ijememjöp, lengten. JlIar&tGerigleii. CtcföflöfgOetë. «flDoertentien. Hebben wij op den 288ten Junij eene moeijelijke keuze te doen? Pfordten, alsmede een aantal raden van legatie en attachés, on derhouden sedert eenige dagen een onafgebroken en levendig ver keer, dat in zulk eene kleine stad als Kissiugen, noodwendig de aandacht moet trekken. Ook het aantal politiebeambten is aldaar aanzienlijk versterkt; een kapitein der gendarmerie met 40 man, benevens eenige hoogere beambteu zullen uitsluitend gedurende het tegenwoordige saizoeu te Kissiugen verblijf houden. De politie-verordeningen worden allen met bijzondere gestrengheid en naauwgezetheid gehandhaafd, en vooral is de controle over passen en vreemdelingen zeer streng. De voorname Polen, die gewoonlijk elk jaar te Kissingen sterk vertegenwoordigd waren, schijnen ditmaal geheel te ontbreken. Reeds te Schweinfurt, het naaste spoorwegstation, dat naar Kis- lingen voert, ondervindt men de strenge hand der politie. Ook daar werd bij de komst der beide keizers een sterk detachement gendarmerie heengezonden. Sedert eenige dagen is te Parijs een Engelsch geneesheer, die beweert de doofheid van doofstommen te kunnen genezen. Hij heeft zijne methode schriftelijk uiteengezet en op de Pransche akademie gedeponeerd. Binnen een jaar zal de methode bekend gemaakt worden. Tot zoolang behoudt hij zich de aanwending zijner methode voor en voor elke aanwending daarvan rekent hij 2500 fres. Eene dame te Parijs liet te middernacht haren ge neesheer roepen, omdat zij meende vergiftigd te zijn door ratten- kruid. „Wees gerust, mevrouw," zeide de geneesheer, „als het rattenkruid isal was het maar het honderdste deel van een grein, dan vinden wij het altijd bij de lijkschouwing." Gielijk men in Europa gewoon is elkander te groeten door den hoed aftenemen of de hand te drukken zoo doen de bewoners der Zuidzee-eilanden dit op geheel andere wijze. Zij raken elkanders neus aan, terwijl de Laplanders de neuzen tegen elkander wrijven. In China keet en de minderen hunne meerderen den rug toe, omdat zij zich onwaardig achten het aanschijn van voorname per sonen te aanschouwen. In de vorige week had onder Haaks bergen eene gruwelijke wandaad plaats. Vijf vermomde hoos wichten braken des nachts in bij een daar wonend oud-pastoor. Zij eischten zijn geld en tevreden gesteld met een bankbillet van 1000, gaven zij gehoor aan zijne bede en spaarden zijn leven. Toen zij zieh verwijderden staarde de beroofde, bij het maanlicht hen na. Dit bemerkten de booswichten. Onmiddellijk keerden zij terug en bragten den ouden man verscheidene slagen toe op het hoofd, zoodat hij binnen een uur een lijk was. Men schijnt de moordenaars op het spoor te zijn. De hoofd-eoramissie voor het nationaal monument voor 1813 maakt plan om het halve eeuwfeest van haar bestaan te vieren er zal misschien eerlang eene prijsvraag uitschrijven voor de oprigting van een monument ter gedachtenis van haar bestaanten einde daarmede in tijds gereed te wezen. INGEZONDEN. Ieder kiezer die belang stelt in de welvaart van zyn vaderland in 'talgemeen en bijzonder in dit district zal zieh deze vraag ter beantwoording opgeven en de twee candidatenwaar tusschen de keus moet geschiedenonderling vergelijken. Onmogelijk is het daarbij niet eenigzins persoonlijk te worden, maar meu bedenke wel dat hier alleen sprake is van publiek persoon, en zoodra iemand eene candidatuur heeft aanvaard, mag men hem beschouwen als heen gestapt over de zwarigheid eeuer be- of zelfs eener veroordeeling. Wij kunnen hier echter zacht zijn omdat er eene keus moet geschieden uit twee even achtingswaardige ingezetenen die bij een groot aantal kiezers goed bekend zijn. Laten wij dus feiten raad plegen en zien wat ter aanbeveling van beiden kan gezegd worden. In den Heer Mr. J. H. de Laat de Kanter erkennen allen iemand van meer dan atledaagsche verdienstenvan grondige kennis en helder oordeel. Wie zal durven tegenspreken dat het onderwijs in Zuid-Beveland door zijne bemoeijingen als school opziener met groote schreden is vooruitgegaan wie zal durven ontkennen dat zijne adviezen steeds uitmunten door helderheid en schranderheid en wie zal niet met mij instemmen dat zijne houding als lid van den gemeente-raad van Goes, aller achting weg draagt. Wie toch heeft niet vaak met bewondering gezien hoe bij den zedelijken moed bezat om de meest teere maar belang rijke en moeijelijke vraagstukken helder toetelichten en met groot talent te verdedigen! Onmogelijk is het om zijne regtsehapenheid en zijne kennis, zelfstandigheid en scherpzinnigheid in twijfel te trekkenzoodat iedere voorstelling als ware hij een blinde partijman, eene domme miskenning, ja eene grove beleediging mag genoemd worden. Daarbij is hij ijverig werkzaam in hooge mate en op grond van deze onloochenbare daad'.aken mogen wij dus verwachten dat hij ons district met eere zal vertegenwoordigen. Zou men bovengenoemde lofspraak evenzeer op den Heer Mr. Saaymans Vader kunnen toepassen Zijne warmste verde digers kunnen immers die vraag onmogelijk toestemmend beant woorden. Leest wat ter zijner aanbeveling wordt bijgebragt en het moet ieder in het oog vallen dat iemand, van wien niets meer te zeggen valt dan dat hij is een braaf en regtschapen mensch en een vriend van den Heer Groen v. Prinsterertoch een zeer onbeduidend volksvertegenwoordiger kan wezen. Leest de arti kelen in het Christelijk Weekblad en onthoud u zoo gij kunt van een glimlach over den onzin die daar wordt geprediktgelijk reeds in m>. 45 der (loessche Courant door Cor. als volkomen onbegrijpelijk teregt is gebrandmerkt. Doch om regtvaardig te zijn moeten wij ook des Heeren Saaymans Vader's handelingen als publiek persoon toetsen en dat doende zien wij hetn reeds sedert jaren in den gemeenteraad van Goes eene zeer ondergeschikte rol spelen ofschoon zijne godsdienstige rig- tiug en de daaruit voortvloeijcnde beoordeeling van vele zaken die aan het oordeel van het gemeente-bestuur zijn onderworpen, bem bij eenig talent de schoonste gelegenheid aanbood om als het hoofd beschouwd te worden zijner factie. Wat de heer Groen in de 2de kamer is, zou de heer Vin den liberalen gemeente raad van Goes kunnen zijn, wanneer zijne middelmatige en opper vlakkige kennis bij eene groote verwarring van denkbeelden zich hiertegen niet verzette, terwijl hij bovendien het talent mist om door kracht van woorden of voorstelling ooit iemand van de kracht of waarheid zijner inzigten te overtuigen. Het is niet genoeg om een braaf man te zijn, en als politiek persoon is regtsehapenheid ook nog eene geheel onvoldoende eigen schap om als volksvertegenwoordiger optetreden, vooral wanneer men staat tegenover iemand die minstens evenveel aanspraak heeft op deze deugden maar die bovendien is toegerust met een ontwikkeld verstand en die er steeds met vrucht naar streeft alle zaken grondig te onderzoeken, gelijk ieder die met den heer de Kanter in aanraking kwam en komt, als zijne eigenschappen zal moeten erkennen. Kiezers komt dan allen op en eene schitterende overwinning zal ons niet ontgaan. Dat de middelmatigheid zegevieren zou over het talent, zoover is het in Zeeland nog niet gekomen. Bij on verschilligheid echter van onze zijde loopen wij gevaar eene keus te zien gelukken waarover medewerker en tegenstander spoedig stellig opregt berouw zou gevoelen. Z. 254e STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,en daarboven. 3e klasse. Ie Lijst. No, 11323, 25,000. No. 9610, 1500. 2e lijst N 2831, 1500, - n°. 229 en 12512 ieder/ 1000,—. 3 lijst N". 18498, 5000,— n 14440, 2000,—, 16690 en 8870 ieder 1000. GOES, 21 Junij 1864. De notering der heden verhandelde granen staat gelijk aan die van vorige weck, doch houders waren niet zoo zeer gezind daarvoor aftegeven, zoodat weinig werd gedaan. TAllWE f 8,85 a 9,15, ROGGE f 6,— a 6,20. W .GERST 5,50 a 5,60. Z. GERST 5,25 a 5,35. HAVER 3,50 a 4,10. Groene ERWTEN 6,90 a 7,30. 'PAAR- DEBOONEN 6,— a 6,25. WOL, gewogen in de waag te Goes, 22,220 ned. ff, de prijzen varieerden van f 4,50 tot 5,30 de puikste kwaliteit. MEEKRAP in één doen. BOTER 0,95 a f 1,et. het ned. ffi. EIJEREN Kippen f 2,40 a f 2,60 de 100 stuks. Eenden f 2,60 3 f 2,80 AMSTERDAM, 22 Junij 1864. TARWE lager, ROGGE stil. LONDEN, 22 Jnnfj 1864. TARWE 1 a 2 JJ hooger. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 15 ct. I Masteluin brood 12cd Tarwen Krop brood 13 Rogge brood 11 Goes, 22 Junij 1864. Sedert de laatste opgave in deze courant is nog bij Dr. MOLL ontvangen voor de noodlijdende Hervormden in Hongarije: uit 's Heer Hendrikskindereu 5,08', uit Cort- gene 7,35, uit Kattendijke 4,27 uit 's Heer Abtskerke 16,10, uit 's Gravenpolder 2,60 en uit Waarde 36, zegge uit de gemeente Waarde: zes en dertig gulden. En voor het Ned.Bijbel-Genootschap uitOvezande/2,86, uit Fort Batb/6,40, uit Kruiningen 13,77, uit's Heer Hendriks kinderen f 2,10, uit Cortgene 10,75, uit Oudelande 3,50. Getrouwd E. BANNET Leiden met 22 Juuij 1864. R. BA REN STIJN, Algemeene kennisgeving. Getrouwd J. A. BENJAMINSE, van Wovdrichtm, Kloetinge, met 22 Junij 1864. M. A. EMANUEjL. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons jongste kindje ELISABETH KATHARINA. Goes, Jac. G. DOBBELAERE. 23 Junij 1864. M. E. DOBBELAERE—

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3