3SmnenfanÖscf)e toigten. liutenfanö. „De corlservatieve partij" zoo schreef de heer Groen in een zijner vliegende bladen, „wordt medegesleept door het liberaal beginsel, door de gemeenschappelijke locomotief." De beeldspraak is aardig maar stelt zij eene waarheid voor? Zoodra het liberaal beginsel de locomotief wordt der conservatieve partij en deze zich laat voort trekkendan houdt zij op conservatief te zijn, schoon zij ook slechts in schijn liberaal is. Die locomotief leent zich echter niet om al de diligences en waggons, die men er willekeurig wil aan haken voortteslepenmaar zij is wel bestemd om de beweeg kracht van allen te worden, wanneer allen haar als zoodanig heb ben leeren kennen. Intussehen late men zich niet wijs maken dat de conservatieven werkelijk zijn medegesleept. De laatste maanden hebben bewezen, dat zij zich liever door de anti-revo lutionaire trekschuit lieten medenetnen. Uit den aard van hun beginsel volgt toch, dat de stoomkracht hun vrees in moet boe zemen en zij meenden zekerder tot hun doel te komenlangs de trekvaart met al hare hogten en kronkelingen, dan langs den regten spoorweg, die hier en daar nog stuit op onhandelbare eigenaars. Van daar bijvoorbeeld dat de heer de Brauw de conservatief bij uitnemendheid (in de oogen van sommigen) bij sommige debatten in de kamer wel niet door het liberaal beginsel werd medegesleept, maar toch achteraan sukkelde, terwijl hij bij de laatste verkiezing op den anti-revolutionairen snorwagen plaats nam, omdat de voerman beloofd had hem ter bestemder plaats te zullen brengen ware het ook niet zonder gevaar, in zeer ge mengd gezelschap eu met een voorspan van suspect aanzien. Zeker is het, dat de heer Groen zijne lijdelijke volgers niet vleit, want zij moeteu de oogen naauwelijks durven opslaan als zij lezen, dat zy, die nu zich lieten voorttrekken door een anti-revolutionair leider, kort te voren met een liberaal beginsel waren voortgesleept. De heer Kruin heeft door zijn merkwaardigen brief aan den heer Groen aanleiding gegevendat de natie voortaan scherp zal toezien op de politieke moraliteit, vooral van hare vertegenwoor digers. Of dat tot een gunstig oordeel leiden zal over sommigen, die men als onmisbare leden van de kamer heeft aangeprezen en met allerlei aangehangen kwaliteiten wist te doen kiezen? Wij durven het betwijfelen. Daar is onder anderen de beruchte heer de Brauw. Hij behoorde tot degenen die het woord Christelijk in de wet op het onderwijs goedkeurden. Hij deed dat, wij mogen het immers vertrouwenuit beginsel. Maar juistdat staat hem in den weg om de stemmen der anti-revolutionairen te kunnen winnen. Het besluit is spoedig genomen en hij schrijft aan de kiezersis het waardat het woord Christelijk misbruikt wordtdat het wegvalleik heb er vrede mede. Men lette wel op deze handelwijze. Wanneer iemand op grond eener gewijzigde overtuiging meent een ander beginsel te moeten voorstaan, dan hy vroeger deed niemand zal hem van onzedelijkheid beschuldi gen maar hoe moet men het noemen wanneer hij met zekere onverschilligheid zegtof dit beginsel valt of behouden blijft ik heb er vrede mede. En wat te denken van eene politieke mora liteit die toelaat omten aanzien van de gevvigtigste punten met iedereen te transigeren. Art. 164 van de grondwet zegt ieder belijdt zijne godsdienstige meeningen met volkomen vrijheid. Zal nu de heer de Brauw ook niet kunnen zeggen is het waar dat daarvan misbruik gemaakt wordtdat. de woorden volkomen vrijheid wegvallen, ik heb er vrede medeDie met het eene spelen kan, kan het ook met het andere, en welk vertrouwen te stellen in iemanddie des noods zijn eigen beginsel over boord wil gooijen, als een ander zegt, dat daarvan misbruik wordt gemaakt. Er is niets zoo goed, waarvan geen misbruik gemaakt kan worden en werkelijk gemaakt wordt. Indien dat dan de maatstaf is van de waardering van beginselen, die men bij zijne vertegenwoorders moet anderstellen, dan wete. men, dat zij alles kunnen prijsgeven aan den eersten den besten, die bewijst, dat er van eenige zijde mis bruik plaats gegrepen- heeft. Tot politieke moraliteit behoort ook vooral, dat men, niet als weerhaan met alle partij wind zich iaat omwenden. Het dagblad, dat onze ministers liever desnoods door den dood ■iOU opruimen, dan- ze ongemoeid te laten besturen, doet we derom eene poging, om de goede berigten omtrent de gezond heidstoestand van den minister van de Putte te laten betwijfelen. Jn zijn n 193 zegt het, dat de A'. Botterdamsche Courant wij- lelijk verzwegen heeft," dat de minister eene goede gezondheid geniet. Het moet iedereen in het oog vallendat niet anders dan lage' en onedele bedoelingen hier in het spel kunnen zijn. Wy zoudeu er dan ook met de diepste verachting van zwijgen indien wij niet meenden, dat het velen aangenaam zijn zal, uit een zuiverder bron dan die van het dagblad, de verzekering te ontvangen, dat wat het orgaan ook zegt of laat denken omtrent den ongunstigen gezondheids toestand van den minister van koloniën, dat het enkel leugens zijn. Tot pastoor bij de Roomseh-Katholieke gemeente alhier is ter vervanging van wijlen den heer P. Tliielings, benoemd de heer J. A. Enersteijnthans pastoor te Katwijk aan den Rijn. Omtrent de kinderziekte te Wemeldingen meldt men ons, dat sedert 1 tot 15 Aug. 31 personen werden aangetast zoodat het getal lijders nu tot 231 is geklommen. Van dit getal waren 153 niet gevaccineerd, zijn er 8 overleden en 32 nog onder be handeling of althans lijdende, daar bij het nu meer goedaardig karakter der ziekte niet ieder geneeskundige hulp inroept. Men heeft opgemerktdat bij de gevaecineerden de ziekte ook een veel korter verloop had en dat de weinigen ouder hendie zwaar aangetast werden, altijd diegenen waren, by wie de vaccine reed» voor vele jaren en soms zonder succes «as toegepast. Te Rilland zijn er sedert de laatste opgave 16 bijgekomen; het geheele cijfer bedraagt aldaar nu 301. Te Bath is er slechts één bijgekomenaldaar hadden 108 gevallen plaats. Te Krabben- dijke kwamen 21 lijders sedert ons vorige mededeeling, waarvan 19 niet gevaccineetd; van de 282 lijders zijn daar nu nog 16 onder behandeling. Te Yerseke zijn van 1 February tot 15 Aug.van dit jaar 46 gevallen van poklijders voorgekomen slechts 4 van deze waren vermoedelijk gevaccineerd. Hersteld zijn thans 41 waarvan .3 gevaccineerd, overleden 1 lijder van 49 jaren, in zijne vroege jeugd vermoedelijk zonder goed gevolg gevaccineerd en 3 nog ziek. In genoemd tijdvak hebben 60 personen zich laten vaccineren. Te 's Gravenpolder klaagt men over het weinige en gebrekkige toezigt op deze ziekte. Sedert het ontstaan dei zelve in dit eiland, blijven de pokken in die gemeente steeds heerschende. In dpn nacht van Vrijdag op Zaturdag heeft het in de omstre ken van Breda weder sterk gevroren. De soldaten die den nacht- post hadden konden zich te naauwernood met loopen verwarmen. De Staats-Courant deelt het volgmde verslag omtrent de verwachtingen gan den oogst in de provincie Zeeland over Ib64 mede: „Ofschoon de tarwe, vooral wat de vreemde soorten betreft, door het -winterweder veel heeft geleden, beloofde men zich nogtans daarvan eenen tamelijkcn oogst. Kr heeft zich echter, vooral in het noordelijkste gedeelte der provincie, bij deze vrucht eene soort tan made vertoond, welke de 'korrel verteert en den halm vóór den tijd doet sterven, 'tgeen natuurlijk een ongunstigen invloed op kwaliteit en kwantiteit zal uitoefenen. „De rogge, beter tegen de koude bestand, is goed opgewassen en belooft een middelbaren oog3t. „De wintergerst heeft mede van de konde geleden, en ofschoon zij zich later daartan ccnigcrmate heeft hersti'ld zal hare opbrengst beneden het middelmatige blijven. Van de zomergerst wordt eeue ruimere opbrengst verwacht. „Van de haver eu de paardenboouen wordt, over het algemeen, een ruimen oogst te gemoet gezien. „Hetzelfde kail van de witte- en bruineboonen worden gezegd. „Ook de erwten geven hoop op een goed beschot. In Schouwen en Duiveland is echter aan dit gewas door de Inis veel schade veroorzaakt. „De opbrengst van het koolzaad zal mecrendeels beneden het middelma tige blijven. „Het vlas staat over het algemeen te dun; de verwachting daaromtrent is dan ook niet hoog gespannen „De drie en tweejarige meekrappen hebben veel van de vorst geleden. Ds opbrengst wordt geacht beneden het middelmatige te zullen blijven. „Ook de eenjarige meede heeft bij en na de planting de nadeelige ge- volgeu van de konde ondervonden; haar groei is echter door het latere warme weder zeer bevorderd, zoo dat zij thans zeer goed staat. „Onder de aardappelen heeft zich in de laatste dagen weder de bekende ziekte veitoond; blijft deze zich, zoo als tot nog toe, bij het loof bepalen zonder den knol aan te tasten, de opbrengst van deze aardvrucht zal dan, zoo al9 men zich vleit, zeer bevredigend zijn. „De toestand der graslanden, vooral die der hoog gelegene, is zeer on gunstig, ook de lager gelegene lijden veel door de aanhoudende droogte. De opbrengst dezer landen en van die welke met klaver zijn bezet is, over het algemeengering. De wortelgewassen daarentegen houden zich goed, zoo dat men hoopt dat hierdoor het gebrek aan hooi in den aanstaanden winter zich minder zal doen gevoelen." In de volksthing te Kopenhage heeft de afgevaardigde Hage voorgesteld eene commissie te benoemen van vijf leden, in wier handen ten fine van onderzoek de vredespreliminairen zouden worden gesteld. De heer Klein stelde een amendement voor strekkende om de commissie uit de vijftien leden te doen bestaan, die reeds vroeger over de internationale kwestien rapport uitbragt. Het voorstel werd, gelijk het geamendeerd was, met 56 tegen 20 stemmen aangenomen. Bij het deensche leger heeft eene groote promotie plaats gehad. De krijgsgevangenen keeven achtervolgens in hun vaderland terug.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2