Armwezen. //Op de fransche meisjesschool had na ten overstaan van de //commissie gegeven proeven van gemaakte vorderingen, eene prijs- ,/Uildeeling plaats. ,/Aan het denkbeeld om voor de lagere scholen eene school- /bibliotheek daartestellen. om daaruit aan verdienstelijke leerlingen ,/als belooning boekjes ter lezing mede naar huis te geven in ,zplaats van op die scholen prijzen uiltereikcn is begin van uit- z/voering gegeven en zijn reeds eenige werkjes tot dat einde /«aangekocht. Burgemeester en wethouders ontvingen weder een afschrift van het verslag van den heer schoolopziener, betrekkelijk den toestand der oefenschool voor onderwijzers kweekelingen, in het 4e district van Zeeland over het jaar 1865. Zij nemen hetzelve in zijn geheel over z/De oefenschool telde bij den aanvang desjaars veertien kwee- z/kelingen te weten z/Adriaan van de Linde te Wolphaarsdijk; Jacob Hoogerland, ,/te Kloetinge Christoffel van de Lindete Bieselinge Pieter ,/Hogestegerte Nisse Pieter Simon Hamel, te Goes; Jacobus ,/Welleman te Heinkenszand; Josias Visser, te Goes; Christiaan z/Lodewijk Rijnberg, te Goes; Huibrecht Steenblok, te Goes; Karei „Josephus Draeck, te Rilland; Adriaan Priem, te Ovezande; Pieter z/Geus, te 'sHeererihoek; Siewert Jacobus Swart, te Goes; Johannes /Willem van de Linde te Ivappelle. z/In den loop des jaars verlieten de oefenschool: A. van de „Linde en C. van de Linde, na bekomen acte als hulp-onderwijzer. „J. Hoogerland en H. Steenblok, ter bijwoning van de normaal- „lessen te Middelburg. „P. J. Geus, zonder opgaaf van reden en S. J. Swart, wegens „veranderde bestemming. „Bij het einde des jaars telde de oefenschool nog acht kwee- „kelingen. „In weerwil van veel ongunstig weder, woonden de kweekelingen „de lessen getrouw bij en toonden door hunnen ijver het genoten „onderwijs op prijs te stellen ook hun gedrag gaf stof tot te- „vredenheid. „Den 21 December werd hel jaarlijksch examen gehouden. Mijn „oordeel over de resultaten wijkt niet veel af van dat bij vorige „verslagen uitgesproken. „Nog al te veel bleken sommigen geleerd te hebben even als „schoollccrlingen, onder den invloed van de gedachte, dat zij eene „hun opgelegde laak vervulden in plaats van met de begeerte „om het geleerde meester te worden van daar dat er nog zoo „veel werktuigelijks in de gegeven antwoorden doorstraalde en „nu en dan duidelijk werd, dat het onderwerp goed van buiten „geleerd doch slecht begrepen was. „De lessen zijn den 5 Januarij aangevangen en den 24 De- „cember met het houden van het examen geëindigd. Wekelijks „werden acht lessen gegeven. „In het personeel der onderwijzers had wederom eenige ver andering plaats. „Den 10 Maart namelijk overleed de heer J. H. van den Bree, „die gedurende een groot aantal jaren zich door zijne medewerking „aan de vorming van jeugdige onderwijzers had verdienstelijk „gemaakt. „De vakken waarover het onderwijs zich uitstrekte waren: „De kennis der natuur- en de aardrijkskunde gedurende de „maanden Januarij en Februari] onderwezen door den heer van „den Bree, en na diens overlijden het eerste door den heer van „Hiele, het laatste door den heer Swart. „De kennis der Nederlandsche taal en die van opvoeding en „onderwijs door den heer Swart. „De rekenkunde en vormleer door den heer van Hiele. „De geschiedenis en het zingen door den heer Witte. „De lesgevende onderwijzers kweten zich wederom met zorg en „naauwgezetheid van hunne moeijelijke en werkzame taak en ver- dienen deswege even als in de voorgaande jaren den meesten lof. „De oefenschool mogt zich bij voortduring verheugen in de „belangstelling van het gemeente-bestuurdat daarvan even als „vroeger deed blijken door het kosteloos verschaffen van een lokaal „en verwarming. Van wege het rijk werd wederom subsidie ver strekt ten bedrage van f 480,50. e. Kunsten en wetenschappen: De maatschappijen, genootschappen en vereenigingen tot bevor dering van kunsten en wetenschappen binnen deze gemeente, zijn als vroeger blijven bestaante weten Het departement Goes der maatschappij tot nut van 'talgemeen, telde 40 leden en een honorair lid. Eene afdeeling der maatschappij van toonkunst, met 48 leden; aan dezelve is eene zangschool verbonden die 25 leerlingen telde. De zangvereeniging uit die afdeeling voortgevloeid, doch sedert 1860 op zich zelve werkzaam had 62 werkende en 59 honoraire leden. Deze vereeniging is in 1865 in stand gebleven onder directie van den heer G. P. Blaaubeen. Eene rederijkers-kamer, genaamd Vondel, met 6 eere-, 15 werkende 12 rustende- en 75 kunstlievende leden. En eene afdeeling der maatschappij van nijverheid, met 50 leden. Behalve de zangvereeniging zijn deze instellingen verre van bloeijendgetuige het verminderend getal der leden. In de maand Junij 1865 had er in deze gemeente eene ten toonstelling plaats van wege de maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland. Bij raadsbesluit van den 28 Mei van dat jaar werd eene som van veertig gulden gevoteerd voor eene premie van wege deze gemeente bij die gelegenheid uitgeloofd. De boek- en andere wetenschappelijke verzamelingen bestonden alleen in de bibliotheek en het archief der gemeente en de boekerij van het departement Goes der maatschappij tot nut van 'talge meen. Van de laatste werd als altoos weder zeer v el gebruik gemaakt. Hel is intusschen niet te ontkennen dat de kwijnende toestand van het departement nadecligen invloed uitoefent op de middelen ter instandhouding van deze allernuttigste instelling. In 1865 is jhr, mr L. F van Panhuijsuithoofde van ver andering van woonplaats, op zijn verzoek eervol ontslagen als lid der plaatselijke school commissie. In zijne plaats werd benoemd de heer mr. J. A. van Hoek welke evenwel voor de eer der benoeming bedankte, waarna de heer mr. J. G. de Witt Hamer benoemd is en die benoeming aangenomen hebbendeden eed op die betrekking staande beeft afgelegd. Bij de vervulling der vacature uit hoofde der periodieke aftreding van den heer P. A llochart met uit. December 1865 is die heer herbenoemd en derhalve in functie gebleven. Terwijl de heeren J A. A. Fransen van de Putte en II. K. Dominicus van den Buss. herespectivelijk zijn werkzaam geweest als voorzitter en secretaris der plaatselijke school-commissie. HOOFDSTUK X. De diaconien der hervormde- en der christelijke afgescheidene gemeenten en het. roomsch katholiek parochiaal armbestuur zijn voortgegaan met het verleenen van onderstand aan de lidmaten van hun kerkgenootschap die hier woonachtig waren en onderstands domicilie bezaten. Daarenboven heeft de hervormde diaconie ook onderstand verstrekt aan arme lidmatengeboren in gemeenten die teu aanzien van de armenverzorging het kerkelijk standpunt hadden ingenomen bij de wet op het armbestuur bepaald. Geen dezer instellingen heeft aanvraag gedaan om hulp van wege de gemeente-kas. Er zijn geene instellingen van weldadigheid gevestigd of ver vallen en de bestaande zijn in doelstrekking en werkkring on veranderd gebleven. Overeenkomstig hel eerste gedeelte van art. 15 der armenwet, is ten behoeve van het weeshuis, uit de opbrengst van verkochte boomen van/2152,12 en verdere baten eene geldbelegging gedaan van 7800,inschrijving op het grootboek der 2 V2 percents Nationale Schuld. Op verzoek van het armbestuur is magtiging verleend tot den afstand aan den staat der Nederlanden van het perceel bouwland, der gemeente Wemeldinge, groot 58 r., 90 e., aankomende het Weeshuis in Goes voor f 800,behalve de kosten. Door hetzelfde armbestuur ook magtiging gevraagd zijnde, om eenige boomen te verkoopen in de gemeenten Yerseke en Waarde, is die magtiging verleend. Het bestuur van het Gasthuis heeft op bekomen magtiging van heeren Gedeputeerde Staten aan den staat der Nederlanden afge staan 224 ell. grond en water, uit sectie B n°. 202 der gemeente Schore voor 28,54 1 behalve de onkosten. Terwijl aan dat bestuur op deszelfs verzoek door hetzelfde col- legie den 4 December 1865 magtiging verleend is tot den open baren verkoop van boomen in de gemeente Nisse. Het verschilin het verslag van 1862 vermeld tusschen het burgerlijk armbestuur en den beer J. Fransen van de Putte, over den uitweg van eene weide van het weeshuis, gelegen in de ge meente 'sHeer Arendskerke is in der minne vereffend en de administratie hersteld in het gebruik van den opgegraven dam. De toestand van het armwezen in deze gemeente is onveranderd gebleven het Gasthuis is in bevolking eenigzins verminderd. Op den jongsten nieuwejaarsdag had er weder eene ruime uii- deeling plaats van brood spek en turfwaartoe de som van 451,64 was te zamen gebragt bij wege van vrijwillige bijdrage der ingezetenen op uitnoodiging van den gemeente-raad. Dien

Goessche Courant | 1864 | | pagina 8