elke Sou- rabayasche Courant tabaks-ondernemingen worden te koop aan geboden en de publieke veiling daarvan wordt geannonceerd. Tijdingen uit Soerabaya meldendat daar reeds ondernemingen geheel werden ingetrokken en ook in Samarang zijn verscheidene plantersdie zich niet meer aan de tabaks-kuituur willen wagen en dit jaar dus niet meer zullen planten. De Java tabak kost den ondernemers van 3645 ets. per *8 tot in Hollanddit varieert naar mate ze goedkooper of duurder werken, of dat ze meer of minder renten betalenwant de een heeft zijne onder neming voor een hoogen, de ander de zijne voor een lagen prijs gekocht. Vergelijkt men nu de inkoopsprijzen met de tegenwoor dige marktprijzen dan ziet het er, behoudens enkele uitzonde ringen bedroevend uit. Omtrent de kinderziekte in deze gemeente vernemen wij nader: Sedert ons vorig berigt van den 19 Augustus 11. zijn er bij gekomen 8 lijders, waarvan 3 wel en 5 niet gevaccineerd, over leden één niet gevaccineerd. Er zijn dus tot en met 31 Aug. aangetast 423 personen (laarvan zijn 313 niet en 110 wel gevaccineerd. Overleden 24 waarvan slechts 2 gevaccineerd. Hersteld zijn 391 lijders en blijven nog onder behandeling 8 personen in 7 huisgezinnen. Sedert ons vorig berigt van 15 Aug. 11. zijn te Wemeldinge bijgekomen 17 poklijders, waarvan 1 wel en 16 niet gevaccineerd, overleden 1 niet gevaccineerd. Er zijn dus tot heden aangetast 248 personen, daarvan zijn 169 niet en 79 wel gevaccineerd. Overleden 9 en nog lijdende 14 personen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft tot wethouder in de plaats van wijlen den heer Üyttenhooven benoemd den heer Th. van TJije Pieterse met 6 van de 11 stemmen. Op den heer J. Ruysch waren 4 stemmen uitgebragt terwijl éen biljet in blanco was. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand is gekozen den heer Th. van Uije Pieterse met 7 stemmen. De Belgische bladen spreken van een bezoek dat koning Leopold aan koning Willem III zoude brengen, bij gelegenheid van zijne reis naar Maaseijk om de onthulling bijtewonen van het stand beeld der gebroeders van Eijck. Anderen zeggen dat de koning der Nederlanden zich mede bij dat feest zal laten vinden. Bij de indiening der begrooting te Amsterdam is te kennen gegeven, dat men meent den accijns op de brandstoffen nog te moeten behouden, omdat de financien geen geheele afschaffing toe laten en eene gedeeltelijke aan te groote bezwaren onderhevig is. Uit de geregtelijke statistiek over het jaar 1862 blijkt, dat in dat jaar 94 zaken meer dan in het vorige jaar bij de Pro vinciale hoven zijn behandeld. Die vermeerdering deed zich by de misdrijven tegen de personen en de eigendommen gevoelen. In betrekking tot de bevolking telde men 1 van misdaad beschul digde op de 3833 zielen. Er werden 9 doodvonnissen uitge sproken; doch die straf werd niet uitgevoerd. Bij de arrondis- scments regtbanken telde men minder zaken dan in het vorige jaar. Bij de kantongeregten bedroeg het getal veroordeelden 74 pet. der beklaagden. Bij den militairen regter kwamen 55 zaken meer voor dan in 1861. Het hoog militair geregtshof sprak twee doodvonnissen uit, die geen van beiden werden uitgevoerd. Het getal rekwesten om kosteloos te procederen was 1154, waar van er 992 werden toegestaan. In de zitting van den hoogen raad, kamer van vacantievan 23 dezeris o. a. verworpen het beroep van den officier van justitie bij de arr.-regtbank te Breda, tegen A. van Dun en andereD. Het betreft daarbij de vraag of het spelen in eens

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1