1864. 57. DONDERDAG 28 JULIJ. Jfjiurgaiig. JTiatttseftjÊ 3k§tuur oau «does. Bols.enö making. ltiinenfftnD§c6e feigten. Ue uil-ave «lezer ('ouruut geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1.S5fr. p. p. ƒ1,90. rv_„a.J{ «eboorte-, huwelijks- en doodberlgten van rcS«ls fl.SO, behalve het zegelregt. De inzending van adverteutiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De BURGEMEESTEE van GOES, maakt de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat het kohier n». 2 der PERSONELE BELASTINGover het dienstjaar 1864/65 op den 20 dezer door den heer com missaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 25 Julij 1864. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Vóór tien jaren schreef de Dagblad-redacteur in de Grondwet; (/de antirevolutionaire partij moet, in ons Vaderland, geen geweld- dadigen maar een natuurlijken dood sterven. De natie moet worden ingelicht en dagelijks onderrigtwaarheen die partij haar leiden zou en het Karakter en het gezond verstand van ons volk geven den besten waarborg, dat dit hulpmiddel probaat zal bevonden worden." Ofschoon de schrijver van deze stelling sedert zijn vaandel verlietzijne overtuiging afzwoer en de veroordeelde rigting in bescherming namis hetgeen hij toen schreef, dat gebeuren moest, door anderen gedaan en de ver vulling van het door hem gemelde vonnis is niet uitgebleven. Nog zeer onlangs is het gebleken, dat de rigting der antirevo lutionairen als een afgeleefde grijze krachteloos geworden is, dat zij zeiven naauwelijks meer eene partij uitmaken en dat dit staatkundig verschijnsel voor de kracht van het gezond verstand wijken moet. Wel heeft die partij, op haren ouden dag, dwee- pende inet haar verleden, zich den naam van Christelijk historisch gegeven, maar ook met dien naam staat zij eigenlijk buiten onzen tijd. De benaming historisch willen wij de stervende gaarne laten, want werkelijk behoort zij reeds tot de geschiedenis, maai de bijvoeging van Christelijkeschoon hare aanprijzing bij de weinige voorstanders, drukt noch haren oorsprongnoch haar karakter uit. En juist omdat zij eenen naam voert die haar niet past, kan zij ook geene sijmpathie vinden en wordt zij meer veroordeeld, naar mate haar wezen meer wordt geopenbaard- Gelukkig voor haar dat er nog een Groen is, die het weg stervend leven kunstmatig zoekt te rekken, maar ook deze hief reeds dikwijls de jammerklagt aan dat de levenskracht ontbrak. Zeker behoeft het der natie niet meer gezegd, waar henen die rigting haar zou willen voeren, want daar voor zijn sedert lang de oogen geopend, maar wel is het noodig om allen er op te wijzen, dat de voorspelling van eenen langzamen dood tot vervulling komt, al hebben ook vroegere vijanden, voor eenen tijd, den schijn van vrienden te zijn aangenomen. De natie mag zich gelukkig achten, dat zij het tijdperk, waarin die rigting bloeide, is ontgroeid en het kan slechts hare dankbaarheid opwekken, als de zwakke organen nog eens de stemmen uit den voortijd doen hooren. Zij komt daardoor tot het bewustzijndat zij uit banden en nevelen tot vrijheid en licht is gebragt, maar tevens tot de erkentenis, dat zij noch stilstaan noch teruggaan magen dat zij daarom moet voortgaan om, zonder eenig geweld aan het haast verstor vene te plegen, door haar leven uit te werken[dat elk strijdig element, als van zelf wordt opgelost. De heer Raat, burgemeester van Woerden, op wien bij de jongste stemming ter verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn een aantal stemmen werden uit- gebragt, heeft thans openlijk zijne vrienden uitgenoodigd om bij de aanstaande herstemming te stemmen voor jhr. mr. W. F. Gevers Deynoot. De hooge raad heeft uitspraak gedaan, o. a. in drie beroepen van den officier van justitie te Goes, tegen vonnissen en zaken P. ae WinterC. Sweedijh en C. A. Boete huisvrouw van G. Schalk. De drie gemelde vonnissen zijn vernietigd, voor zooveel het uitgesproken ontslag van regtsvervolging betreft, en in de beide eerste zaken heeft de raad, met handhaving zijner vroegere jurisprudentie verstaan, dat een strijkel, dienende tot afstrijking eener maatvolgens de wet onder de maten moet worden gerangschikt en is op dien grond ten principale het in beide zaken bewezen geachte feit verklaard opteleveren, het door een winkelier in zijnen winkel voorhanden hebben van eene niet herijkte maat, strafbaar gesteld bij art. 2 in verband met art. 1 van het koninklijk besluit van 30 Maart en deswege veroordeeld tót eene geldboete van 10. In de derde zaak heeft de raad beslist, dat voor de toepasselijkheid van gemeld art. 2 niet ge vorderd wordt, dat de aldaar bedoelde personen zijn patentpligtig en evenmin dat er van uitgezonderd zijn zijdie op gezette tijden hunne waren verkoopen. De raad was echter in deze zaak niet bij magte om ten principalen regt te doen, vermits ver zuimd is te beslissen, of al dan niet de niet herijkte maten zijn gevonden in den open winkel, werkplaats, enz. Op grond daarvan is die zaak verwezen naar het provinciaal geregtshof in Zeeland. De aanleg van den spoorweg verwekt ook binnen onze stad voortdurend veel drukte en geeft een levendig "vertier. Soms komen op één dag 6 a 7 zwaar geladen 'tjalken met grind aan, die in de kom van onze haven hunne beurt tot lossing verbeiden, en daarna buiten gelost wordenterwijl de grind met wagens naar het terrein van den spoorweg wordt vervoerd. De laatste berigten die wij omtrent den te velde staanden oogst uit onze omstreken ontvangen luiden veel gunstiger dan voor eenige weken alleen het koolzaad zal de verwachting in de opbrengst teleurstellen. De kwaliteit zal, naar men ons mede deelt wanneer het droog gedorsclien wordt evenwel voldoende zijn men wacht reeds den eerstvolgenden marktdag eenige mon sters aan de beurs. Het zomerzaad bloeide schoon maar werd dezer dagen sterk door de luis geplaagd. Tarwe, rogge en winter gerst beloven eene gemiddeldede zomer gersterwten, boonen en haver een zeer goede opbrengst. Het vlas staat zeer verschil lend de droogte bemoeijelijkt zeer het trekken. De aardappelen zijn over het algemeen gezond, goed van smaak en beloven veel. De meekrap staat goedin de laatste tijden is in dit artikel weinig of niets omgegaanvan de teelt der drie vorige jaren is nog al eenigen voorraad. Naar wij vernemen bestaat bij de directie van de stoomboot de Stad Goes het voornemen, om in de volgende maand op het achterdek der boot eene glazen tent te plaatsen. Daardoor zal voorzien worden in het bezwaardat men op onze Zeeuwsche stroomen dikwijls belemmerd werd, om van het ruime water- gezigt te genieten, terwijl bij de onvermijdelijke beperktheid van de kajuit eene belangrijke ruimte gewonnen wordt, die in vele opzigten tot gemak en veraangenaming der reizigers zal strekken. Het reizend publiek zal zeker den ondernemers dezer stoomboot- dienst en hare directie dankbaar zijn voor eene verbetering, die zoo geheel in den geest des tijds is en werkelijke verbetering daarstelten het laat zich verwachtendat daardoor meerderen nog tot eene reistogt met deze boot zullen uitgelokt worden.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1