B1JBL&B VAM BI H0I8SCHI S0SM1T a o e s. OPENBARE GEZONDHEID I VERORDENING van Maandag 22 Augustus 1864, N°. 64. piaatsettjll leMimr oan 4]ocs. Bels.endLmalsins. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 26 April 186-i, is vastgesteld de volgende IN HET BELANG DEK IN DE GEMEENTE HOOFDSTUK 1. van de levensmiddelen. Abt. 1. De levensmiddelen, waarop deze verordening be- trekking heeft, zijn al de zelfstandigheden, die lot spijs of Zl' §evesl|gd worden, drank voor den menseh kunnen strekken of bestemd zijn (versnaperingen daaronder begrepen) en binnen de gemeente worden verkocht of in het openbaar ter verkoop aangeboden. Art. 2. Al wat op markten, op of aan den openbaren weg, in winkels, magazijnen, tapperijen, koffijbuizenherbergen, fabrieken, pakhuizen, vaartuigen of veiling-lokalen te koop is, wordt geacht in bet openbaar ter verkoop te zijn aangeboden. Art. 5. Deze verordening is niet toepasselijk op den ver koop, of het ter verkoop hebben van geneesmiddelen, chemi caliën en droogerijen, welke alleen bij apothekers en drogisten mogen verkocht worden. Art. 4. Het is verboden bedorven of voor de gezondheid schadelijke levensmiddelen (onrijp ooft eu zoogenaamde afval daaronder begrepen) in te voeren, te vervoeren, te verkoopen of ter verkoop aan te bieden. Zij worden op last van Burgemeester en Wethouders aan gehouden, opgeruimd cn onschadelijk gemaakt. De in- en vervoer van de in de eerste zinsnede bedoelde voorwerpen, is, zoo zij tut bemesting of tot grondstof voor fabrieken bestemd zijn, geoorloofd, mits zij zonder verwijl naar de plaats hunner bestemming worden gevoerd en zoo Art. 11. Geen slagtvee mag worden geslagl dan na te zijn goedgekeurd. Van die goedkeuring wordt door den keurmeester een bewijs afgegeven. Art. 12. Het slagtvee is na de slagting eu vóór cie af hakking aan eene tweede keuring onderworpen. Art. 15. Alle versch, gezouten of gerookt vleesch of spek, van elders aangevoerd wordende binnen de Gemeente, is aan keuring omtrent de hoedanigheid onderworpen. Van de goedkeuring wordt door de keurmeesters een bewijs afgegeven. Art. 14. Afgekeurd vleesch zal ter plaatse, door Burge meester en Wethouders te bepalen, in het bijzijn van een policie-beambteworden onbruikbaar gemaakt en iu den grond bedolven. Art. 13. Het is verboden eenen vleescbwinkel te openen of handel in vleesch of spek te drijven zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan Burgemeester cn Wethouders met aanwijzing van het huis of ander gebouw, waarin die Art. 10. Goedgekeurd vleesch later tot bederf overge gaan, mag niet worden verkocht, uitgestald of ten verkoop aang. boden. Art. 17. De slagters zijn verpligt, aan de keurmeestres en de ambtenaren van policie, op de eerste aanvraaghet bewijs van keuring te verloonen. Bij weigering of gebreke daarvan, wordt het vleesch of spek gehouden voor niet gekeurd. Art. 18. («eene keuring kan gevorderd worden vóór zons opgang of na zons-ondergang. De wijze der keuring wordt bepaald bij eene instructie, door Burgemeester en Weihouders vasllestellen. Art. 19. Alle versche, gezoute, gerookte of gedroogde visch, die afgeslagen, rondgevent of ten verkoop wordt aangeboden, is aan keuring omtrent de hoedanigheid onderworpen. Visch, waarvan de keuring wordt geweigerd, wordt geacht voor de gezondheid schadelijk te zijn. Art. 2ü. Afgekeurde vischzal ter plaatse, door Burge meester en Wethouders te bepalen, in het bijzijn van eenen policie-beanible, worden onbruikbaar gemaakt en in den grond bedolven. Art. 21. Melkverkoopers mogen geene melk langs de straat danig geborgendat geene voor de gezondheid schadelijke vervoeren, dan in gesloten vaten of kannen of in overdekte uitwasemingen kunnen ontstaan. emmers. In beide opzigten zijn de in- en vervoerders gehouden zich De melk is aan keuring omtrent de hoedanigheid onder- naar de bevelen der policie te gedragen, en worden bij ge- worpen. breke van dien geacht, de eerste zinsnede van dit artikel te Melk, waarvan de keuring aan de keurmeesters wordt gewei hebben overtreden. ged, wordt geacht voor de gezondheid schadelijk te zijn. Art 3. Koek, gebak, suikergoed en dergelijke eetwaren Art. 10 is op de melk toepasselijk, met verguldsel belegd alsmede cliocolaadjes en anijssuikers Art. 22. Alle bedorven, voor de gezondheid schadelijke of met santoniue (wormkruid) bedeeldworc'en als voor de ge- daarmede gelijk gestelde eetwaren alsmede alle afgekeurd zondheid schadelijke levensmiddelen beschouwd. vleesch, visch cn melk worden verbeurd verklaard. Art. 6. Geen brood mag ter verkoop ingevoerd, uitgestald of verkocht wordendan gaar en goed doorbakkeneu uit gezonde zuivere tarwe, maïs, spelt of rogge bereid. Tot bcreid'mg uit andere bestanddeel™ wordt voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan Burgemeester eu Wethouders, met opgaaf der bestanddeelen, vereischt. Art. 7. Het brood, dat in deze Gemeente verkocht wordt, moet voorzien zijn van een merk, door den bakker of slijter aan Burgemeester cn Wethouders op «c geven. Abt. 8. De bakkers en slijters mogen het brood niet anders rondbrengen, dan in gesloten wagens, karren of be lleede en overdekte mandenwaarop hunne namen met duidelijke letters zijn aangeduid. Abt. 9. Het verkoopen of ten verkoop hebben van meel, brood, beschuit, koek of gebak, gemengd met zelfstandig heden, die niet. tot voedsel bestemd zijn, al blijkt het niet, HOOFDSTUK II. van gebocwen dieals nadeel1g voor de openbare gezondheid, ter bewoning ongeschikt zijn. Art. 25. Wanneer Burgemeester en Wethouders onderrigt zijndal een gebouw of een daarvan lot woning bestemd gedeelte door slechte zamenstelling, vervallen slaat, gebiek aan vrije toelating van luchtvochtigheidgebrekkigen toestand van secreten en zinkputten, onvoldoenden afvoer van water onvoldoende ruimte, of door sveike andere oorzaken ook, als scha delijk voor de openbare gezondheid, voor het bewonen ongeschikt geacht wordt, of vermceneu dat het ongeschikt is, geven zij daarvan kennis aan de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. Art. 24. Deze stelt, zoo noodig bijgestaan door den ge- meenle-opzigter, een onderzoek in en doet van hare bevinding dat zij schadelijk voor de gezondheid zijn, alsmede het ver- aan Burgemeester en Wethouders een met redenen omkleed koopen of ten verkoop voorhanden hebben van brood, meel, verslag, met vermelding van haar gevoelen, of hel, gebouw al beschuit, koek of gebak in bedorven toestand, is verboden, of niet als schadelijk voor de openbare gezondheid ter bewoning Art. 1Ö Op onbepaalde tijdeu wordt Hoor de zorg van ougescmti is. Burgemeester en Wethouders het meel, brood, beschuit, koek Art. 23. Indien Burgemeester en Wethouders oordeeleu, eu gebak bij slijters of bakkers voorhanden aan een scheikundig dat de aangeduide gebreken het gebouw, als schadelijk voor onderzoek omtrent de beslauddeelen onderworpen, en de uitslag de openbare gezondheid ter bewoning ongeschikt maken van dat onderzoek openbaar gemaakt. doch voor wegneming vatbaar zijn, doen zij daarvan mede

Goessche Courant | 1864 | | pagina 5