35timenftmÖsoQe OSerigten. ^uttenfanö. gemengde berigten. yï 'T Zaturdag jl. iv'ip 's Hïige hetbêtigt ontvangen dat Z. M. de ko ning van Wurtemberg dieir-mo/genin den ouderdom van 82 jaren is overledenV^Hif~wor(li/opgevolgd door zijnen zoon Karei Frederik Alexandergeboren 6 Junij 1823 en gehuwd met de grootvorstin Olga van Rusland. Op het congres te Haarlem is breedvoerig gehandeld over het voorstel van den heer J. Fransen van de Puttestrekkende tot aaneensluiting der verschillende tiend-vereenigingen tot het houden van een tiend-congres met het doel om een of meer ontwerpen zamen te stellenbetreffende de afschaffing der tienden en die aan de regering aan te bieden. Het voorstel is met eene groote meerderheid verworpen. Daarentegen is aangenomen een voorstel van den heer mr. C. J. Pické, om aan de regering te verzoeken eene wet intedienen, tengevolge waarvan alle tienden in Neder land binnen een jaar of korter zullen getaxeerd worden onder toezigt der regering door drie deskundigen, te benoemen door den tiendheffer, den tiendpligtige en den regter, en bij welke wet be paald wordt, dat het tiendregt tegen de aizoo getaxeerde waarde ten allen tijde zal kunnen afgekocht of in grondrenten geconver teerd worden. Het bestuur van het tiendverbond zal een adres in dien geest opstellen, aan het oordeel des heeren Pické onder- werpeu en dan aan de regering indienen. Aan den minister van justitie zal daarbij dank worden betuigd voor zijne pogingen tot afschaffing van het tiendregt en de wensch worden te kennen gegeven dat de kosten der taxatie voor de helft door de,n staat en voor de andere helft door den belanghebbende zal worden betaald. Het adres zal door de onderscheidene landbouwvereeni- gingen bij de regering worden ondersteund. Zoo blijft de hoop levendat ondanks den tegenstand van vele tiendkeffers toch het oogenblik komen zal, waarop de tiendpligtige van dien belem merenden last zal kunnen ontheven worden. Gisteren had door de Kon. Handb. Schutterij Jacoba van Beijeren de jaarlijksche koning schieting op den doelen plaats. De 14 deelnemende schutters betwistten elkander met vuur den voor rang, die na het volbrengen van het gestelde getal schoten werd be haald door het lid A. Cornells. Zijn sterkste mededinger was de schutter E. de Meulmeester die na hem de meeste punten schoot. 's Heerenhoek23 Junij. Bij gelegenheid der kermis alhier werd heden het, door de Handboog Schutterij St. Sebastiaan uit geschreven concours op den vogel gehouden, waaraan omstreeks 80 schutters deelnamen die niet weinig toebragten tot de leven digheid en vrolijke stemming die eigenaardig bij het kermisvieren passen. De bij u gevestigde Koninklijke Handboog Sociëteit Ja coba van Beijeren was door slechts enkele leden vertegenwoor digd, 'tgeen niet belette dat zij met den besten buit gingen schuiven, zoo ik mij niet bedrieg schoten zij gezamenlijk negen gewone vogels van de steng, terwijl het lid J. J. Koens nog een der zij vogels schoot en bovendien de uitgeloofde medaille behaalde. De andere zij vogel vieL een lid van Soranus te Hein- kenszand ten deel. Dingsdag namiddag is te Apeldoorn, in tegenwoordigheid der vorstelijke familie het monument: de Faam, onthuld, bij welke gelegenheid dhr. Jordens uit Deventer eene aanspraak heeft gedaan. Zondag te voren waren de commissien van Amsterdam en Rot terdam bij HH. MM. ontvangen en is aan dezen de teekening vertoond van de geschenkendie door beide steden aan het vorstelijk echtpaar zullen worden aangeboden. Maandag jl. werd de jaarlijksche vergadering der leden van het instituut voor doofstommen gehouden en daarin door de hoofd directie verslag omtrent die inrigting uitgebragt. Uit dit ver slag bleek o. a., dat het aantal kweekelingen gedurende het af geloopen jaar is geweest 162; dat er bij het einde van het jaar 18 kweekelingen zullen worden ontslagen; dat er gedurende het afgeloopen jaar zoowel verbeteringen in het onderwijs als ver- §envoudiging in de financiële administratie zijn aangebragtdat Se schoolbibliotheek eene aanzienlijke uitbreiding erlangd bad door de welwillendheid der heeren boekhandelaren-uitgevers in ons vaderland, en dat de inrigting gedurende het afgeloopen jaar de meest ondubbelzinnige blijken van voortdurende belangstel ling van de nederlandsebe natie had mogen ondervinden. De tweede groote wolmarkt, te Meppel den 23sten dezer ge houden, was zeer levendig. De wol, aangevoerd ter hoeveelheid van ruim 10 duizend nederlandsche ponden uit vele plaatsen vau Drenthe, zette eene groote bedrijvigheid aan onze in andere op- zigtcn reeds drukke markt bij. Het produkt, thans vooral ge wild, vond ruimschoots koopers voor 65 tot 75 cents per half lied. pd. Voor enkele kleine en uitgezochte partijen werd nog peer betaald. De commissie van examinatoren te 'sGravenhage voor de ver schillende personen, dié acte verzocht hebben als onderwijzer bij het middelbaar onderwijs, heeft 11. Dingsdag hars taak volbragt. Haar wij vernemen, zijn vau de 60, die zich voor dat examen hadden aangemeld, 20 toegelaten en 40 afgewezen. De Publicist wil op grond van geloofwaardige berigten weten, dat Rusland, ingeval Engeland tot demonstratiën ter zee ten gunste van Denemarken mogt overgaan, een escader van vier of vijf schepen naar de Oostzee zal zendenwelk escader zich aldaar met oefeningen zou bezig houden en beurtelings de Deensche en de Rruissische kusten zou aandoen. In gelijken geest berigt eene officieuse correspondentie in de BSrsenliallewelke er nog bijvoegt, dat Rusland daarmede tegen Engeland en voor Pruissen zal handelen. Aan de Nordd. Allg. Ztg. wordt uit Kissingen gemeld, dat de keizer van Rusland zich daar voortdurend laat begeleiden door een eigenaardig medgezelnamelijk door een grooten zwarten Finschen hond. Dit dier betoont den keizer eene bewonderens waardige trouw en verwijdert zich slechts zelden eenige voet stappen van hem. Ook de keizer schijnt zoodanig aan het dier gehecht te zijn, dat hij werkelijk ongerustheid vertoont wanneer het niet bij hem isen niet zelden hoort men den keizer met luider stem zijn „Tyras" roepen. Ongetwijfeld is deze hond een uitmuntend waker voor de veiligheid van den monarch, die zich intusschen voor zijne persoonlijke bediening nog door een aantal kozakken van herculische gestalte beeft doen vergezellen. De Deensche minister van finantien is bij eene provisionele wet gemagtigd tot eene vlottende schuld van zes millioen. Woensdag heeft de conferentie te Londen weder eene zitting gehouden maar ook de laatste poging van Engeland om den vrede tusschen Denemarken en deszelfs tegenstanders te bewaren is mislukt. Voor den vorm zal er nog eene zitting gehouden worden maar de conferentie zal uiteengaan zonder haar doel bereikt te hebben. De Britsehe regering begrijpt, dat zij zich nu moet terugtrekken en Denemarken aan zijn lot overlaten of overgaan totpverkdadige handelingen ter bescherming van dat land. Tegenover dit berigt meldt een Engelsch bladdat het Engelsche kabinet besloten beeft om, zoo de vijandelijkheden heden hervat worden, Denemarken bij te staan en des noods de Duitsche havens te blokkeren. Een ander dagblad voegt er bij dat het kabinet op warme ondersteuning bij het parlement rekenen kan, indien het openlijk- verklaart Denemarken te zullen bijstaan, maar dat anders eene motie van wantrouwen, van de zijde der oppositie, gelegenheid zal geven om te doen uitkomen, welke staatkunde men door de regering wenscht te zien volgen. Oostenrijk en Pruissen zouden nog, in de conferentie van heden de verklaring afleggen, dat zij nog altijd een wapenstil stand willen aannemen, doch voor niet minder dan twee maanden. Als een nieuw bewijs dat langzamerhand de rust in Polen terugkeert, deelt men nu mede, dat de soldaten, die van het uitbreken van den opstand af steeds met geladen geweren en patronen uitgingen, sedert eenigen tijd zich weder met ongela den geweren op straat wagen. De rouw alleen duurt in Polen voort, maar ook deze is, gelijk men weet, verboden. Weinige dagen geleden werden weder eenige in bet zwart gekleede dames in hechtenis genomen, omdat zij op die wijze, naar men zeide, getuigenis gaven van hare staatkundige meeningen. Zij werden tot geldboete veroordeeld en vervolgens in vrijheid gelaten. - In Hanover heeft het plan om vrouwen voor de telegraaf dienst te bezigen weinig bijval gevonden bij de leden van de kamer. Zij konden zich met het aanstellen van „koninklijke rijksambtenarinnen" niet vereenigen, en legden vooral hunne vrees aan den dag dat de spraakzaamheid der vrouwen het haar moei- jelijk' zou maken de geheimen aan den telegraaf toevertrouwd te bewaren. De eerste kamer was minder beducht om er de proef mede te nemen. De minister van 'oinnenlandsche zaken was van oordeel dat, zoo al niet bij de telegraafdienst, dan toch bij de spoor wegen de vrouwen zeer goed gebezigd konden worden. Een ge- moeds bezwaar tegen het aanstellen van vrouwen was gelegen in het gemis van behoorlijke afscheidingslokalen voor de beide geslachten, zoo als die in Engeland gevonden worden. Staat huishoudkundigen waren echter van oordeel, dat bij de uitvin dingen in den laatsten tijd, waardoor vrouwelijke handarbeid meer en meer onnoodig werd, de maatschappij met ernst bedacht moest wezen op een middel om die leemte aan te vullen. De gemeente-raden vau Amsterdam en Rotterdam zijn zoo zeer door de feestviering van 's konings zilveren bruiloftdie eerst sedert vijfentwintig jaren te voorzien was, overvallen, dat zij aan het vorstelijk echtpaar slechts de teekeningen hebben kunnen aanbieden van de geschenken, die komen zullen. Men zegt dat zij nu in overleg getreden zijn met de hoofd-commissie voor het monument 1813 ten einde bekend te worden met

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2