Demengöe Icrigten. JUttirfitöertjjleiL «ftöoertenlien. 1EEKRAPBEREIDIM ZEUUUëCIIE MAATSCHAPPIJ Te Belfast duren de straattumulten met toenemende woede voort. Eergisteren werd er zelfs op de politie gevuurd. Vier oonstabels en elf burgers, waaronder twee kinderen, werden met geschoten wonden naar het gasthuis vervoerd. In den loop van den dag hielden de burgers eene vergadering en belastten eenige deputatiën van beide geloofsbelijdenissenin die wijken waar het rumoer het hevigst was, het volk toe te spreken en het tot uiteengaan aan te manen. Tot hiertoe schijnt liet echter weinig invloed te hebben gehad. Te Dundalk schijnen de rustverstoringen geëindigd te zijn, doch eerst nadat er betreurenswaardige buiten sporigheden waren voorgevallen. Nadere berigten uit Belfast vermelden, dat de rust er wel is waar oogenblikkelijk weder is hersteld, doch dat in de stille nog steeds de gisting voortduurt. De begrafenis van een katholiek, die door een geweerschot was gedood, dreigde de vijandelijkheden te doen hernieuwen, doch de pastoor, die het lijk naar de laatste rustplaats moest vergezellen, voorkwam verdere onheilen door de betuiging, dat hij zijne diensten zou weigeren, indien andere per sonen, dan de bloedverwanten des overledenen, bij diens uitvaart tegenwoordig waren. Het bevestigt zichdat ook te Dublin eenige demonstratiën zijn voorgevallenwelke echter in tijds werden gedwongen. Aftenb'adet, het hoofdorgaan der Scandinavische partij te Stokholm, vergelijkt de tegenwoordige gesteldheid van Denemarken met die van Pruissen na den slag van Jena en grondt op die vergelijking de voorspelling van schoone dagen voor Scandinavië, even als er voor Duitschlaud na dien ongeluksdag kwamen. Het blad betoogt, dat de vereeniging der Scandinavische volkeren evenzeer noodig is uit een militair oogpuntwaar het geldt de grenzen van Scandinavië met vereerde kracht te handhaven, als uit het oogpunt der staatkunde, naardien bedoelde vereeniging eene onmisbare voorwaarde is voor het voortbestaan der afzon derlijke Scandinavische staten en voor het nationaal behoud van het Noorden Maandag viel een knaapje van circa zes jaren uit de caroussel, slaande op de kermis te Rotterdam. De moeder daarbij staande en dit ziende schoot toe om haar kind te hulp te komen, en bekwam daarbij een zoo geweldigen slag van een paard tegen het hoofddat haar het bloed uit verscheidene wonden vloeide, terwijl haar de hand van de pols af in tweeën werd gescheurd De moeder verkeert in zorgelijken toestand, terwijl de jongen gelukkig-: on- bezeerd bleef. Vrijdag 11. ging de meid van een doctor te Dragten omstreeks middernacht eene dame te huis brengen. Alleen terugkeerende ontmoette zij een grooten kereldie Haar bij den arm greep en terwijl hij een groot blinkend voorwerp dat veel op een slaglmes geleek, te voorschijn haalde, haar vroeg: Meisje, wil jij eens wat zien? De meid begon zoo geducht te gillen dat de mensehen in den omtrek wakker werden en naar buiten kwamen. Inmiddels had zij zich losgeworstnld doch de aanrander greep haar weder en zeide andermaal: Gij moet dat ding eens zien. Door een fermen ruk geraakte zij los en vloog naar huis. De doctor waarschuwde de nachtwacht en de politie ging op onder zoek uit. Het bleek toen, dat de aanrander een boer was die van eene harddraverij huiswaarts keerde, waarbij hij eene premie gewonnen had. Ieder die hem tegen kwam moest de prijs be wonderen en het gevreesde slsgtmes bleek niet anders te zijn dan een zilveren vischspaan. Maandag avond is een meisje van 20 jaren, uit Vlissingen, dat met bare ouders de feesten te Antwerpen was komen bijwonen in de Schelde gevallen op liet oogenblik, dat zij zich aan boord van de stoomboot Telegraaf wilde begeven. Tweemalen nog kwam zij boven maar, ofschoon meer dan 50 personen tegenwoordig waren kon niemand haar hulp bieden en heeft zij haar graf in de golven gevonden. Twee meisjes zaten te zamen te praten toen de eene aan de andere vroeg: hoe oud zijt gij? Ik weet het niet regt was het antwoord maar ik ben geboren in 184-3. Dan tel ik een jaar meer zeide de eerste, want ik ben geboren in 1844. De ko ning van Pruissen brengt een bezoek aan zijtien collega te Weenen, ten einde met hem te genieten van de verkregen lauweren in den oorlog tegen Denemarken en op hun gemak na te gaan hoeveel geld in den oorlog verkwist en hoeveel menschenlevens daarin opgeofferd zijn. Op het groote volksfeest dat eerlang te Weenen zal gehouden worden, zal men eene pudding gebrui ken die maar 1130 ponden weegt. Er is gedurende vijf dagen en vyf nachten gekookt, alvorens hj gaar was De ingrediënten zijn: 300 pond rozijnen, 200 pd. korenten, 200 pd. amandelen, 200 pd. rundervet, 250 pd. suiker, 200 st. citroenen, 50 pd. boter, 50 pd. meel, 18 flesscben rum, 30 maten melk, 4500 st. eijeren en 26 pd. specerijen. Op den Mont-Cénis is veel sneeuw ge vallen. Alle de hooge toppen der Alpen die men van Turyn ziet, zijn met versch gevallen sneeuw bedekt. Op het zangers concours dat Zondag 11. te Antwerpen is gehouden, werd de derde prijs behaald door Amstels-inannenkoor. Te Almelo heeft men een zeldzaam verschijnsel aan de aardappelplant waargenomen. Boven in de kruin van het loof zetten zich kleine knoppen, die even als een aardappel in den grond, uitloopen en eindelijk groote volslagen aardappels vormen. Zij hebben dezelfde kleur als de pootaardappels en zijn van binnen even zoo zuiver als die uit den giond verkregen. Men heeft staramen aangetroffen, waaraan er 10 a 12 zijn, die even als appels aan de boomen hangen, zy zijn na de koking melig en zeer goed van smaak. De aard appel is voor de maatschappij in vele opzigten een verderfelijk gewas. Het is evenwel zeer geriefelijk. Immers het levert eene menigte voortbrengselen sterke dranken en likeuren siroop stijfsel en wat niet al. Ook bier wordt uit aardappelen be paald uit aardappelenmeel gebrouwen vooral in Engeland Duitschland en Frankrijk. Het zal er ook bier naar wezen! zegt deze of gene. Vooroordeel louter vooroordeel. Het zetmeel moet kracht geven aan het bier, hetzij het uit gerst, tarwe, rijst, maïs of aardappelen verkregen worde. Ervaren bierbrouwers in Beijeren hebben betuigd, dat zij geen onderscheid konden proeven tusschen goed gebrouwen aardappelbier en gerstebier. In zekere Engelsche, stad woonden twee vrouwen rustig en als goede buren naast elkander; de eene had een kanarie, de andere eene kat. Op een goeden dag was de laatste, aangespoord door haar wreed aardig instinct, bezig den ongelukkigen vogel bedaard op te peu zelen toen zij op beeterdaad door de eigenares van de kanarie betrapthare misdaad met de doodstraf moest boeten. De eige naresse der kat stelde eene aankiagt in en vorderde eene schade loosstelling van 2 De regter echter, overwegende, dat eene katdie kanarie vogeltjes nuttigttot den rang van de wilde dieren is afgedaald diensvolgeus geen aanspraak beeft op de bescherming, bij de wet aan de huisdieren toegekend, wees de vordering af en veroordeelde de eischeres in de kosten. OPENBARE BESTEDINGEN en VERKOOPINGEN. Den 19 dezer is te Middelburg aanbesteed de herstelling van de Spui- sluis te Breskenswelk werk is aangenomen door den heer A. Rinders aldaar, voor eene som van f 4750,—. Woonhuis en Erve in de Keizerstraat te Goes, verkocht voor f 1500,— Pakhuis en Erve aan den Aprcl van de Beestenmarkt aldaar voor f 515,—. GOES, 23 Augustus 1864. Door de drukke werkzaamheden vau opschuren en vervoer, waardoor het dorschen belemmerd wordt, was heden de aanvoer ver beneden de verwach ting. Alleen van jarige T.vRWE en Nieuw KOOLZAAD werden eenige mons ters getoond. Voor puike nieuwe ROGGE was levendige vraag"alsmede voor Zomer en Winter GERST, 'tgeen de houders deed vasthouden en de koopers voor consumptie drong om toe te geven. Mén noteerde de TARWE 8»VR„ a f 8,75. Nieuwe ROGGE f 525/.„ 5,85. Winter GERST 5,— a 5,25. Zomer DITO f 4,75 a t 5,— HA VER f 3,75 a 4,11). Groene ERWTEN ƒ6,60 hf 7,—. Winter KOOL- ZAvD f 12,50 a L4,— MEEKRAP. Ahvoren, stil. BOTER 1,30 a f 1,40 et. het ned. ffi. EIJEREN Kippen 2,80 a 2,90 de 100 stuks. Eenden 3,a f 3,25 AMSTERDAM, 24 Augustus 1864. TARWE als voren, stil. ROGGE prijshoudend. BOEKWEIT en GERST' onveranderd. KOOLZAAD op levering in Oct. JL 79'/,. RAAPOLIE ftaauwer. Vlieg, 43'/jop 6 w. f 44%. LIJNOLIE mede flaauwer vlieg, f 39'/4, op 6/w. f 40/2. AVIGNON, 20 Augustus 1864. MEEKRAP. Rosé wortel fr. 30 a 31. Palud fr. 33 a 34. Nape/sdc AUzari 18 m. fr. 36,50 a 36,75, 3 0'm. fr. 38 a 38,25, gemalen rosé fr. 41 ,'a 43 en palud fr. 46 a 48. In wortels ging veel om tot circa vorige prijzen. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting Tarwen brood 14 ct. Masteluin brood 11 es. Tarwen Krop brood 12 Rogge brood 10 Getrouwd .- D. VERVENNE Goes en den 25 Aug*. 1864. F. J. de MARÉE. Algemeene kennisgeving. voor De ondergeteekende berigt dat de wijzigingen in de statuten van bovengenoemde Maatschappij, zoo als die in de vergadering van 1 Junij jl. door de Yennooten zijn aangenomen, bij Ko ninklijk Besluit van 8 Julijn 53 zijn goedgekeurd, blijkens akte geplaatst in de Staats-Courant van 23 Augustus 1864, n 199, en dat hij met 1 Augustus jl. als Directeur dier Maat schappij opgetreden en met het beheer belast is, onder toezigt van de Heeren J. W. van KERKWIJK, I. G. J. van den BOSCH en J. C. KAKEBEEKE, als Commissarissen. P. A. R. van VLOTEN.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3