IM54. l\°. 54. MAANDAG 18 JULIJ. 51" Jiiiirm Bmiiefifanttëcöe ^erigtm. i£g«Migf «OESSCHE COIIRANT. Ue uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,35 fr. p. p. f i.OO. Gewone advertentie» worden a 31» ct. ri* regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-t» regels ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Terwijl van zekere zijde gedurig wordt beweerd, dat de liberalen, die men liefst radicalen noemt, aan de grootste inconsequentie zich schuldig maken, gaat wel niemand zoo zeer aan dat euvel mank, als de onuitputtelijke woordvoerder der oppositie in het rusteloos woelend en wroetend orgaan. Hoe uitgebreider de artikelen zijn, die het opdischt, des te talrijker zijn de bewijzendie het voor deze stelling geeft. Het was te wachten, dat het orgaan niet zwijgen zou over de nieuwe verkiezingen, die nog moeten plaats grijpenmaar uitgeput door het eindeloos schimpen en lasteren gedurende den afgeloopen strijd, mengt het zich in den nieuwen kamp op eene wijze die weinig geschikt is om invloed uitteoefenen. In n°. 165 bespreekt het de verkiezing te Winschoten en de kandidatuur van den heer Jonckbloet. Nadat het zonder eenig bewijs beweerd heeft, dat genoemde kandidaat geeae kennis heeft van staatszaken, zegt het verder.- of de volksvertegenwoordiger „niet onze rigting in het algemeen sgmpkatiseert of niet, is ons vrij onverschillig" Vooreerst is dit eene bespottelijke stelling, want wij kunnen toegeven, dat eene partijbij hare onderdeelen verschil van inzigt ten aanzien der details toelaat, maar sympathie in het algemeen zal wel onvermijdelijk gevorderd worden. Doch indien dit der oppositie zoo onverschillig is, waarom ijvert en ijverde zij dan zoo sterk tot zelfs in buitengewone couranten-nommers om de mannen van hare kleur te doen kiezen? Ja maar, zegt het orgaan, „wij verlangen alleen onafhankelijkheid, als er maar geen ja-knikker geen oogen dienaar, geen stemmachine in de kamer gebragt worde. Indien het met deze belijdenis ernst is, waarom werden dan altijd de tegenstemmers in de kamersde opposanten quand même bewierookt? Waarom werd dan zoo geijverd bijv. voor de herkiezing van den afgevaardigde uit Delft, wiens altijd durend stilzwijgen hem den naam van stemmachine met zooveel regt doet dragen. Waarom eindelijk wordt dan de heer Jonckbloet bestreden daar men van hem zelfs niet voorgeven kandat hij ja-knikker enz. is? Alles wat het Dagblad tegen hem aanvoert is, dat hij kundigheden bezit, die niet gevorderd worden, en dat hij daarom geene kennis heeft van staatszaken, terwijl van den aangeprezen kandidaat der oppositie deze veel beteekenende lof spraak gegeven wordt, dat hij, door den aard zijner regtsgeleerde studiën, kennis heeft kunnen maken met de groote politieke vragen van den dag. Waarlijk, zoo ergens inconsequentie gevonden wordt, dan is het wel in het aangehaald artikel; waarbij nog opgemerkt moet worden, dat het weinig voor de onafhankelijkheid van het orgaan getuigt, dat het voor niemand een goed woord over heeft, niemand regt laat wedervaren, dan de zoodanigen die het meent in deszelfs rigting te zijn, al zegt het dan ook, dat het er niet op aankomt, of men in het algemeen sympathiseert. In datzelfde artikel lezen wij ook, dat het gezond verstand van de Winschoter kiezers, den opgedrongen regerings-kandidaat wel zal weten te verwijderen. Wanneer dus eens de keuze op hem viel, dan hebben de kiezers geen gezond verstand, of het Dagblad zal moeten erkennen dat zij het meer haddendan het oppositie orgaan. Wij zouden op dergelijke redeneringen van het dagblad niet wijzen, indien wij niet bij hetzelve de taktiek wedervonden van vele opposanten in den lande, die kwistig zijn met hunne ban vloeken en zich zeiven als volmaakten voordoen, maar die intus- schen aan die gebreken zich schuldig maken die zij te onregte in anderen aanwijzen, en die gaarne oogen dienaars zien en ze zelfs ten hemel verheffen, indien ze maar hunne partij naar de oogen zien en op al hare denkbeelden ja knikken. Zij die zooveel scher men met het gezond verstandmogten daaraan wel wat meer regt laten wedervaren en althans niet het oordeel van dat verstand inroepen, waar zij doorgaans het regt van het verstand bestrijden, van den mensch eene machine met eene stem willen maken, en dat nog onder de reservedat die stem niet anders zeggen mag, dan hetgeen haar voorgehouden wordt, dat zij zeggen moet. Het verdient opmerking, dat het orgaan nog steeds zwijgt over de verkiezing te Hoorn. Nadat het vroeger de kandidatuur van den heer van Nierop bestreden en die van den heer van Goltstein voorgestaan had, ja zelfs den laatsten dringend had aan bevolen, heeft deze eene openlijke verklaring afgelegd, dat hij homogeen is met den heer van Nierop. Men moge teregt betwijfelen of dit op alle punten het geval zal wezenmaar het dagblad is niettemin daardoor in eene moeijelijke stelling gebragt. Het zal nu weder moeten draaijen en wenden om zich gelijk te blijven in de aanbeveling van den heer van Goltsteinen als het dezen laat varen moet het zich zeiven ongelijk worden. Van het con sequente blad is dat niet te verwachtenwij zien dus met belang stelling uit, welken weg het zal inslaanvooraf echter laat zich Joorziendat het of den eenmaal verheerlijkten nu zal verguizeu of dat het stoutweg tegen die verklaring in, verzekeren zal, dat hij geen geestverwant van den heer van Nierop is. Door den minister van binnenlandsche zaken is als kweekeling aan Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, met ingang van 1 Septembero. a. geplaatst J. Swart. Volgens Z. M. besluit wordt de luitenant ter zee le klasse J. K. van de Kruijsse Pilaar, met 25 dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroef-stoomschip de Dommel. Bij kon. besluit van 6 dezer, n°. 63, is onder meerdere pensioen verleend aan Johannes Lodewijk Kellemer of Kelmer gewezen rijks-veldwachterten bedrage van 195,'s jaars. Omtrent de kinderziekte in deze gemeente vernemen wij nader: Sedert ons vorig berigt van den 1 Julij 11. zijn er bijgekomen 33 lijders, waarvan 10 wel en 23 niet gevaccineerd, terwijl er 2 niet gevaccineerde zijn overleden. Er zijn dus tot en met 16 Julij aangetast 386 personen, daarvan zijn 289 niet en 97 wel gevaccineerd. Overleden 22, waarvan slechts 2 gevaccineerd. Hersteld zijn 341 lijders en blijven nog onder behandeling 23 personen in 14 huisgezinnen. Sinds den 1 Julij jl. zijn te Krabbendijke 38 nieuwe gevallen van kinderziekte voorgekomen, makende met het opgegeven getal van 80 in 't geheel 118, van die 38 zijn 9 hersteld, 28 nog ziek en 1 overleden, een man van 44 jaren, die alleen in zijne jeugd was gevaccineerd24 van deze poklijders waren niet en 14 wel gevaccineerdook allen in hunne jeugd de jongste was 14 jaren; van de 24 niet gevaccineerden waren allen op éën na beneden de 20 jaren. De Roomsch-Katholieke gemeente alhier, en wij mogen wel zeggen de geheele burgerlijke gemeente, heeft een groot en smar telijk verlies geleden, door het afsterven van den WelEerwaarden Zeer Geleerden heer Petrus Thielings, R.-K. priester en pastoor der gemeente alhier. Hij bezweek dezen nacht, na eene langdurige ongesteldheid die hem reeds sedert geruimen tijd verhinderde zijne ambtsbediening te vervullen en die hem zelfs in de laatste maanden aan zijn leger gekluisterd hield. Tot op het laatste

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1