luitenfonh. gemetujöe lengten. Bekroond Vee, enz. Werktuigen. en bestemd tot prijs voor den schutter die op het eerst te houden concours de overwinning behaalde. Onze ruinate belet, verder, pyer den feestavond uit te weiden, waarop nog Sb'o^menig hartelijk en te behartigen woord werd gesproken, de ^olijke'* stemprfing die er heerschte deed menigeen het uur van vertïek-~wtr""{fe feestzaal verschuiven. Den daarop volgenden dag, waarop het zilveren bruilofstfeest ;*-van HH. MM. werd herdacht, was het weder te ongunstig om aan een wedstrijd te denken, waardoor de hoop van elk schutter verlevendigd blijft op het behalen van het zoozeer op prijs ge stelde onderscheidingsteekendat nevens de vele anderen waar mede de banier reed» versierd is wel onder de eerste eene plaat3 zal innemen. Men schrijft ons omtrent de heerschende kinderziekte te Port Bath, Rilland en Krabbendijke, uit eerstgenoemde gemeente, dat aldaar op 1 Junij waren 94 lijders, welk getal in de helft dezer maand tot 100 was geklommen. Hiervan zijn overleden 4 waarvan 3 niet gevaccineerd. De gevaccineerde overledene was 46 jaren oud en had zich sinds zijne jeugd niet laten hervaccineren. Te Krabbendijke waren op 1 Junij 42 poklijders, op half Junij vermeerderd met 17. Van deze zijn 41 hersteld, 15 nog in behandeling en 3 overleden, waarvan 1 niet gevaccineerd;de gevaccineerde overledenen, menschen van 59 en 82 jaren, waren ook sinds hunne jeugd niet gehervaccineerd. Te Rilland, (803 zielen), waren op 1 Junij 171 lijders, op half Junij 208, waarvan 187 zyn hersteld en 7 overleden, terwijl nog 14 in behandeling bleven. Van de overledenen waren 4 niet en 3 wel gevaccineerd, doch alleen in hunne prille jeugd. Zierikzee, 15 Junij. Het zevende Zeeuwsche Muzijkfeest is naauiv af- geloopenof weder is onze stad in feestdosch wappert van vele wo ningen de nationale driekleur. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in dit gewestkwam iu den namiddag van 13 dezerten huize van den kastelein Zaudvoort, bijeenterwijl den volgenden morgen ten 10 ure eene algemeene vergadering werd gehouden, waarin een 15tal punten werden behandeld en onder andere besloten is de volgende alge meene vergadering te Oostburg of Hulst te doen plaats hebben. In den morgen van dien dag werden de aangeboden werktuigendoor de commissie van beoordeeling, beproefd, welke beproeving des namiddags andermaal plaats had voor de bekroonde werktuigen, in tegenwoordigheid van het Hoofdbestuur en van vele belangstellenden. Na een zoo nuttig en werkzaam doorgebragten dagwachtte den leden eene aangename ontspanning in de buiten-ijoeieteit Parklust"waar het muzijkgezelschap onder leiding van den verdienstelijken directeur, den heer Carl Eisner, eenige muzijkstukken uitvoerde, waarna een schitterend vuurwerk werd ontstokendatdoor heerlijk weder begunstigd, de feest vreugde zeer verhoogde. De tentoonstellingdie door een talrijke menigte werd bezochtwerd daarenboven vereerd door de tegenwoordigheid van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie. Zij droeg aller bewondering weg, en waar^ lijk niet zonder reden daar- buiten een groot aantal veewaaronder zeer sehoone exemplaren, 230 diverse landbouwwerktuigen werden geëxposeerd. Door de gunstig bekende firma J. Peygnat C°. te Amsterdam waren daarvan alleen ruim 130 stuks ingezonden. Enkele werktuigen vonden spoedig koopersterwijl eenige belangrijke voorwerpen werden aangeschaft als prijzen voor de verlotingdie heden morgen plaats had; ook den volgenden dag werden nog vele landbouw werktuigen aangekocht, zoodat de tentoonstelling reeds dadelijk nuttig werkte. De prijzen der verloting zijn gevallen op de N". 16, 32, 44, 69, 78, 136, 138, 146, 161, 203, 228, 255, 306, 316, 353, 377, 390, 414, 422, 432, 447, 449, 463, 466, 480, 481, 500, 523, 524, 534, 575, 600, 608, 623, 627, 664, 666, 693, 740 en 796. Tot sluiting van het feest, vereenigden zich heden namiddag de leden aan een gemeenschappelijken maaltijd, waar menigen toast werd uitgebragt die getuigde van geestdrift voor het doel der maatschappij. Eere aan allen die op eenigerlei wijze aan dit landbouwfeest hebben me degewerkt en vooral aan den verdienstelijken secretaris der 5e en 6e af- deeling, wien geene moeite te zwaar, geene beslommeringen te groot waren en aan wien wij wel in de eerste plaats de voorbeeldelooze orde, in weerwil der verbazende drukte, hebben tc danken. 1 hengst van J. J. Hoogenboomte Noordwelle, 1ste prijs f 80, 1 dito van de Vennootschap tot verbetering van liet paardenras, te Tholen, 2de prijs, zilv. raed. 1 merrie, (4 j.) van J. W. F. G. Borst Verdoorn, te Oosterland, 1ste prijs f 30,1 merrie, (4 j.) van J. Hoogenboom Bz., te Renesse, 2de prijs zilv. med. 1 merrie, (2 j.) van de wed. J. Snaauw, tc Ouwerkerk, le prijs 20,1 merrie (2 j.) van B. G. van der Have. te Ouwerkerk, 2de prijs zilv. med. 1 span paarden van F. Lemsou, te Bruinisse1ste prijs f 30,1 span dito van A. van Neuren, tc Nieu- werkerk, 2de prijs zilv. med. 1 merrie (1 j.) van K. Iiocke Hoogenboom, te Zonnemaire, br. med. 1 stier (Durham) van W. F. del Campo, te Anna Jatcoba Polder, 1ste prijs f 50,1 stier (Inlandscli) van W. Vis, te Haamstede, 1ste prijs 50,1 koe (7 j.) Inl. van C. v. d. Have, te Ouwerkerk, 1ste. prijs 25,1 koe (4 j.) Inl. van A. van Neuron, te Zierikzee, 2de prijs zilv. med. I koe (6 j.) Durham van A. van der Have, te Oosterland, 1ste prijs f 25,1 koe (6 j) Durham van G. J. Van den Bosch, te Wilhelminadorp, 2de prijs zilv. med. 1 koe (8 j.) Durham van J. Hoogenboom Bz., tc Renesse, 3de prijs zilv. med. 1 vaars (3 j.) Inl., van M. Meerman, te Zonnemaire, 1ste prijs f 15,1 dito (3 j.) Inl., van W. van Westen, te Zierikzee, 2de prijs zilv. med. 1 dito (2 j.) Durham, van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, 1ste prijs ƒ15,1 dito (2 j.) Inlvan Johannes Plaating, te Zierikzee, Iste prijs f 10,1 dito (2 j.) Durham, van J. Hoogenboom Bz., te Renesse, 2de prijs zilv. med. 1 dito (2 j.) Durham, van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, 1ste prijs f 10,1 dito (2 j.) van J. J. Hoogenboom, te Noordwelle, 2de prijs zilv. med. 1 dito (6 j.) van idem, zilv. med. 1 ram (Lincoln) van G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, 1ste prijs 20,1 dito (Lincoln) van idem 2de prijs zilv. med. 1 dito (Leicester) van Job van der Have, te Ou werkerk, 1ste prijs f 20,—. 1 dito (Leicester) van G. J. van den Bosch zilv. med. 3 stuks ooijen (gekruist ras) vau idem, 1ste prijs/ 15,3 stuks dito (dito) van idem, 2de prijs zilv, med. 3 stuks wolvliezen van F, O. Kohier, te Bommenede, 1ste prijs f 15,3 dito (dito) van J. J. Hoo genboom, te Noordwelle, 2de prijs zilv. med. 1 beer, (vreemd ras) van F. C. Kohier te Bommenede, late prijs 10,1 dito (dito) van W. F. del Campo, 2de prijs br. med. 1 zeug, (vreemd ras) van F. C. Kohier, te Bommenede, 1ste prijs f 10,1 dito (dito) van W. F. del Campo, 2de prija br. med. Biggen, (vreemd ras) van G. J. van den Bosch, br. med. dito (dito) van W. F.del Campo, br. med. 1 Zaaiwerktuig (Hornsby) van "W. F. del Campo, te Anna Jacoba Polder, prijs f 50,1 paardenscliofïel (Izaac Spicht) van denzelven, prijs f 40, 1 aanaardploég van J. Peygnat C°.te Amsterdam, prijs 10, 1 grasmaaiwerktuig van G. Stoutte Tiel prijs f 50,1 hooisehudder van F. 4V. Ashby C°, te Stamford (Engeland) prijs f 30,1 paar- denhark van denzelvenprijs f 25,1 oogstkar van W. F. del Campo, prijt f 15,1 dorschwerktuig van G. Stout-, prijs 25,1 wan molen van Peygnat C"., prijs/ 25,—. 1 zaaikruiwagen (Amerik. model) van G. Stout, br. med. 1 zaaiwerktuig (Garrett) vau Kaizer, te Wisse- kerke, zilv. med. 1 aanaardploeg (Garrett) van A. Geluk, te Tholen, br. med. 1 ploeg van C. Heijboer, te Oosterland, br. med 1 wortelkneuzer (Hornsby) van J. Peygnat O0., zilv. med. 1 graanmaaiwerktuig van W. F.del Campo, br. med. 1 graanzuiveringswerktuig (Boby) van denzelven, zilv. med. 1 graanzuiveringswerktuig (Boby) van J. Peygnat C°., zilv. med. 1 graan- schooner van A. Geluk, te Tholen, br. med. 1 krop meede van L. Prie- mus, te Ellemeet, br. med. De Fransche Moniteur deelt heden mede dat het Ameri- kaansche kaperschip de Alabama na een zeegevecht gezonken is, waardoor de Zuidelijken een belangrijk nadeel hebben geleden. In de vorige week reed eene cabriolet des avonds door een der buitenwijken van Antwerpen. De koetsier zag gelukkig nog in tijds, dat er een mensch dwars over den weg lag, en, op het oogenblik dat het paard hem misschien zou gedood hebben, had de koetsier het geluk door eene snelle wending dit voortekomen. Maar juist door die snelheid kreeg het rijtuig een schokviel om en raakte in een sloot. De koetsier kwam met eenige kneu zingen vrij en de dronkaard, die waarschijnlijk juist zijn roes uitgeslapen had, ontwaakte door het rumoer en kon toen op zijne beurt behulpzaam zijn, om zijn redder uit zijnen moeijelijken toe stand te helpen. In sommige plaatsen van Belgie gaat de ijver voor het niet ontheiligen der begraafplaatsen zoover, dat reeds meer dan eens de kisten met de lijken van zelfmoorde naars of van hen die zonder de hulpmiddelen der kerk gestorven zijn, in plaats van te worden binnengedragen, eenvoudig over den muur van het kerkhof worden geworpen. Bij gelegen heid der feesten te Cambridge heeft een student de galanterie jegens de prinses van Wallis ten top gevoerd, door ziju mantel of toga op den grond te werpen, opdat de prinses daarover loopen zou. De vorstin had de beleefdheid haar kleed zooveel op te ligten, dat het in het oog viel, dat haar voet het geïmprovi seerde tapijt drukte. Men schrijft uit Ville-en-Hesbaije dat onlangs daar bij een der inwoners de ratten in de wieg van een kind zijn doorgedrongen en de vingers en een deel van het oor van het kind hebben afgeknaagd. Voor eenigen tijd stierf te Valenciennes een oud schipper in den ouderdom van 95 jaren. Sedert zijn 12 jaar had hij gerookt en hij leverd dus een bewijs, dat de tabak wel een langzaam vergif is. Intusschen heeft men berekend, dat hij gedurende 75 jaren, gemiddeld 78 kilo's tabak per jaar en dus in het geheel 5,850 kilo's tabak heeft gebruikt, wanneer nu die tabak op 2 frs. het kilo geschat wordt, dan deed hij een kapitaal van 4,700 frs. in rook ver vliegen. Het' is thans bekend geworden, dat de residentie het bewijs van hare ingenomenheid met het koninklijk echtpaar, ter gelegenheid van het zilveren bruiloftsfeest zal geven, in het ge schenk van twee zilveren wijnkannen. De gemeente Apeldoorn vereert Z. M. een zilveren vrouwenbeeld. Tot het menu voor de volksvergadering te Wolfheze die in Julij zal gehouden worden behoort ook, dat er tweemalen door 10 sprekers op 5 plaatseu zal gesproken worden. Er zullen dus op elke plaats twee sprekers gelijktijdig het woord voeren. Een bediende in een logement te Koningsbergen wilde zich zeiven vergiftigen en gebruikte daartoe strijchnine. Reeds was hij zoo men meende in hopeloozen toestand toen de hoogleeraar Buroiv het gebruik voorschreef van een sterk vergif, zooals de Indianen gebruiken om hunne pijlen te vergiftigen. Door het gebruik daarvan werd de patient in het leven behouden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Sedert ik mijn vorig schrijven u toezond is de eerste periode van den verkiezingsstrijd in dit district afgeloopen, en wordt ons de keuze gegeven tusschen de H.H. Saaijmans Fader en de Laat de Kanter. Nu is 't mogelijk dat deze regelen eenigen invloed uitoefenen. Dit mag mij niet weerhouden mijne bedenkingen tegen het blaadje ter aanprijzing van eerst genoemden kandidaat, aan 't oordeel der lezers van nw geacht blad te onderwerpen. Wanneer ik mijne vorige opmerkingen in't kort zamenvat komen zij hier op neer? De steller dier aanbeveling verzekert ons in goeden ernst dat de oproeping van de overheid, door ons moet aangemerkt worden, niet als eene handeling dier overheid, maar als eene geloofsdaad van ons, waardoor wij getuigen wiens wij zijn willen; dat wijkiezers eerst één beginsel moeten vaststellen en daarna tusschen dat zelfde beginsel eene keuze doen dat wij het woord „liberaal" als een tooverwoord moeten be schouwen, dat met de daad er zich op toelegt om een schan-

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2