18«4. «I DOHDKRDAG11 AUGUSTUS. ImiienfcmöscQe lengten. GORSSCIIK Dc uitgave «lexer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,15 fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlSn worden a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels f l.SO, behalve het zegelregt. De inzending van advertentlSn kan geschieden tot vóór drie oren des namiddags op den dag der uitgave. Er gaan in onzen tijd herhaaldelijk stemmen op tegen de groote kostendie de gemeenten maken en moeten maken voor het onder wijs. Wij twijfelen of diezelfde stemmen ook gehoord zouden worden wanneer alle wetten en bepalingen omtrent het onder wijs, in den geest van den heer Groen waren gesteld; maar wij betreuren, dat de gemeente-besturen bemoeijelijkt worden om ruime uitvoering aan de onderwijswetten te gevendoor bedenkingen van finantiëlen aard, terwijl men aan den anderen kant voor het zelfde doel zich groote opofferingen getroost. Er kan geene betere bestemming aan het geld der gemeente gegeven worden, dan door het aantewenden tot bevordering van het onderwijs waarvan de vrucht noodwendig in den bloei der gemeente moet gezien worden- Het hoog belang van het onderwijs wordt door allen, niet het minst door de anti-revolutionaire partij op den voorgrond gesteld- Zij zelve noemt het eene levenskwestie en te regt. Zij besteedt groote sommen aan bijzondere scholen en zij toont, dat zij voor niets terug deinst, waar het er op aankomt, van dit hooge volks belang partij te trekken. Waarom dan nemen zij, die zulke dingen doen, den schijn aan van voor stoffelijke gemeente-belangen te waken, juist als het er op aankomt om langs eenen zekeren weg die belangen dienstbaar te zijn Het is niet te doen om onder wijs, maar om dat onderwijs, dat eene eenzijdige beschouwing als het eenig ware voorstelt. Wanneer eene gemeente veel geld uitgeeft om allen zonder on derscheid genot te kunnen geven van deugdelijk onderwijs, dan worden natuurlijk de particuliere krachten daartoe gevorderd en deze kunnen dan minder toebrengen aan dat onderwijs, dat men slechts aan enkelen geven kan. Het is dus zaak om eene ge meentekas weinig te laten doen, des te meer kan men van de beurs der burgers voor particuliere ondernemingen vergen. In dat verschijnsel van onzen tijd liggen twee belangrijke wenken opgesloten: 1«. dat een strijd tegen verbooging van gemeente uitgaven voor het onderwijs niet altijd zekerheid geeftdat men op het oog heeft om de beurs der burgers te sparen en 2o. dat, daar belemmering van staats-onderwijs de behoefte aan het bij zondere moet verhoogende bezwaren tegen gemeente-uitgaven voor dat doel dikwijls partij-bezwaren zijn. Een eigen correspondent, van het Dagblad, uit Brussel, deelde dezer dagen mede, dat hij op straat had hooren roepen, door een uitventer: „de veroordeeling der Jesuiten, 10 centimes!" Benieuwd wat dit zijn zou, liep hij haastig henen om te onderzoeken, hij kocht het boekje en nadat hij het vlugtig doorloopen had, zag hij, dat het geroep van den uitventer niets anders was, dan een list der klerikalen, om onder die vlag eene verdediging der Jesuiten aan den man te brengen. Het feit herinnerde ons aan eene soortgelijke handeling der antiministeriële partij hier te lande. Bij de jongste verkiezingen voor de Tweede kamer werden ergens vliegende blaadjes aan de huizen der kiezers rond gebragt uit naam van den liberalen kandidaat, terwijl ze niets anders inhielden dan eene aanbeveling van den antirevolutionairen adspi- rant. Die soort van menschen zijn toch overal dezelfde. De heer Groen kon op het geschrift van den heer Frtiin geen tegenschrift beloven, wegens „overmaat van arbeid." Hij bleef het antwoord tot hiertoe schuldig. Sedert echter geeft hij een geschrift uit over de kerkelijke geschillen van onzen tyd onder den titel Natuurlijk of Ongerijmd en zegt daarin „te midden van zeer moeitevollen staatsregtelijken strijd zou ik voor zeker nu, op een ander gebiedde pen niet- opvatten zoo ik niet gevoelde, dat mij ook daar, in verband met mijne ante cedenten, de pligt van getuigenis geven opgelegd is." By het lezen van dit betoog rijzen eenige vragen op. Waarom is de staatregtelijke strijd, die de heer Groen ook met prof. Fruin te voeren heeft, moeitevol? Ligt daarin- ook soms de reden' dat hij niet antwoordt Zou iu verband met zijne antecedenten' het getuigenis geven ook hier geen pligt zijn? Mag men zich in een hoogst gewigtig en ernstig debat op overmaat van werk beroepen wanneer men zelf willekeurig die maat doet overloopen? En zou men vaü dergelijke verontschuldiging niet kunnenzeggen, dat zij de ware oorzaak van het stilzwijgen bedekken wil? Misschien kan het voorwendsel best gekwalificeerd worden, door den titel van het nu uitgegeven geschrift: Natuurlijk of Ongerijmd, als men eenvoudig het voegwoord daaruit weg laat. •*i Bij besluit van 4 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen bij de dienstdoende schutterij te Goestot officier van gezond heid 3c klasse J. Kooman. De laatste mail-berigten uit Indie luiden niet gunstig omtrent den staat van zaken op Borneo's westkust. De beweging, 'die sedert eenigen tijd onder de Dajakkers bestond, is op een for melen opstand uitgeloopeh, waarschijnlijk werd die aangestookt door muitelingen uit Bandjermassin. De bevelvoerende officier heeft een detachement troepen naar het binnenland gezonden om ons gezag te handhaven, onze troepen hebben zich daarbij weder dapper gedragen maar gevoelige verliezen geleden. De opstandelingen waren voor het oogenblik wel teruggetrokken, maar om later den aanval te hernieuwen. De regering had om bepaalde redenen nog geene versterking gezonden, ofschoon deze öiiraid- dellijk was aangevraagd. Reeds in ons vorig nommer meenden wij te mogen verkla ren, dat het gerucht der aftreding van den minister Betz niets anders was, dan een leugen door het Dagblad verzonnen. Thans schrijft men uit 's Gravenhage, dat aan het ministerie vaü fiüün- cien druk gearbeid wordt aan de voordragten betreffende H'éfe belastingstelsel, onlangs door den minister aangekondigd. Het voorstel tot heffing van een gelijk bedrag op het gedistilleerd in alle gemeenten is gereed en zal spoedig aan het oordeel vkü den raad van state onderworpen worden. De N. Rotterd. Courant bevestigt ook ons berigt, dat de on gunstige berigten omtrent den gezondheidstoestand van den minis ter van Koloniën, verzonnen waren en schrijft heden: Z. Ei'ó. bevindt zich op dit oogenblik frisch en gezond te Wiesbaden en zal waarschijnlijk eerstdaags in het vaderland terugkeeren. De N. R. C. schrijft Wij namen dezer dagen een berigt uit de Arnhemse/te Courant overwaarin het gerucht werd medegedeelddat de heer Sloet zijn ontslag als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie ge vraagd zoude hebben. Naar men ons van eene goed ingelichte zijde verzekertis er nimmer sprake geweest van eene aanvraag van den gouverneur-generaal om ontslag, maar heeft het gerucht' waarschijnlijk zijn ontstaan te danken aan den gedrukten toestand, waarin Z, in den laatsten tyd verkeerde wegens het overlijden van zijnen zoon op Java.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1