St* JaaFg&iidg. 1864. N°. 51. DONDERDAG 7 J ITU J, 35tmieii[anöscf)e lengten. SOKSSCHE Clll tttM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. '<i dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,55 fr. p. p. ƒ1,90. I Gewone advertentiën worden a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van l) 1-6 regels f 1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. In het bijblad, tot dit nommer behoorende, zijn de navolgende publicatien van het gemeente-bestuur opgenomen lo. Oproeping van de schutterpligtigen die redenen van vrijstelling en uitsluiting van de dienst vermeenen te hebben. 2o. Idem van belanghebbenden tot de afhaling hunner gereed lig gende patenten. 3'. Benoeming tegenschatter W. de Beste. 4o. Uitnoodiging tot aangifte van hinderen van vier jaren en daar boven voor de 4e klasse. Wanneer men de parlementaire geschiedenis van den laatsten tijd hier te lande gadeslaat, dan komt men gemakkelijk tot twee conclusien, dat namelijk de minderheid in onze kamers slechts daardoor eenige beteekenis heeft, omdat onderscheidene elementen zich daarin vereenigen, en dat men haar niet te last leggen kan, dat zij de minste geweest is in aanmatiging en gedruisch. Steunende op hare ingenomenheid met eigen theorien en op de Dagblad verzekeringen, die het o'rgaan dagelijks uitkraamt, meende die minderheid, dat zij eindelijk wel eens door de natie zou gehuldigd worden en dat zij tot meerderheid zou worden. All" aangewende pogingen echter zijn mislukt en de meerderheid der natie verklaart zich dagelijks meer en duidelijker tegen het beginsel van stilstand en teruggang, dat in de banieren van conservatieven en anti-revolutionairen geschreven staat. Dat prikkelt natuurlijk die minderheid, en wel verre van zich af te vragen of zij ook eenen anderen weg zou moeten kiezen, gelooft zij aan de volmaaktheid van haar systeem en wil zij de goed keuring daarvan afdwingen. Volkomen consequent daarmede lezen wij nu de niet onverwachte bedreiging, dat die minderheid hoe langer hoe dringender en dreigender en meer eischend zal worden. Dat zij dringen en eischen zal kunnen wij plaatsen, en niemand zal dat misbillijken in degenen althans die ter goeder trouw zijn. Maar zij zal ook dreigen. Ziedaar de oppositie-partij in hare naaktheid. Wat, waarmede, wien zal zij dreigen? De ge schiedenis geeft het antwoord op die vragen, maar leert ook, dat dreigen geen bewijs is van deugdelijkheid en kracht, dat dreigen meer verwijdert en afbreekt dan zamenwerking en volksbelang bevordert, en eindelijk wat de oppositie niet vergeten moet dat dreigen weinig baat. De zomervergadering der provinciale staten is Dingsdag avond geopend. Zeven leden waren afwezig, waarvan de heeren F. van Deinse, Hombach, Piersens en Sergeant zonder kennisgeving. Het nieuw benoemd lid Winkelman heeft zitting genomen. Benige ingekomen stukken zijn voor kennisgeving aangenomen. Ten aan zien van de regeling van de zaken der caiamiteuse polders wordt medegedeeld, dat door den minister een voorstel tot schikking is gedaan, waarop door gedeputeerde staten een tegenvoorstel is ge zonden, hierop is nog geen antwoord ontvangen. Verschillende voorstellen van gedeputeerde staten zijn naar de afdeelingen ver zonden. De voorzitter heeft voorgesteld het ontwerp reglement voor de polders in Zeeland, in deze bijeenkomst der staten te be handelen. De heer Vader had daartegen bedenkingen. Hij wilde de zaak van alle kanten bekijken en nogmaals het ontwerp naar de afdeelingen zenden. Van verschillende zijde ondersteund is dit voorstel met algeraeene stemmen aangenomen. Eenige mededee- lingen zijn ter kennisneming voor de leden ter griffie nederge- legd. Tot leden van de commissie voor de verzoekschriften zijn aangewezen de heeren van den Bosch, Benteijn en van Citters. In de eerstvolgende openbare zitting zal een buitengewoon lid van gedeputeerde staten benoemd worden. Vervolgens zijn nog de afdeelingen zamengesteld en is bepaald, dat de eerstvolgende openbare bijeenkomst zal gehouden worden op Vrijdag des morgens ten 10 ure. Uit het verslag omtrent de werken voor het kanaal door ons eiland en den zeeuwschen spoorweg, opgenomen in de StaatsCourant, deelen wij het volgende mede. In den loop van dit jaar zullen nog onderscheidene werken aan het kanaal worden aanbesteed en wel de geheele uitgraving van het kanaal en den bovenbouw der bruggen. In het volgende jaar zullen de laatste werken aanbe steed worden en er bestaat vooruitzigt dat het kanaal in de eerste helft van het jaar 1866 voor de scheepvaart zal kunnen geopend en tot geheele afdamming der oostersehelde zal kunnen overge gaan worden. Indien geene onverwachte bezwaren zich opdoenzullen de werken voor den spoorweg in Zuid-Beveland in het volgende jaar voltooid zijn. De plannen en berekeningen voor de werken in Walcheren, worden met den noodigen spoed gereed gemaakt en veel daarvan is reeds volledig geschied of gedeeltelijk vervaardigd. Het gerucht dat ds. Winkler Prins te Veendam, voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bedankt heeft, is bevestigd en de minister heeft reeds bepaald dat er eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Maandag 18. Julij. De heer van Hierop zal voor het nieuwe kiesdistrict te Haar lem zitting nemenzoodat in het district Hoorn eene nieuwe 1 verkiezing zal moeten plaats hebben. Een droevig ongeluk had hier gisteren plaats. Een jongen van 4 of 6 jaren is, naar men vermoedt al spelende, onder een zwaar geladen wagen geraakt, met het treurig gevolg, dat de hersenpan vermorseld werd. Het kind is naar het gasthuis overgebragt, doch geneeskundige hulp was vergeefs. Men stelle zich het ge voel der moeder op dit berigt voordie nog slechts 4 jaren geledenhet lijk van haren eersten echtgenoot mede van onder het puin eener ingestorte zolder zag te voorschijn halen. Hansrveert S Julij. Bij gelegenheid dat hier op het werk eenige polderwerkers handgemeen werden wilde de vrouw van een hunner tusschen beiden komen om zoo mogelijk eene vechtpartij te voorko men. Deze werd daarop door een der woedende mannen zoo danig bij de keel gegrepen en in den strot geknepen, dat zij met veel moeite en geneeskundige hulp is bijgebragt. De vrouw schijnt niet buiten gevaar, de dader is voortvlugtig. Schore 4 Julij. Gisteren in den namiddag tusschen 2 en 3 ure, is door eene onbekende oorzaak brand ontstaan in de planken keet van M. Leyte, staande bij het werk dat door dhr. Terwind is aangenomen. De keet, geassureerd in de Brusselsche Mij. voor 1000, is met de voorhanden koopmans goederen, die voor 500 verzekerd waren eene prooi der vlammen geworden. Slechts eene secretaire en een kistje met geld heeft men kunnen redden. Inden namiddag van 28 Junij viel te 's HeerHendrikskinderen het vierjarig kind van J. S. in een zeer diepe put en was op het punt van te verdrinken, toen de bijna 70 jarige ouderwijzer A. Brandt op het gerucht toeschoot en zonder aarzelen zich in het water begaf, met dat gelukkig gevolg dat hij, niet zonder gevaar van zijn eigen leven, het kind redde en het aan de ouders terug geven kon. Maandag morgen is aan den dijk, nabij Ellewoutsdijk een lijk aangespoeld, dat in gevorderden staat van ontbinding verkeerde, j Te oordeelen naar de kleederen, waarmede het gedéeltelijk nog I bedekt was, scheen het van een visscher te wezen. Door de uitgebreidheid der ingezonden stukken moeten heden ook buitenlandsche berigten achterblijven.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1