JSiimenfanbsctje 3kri(]ten. $iu(pnfanö. Dat hij de kiezers, die op hem hunne stem men hebben uitgebragtvoor de benoeming van een lid der Tweede Kamer der Staten- G-eneraal, uitnoodigt, bij de herstemming die overtebrengen op Mr. JEAN HENRY DE LAAT DE KANTER. aan te trekken, maax.^eeff Vopr het onderwijs niets meerdan het tot voortplantii^^h\'ig{5i^)egT^nsde denkbeelden toelaat. Het behoudend stelsel/zmi^p^p.ud^B behoudend te zijn, als het geene banden aanlegde p ij 1 het vrijgevig of liberaal beginsel de noods^Se^'e banditfniet verbreekt, maar ze ruim genoeg laat om aan ^atuustyke ontwikkeling plaats te laten. In alles kan overdrijving.he3taan, maar nemen wij de woorden behoudend en liberaal in de gewone beteekenis, dan is het dui delijk, dat het eerste strijdig is met natuur en behoefte, terwijl het andere daarop rust, daaraan voldoet; dat het eene den grond van ware godsdienst ondermijnthet andere, in de godsdienst gegrond, deze aan haar doel doet beantwoorden; dat het eene de ontwikkelende opvoeding belemmert, het andere het onderwijs tot degelijke opvoeding maakt. Wie het met beide zaken ernstig meent moet wel liberaal zijn, of hij is in tegenspraak met zich zeiven. En zoo de gemoedelijke de zaak regt inzietdan verlangt hij daarom ook, dat het liberaal beginsel, juist met het oog op gods dienst en ouderwijs, het bezielend beginsel zij dergenen, aan wie de leiding der staats aangelegenheden wordt toevertrouwd. Zoo moeten de mingeoefenden omtrent de beteekenis en de ge volgen van onderscheidene beginselen ingelicht worden, om daarna hunne keuze te bepalen. Wanneer een liberaal en een behoudend kandidaat tegen over elkander zijn gesteld, dan late men zich niet afschrikken door eene onjuiste verklaring van het woord liberaal en evenmin zien verblinden door den klank van het woord: behoudend. Het is dan niet twijfelachtig welk beginsel men kie zen zal en indien over een en ander meer werd nagedacht de stemgeregtigde burger zou door ware vrijgevigheid aan het behoud des Vaderlands medewerkenen niemend anders zijne stem geven, dan die de vrijheid voor allen behouden wil. De redactie heeft van Mr. Pické (tijdelijk te Haarlem ver blijf houdende) een telegram ontvangeDwaarbij ZijnEd. ver zoekt te .berigten: In de vergadering der provinciale staten, die eerlang in dit ge west zal gehouden wordenzal o. a. in behandeling komeneene mededeeling van gedeputeerde staten nopens het besluit der staten van 6 Nov. 1863, tot het uitschrijven eener prijsvraag ter be koming van eenvoudige en nuttige inrigtingen voor lager onderwijs en onderwijzerswoningen; eene mededeeling door den voorzitter om trent de regeling der zaken van de calamiteuse polders; eene mede deeling van gedeputeerde staten ten aanzien van de vrijverkla ring door eenige calamiteuse polderseene andere vau gedepu- teerde staten van de door dat eollegie verleende rentelooze voor schotten tot verbetering van wegende begrooting der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1866 met een voorstel van gedeputeerde staten betreffende de te heften op centen op de grond en personele belasting, ten behoeve der pro vincie; het in de zomervergadering van 1863 aangehouden <-ewij- zigd ontwerp reglement van policie voor de polders in Zeeland; een adres van de directie der spoorbootinaatschappij van Mid delburg, houdende verzoek om een jaarlijksch subsidie van 4000 uit de provinciale foudsen, gedurende vijf jaren. Jl. Maandag avond had door 13 leden van de Handboog schutterij Jacoba van Beijercnde wedstrijd plaats om de medaille hun van wege ons gemeentebestuur vtreerd. Men had daartoe gekozen den vasten vogel en kon het den schutters aanzien dat eene innige begeerte elk bezieldegelijk menig schot van een scherp mikkend oog getuigde. Omstreeks ten 7 ure kwamen burgemeester en wethouders op het schietplein en waren getuigen dat een gelukkig schot van den heer T. E. Liebert de prijs behaalde, die ook namens het bestuur daarmede werd geluk gewenscht. Gisteren is op het landhuishoudkundig congres te Haarlem besloten«lat het twintigste congres in 1865 te Assen zal wor den gehouden. Men schrijft ons uit Wemeldinge: Ook alhier .wint de kinderziekte meer en meer veld. Reeds bedraagt het totaal der aangetasten 126 of 1 a der bevolking waarvan er 7 zijn overleden, en daarvan één (60 jaren geleden) gevac cineerd. Het aantal lijders vermeerdert dagelijks en velen worden erg aangetast. Dit kan niemand bevreemden, die weet dat er in de laatste 6 jarenvan 1858 tot en met 186*3, (dit is: sedert de opheffing der zoo heilzame verordening voor de schoolkinderen daaromtrent) geza- mentlijk slechts 5 personen werden gevaccineerd. IVel beginnen velen de oogen open te gaan en onderwerpt menigeen, door schrik bezield, zich thans aan die nuttige kunst bewerking (reeds 84 toch werden er dit jaar gevaccineerd en 14 gerevaccineerd)maar het blijft toch te betreuren, dat daartoe pas nu de toevlngt wordt genomen, nadat die gevreesde ziekte reeds zoovele slagtoffers beeft gemaakt en het geluk van zoo menig huisgezin heeft verstoord of voor altijd verwoest. Volgens het Christelijk Weekblad is onlangs in onze stad een kind gevaccineerd, dat tengevolge van een klierachtig gestel bijna blind was, en is uit de pokkendie zich door die vaccine ontwikkeld bebbengedurende veertien dagen stof genomen niet alleen voor Goes en omstrekenmaar ook ter verzending naar MiddelburgRotterdam en Breda. Dagelijks hoort men niet alleen over het stijgen der prijzen van katoenen maar ook van de wol-artikelen. Men ver- wondere zich daarover nietwanneer wij alleen in onze streken de prijs van de vachten sinds weinige jaren meer dan viermaal verdubbeld ziet. Niet zoo heel lang geleden werd de wol nog gekocht tot 1,25 het steen (3 Ned. 18) en thans hoort men van 4,50 tot 5,25. Zeker een gelukkig verschijnsel voor de eigenaren der kudden f maar tevens een bewijsdat men ook in de veredeling der rassen groote vorderingen maaktdaar algemeen de kwaliteit der wol hier geroemd wordt. Omtrent de geheele opbrengst kunnen wij nog weinig mededeelen dewijl een groot gedeelte te Bath en elders wordt gescheept; in de waag alhier werden omstreeks 22,220 Ned. 12 gewogen. Krniningen 23 Jun'j: Heden morgen arriveerde te Hansweert een veertigtal leden van de 12e afdeeling (Hulst) der maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, om gezamenlijk, met een groot getal leden der zesde sectie dier maatschappij alhier een bezoek aan een gedeelte van dit eiland te brengen. I)eze stoet, uit 20 boerenwagen» bestaande, verlaat onder het schrijven dezes het dorp, om zich eerst naar Kapelle te begeven. Na aldaar eenige oogenblikken vertoefd te hebben keert hij terug, om verder, naar ik verneem, te Krabbendijke te dinerenvan waar men door den Reigers- bergscbenpolder naar Ba'h rijdt, waar de beide afdeelingen af scheid zullen nemenom naar huune respective woonplaatsen weder te keeren. De vergadering van de hoofd-commissie voor het monument 1813 die tegen 30 Junij belegd was, is weder onbepaald verdaagd. Men schrijft uit Berlijndat de prins van Augustenburg ernstig aandringt op zijne erkenning als souverein van Holstein, maar dat er weinig uitzigt bestaat, dat hij zijn wensch verkrijgt, zoodat er groote kans is, dat de vorst, om wiens wil men zoo veel bloed vergoten beeft, niet eens zijn doel zal bereiken. In Holstein zelf is men de inlegering der 12000 man bondstroepen hartelijk moede en verlangt men naar het eindedaar langza merhand de overtuiging veld wint, dat de gedienstige helper» meer schade dan voordeel hebben aangebragt. Volgens sommige berigten is er groote vrees, dat de vijandelijkheden den 26 zullen hervat worden. Denemarken ten minste is oorlogzuchtig gesterad en ook in Berlijn is men daaraan niet vreemd. Vooral de heer von Bismarck zou gaarne den oorlog zien voortzetten. Dat de eerste hooggestemde sympathie voor het Pruissische leger, dat voor de verdrukte Sleeswijk-Holsteinsehe broeders bloed en leven veil had, eenigzins begint te bedaren, blijkt uit het be sluit van het gemeente-bestuur van Stolberg. Het voorstel om van wege de gemeente eene bijdrage te geven voor de kroon prins-stichting werd verworpen, omdat, hoezeer men ook van oordeel was dat de gekwetsten moesten verpleegd en verzorgd worden, dit eene zaak was van den staat en de bijdrage, welke daarvoor van de ingezetenen mogt worden vereischt, door de wet moest bepaald worden. In Berlijn worden thans de Poolsche uitgewekenen, die daar in ondergeschikte betrekkingen hun levensonderhoud zoeken, uit gezet en over de Russische grenzen gebragt; alleen de landbou wers worden geduld. De Japansche gezanten hebben eene laatste conferentie met den heer Drouin de Lhuys gehad. Zij zouden heden Parijs ver laten, om regtstreek3 naar Japan terug te keeren. Men wil weten, dat keizerin Eugenie in October eene reis zal doen naar Rome. Eerst echter zal zij te Biaritz een bezoek ontvangen van de koningin van Spanje, met wie zij eene drukke briefwisseling onderhoudt. In het najaar zal de keizerlijke familie zich weder naar Compiègne begeven. De keizer moet verscheidene nieuwe muziek- eu tooneelstukken hebben aangewezen die daar ten gehoore zullen worden gebragt. De algemeene aandacht is thans op Kissingen gevestigd. Men gelooft nu eenmaal, dat daar besluiten zullen worden ge nomen, welke een belangrijken invloed op het lot van Europa zulleu uitoefenen. Reeds zijn de keizers van Rusland en Oos tenrijk, de koning van Beijeren en de groothertog van Olden burg te Kissingen vereenigd; verscheidene andere vorsten worden nog verwacht. Drie bekende diplomatenprius Gortschakoff, graaf Beekberg en de gezant bij den Duitschen bondde heer v. d.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2