Mtenfanö. $pjïtengik lengten. De schutterijen worden jaarlijks zestien malen in den wapen handel geoefend en voor de niet genoegzaam geoefende nog acht malen daarenboven. De memorie van,- toelichting zegtdat bij de onderwerpelijke voordragt de bestaande ongelijkheid tusschen de rustende en dienstdoende schutterijen^ bij welke welligt de krachtigste ele menten aan de diénst'.worde»; /onthouden wordt opgeheven. De commissaris '•^TBs konirigs jfh de provincie Overijsselmr. G. Backer, is Donderdag overleden. Een zeker Dagblad heeft van zijn eigen correspondent ver bomen, dat in Berlijn aller mond vol is van het schitterend wapenfeit der verovering van het eiland Alsen. 't Is waarlijk om te lagchen zou men zeggen indien het hier niet eene zoo ernstige zaak gold. De Pruissen zijn met groote overmagt tegen Alsen opgerukt; met eene magt, waartegen de Denen, hoe moedig ook, niet bestand waren. De verdrukte en schandelijk vervolgde Denen hebben voet voor voet den overweldiger zijn prooi betwist, maar zijn inmiddels teruggetrokken, wel overtuigd, dat zij tegen die overmagt niet konden volhouden en dat zij dus hunne krachten noodeloos zouden verspillen. Nadat zij Alsen verlaten hadden, hebben de Pruissen van het niet meer verdedigde eiland bezit genomen ên dat is nu het schitterend wapenfeit, waarvan geheel Berlijn spreekt en waarvoor de koning door Gods genade zeker den heer der heirscharen vurig zal danken. Of hij het ook doen zal, omdat door zijn heldenleger de stad Sonderburg gedeeltelijk verwoest is? Waarschijnlijk wel, want er is in die oorlog alreeds zoo veel Godslastering gepleegd en zoo menige moord een heldenstuk genoemd, dat de verwoesting van deze stad en het ongeluk van deszelfs bewoners, den Pruissischen koning zeker weder doet danken voor eenen rijk verleenden zegen. Te Brussel .doet de oppositie-partij zich weder hooren en het Belgische parlement is op nieuw het tooneel van de dwaze worstelingen der vrienden van den achteruitgang. Door den heer Ort is een voorstel gedaan om de beide kamers met eenige leden te vermeerderen, overeenkomstig het vermeerderd cijfer der bevolking. Daar de klerikale partij begrijpt, dat bij aanneming de liberalen sterker zullen worden in de kamer, doet zij wan hopende pogingen om de aanneming van dat voorstel onmogelijk te maken. Bij het onderzoek in de afdeelingen is reeds gebleken, dat de meerderheid voor hét voorstel gestemd is; de Brusselsche gemeenteraad adresseert zich om tot de aanneming aantesporen; en in dezen stand van zaken nemen de klerikalen het besluit om, waar zij hunnen zin niet krijgen kunnen, eenvoudig henen te gaan. Gedeeltelijk heeft zij reeds gevolg gegeven aan dat voornemen en zich uit de kamer verwijderd, terwijl in eene 3vondzitting in de vorige week de beroering zoo groot was, dat de discussien moesten gesloten worden. Zaturdag hebben de klerikalen eene bijeenkomst gehad en aldaar is definitief be sloten om, zoo het voorstel van den heer Ort niet wordt inge trokken zich in massa aan de zittingen te onttrekken. Ook daar zoekt men dus door dwang te verkrijgen wat men begrijpt dat anders niet te verkrijgen is, omdat in Belgie het vrijzinnig beginsel wel krachtig bestreden wordt, maar toch bij de bevolking meer en meer veld wint. De Pruissen beklagen zich ernstig over den onwil der Jut- landersvoornamelijk der stedelingen. Deze zijn onbeleefd ja beleedigend, en passen onverbiddelijk de wetten toe. Zij durven inkomende regten heffen van de geschenken, die duitsche ouders aan hunne zonen in Jutland zenden. De Duitsche soldaat mag zelfs de sigaar niet rookendie een liefhebbende vadereene teedermin- nende moeder hem zendt, zonder dat hij er belasting voor betaalt. In Kopenhagen heerscht de grootste gisting. Den ganschen Jag is het raadhuis omringd door eene menigte, die daar ge komen is om berigten te vernemen van het oorlogstooneel. De stemming' van het volk is zeer gedrukt. Er zijn zeer verontrus tende geruchten in omloop. Algemeen is men met het beleid vari het krijgsbestuur ontevreden. I Den 23sten Junij werd wederom een transport gevangenen f door Warschau gevoerd, bestemd voor de mijnen of de koloniën in Siberie. Dit transport was het talrijkste dat tot dusverre werd 1 opgezonden: het bestond uit meer dan duizend personen. Van hen, die in Siberie zijn, ontvangt men slechts zelden tij ding. De brieven der ballingen zijn aan controle onderworpen en moeten bovendien in het russisch zijn gesteld. Onafhankelijke Fransche bladen laten doorschemeren, dat de ontvangst van het keizerlijk echtpaar in Mexico zeer koel is geweest. Zelfs de Fransche officieren hadden slechts, locn zij er het bevel toe ontvangen hadden, hunne opwachting bij het kei- erüjk echtpaar gemaakt. In de vorige week zou te Malvern-link in Engeland eene kleine luchtballon opstijgen. De ballon werd teruggehouden door een twintigtal mannen, die, onvoorzigtig genoeg de touwen om hunne armen of om hun lijf hadden vastgemaakt, ten einde meerdere kracht te kunnen doen. Toen de ballon half gevuld was werd die plotseling opgeheven en de twintig mannen slingerden met haar in de lucht. Door een gelukkig toeval stootte de ballon, scheurde en stortte neder, waardoor de hangende reisgezellen van eene langere luchtreis werden vrijgesteld. Twee van hen echter werden zoo gekwetst, dat zij het misschien met hun leven zullen moeten bekoopen. De overigen kwamen met den schrik vrij. De hoogleeraar Dresse, die in de vorige week te Luik over leden is, had verlangd dat zijn lijk na zijn overlijden zou ge opend worden en daardoor i3 gebleken, dat deze geleerde het hart nooit op de regte plaats heeft gehad. Tegen alle natuur wetten aan toch bevondt men, dat bij hem het hart aan de regter zijde van het ligchaam was geplaatst. Zijn dood echter stond met deze afwijking van de natuur niet in verband.Zekere S. al hier, heeft bij toeval een stuk van een goud slot ingeslikt, dat hij ter reparering had. De eigenaar is het dus kwijt ende bezitter er meer door bezwaard dan rijker geworden. In de vorige weck zijn bij gelegenheid der Kruiningsche kermis een paar landbouwers handgemeen geraakt en heeft een hunner eene belangrijke wonde ontvangen. Men reed in gezelschap, in ver schillende wagens; de oorzaak van het geschil schijnt ontstaan over het regt van Doorrijden, dat even als het zoogenaamde voorbij rijden hier een punt van eer uitmaakt. In de vorige maand heeft het op onderscheidene plaatsen in Groningen zóó gehageld dat de veld- en tuinvruchten daardoor belangrijk geleden hebben. Uit Haren schrijft men dat dë hagelsteenen de dikte hadden van gewone musch-eijeren. In de gemeente Slochteren waren zij als duiven- eijeren en daar zijn de vruchten totaal vernield. De schade is daar zoo groot, dat velen van hun middel van bestaan beroofd zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur De brief van Dr. K. Broes van Dort, geplaatst in uw blad van 30 Junij jl., legt mij de verpligting op, dien ook in het zelfde blad te beantwoorden. Ik vertrouw van uwe welwillend heid, dat zulks mij door u zal worden toegestaan, en blijf in die verwachting o Ti - i oo t UEd. Dw. Dienaar, Goes, 2 July 1864. c c van den bosch_ Een gesprek gisteren met Dr. van Dort gehouden heeft mjj doen blijken dat de wijze waarop het geïncrimineerde artikel in de Ooessche Courant van 23 Junij is medegedeeld onder de nieuwstijdingen niet zonder invloed is geweest op het inzenden van zijnen brief van 30 Junij; en dat het verband waarin het bewuste geval door mij, die geen deskundige ben, is vermeld, waarschijnlijk mijne voorstelling van die zaak anders zou hebben doen opvatten. De geneeskundige tijdschriften doen gevallen kennen van vrij ernstiger aard; Dr. van" Dort zelf had er mij vroeger het een en ander van medegedeeld o. a., dat in Italië eens 40 kinderen waren ingeënt uit glaasjes die met Syphil- listische stof gevuld warenterwijl ik mij herinner in der tijd gelezen te hebbendat iets soortgelijks in Keulen heeft plaats gehad. Zulke eclatante gevallen worden openbaar gemaakt door deskundigenis het dan wonder als een niet-deskundige durft aannemen, dok op de getuigenis van een leek, dat hetzelfde soms gebeurt op kleiner schaal, doch juist hierdoor niet de aandacht trekt. Wat het door mij medegedeelde betreft, zoo acht ik daarin hoofdzaak te zijn .- 10. dat het kind van vrouw M. wordt gezegd in sterke mate met klierachtige stoffen (sit venia verbis) aangedaan te zijn geweest; 2°. dat uit de pokpuisten van dat kind stof genomen is om daarmede anderen te vaccineren. Bij nader onderzoek is mij geblekendat ik verkeerd wa3 in gelicht omtrent den tijdgedurende welken men pokstof van het kind genomen heeft; maar de aard der zaak wordt daardoor niet veranderd. Mijne mededeeling steunde op de getuigenis der moeder, die mij 28 Junij jl. nagenoeg hetzelfde heeft verhaald, wat zij vroeger mijn' referent ongevraagd verklaarde, bepaaldelijk ook wat betreft de plaatsen waarvoor zij gehoord haddat die stof bestemd was (Middelburg en Rotterdam). Haar kindje moet van de geboorte af aan zeer belemmerd geweest zijn in het gebruik van het gezigt. Daarom zag zij verlangend uit naar den tijd dat haat kind zou kunnen gevaccineerd worden, in de hoop, dat hierdoor de kwade stoffen van de oogen even als door een fitsel zouden worden afgeleid. Ik vond dit zoo ongekunsteld en na tuurlijk, dat ik ook nu nog bezwaarlijk kan aannemen, dat hier vergissing of misleiding bestaat. Een onderzoek gelijk Dr. van Dort zegt, dat ik had behoorer te doen, geloof ik, dat eigenaardige bezwaren zou hebben ontmoet. Ten slotte zij hier aangemerkt, dat de bedoeling des schrijvers geenszins was een blaam te werpen op eenig persoon noch ook eene bestrijding te leveren der vaccine als zoodanig, maar het feit werd gerelateerd in een artikel dat de aandacht vestigt op „eene gemakkelijke en zekere genezing der kinderpokken door zekeren Dr. van den Bosch in 's Hage, in de vorige eeuw aan gegeven ook der gangrenerende pokken (zijn deze ook wat men gewoonlijk „pestpokken" noemt?) eene geneeswijze die alge meen iu vergetelheid is geraakt. De schrijver meentdat die rationeele behandeling der kinderziekte de belangstelling van de mannen der wetenschap niet minder heeft te trekken dan het gebruik der vaccine, waartoe bijna uitsluitend op empirie wordt afgegaan. De redactie mengt zich niet in den strijd tusschen de heer en van Dom en van den Bosch maar kan niet onopgemerkt laten wat de laatstgenoemde in den ainhef van zijn stuk .schrijft, over de wijze van mededeeling in deze Courant. Die wijze was gewoonmededeeling van een berigt in een ander

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2