Jfóuttenfanö. -i i Aan The London and China Expres^ Wordt uit Rotterdam het Volgende geschrevenN\ „Er wordt alhier eene "maatsehappfl opgerigt, om eene gere gelde stoomvaart te openen tusscfien Rotterdam en Batavia. Het kapitaal zal 3,000,000 bedragen, waarvan vooreerst B uitmun tende booten zullen worden gebouwd. l)e overtogt moet uiterlijk in 60 dagen geschieden. Geenerlei subsidie wordt van het gouvernement gevraagd men verlangt slechl3 den waarborg dat het gouvernement zorg zal dragen, dat wanneer de stoom- booten te Batavia aankomen, er steeds 400 last gouvernements goederen gereed liggen om te dienen als retourlading." Z M. heeft benoemd tot burgemeester van Zevenhuizen J. B. Nederveen onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Bruinisse. Door eene Engelsche maatschappij zal eene nieuwe poging worden gedaan om eene regtstreeksche telegraaf-gemeenschap tus- schen Engeland en Noord-Amerika tot stand te brengen. De kabel is daarvoor nagenoeg gereed en het schip is gehuurd om die in zee te brengen. Mogt de poging gelukken dan zou dit ook voor de communicatie met Nederland van groote waarde zijn. De minister van justitie heeft, bij missive van 13 dezer, goed gevonden zijne bijzondere tevredenheid te kennen te geven aan de brigade de maréchaussee II. Hulmeren aan den maréchaussee G. de Goeybeide gestationneerd te Aardenburg, die bij gele genheid van eenen brand op 20 April jl. in de gemeente Ede, zich bijzonder hebben onderscheiden, zoo door kloeken bijstand als door hunne doelmatige handelingen, waaraan verschuldigd is, dat van den inboedel der vier, grootendeels uit hout en stroo zamensestelde arbeiderswoningen, welke eene prooi der vlammen werden, zooveel mogelijk is gered. Uit het verslag van het verhandelde bij de hoofdcommissie voor het nationaal monument 1813 blijkt, dat de gezamenlijke ontvangsten hebben bedragen 138,974,15V9 en dat na aftrek Van de gedane uitgaven saldo van 128,270,62 in kas is gebleven. In de laatst gehouden vergadering heett de heer mr. J. M. de Kempenaar voorgesteld het denkbeeld C.oprigting eener ambachtschool te Amsterdam als vervallen te beschouwen, daar de commissie ter uitvoering van de denkbeelden A en B over p. m. 100,000 kan beschikken en er slechts ruim 28,000 zou overblijven voor de ambachtschool. ZK. H de prins voor zitter merkte echter op, dat de drie voorstellen als één geheel moesten worden beschouwd, en dat de hoofdcommissie zedelijk verpligt was al te doen wat onder haar bereik lag, ten einde aan het gansche ontwerpzoo mogelijk uitvoering te geven. Dien ten gevolge is besloten deze financiële vraag later te be handelen. Onze buurt moet, naar men ons berigt, ook haar contingent le veren in de wonderen die de kermis zal te zien geven. Was het vroeger een paard op 3 pooten dat tegenwoordig Europa nog doorkruist't zal thans een kalf zijn den 22 dezer te Cortgene bij den landbouwer J. Jf'olse geboren. Het beest is goed vol dragen en heeft twee levende koppende eene kop gebruikt het om te eten en te drinkenuit beide ademt het. Het ach terste gedeelte van de eene kop gelijkt een menschenhoofdhet voorste op eene varkenssnuit met gebit. Het beest is verkocht aan W. L. Merkuit Middelburgdie met het Cortgeensche wonder de Goessche kermis deukt opteluisteren. De gemeenteraad te Bergen-op-Zoom heeft onlangs besloten dat er eene graanmarkt zal worden ingesteld binnen deze gemeente, des Dingsdags van iedere week. -Zondag namiddag ten 1'3 ure, terwijl de ingezetenen zich naar de namiddag-godsdienstoefening begaven, werd de gemeente Stolwijk verontrust door eene zware windhoos welke met zoo danige kracht woeddedat van verscheidene huizen de pannen werden afgerukt en door de lucht rondgeslingerd; ook werden zware boomen geheel ontworteld en eenige koebeesten in het land omvergeworpenterwijl enkele schuren en hooibergen van hunne fondamenten werden ontzet. Gelukkig heeft men, voor zooveel tot heden bekend is, geene menschenlevens te betreuren. Men schrijft uit Zutphen dat twee jongelingen van daar ge boortig maar in Pruissische dienst, zich bijzonder onderscheiden hebben in den oorlog tegen Denemarken. Ofschoon pas 19 en 20 jaren oudwerden beiden op het slagveld tot officieren benoemd en zijn zij met ridderkruisen begiftigd. Dapperheid der Nederlanders behoort niet tot de bijzonderhedenmaar Neder landers die in zóó onregtvaardigen oorlog lauweren verwerven hechten geene lauweren aan de kroon van hun vaderland. In Beijeren wil men op eenigerlei wijze de herinnering levendig houden van koning Maximiliaan II. De koning was bemind bij zijne onderdanen en elke poging tot dat doel aan gewend moet weerklank vinden bij het volk. Men heeft echter een weg ingeslagendie gewoonlijk het minst tot het beoogde doel zou kunnen leiden. Het plan is namelijk van overheidswege uitgegaan en het zijn de staatsambtenaren, die met de inzameling van gelden als anderzins zijn belast. De giften hebben daardoor meer het karakter van eene belasting dan van vrijwillige bijdragen gekregen en zullen nu niet meer dan een paar tonnen gouds bedragen, terwijl anders op het dubbel was gerekend. Men meldt uit Carrara het volgende betreffende een vreeselijk onheil, hetwelk aldaar in eene marmergroef heeft plaats gehad. Door eene onbekende oorzaak stortte een verbazend groot rotsbrok van het hoogste gedeelte van den mond naar beneden juist ter plaatse waar een aantal personen werkzaam waren. Elf werklieden onden daarbij den dood: zij werden letterlijk verpletterd, zoodat slechts enkele deelen hunner ligchamenmaar volkomen onher kenbaar, zijn teruggevonden. Buitendien zijn omstreeks 20 andere meer of minder ernstig gekwetst. Als een voorbeeld hoe het thans in het amerikaansche leger toegaaten hoe verregaande Hgtzinnig de bevelvoerders zijn in dezen oorlog op leven en dood tusschen noord en zuiddeelt een correspondent uit Nieuw-York het volgende mede Bij de bestorming van Petersburg op 30 Julij was Grant niet alleen afwezigmaar hij sliep op een half uur afstand in zijne tent. De twee generaals, aan wie de leiding van den aanval was op gedragen, kregen op de plaats zelve twist, juist op het oogenblik dat de aanval zou beginnen over hunne anciënniteit en rang. De brigade-en divisie-kommandanten, die de stormkolonnes moesten aanvoeren, bleven buiten schot en hielden zich iu de achterhoede. De adjudanten die de bevelen moesten overbrengen werden neer geschoten zoodat zamenwerking onmogelijk werd. Bovendien verloren de troepen die geen aanvoerders hadden spoedig den moed en zij weken alras toen er geene versterking kwam opdagen. Na de nederlaag, die Grant meer dan 7000 man kostte, ver klaarde deze, dat het zijn troepen aan fighting spirit, aan vecht lust ontbrak. Yan de 100,000 man waarmede hij in Mei den veldtogt begon, zijn er nog maar 25,000 over, 40 a 50,000 zijn gesneuveld of gekwetst, de andere gedeserteerd. In plaats van de oudgedienden voor den aanval te ezigen, gebruikte hij jonge troepen of regementen kleurlingendie nog niet eens met de wapenen wisten om te gaan. Terwijl op de eene plaats storm geloopen werd stonden tegenover de andere forten de soldaten geweer aan den voetroerloos de bevelen af te wachten die niet kwamen. Geen wonder, dat waar zulk eene organisatie bestaat eene ne derlaag de gewone uitslag is. Het feest te Versailles gegeven ter eere van den koning van Spanje, is bijzonder luisterrijk geweest en heeft bijzonder veel geld gekost. De gezamenlijke waarde der diamanten waarmede de dames en heeren, die aan het feest deel namen, versierd waren, moet, naar men berekent, meer dan honderd millioen hebben bedragen. Bij het vuurwerk werden meer dan 25000 raketten afgebrand, het bouquet alleen bestond uit 16000 raketten. Nadat dit was afgestokenwerden 600 Bengaalsche vuren ontbrand. De damp daarvan echter was zoo sterk dat het effect daardoor verminderde. Geljjktjjdig met het berigt dezer enorme uitgaven lezen wijdat de keizer eene loterij van 5 millioen fres. heeft goedgekeurd ten behoeve van de slagtoffers van den brand te Limoges. Toen de koning van Pruissen zich onlangs te Gastein be vond, wandelde hij op de gewone wandelplaats, alwaar een groot aantal kramenvoorzien van luxe-artikelen van verschillenden aard, was opgerigt. Een Tyrolerin den koning voorbij ziende gaan zonder zich iets van hare waar aanteschaffen, voegde hem de volgende woorden toe: „zeg eens koning! zult gij mij dan niets afkoopen." De koning wendde zich om beschouwde de jeugdige koopvrouw en het scheendat de indruk daardoor te weeg gebragtgunstig voor haar was want de koning keerde terug en werd eigenaar van verscheidene fraaije zaken en dong natuurlijkerwijze niets af van den prijs, welke de schooneTyro lerin had gevorderd. Particuliere berigten uit Mexico en die welke men in de dagbladen vindt, luiden voortdurend zeer tegenstrijdig. De eerste zeggen, dat het volk over het algemeen weinig met het nieuwe keizerrijk is ingenomen vooral omdat men vermoedtdat de geldmiddelen, onder een bestuur dat tienmaal duurder is dan het vorigeer niet op zullen verbeteren. Men heeft de troepen niet kunnen betalen en de arbeid aan de spoorwegen is bij gebrek aan geld gestaakt. In den handel komt nog weinig levendigheid, waartoe vooral de onveiligheid der wegen bijdraagt. Te Genève zijn hevige onlusten uitgebarsten; men heeft barri caden in de stad opgeworpen en er is reeds bloed gestort. De, kantonnale regeringniet bij magte om de rust te herstellen heeft een beroep gedaan op den bondsraadwelke den heer For- nerod als buitengewoon commissaris derwaarts heeft gezonden hij is aan het hoofd van een bataillon troepen Genève binnengerukt.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2