ijemengöe lengten. In Belgie rusten de partijen zich toe tot den verkiezings strijd op 11 Augustus. Het laat zich aanzien, dat die strijd heftig wezen zal, althans de gemoederen worden gedurig meer opgewonden en men vreest niet zonder grond, dat de dag der be slissing wel eens door gevoelige botsingen kan gekenmerkt worden. De liberale kiezersvereeniging te Brussel heeft besloten om eerst tegen 3 Augustus zamen te komen, omdat zij de lijst harer kan didaten, niet lang te voren wil laten bespreken. Vóór eenige dagen ging eene dame te Home naar haren hof builen eene der poorten. Op een eenzaam pad ontmoette zij iemand, die haar eerst zeer beleefd groette en vervolgens haar met den dood bedreigde, indien zij niet terstond de kostbaar heden gaf, die zij aan den hals en de handen had. Zij gaf ter stond het gevraagde, maar de dief, bevreesd dat zij hem ver klappen zou, scheen haar toch te willen dooden. De verschrikte dame bad hem daarop haar het leven te laten en beloofde hem al het geld te zullen geven, dat zij in haar tuinhuis bewaarde. De roover nam het aanbod aan en trad met haar binnen. Zij wees hem daarop de plaats waar hij het geld vinden kon, maar terwijl hij bezig was om het te zoeken, nam de beangste vrouw een bijl en bragt hem eenen slag toe, dat hij dood nederviel. Zij redde zoo haar leven en haar geld, maar ligt sedert ernstig ziek ten gevolge van den schrik. Onder de buitensporigheden der goud zoekers verhaalt men het volgende: een schatrijke gouddelver had bij zijn dejeuné wat veel champagne gedronken en op eene wan deling, die hij daarna ondernam, brak hij zich den neus, door tegen eeu muur aanteloopen. Onmiddellijk kocht hij het huis, waartoe die muur behoorde en li et het tot den grond afbreken, ten einde het te beletten, om ooit meer in den weg te staan van menschen, die wat veel gedronken hebben. In de vorige week heeft een visscher te Nisse het voorregt gehad om in drie zetten 44 groote karpers te vangen in de Zwaaksche weel. Jl. Don derdag is het 51 jarig zoontje van Jacob Slceid, met name Michaél, wonende in den Slepersgar.gBatavierstraat te Amsterdam, ter hoogte van meer dan 25 voet met opzet uit een raam gesprongen, zonder zich te bezeeren i,och tot dusverre eenig letsel er van te ondervinden. De moede:, eene boodschap moetende verrigten, had het 5tal kinderen slapende zonder licht achtergelaten en de deur gesloten. Vermoedelijk is het kind ontwakende, in den donker angstig geworden, en ziine ouders missende, tot een be sluit gekomen, waarvan de noodlottige gevolgen als wonderdadig zijn afgewend. Denkelijk is het op eenige vuilnis neergekomen. Het kwam zijn vader in den gang te gemoet loopen. De waarde der producten, die jaarlijks te Leeuwarden, Sne.ek, Hoorn, Pur- merend en Alkmaar ter markt worden gebragt, kan volgens ge loofwaardige opgaven worden geschat op 35,000,000. Aan de gebruikers van petroleum-lampen wordt aangeraden om, wan neer het glas der lamp springt, de lamp onmiddellijk uittedraaijen en alzoo te verhoeden, dat de daaraan aanwezige metalen ver sierselen te sterk verhit worden. Doet men dit niet, dan ver dampt de olie die in het reservoir aanwezig is en wanneer deze damp ontvlamt kan er eene ontploffing volgen, die de lamp uiteen doet springen, zoodat het dikwijls reeds brandende of althans ligt ontvlambare vocht naar alle zijden henenstroomt Voorts is het goed te weten, dat men om de ontvlamde olie uilteblusschen, beter doet inet zich van zand, aarde of asehdan van water te bedienen. In de nalatenschap van doctor Ttecamier is een middel gevonden tegen de kanker. Het bestaat in eene soort van zalf, die bereid wordt door het kooken gedurende 48 uren van een schaapskop, die met huid en haar in een goed gesloten pot wordt gedaan. De zalf wordt des morgens en des avonds op de wond aangewend en heelt reeds menige genezing uit gewerkt. Men meldt uit Dirksiand, 10 Julij Als eene bij zonderheid kan worden medegedeeld dat alhier bij een landbou wer een perceel tarwe ligt, hetwelk den 3 Maart is uitgezaaid en waarin zich verschillende halmen bevinden, die van den grond af gemeten eene lengte hebben van 1,85 el. Het i3 Er.gel- sche tarwe, welke hier veel in het voorjaar is gezaaid, daar het wintergewas was doodgevroren. Eeue kindermeid, nabij Newgay wandelende, had het ongeluk om v. n eene 108 voet hooge rots op het strand te vallen. Gelukkig bewaarde hare crinoline haar voor verplettering deze spreidde zich onder het vallen in al hare wijdte uit en stelde haar in staat, den weg naar huis nog te voet afteleggen. INGEZONDEN. Op den 22 Julij werd de 29 algemeene vergadering der Zuid- Bevelandsche-ondenvijzersvereeniging gehouden. Zij werd gepresideerd door den districts-schoolopziener rnr J. R. de Laat de Kanter, bijgewoond door 43 hoofd- en hulponder wijzers en vereerd met de tegenwoordigheid van de II.II. mr. C. J. Picke'schoolopziener van Zeelands 3v district; dr. J. J. Bijbau en M. IfJ. de Visserlid der provinciale staten van Zeeland, alle te Tholen; P. van Stapele, burgemeester van Poort vliet; ds. A. J. Backer, pred. te Nisse, toegetreden als voorstander van het volksonderwijs bij bet Nederlandsche onderwijzers-genoot schap C. Hofman instituteur te Tholen en vertegenwoordiger van de 2-*- districts-vereeniging in Zeeland en C. Snijder, hoofd onderwijzer te Oats. Die talrijke opkomst, zoo van hier als van elders, levert ons het verblijdende bewijs, dat der vereeniging in het algemeen en aan de algem. vergad. in het bijzonder bij toeneming eene levendige belangstelling ten deel valt. De werkzaamheden waren belangrijk. Uit de verschillende verslagen bleek, dat de inrigtingen, aan de vereeniging verbonden, in zeer bloeijeaden toestand verkeeren, en dat ook in de onder wijzers gezelschappen met ijver getracht wordt aan de bedoeling dier instellingen te beantwoorden. Door den voorzitter werd eene hoogst belangrijke redevoering uitgesproken, in deze dagen van veel g< wigt, omdit daarin de openbare school met warmte verdedigd werd tegen de beschuldi gingen, welke door de woordvoerders der zich noemende christelijk nationale partij tegen haar gerigt worden. Toejuiching en dank werd den geëerden redenaar in ruime mate toegebragt, en, bij de vriendschappelijke bespreking die op de redevoering volgde, bleek dan ook, dat de onderwijzers zich ten opzigte van de behandelde punten ten volle met hunnen schoolopziener vereenigden. Ook aan een ander deel der werkzaamheden viel groote be langstelling ten deel. Naar aanleiding van een besluit van de vorige verg. was de volgende prijsvraag, ter beantwoording door hulponderwijzersin dit district, uitgeschreven: „Teeken op het bord (in een half uur tijds en bij eeu aan te geven punt te be ginnen) eene kaart van Zeeland." Geef daarbij op, hoe Zeeland geworden is, wat het nu is, en breng, waar het te pas komt de geschiedenis daarmede in verband, (mede een half uur). Jammer, dat slechts één mededinger zich bad aangemeld; doch deze kweet zich zoo uitmuntend van zijne taak, dat de commissie van beoordeeling' hem, den heer J. M. van Hoppen, hulponderwijzer te Goes, eenparig den eereprijs van tien gulden als ten volle verdiend, toekende. Onder hartelijke bewoordingen van den voor zitter, werd deze hem terstond uitgereikt. Proeven roet verschillende schrijfmethodes genomen werden ter bezigtiging gesteld doch men wensebte zich voor als nog te onthouden van een bepaald oordeel uittespreken, welke daarvan, volgens de verkregen resultaten, de voorkeur verdient. De commissie, benoemd ter beoordeeling van de nieuwst uit gekomen taalwerkjes voor de scholen, bragt, bij monde van den heer IV. Sic arthoofdonderwijzer te Goes, een zaakrijk en uit voerig rapport uit, dat strekken kan tot, voorlichting bij het doen eener keuze. Bij continuatie zal de commissie daarmede in het volgende jaar voortgaan; tcnvrjl besloten is eene commissie te I benoemen, die op gelijke wijze met bet nieuw uitgekomene over het vak natuurkunde zal handelen. Nog werd het voorstel aangenomenom van wege de Ver eeniging andermaal eene prijsvraag voor hulponderwijzers in dit district uit te schrijven en de redactie daarvan aan het hoofd bestuur opgedragen. De werkzaamheden, onder dankbetuiging aan den voorzitter voor de uitmuntende leiding, geëindigd zijnde, mogt de vergade ring zich weder verlustigen in eene wandeling op de buitenplaats van den WelEdlen heer Kakeleeke, waarvoor wij ZEd. andermaal onzen dank betuigen. Werden de werkzaamheden voorafgegaan, afgewisseld en besloten met gezang; ook hier in de vrije natuur en later in het kerk gebouw gaf men bewijzen van de gunstige resultaten, welke het getrouw bijwonen der zanglessen door de leden der Zangver- een iging opleverden. Nadat men zich aan den rijken en keurigert disch geschaard had, heerschte daar ècné ongedwongen Vrolijkheid, de volmaakste harmonie. j Onder aangenaraen kout en vrolijk gezang, afgewisseld door een tal van toasten, vloog de tijd allen te spoedig om. Nog blijft ons de aangename taak over van melding te maken, dat de heer schoolopzienernamens de vereeniging door den heer J. de Rond, hoofdonderwijzer te Baarland, werd geluk gewenscht, vooreerst met ZEd. herbenoeming als schoolopziener van dit district en vervolgens met ZEd. verkiezing tot lid van de 2e kamer der staten-geueraal. Daarbij werd bijzondere inge nomenheid met die verkiezing betuigd, en de dank der leden van de vereeniging ZEd. gebragt voor de verzekering welke zij van ZEd. luidden mogen ontvangendat de aanvaarding dier ge- wigtige betrekkinghem niet zou leidenom het ambt van schoolopziener neerteleggen. Zigtbaar getroffen beantwoordde ZEd. die hoogst gepaste toespraak in gevoelvolle bewoordingen. Daarna werd door den heer J. Kousemaker lz., hoofd-onder- wijzer te Nisse, in eene hartelijke toespraak, hulde gebragt aan den heer C. J. Witte, hoofdonderwijzer te Kloetinge en directeur onzer Zangvereenigingvoor de uitstekende leiding der lessen die het mogelijk maakten in een paar jaren tijds de leden tot eene belangrijke hoogte op te voeren, waarvan de uitvoering der zangstukken op dezen dagzoo gunstig geslaagdten bewijze strekte. Als erkenning' dier bijzondere verdiensten, en als bewijs van achting en toegenegenheid bood hij den geachten directeur, namens al de leden der Zangvereeniging, eene smaakvolle pendule aan. Ook dit werd treffend en met gevoel beantwoord. Wij eindigen ons reeds te uitgebreid verslag met den wensch. dat het volgend jaar ons weer in niet tuinder getale en in dezelfde harmonie moge vereenigd zien.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3