luilmfanft. flemende lengten. Het algemeen vertrouwenwaarin de commissie zich weder heeft mogen verheugenheeft haar ook dezen winter in staat gesteld zoo menige werkzame hand te geruoet te komen in den barren tijd waarin de noodige verdiensten worden ge mist, en haar den wenseh doen uiten, dat de ingezetenen haar dezelfde medewerking zullen schenken wanneer zij op nieuw tot de hervatting hare werkzaamheden mogt worden geroepen. Alge meen toch wordt erkend dat eene doelmatige uitdceling van warme voedzame soep het geschikste middel is om in de eerste behoeften der armen te voorzien. Z. M. heeftbij besluit van den 21 Julij jl.de volgende nadere beperking in het verharen van loten in de staats-loterij vastgesteld Na herziening van vroegere besluiten houdende verbod van het verhuren van hrele of gedeelten van loten in de staats-loterij, voor zoo veel de nommers betreft, welke in de vierde en in de vijfde klassen worden uitgetrokken, het verbod in die besluiten vervatmede van toepassing te verklaren op de nommers, welke in de derde klasse worden uitgetrokken. Dit besluit komt in werking met de 256' loterij. Zondag aanstaande zullen de leden der mnnnen-zangvereeniging eene uitvoering geven in den tuin der sociëteit „van Ongenuehten Fry." Wij herinneren ons het genot, dat ten vorigeti jare daar door gesmaakt weid en wekken daarom zeer op, om ook thans daarvan gebruik te maken, te meer, daar wij verzekerd zijn dat ons mannenkoor zijn welverworven roem zal handhaven en de bewijzen geven, dat het niet vruchteloos in den afgeloopen winter, onder bekwame leiding zich geoefend beeft. De toegang is voor ten zeer matig gestelde entree voor iedereen opengesteld en zeker verdient het toejuiching en ondersteuning, dat op die wijze ieder in de gelegenheid gesteld wordt, om gebruik te maken van eene gelegenheid tot waarlijk genieten. De liefde voor de kunst wordt het best opgewekt, waar men hare gaven en invloed ziet waar deren, en wanneer zij die tegelijk dienstbaar maakt aan eene zeer gewenscbte uitspanningzou het miskenning van haar doel en wensch zijn van haar aanbod geen gebruik te maken. Blijkens achterstaande advertentie heeft zich ook hier ter stede «ene commissie gevormd tot inzameling van bijdragen voor een JBonument ter eere van Gijshert Karei van Ilogendorp. Sed- rt lang is liet denkbeeld om hulde te bewijzen aan den man die in 1813 de grondlegger was onzer staatkundige vrijheid alom in ons vaderland toegejuicht. Zal het ook hier sympathie vinden? De uitkomst inoge die vraag beantwoorden. Wij bevelen eene zaakdie uit het dankbaar hart van den waren Nederlander moet VQortvloeijenniet met vele woorden aan, maar berinneren slpchts, dat de feestviering over onze herboren onafhankelijkheid slechts een ijdel vertoon zal zijn geweest, als men aarzelt de verdiensten te erkennen en in gedachtenis te doen blijven van hen, die in de hand der Voorzienigheid de middelen waren, om ons die weldaad te scheuken. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de achter staande advertentie van de heeren J. II. Janssen en Lomp. waarbij zij kennis geven van hunnen voorgenomen handel in turf. Nog nimmer bestond hier de gelegenheid om zich het geheele jaar door van deze brandstof eenigzius in het groot te kunnen voorzien, en altijd was men afhankelijk van den aanvoer van vreemden, terwijl men genoodzaakt was, om bij het naderen van den winter lang vooruit te zorgendaar soms gedurende langen tijd geen aanvoer plaats hebben kon. Op velerlei wijzen is door velen daar van het ongerief ondervonden en er zal nu eindelijk in eene be hoefte worden voorzien die niet alleen in de stiul maar overal in het eiland meermalen dringend werd gevoeld. Wij twijfelen dan ook niet of de nieuwe onderneming zal ondersteuning vinden en wij bevelen onze nijvere stadgenooten in hunne poging ten algemeenen nutte gaarne aan. Aangaande den loop der kinderziekte in de gemeente Nisse wordt ons medegedeelddat van den 12 Junij tot den 1 Augustus 16 personen zijn aangetast geworden. 13 personen waren boven de 20 jaren, 3 daar beneden, 10 waren van het mannelijk geslacht 6 van het vrouwelijk. Onder de mannelijke lijders waren 6 niet en 4 wel gevaccineerd. Onder de vrouwelijke waren 1 niet en 5 wel gevaccineerd. De mannelijke aangetasten en welke niet gevaccineerd waren hadden hevige pokken, terwijl de gev.iccineerdeu door onware zijn aangetast geworden en hij velen niet noemenswaard; onder de vrouwelijke gevaccineerden was slechts eene welke hevige pokken had, zij was in de vroege kindsheid ingeënt, de overigen luidden onware pokken, zonder eenige beteekeuis. De niet ingeente had ook zware pokken. Het verschil in jaren bij allen varieerde tus- schen 6 maanden en 83 jaren. Een lijder is bezweken, liet was een 83jarige grijsaard, de oudste uit de/.e gemeente. Als bewijs zijner buitengewone sterkte en gezondheid kan dienen dat hij 4 weken, vóór hij door deze doodende ziekte werd aangetast, nog eene wandeling naar Hansweert heeft volbragt. Des morgens om 6 ure was hij begonnen te wandelen, had de woudere dingen, 200 als de oude man zich uitdrukte, aldaar goed afgezien, luid hoegenaamd geen voedsel gebruikt en was des avonds om 8 ure wederom te huis Wanneer de ervaring ons nu wederom do"t zien, dat de vaccine hare voorbehoedende kracht zoo luisterrijk doet uitkomen, mag dan dit eenvoudige en hemelsche middel zoo veronachtzaamd worden zoo als het, helaas! nog maar al te zeer bij velen plaats heeft? en als een alles afdoend en verblijdend teeken, kan aangevoerd wordendat tot heden, onder al de gevaccineerde en gerevac- cineerde personen in den laatsten tijd, zich geen enkel geval van kinderziekte heeft voor gedaan. Audi et alteram partem." Wij lezen in het KienicMad roor Zeeuusch Vlaanderen: „In de verloopene maand Julij heeft men bij het graven voor het leggen van eene sluis in den Wilhehniiiapolder de overblijfselen van een huis en daarin nog een goed bewaard gebleven melkkannetje gevonden. Hoezeer men reeds vroeger aldaar, doch op eene an dere plaats, gebakken steenen heelt uitgegraven, welke blijkbaar behoord hebben tot oude gebouwen, zoo blijft het evenwel nog steeds onzeker, waar het dorp Hongersdijk, omstreeks 1430 ge sticht, doch door den watervloed van 14 Januarij 1651 verloren gegaan, gestaan moge heubeu." Ons was van deze zaak niets be kend geworden en wij doen met belangstelling de vraag: waar dit kannetje gebleven is? Een telegram uit Wcenen gisteren avond te Keulen ont vangen, deelt het volgende berigt uit de oostenrijksche General torrespondrnz mede Heden middag zijn de vredes-preliminairen tusschen de oor logvoerende mogendhedenOostenrijk Pruissen en Denemarken onderteekend en is een wapenstilstand voor drie maanden gesloten. In de provincie Posen zijn weder drie Polen in hechtenis genomen, bij een van welken men een nieuwen stempel der na tionale regering gevonden had. Het schijnt dus, al houdt men den opstand in Polen voor gedempt., dat men toch buitenslands voorgaatalsof de onderwerping niet volkomen is geweest. Te Warschau nemen de teregtstellingen, krachtens vonnissen door den krijgsraad uitgesproken, weder toe. Eenige dagen ge leden werd aan een tot nen aanzienlijken stand behoorend staats gevangene in de citadel de doodstraf voltrokken den 28sten Julij werd die straf op twee andere veroordeelden uit Czyste toe gepast. Bovendien moeten nog verscheidene gevangen genomen leden der nationale regering ter dood veroordeeld zijn weik vonuis eerstdaags iu de citadel zal worden voltrokken. Het comité van Sapieha te Parijswelks geldbronnen in den laatsten tijd geheel zijn opgedroogd, houdt zich thans ijverig bezig met het ontwerpen eener loterij op groote schaalten be hoeve van de poolsche zaak. Naar men zegt, zullen 40 millioen loten elk lot a 50 centimes in geheel Europa vooral in de westelijke landen, waar veel sympathie voor Polen lieerschtin omloop gebragt worden. Een parijsch bankier heeft aangeboden de niet onaanzienlijke kosten dezer onderneming te bestrijden onder voorwaarde dat hem eenige percenten ian de ontvangsten worden toegestaan. De vergunning voor deze loterij zal niet in Frankrijk maar in Engeland aangevraagd worden waar reed» onderhands toezeggingen zijn gedaan. Heden avond zal te Brussel in het hotel des Brasseurs, op de groote markt, de algen eene vergadering der association libérale plaats hebben ten einde de definitieve kandidaten-lijst vast te stellen. Het laat zich aanzien dat de debatten zeer belangrijk zullen wezen. De zamensmelting der verschillende liberale fractien kan als een feit worden erkend. Uit dien hoofde zullen de ka tholieken dan ook, en désespoir de cause, waar zij de gelegenheid zich zagen ontglippen om met de radikale gemeente zaait te maken, hoewei zij aan deze alle mogelijke avances hadden gedaan, thans met eene zelfstandige kandidatenlijst voor den dag komen. Voor de prorogatie van bet parlement heeft lord lalmersfon verklaard dat de regering zich nu niet verder met de deensche zaak zou beraoeijen, en, in antwoord op eene vraag betreffende de erkenning van het keizerrijk Mexico, dat het alle aanzien had als ware het rijk gevestigd, doch dat het ministerie intusschen eerst den verderen loop der gebeurtenissen zou afwachten. Uit Nieuw-York wordt dd. 22 Julij gemeld dat de pre sident Lincoln op officieuse wijze aan den heer Davis heeft doen berigten, dat hij bereid is over het herstellen van den vrede on derhandelingen aan te gaan op deze voorwaarden: onschendbaar heid der unie, afschaffing van den slavenhandel. Op het vernemen dezer voorwaarden hebben de vertegenwoordigers te Richmond geweigerd zich als onderbandelaars naar Washington te. begeven. Te Mercer in Canada, woont eene vrouw, die sinds vier jaren lijdt aan eene zonderlinge ongesteldheid in de maag. Een vreemd gevoel deed zich het eerst bespeuren door eene prikkelingdie zoodanig topnam, dat men den raad van geneeskundigen inriep, die verklaarden van oordeel te zijn, dat de ongesteldheid het gevolg was van het groeijen eener slang, welke zij bij het drin ken van water, als een onmerkbaar diertje moet hebben doorge slikt. Wanneer de slang honger heeft, of wanneer vleesch of viseh gebraden wordt, klimt zij tot in den slokdarm op en ver-

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2