I»«4. 53. DOHDJSEDAG 14 JULI J. 31" Jaargang. I JBtiiiienfanöséJë lertqten. Ï0KSSM (OUttVT. Ue uitgave dezer Courant gesehiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Pr(js per kwartaal f 1,95 fr. p. p. ƒ1,90. yf Gewone advertentiPn worden a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiPn kan geschieden tot vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave. De heer Winkler Prinsdie voor de benoeming tot lid der Tweede Kamer heeft bedanktheeft een brief geschreven aan de kiesvereeniging de Grondwet te Winschotenwaarin hij van zijn besluit kennis geeft en vervolgens zegt: „Nu moge het waar zijn, dat ik door mijn bedanken velen teleurstel en eene benijdens waardige loopbaan sluit voor mijzelven, ik vind troost en gerust stelling in de gedachte dat de kiezersdie mij met hun vertrouwen vereerd hebben, in denzelfden geest en met dezelfde eendragt, een waardiger vertegenwoordiger zullen kiezen. De keuze kan niet moeijelijk zijn ik behoef slechts te wijzen op mannen, die bij de laatste verkiezingen door een monsterverbond van conservatieven en anti-revolutionairen uit 's lauds hooge vergader zaal zijn geweerd, zooals de heer mr. B. Brouwerjhr. mr. W. T. Gevers Deijnootik behoef onder anderen slechts te wijzen op den hoogleeraar W. J. A. Jonckbloet te Groningenin wien wij een waardigen vertegenwoordiger zouden vinden. Wonen die mannen buiten ons districtwij zouden ontrouw aan onze be ginselen zijn, indien wij goede afgevaardigden van hier benoemden, zoolang elders betere zich beschikbaar stellen." Het is grappig om te lezen, hoe de heer Winkler Prins door dit schrijven de verbolgenheid heeft opgewekt van het bewuste orgaan, dat, niet te vreden nog met het bedanken van den heer W. P., allerlei hatelijkheden omtrent hem debiteert en nit zijn schrijven de zeer juiste en gegronde gevolgtrekking maaktdat genoemde heer met de allereerste beginselen van de staatkunde onbekend is!! Wij meenen op dat uiterste van partijgeest te moeten wijzen, als op een feitdat het dagblad en deszelfs partij juist karakteriseert. Nu de beer W. P., van wien men tot dus ver meestal zweeg, bedankt heeft en er dus geenerlei reden bestond voor de oppositie om den liberalen kandidaat nog eens te be spreken, kwam het zeker geheel niet te pas, om hem grofheden naar het hoofd te slingeren, daargelaten, dat ze om inhoud en oorsprong beneden alle kritiek zijn. Maar hoemeer de oppositie terrein verliest, destemeer zoekt zij haar heil in schelden ook daar, waar er geenerlei aanleiding toe bestaat. Den heer W. P., die om zijne vele en groote verdienstendoor alle verstandigen in den lande hoog geacht is, zal de verguizing van eenen jongen hagenaar wel weinig deerenmaar is het dagblad werkelijk orgaan eener partij die zich veel laat voorstaanwat moet men oor- deelen over die partijdie hare onbewezene en lasterlijke aantij gingen zelfs uitstrekt tot hen, die vrijwillig van het staatkundig gebied terug blijven en daarom geen voorwerp van zoodanige dagblad-beoordeeling mogten zijn. Het artikel over den brief van den heer W. P., door het dagblad geleverd, is een doorslaand bewijsdat de oppositie-partij behoefte heeft aan lasteren en dat haar orgaan slechts in dat werk zijn bestaan vindt. Het Volksblad schrijft met groot genoegen vernomen te hebben, dat in bet kiesdistrict Hoorn de heer Gevers Deijnoot, door som migen tot kandidaat wordt gesteld bij de aanstaande verkiezing, en hoopt dat de kiezers van Hoorn het onregt dien heer aange daan, bij de verkiezing van den heer van Zuijlenzullen herstellen. Een en ander is gegrond op de beweringdat de heer Gevers Deijnoot geen onderworpen dienaar van de regering is, maar een onpartijdig beoordeelaar. Wij vereenigen ons gaarne met deze laatste verzekering van het Volksblad en evenzeer met den wensch, dat men in Hoorn moge verbeteren wat in den Haag bedorven is. Niettemin wekt het schrijven van het Volksblad verwonde ring, daar het wel altijd van onpartijdigheid spreekt maar weinig onpartijdigheid toont. Het beroept er zich op dat het steeds het goede heeft erkenddat den heer Thorbecke en zijn ministerie of liever zijne rigting kenmerkt, maar het zegt weinig het goede in iemand te erkennen, in wien men overigens zoo vele slechte hoedanighedeu aanwijstdat het opgemerkte goededaardoor geheel in de schaduw wordt gesteld. Wanneer wij dus deze aan beveling in het Volksblad lezen, rijst onwillekeurig de vraag, of deze welgemeend wordt gedaan? j De scheepsklerk J. W. Groeneijk, van Z. M. wachtschip te Vlissingen is overgeplaatst op Z. M. fregat met stoomvermogeu Zeeland. De plaatsverv, kantonregters zijn herbenoemd te Middelburg jhr. mr. J. W. M. Schor er, burgemeester van Nieuw- en St. Joos- land, en te Oostburg C. Ie Nobel, notaris aldaar. Middelburg is in feestdosch gehuld en onder begunstiging van het schoone weder hebben de tentoonstellingen en feestelijkheden plaats. Maandag avond zijn de afgevaardigden der Maatschappij van Nijverheid, onder de toonen der muziek in het Schuttershof ontvangen, met eene toespraak van den heer A. M. G. Fokker, «#-clke door den president van het hoofdbestuur prof. van der Boon Mesch beantwoord werd. Dingsdag beeft het Middelburgsehe Departement een rijtoer aangeboden over Koudekerke en Vlissingen, waaraan 80 leden van het congres deelnamen. Inmiddels zijn de werkzaamheden aangevangen en is de eerste zitting gewijd geweest aan het behandelen der voorstellen van de departementen en het toekennen van onderscheidingen. Aan eene commissie is opgedragen om te onderzoeken naar de vvenschelijkheid van de oprigting van een museum van natuur-voortbrengselen, afkomstig nit de Nederlandsche koloniën. Verder is besloten om andermaal bij de hooge regering aantedringen op het instellen van een ijk op de gasmeters. Voorts is besloten tot een onderzoek, in hoe verre het wenschelijk is, dat de zalmvisscherij voor zekeren tijd in het jaar worde gesloten en eindelijk aangenomen een voorstel om de fabriekanten van brandkasten uittenoodigen, op het conconrs in 1865 te Leiden te houdenook branddoozen of koffers te zenden, die door minderen omvang minder kostbaar zijn. De volgende onderscheidingen zijn toegekend: een gouden rae- dalje en 100 aan mr. J. H. Schdber te Utrecht voor eene verhandeling over de wording van schorren, aanwassen of kwel ders in Nederland en eene gouden medalje en 300 aan den zelfden voor eene verhandeling over het verbouwen van hop op heidegrond, met bijvoeging van monstersaan Z. van der Toorn ingenieur in Gelderland eene gouden medalje en 100 voor eene verhandeling over de teelt van gele lupine, aan J. Ten Hort te Sneek eene tweede gouden medalje voor machinaal vervaardigde bakklinkers, en aan mejufvrouw G. Pt. M. S. Piccardt te Delft twee zilveren medaljes voor monsters van vuurvaste steenen en van uitdampschalenterwijl eervolle vermelding ten deel viel aan Jansen en Knipping en Machielse te Botterdam voor voorbeelden tot nabootsing van hout eu marmer kleuren, en aan H. van Borse bij Alphen voor monsters parketvloeren. Gisteren hebben de leden de afdeelingen gearbeid. Men berigt ons dat de tentoonstelling van een öOtal brand spuiten en verdere brandbluschmiddelen, algemeen bijval vindt, de beproeving daarvan op een daarvoor zeer doelmatig ingerigt weideveld wordt nog voortgezet en door een aantal belangstel lenden bijgewoond van eenigen scheen gisteren de uitslag niet gelukkigevenwel is daaromtrent nog niets van de Jury bekend. Naar wensch slaagden gisteren avond de prachtige vuurwer ken, het fraaije marktplein, daartoe zeer net voor de bezoekers ingerigt en geïllumineerd, had een groot aantal ingezetenen eu van elders komenden gelokt, waarvan velen als blijk, dat men er regt genoegelijk zamen was, de feestelijke avond in eenen heer lijken morgenstond zagen verwisselen. Te Krabbendijke heeft zich eene commissie gevormd, om aan de behoeftigen onder de lijders aan kindevziekte, wekelijks tweemalen

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1