a o e s. VEEOEDENING OPEN BAKE GEZONDHEID BÏJBX.&JD VAM BI G0ES8CHE COVRAMT van Maandag; 22 Augustus 1864, 64. yiflfltseftjfe 33estunr oan flors. Eels.eiid.mal5.iiig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te welen dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 26 April 1864, is vastgesteld de volgende IN HET BELANG DEK IN DE GEMEENTE HOOFDSTUK I. van 1>e levensmiddelen. Art. I. De levensmiddelen, waarop deze verordening be trekking beeft, zijn al de zelfstandighedendie tot spijs of drank voor den mensch kunnen strekken of bestemd zijn (versnaperingen daaronder begrepen) en binnen de gemeente worden verkocht of in het openbaar ter verkoop aangeboden. Art. 2. Al wat op markten, op of aan den openbaren weg, in winkels, magazijnen, tapperijen, koffijhuizenherbergen, fabrieken, pakhuizen, vaartuigen of veiling-lokalen te koop is, wordt geacht in bet openbaar ter verkoop te zijn aangeboden. Art. 5. Deze verordening is niet toepasselijk op den ver koop, of het ter verkoop hebben van geneesmiddelen, chemi- caliéu en droogerijen, welke alleen bij apothekers en drogisten mogen verkocht worden. Art. 4. Het is verboden bedorven of voor de gezondheid schadelijke levensmiddelen (onrijp ooft en zoogenaamde afval daaronder begrepeu) in te voeren, te vervoeren, te verkoopen of ter verkoop aan te bieden. Zij worden op last van Burgemeester en Wethouders aan gehouden, opgeruimd en onschadelijk gemaakt. De in- en vervoer van de in de eerste zinsnede bedoelde voorwerpen, is, zoo zij tot bemesting of tot grondstof voor fabrieken bestemd zijn, geoorloofd, mits zij zonder verwijl naar de plaats hunner bestemming worden gevoerd en zoo- danig geborgen, dat geene voor de gezondheid schadelijke uitwasemingen kunnen ontstaan. In beide opzigten zijn de in- en vervoerders gehouden zich naar de bevelen der policie te gedragen, en worden bij ge breke van dien geacht, de eerste zinsnede van dit artikel te hebben overtreden. Art 8. Koek, gebak, suikergoed cu dergelijke eetwaren met verguldsel belegd alsmede chocolaadjes en anijssuikers met santoniue (wormkruid) bedeeld, worden als voor de ge zondheid schadelijke levensmiddelen beschouwd. Art. C. Geen brood mag ter verkoop ingevoerd, uitgestald of verkocht wordendan gaar en goed doorbakkenen uit gezonde zuivere tarwe, maïs, spelt of rogge bereid. Tot bereid'mg uit andere bestanddeelen wordt voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan Rurgemecster en Wethouders, met opgaaf der bestanddeelen, vereischt. Art. 7. Het brood, dat in deze Gemeente verkocht wordt, moet voorzien zijn van een merk, door den bakker of slijter aan Burgemeester en Wethouders op ie geven. Art. 8. De bakkers en slijters mogen het brood niet anders rondbrengen, dan in gesloten wagens, karren of bc kleede en overdekte mandenwaarop hunne namen met duidelijke letters zijn aangeduid. Art. 9. Het verkoopen of ten verkoop hebben van meel, brood, beschuit, koek of gebak, gemengd met zelfstandig heden, die niet lot voedsel bestemd zijn, al blijkt het uiet, dat zij schadelijk voor de gezondheid zijn, alsmede het ver koopen of ten verkoop voorhanden hebben van brood, meel, beschuit, koek of gebak in bedorven toestand, is verboden. Art. 10 Op onbepaalde tijden wordt door de zorg van Burgemeester cn Wethouders het meel, brood, beschuit, koek en gebak bij slijters of bakkers voorhanden aan een scheikundig onderzoek omtrent de bestanddeelen ouderworpen, en de uitslag van dat onderzoek openbaar gemaakt. Art. 11. Geen slagtvee mag worden geslagt dan na te zijn goedgekeurd. Van die goedkeuring wordt door den keurmeester een bewijs afgegeven. Art. 12. Het slagtvee is na de slagling en vóór de af hakking aan eene tweede keuring onderworpen. Art. 13. Alle vcrsch, gezouten of gerookt vleesch of spek, van elders aangevoerd wordende binnen de Gemeente, is aan keuring omtrent de hoedanigheid onderworpen. Van de goedkeuring wordt door de keurmeesters een bewijs afgegeven. Art. 14. Afgekeurd vleesch zal ter plaatse, door Burge meester en Wethouders te bepalen, in liet bijzijn van een policie-beambteworden onbruikbaar gemaakt en in den grond bedolven. Art. 13. Het is verboden eenen vleeschwinkel te openen of handel in vleesch of spek te drijven zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan Burgemeester en Wethouders met aanwijzing van het huis of ander gebouw, waarin die zal gevestigd worden. Art. 16. Goedgekeurd vleesch, later tot bederf overge gaan, mag niet worden verkocht, uitgestald of ten verkoop aang' boden. Art. 17. De slagters zijn verpligt, aan de keurmeestres cn de ambtenaren van policie, op de eerste aanvraag het bewijs van keuring te vertoonen. Bij weigering of gebreke daarvan, wordt hel vleesch of spek gehouden voor niet gekeurd. Art. 18. Geene keuring kan gevorderd worden vóór zons opgang of na zons-ondergang. De wijze der keuring wordt bepaald bij ccnc instructie, door Burgemeester en Wethouders vastlestellen. Art. I!). Aile versche, gezoutc, gerookte of gedroogde visch, die afgeslagen, rondgevent of ten verkoop wordt aangeboden, is aan keuring omtrent de hoedanigheid onderworpen. Visch, waarvan de keuring wordt geweigerd, wordt geacht voor de gezondheid schadelijk te zijn. Art. 20. Afgekeurde vischzal Lr plaatse, door Burgo- raeestcr en Wethouders te bepalen, in liet hijzijn van eenen policie-beambte, worden onbruikbaar gemaakt eu in den grond bedolven. Art. 21Mclkverkoopers mogen geene melk langs de straat vervoeren, dan in gesloten vaten of kannen of in overdekte emmers. De melk is aan keuring omtrent de hoedanigheid onder worpen. Melk, waarvan de keuring aan de keurmeesters wordt gewei gerd, wordt geacht voor de gezondheid schadelijk te zijn. Art. 10 is op de melk toepasselijk. Art. 22. Alle bedorven, voor de gezondheid schadelijke of daarmede gelijk gestelde eetwarenalsmede alle afgekeurd vleesch, visch en melk worden verbeurd verklaard. HOOFDSTUK II. van gebouwen dieals nadeel1g voor df. oi'enbare gezondheid, ter bewoning ongeschikt zijn. Art. 23. Wanneer Burgemeester en Wethouders onderrigt zijndat een gebouw of een daarvan tot woning bestemd gedeelte door slechte zamenslcllingvervallen slaat, gebiek aan vrije toelating van luchtvochtigheidgebrekkigen toestand van secreten cn zinkputten, ouvoldoendcn afvoer van water onvoldoende ruimte, of door welke andere oorzaken ook, als scha delijk voor de openbare gezondheid, voor het bewonen ongeschikt geacht wordt, of vermccncn dat liet ongeschikt is, geven zij daarvan kennis aan de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. Art. 24. Deze stelt, zoo noodig bijgestaan door deii ge- meenlc-opzigler, een onderzoek in en doel van hare bevinding aan Burgemeester en Wethouders een met redenen omkleed verslag, met vermelding van haar gevoelen, of het) gebouw al of niet als schadelijk voor de openbare gezondheid ter bewoning ougcsciiim is. Art. 28. Indien Burgemeester cn Wethouders oordeelcn, dat de aangeduide gebreken het gebouw, als schadelijk voor de openbare gezondheidter bewoning ongeschikt maken doch voor wegneming vatbaar zijn. doen zij daarvan mede

Goessche Courant | 1864 | | pagina bijlage 1