«ÖemenQöe 35crigten. Jïïar&töerigten. De baatzuchtige bedoelingen der beschermende mogendheden zul lui de bewoners der hertogdommen te laat blijken en bun zal niet anders overblijven, dan de droeve herinnering aan zoovele oorlogs rampen, als de koning door Gods genade over de teleurgestelden heeft gebragt. De hertogdommen zijn thaus ter beschikking gesteld van de twee groote mogendheden. Hoe deze er over beschikken zullen is nog onbekend; men zegt, dat zij zullen beginnen met Lauen- burg, als schadevergoeding voor de gemaakte oorlogskosten, pruissisch te verklaren. Dit zou zonder schending van de regten van den eventuelen hertog kunnen gescheidendaar Lauenburg eene onbetwistbaar deensehe landstreek was. De Sleeswijksche bladen geven aan hunnen haat tegen de Denen op allerlei wijze lucht en eischen het ontslag van alle deensehe ambtenaren, die nog in betrekking zijn. De burgercommissarissen maken daarmede echter geen te grooten haast. Zij schijnen van oordeel dat, wanneer het lot van Sleeswijk eens niet beslist werd in den zin door de bevolking verlangd, op Deensehe ambtenaren beter staat zon zijn te maken dan op Sleeswijkschewant dat de Sleeswijkers allerminst Pruissische ambtenaren zouden willen aangesteld zien, spreekt wel van zelf. Volgens berigten uit Caprera neemt Garibaldi voortdurend in beterschap toe, ofschoon het gezwel nog niet geheel verdwenen is en hij nog veel lijdt. Daardoor is de generaal genoodzaakt het bed te houden of zich in een handwagen op het eiland to laten rondrijden. Er bestaat intusschen alle hoop dat hij binnen weinige dagen weder zonder hulp zal kunnen loopen. Een correspondent te Konstantinopel van de Indépendance deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de bekeeringen tot het christendom die daar door de anglikaansche zendelingen onder de gegoede klassen zijn tot stand gebragt. Hij meent dat die zoogenaamde bekeeringen de dekmantel zijn van eene politieke beweningdie met groote plannen in verband staat. Van daar dat de Porte zulke stienge maatregelen heeft genomen die zij in eene circulaire aan de verschillende mogendheden zou regt- vaardigen. In Griekenland is de rust nog verre van verkregen. De kabinetten volgen elkander met snelheid op. Thans is weder ren ministerie ('araris aan het roerwaarin ook zitting heeft de hoofdleider der oppositie in de nationale vergadering. Men stelt zich voordat daardoor meerdere eenheid tusschen de regering en de wetgevende magt zal worden verkregen. De Noordelijke troepen onder bevel van de generaals Crook en Averille, die, nadat van de vervolging der Zuidelijken, die een inval in Maryland deden, was afgezien, het Shenandoah-dal beschermen zouden werden Zondag den 24 Ju lij door den ge neraal Karl aangetast en na een kort gevecht met aanzienlijk verlies aan manschappen en artillerie geslagen en over Martens- hurg naar Williamsburg en Harpers Ferry, dus naar de Potomac, teruggedrongen. De Zuidelijken hebben Martinsburg weder bezet, en zijn, naar men vermoedt, aanzienlijk versterkt. Men gelooft, dat zij op nienw een inval in Maryland of Pensylvanie in het schild voeren. De generaal Grant houdt zich werkeloos in zijne verschansingen te Petersburg op. Het gerucht van de ontruiming van Allanta wordt tegengesproken Het gevecht, dat den 21sten voor die stad begon werd den volgenden dag met de meeste harnekkigheid voortgezet. De Noordelijken erkennen, dat zij 2500 man verloren hebben. Onder de gesneuvelden bevond zich de generaal Macpherson. Het verlies der Zuidelijken schatten zij op ineer dan 7000. Den 23sten werd het gevecht gestaakt, de ge wonden werden van weerszijden van het slagveld verwijderd en de dooden begraven. Te Bonn bestaat een groot dépot van allerlei gereed schappen en werktuigen voor den landbouw. Dit is een der nuttigste scheppingen van de Rijn-Pruissische maatschappij van landbouwdie eigenares is van dit dépot. Uit eene balans van dit dépot blijkt dat het sedert het jaar 1857 aan groote en kleine grondeigenaren landbouwgereedschappen ter waarde van 91,000 thaler of ruim 160,000 heeft opgeleverd. Hoe zeer de grootste omzet plaats had in de Rijnprovinciën en West- phalenzijn evenwel vele voorwerpen verzonden naar verder nfgelegene provinciën van Pruissenals.nede naar Beijeren Oostenrijk, Polen en zelfs tot naar de Yereenigde Staten van Noord-Amerika. Voor eenige dagen heeft te Coulouvraij eene vreesselijke misdaad plaats gehad. Een vader heeft zijn lSjarigen zoon, terwijl hij sliepvermoordvervolgens hem ontkleed en opgehangen en om zeker te zijn, dat hij dood was, hem ten slotte nog de beenen verbrijzeld. In de vorige week kwam een trein op den spoor weg van Bern aangereden bij een klein station. De wachter, die waarschijnlijk door de komst van den trein overvallen werd haastte zich om naar buiten te komen, maar vergat zijn hoed tn zijne vlag. Zijne vron.v dit bemerkende, bragt hei maar had slechts den tijd om het midden op de haan Le werpen, De man wilde een en ander oprapen, maar bij het terugkeeren werd hij door de locomotief gevat en in em oogenblik was z n hoofd verbrijzeld. Onlangs heeft te Weenen weder iemand ge- vaar geloopen om levend begraven te worden. Verpleegd in een ziekenhuishad men den gewaanden doode naar de lijkenzaal gebragt. Plotseling begonnen daar de klokken te luiden eti dfe herleefde werd naar eene andere zaal gebragt, waar hij voor een nieuw leven schijnt te hevstellen. Een der Poolsche op standelingen de prins Tadzowil is krankzinnig gewoiden inde gevangenis te Kiew, waar de Russische geregtigheid hein op weg naar Siberie, of naar het graf, genadig opnam. Mensch- lievend als zij is heeft de regering den waanzinnigen naar een gesticht laten brengenten einde hem zoo mogelijk te genezen, alvorens hij naar den Siberischen lusthof wordt ov rgebragt. Eene proeve van Fransche vleijerij deelt ons een dagbiad mede, uit Vichy. Boven een goudsmidswinkel hangt een uithangbord: „In de drie Godsdienstige deugden." Daaronder ziet men drie medailjons. Op het eene prijkt het beeld van den keizer, als het symbool van het geloof; op het andere dat der keizerin, als symbool der liefde, en op een derde dat van den kroonprins, als het beeld der hoop. Een liefhebberdie zeker met zijn tijd geen raad weet, vermaakt zich om aan de Arnhemtclie ourant Zeeuwsche brieven te schrijven. Kennelijk bestaan zij uit eene zamenflansing van de lokale berigten uit de onderscheidene Zeeuw sche couranten, waarbij nu en dan aardigheden worden gevoegd die duidelijk bewijzen, dat de Zeeuwsche brieven door geen Zeeuw geschreven worden. Vroeger reeds hebben wij daarvan eene proeve bij ;ebragt. Thans lezen wij daarin dat Gors stil en deftig als liet is, zich de drukte voor den spoorweg moet laten welgevallen; dat onze boogschutters, wier broederschap den nariin hcobr van Beijeren voert, zelve moeten weten in we k verband zij staan tot de gravin dat er meer op de schutters is geletdan op de onderwijzers-vergadering (die N.B. hier niet maar te'sGraven polder gehouden werd) enz. Een kerkenknecht te 'sGravenhage heeft zijne vtjf-en-twintigjarige dienst als zoodanig gevierd en bij deze gelegenheid een zilveren cylinder horologie ten geschenke gekregen met toepasselijke inscriptie en een vleijend schrijven van heeren kollektanten. Donderdag 11. is bij het spoorweg station Rijswijk eene vrouw met haar tweejarig kind in het water gevallen. Gelukkig was in de nabijheid een heer aan het henn gelen en deze heeft haar, op het oogenblik dat alle kracht haar begaf, kunnen redden. Ook het kind is gelukkig gered. De vrouw is een paar dagen later ontijdig bevallenmaar bevindt, zich. tjians naar omstandigheden vrij wel. Een dagblad van Palermo verhaalt de volgende tragische gebeurtenis. Een blind vioolspeler.' Giuseppe Dellaria verkeerde in den waan dat zijne vrouw hem ontrouw was. Hij besloot zich te wreken door zijne vrouw te dooden terwijl zij sliep en gaf aan dat plan spoedig uitvoering. In het midden van den nachtnadat hij zich verzekerd had, dat zijne vrouw in slaap was stond hij opnam een scheermes en siieed haar den hals af. Nadat lnj zich overtuigd had dat h,êt lijk van zijn slagtoffer verstijfd en in bloed badende neder lag, ging luj met de grootste koelbloedigheid de deur uitmaakte aan de po'icie zijne daad bekend en liet zich gevangen nemen, verzekerende dat hij niets anders gedaan had dan zijn pligt, Eergisteren avond had te Meppel een voorval plaats, dat wederom bewijst hoe naauwlettend men moet acht slaan op koortslijders. Eene vrouw, reeds eenigen tijd ziek, vroeg, naar men zegt, in eene ijlende koorts, aan haren man de bedgordijnen te sluiten, daar zij zich te slapen wilde leggen. Haar man voldeed zonder achterdocht aan haar verzoek, en geraakte zelf in slaap. Bij zijn ontwaken dadelijk naar zijne vrouw ziende, vond hij tot zijne, ontzetting, dat zij zich in de bedstede door ophanging het leven had benomen. Het lot van den armen man met zijne zes kin deren verwekt veel deelneming. 254« STAATS-LOTERIJ. - Prijzen van 1000,en daarboven. 5e klasse. 11e lijst. N". 9458, 10,000,— n«. 18005, 5000,— no. 8642, 11764, 15447 en 19168, ieder 1000,—. 12e lijst. No. 19437 1000,—. 13e lijst. No. 1840, 25,000,— no. 764, 8899 en 10181, ieder 1000, 14e lijst. No. 2840, 1324, 6224 en 19829, ieder 1000. GOES, 9 Augustus 1864. Bij goede aanvoer van TARWF, waren ook van nieuwe granen, winter GERST cn ROGGE onderscheidene partijtjes ter veil, beide goed en droog, doeb verschillend in kwaliteit en kleur; de beste monsters werden tot de hoogste notering genomen. Van KOOLZAAD (Nieuw) was ongeveer 16 a 16 last aan, waaronder zeer goede, puike monsters. Het meerendecl is gemiddeld en zeer afwijkend in kleur en korrel. Er is niet noemenswaard afgegeven. De beursnotering der TARWE was 8ir",,n tot f 8,75 Nieuwe ROGGE 5,75 a 62%.,. Nieuwe WINTERGERST 4,70 i 5 HAVER f 3,50 a 4,-. PAARDENBOONEN 62%, Winter KOOLZAAD 13,- a 14,10. MEEKRAP blijft stil. BOTER 1,10 a f 1,15 et. het ned. EIJEREN Kippen 2,40 a f 2,50 de 100 ataka. Eenden/ 2,65 a f 2,80

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3