IP KAMER DER STATEN-GENERAAL. 'Cr O Ia Ia'STB ■as:» COIiLKCTE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennisse' der ingeMtenendat op Woensdag; üL©i$ 33 Juulj 1864, aan de woonhuizen zaP-Sehouden worden eene ten 'behoeve van het FONDS TOT AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DE GEWAPENDE DIENST IN DE NEDERLANDEN. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds, en ten einde het bestuur daarvan in staat te stellen de uitgaven te bestrijden die het gevolg zijn van het besluit, om onder het getal der gegrati- ficeerden nog op te nemen de oude en gebrekkige krijgslieden die in het jaar 1815 voor 's lands onafhankelijkheid hebben gestreden en tot dusverre niet hadden kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Gedaan te Goes, den 15 Junij 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. De verkiezingsstrijd is grootendeels geëindigd maar het resultaat daarvan, voor zoo ver dat invloed hebben kan op den gang van het landsbestuur, zal eerst kunnen opgemaakt worden, wanneer ook de herstemmingen zijn afgeloopen. Dan zal het te pas komen om daarover te spreken en nategaan of wij blijvenden vooruitgang kunnen hopen of teruggang moeten duchten. Voor het oogeu- blik kunnen wij nog slechts alleen spreken over de wijze waarop de strijd werd gevoerd. Daarop te wijzen is nuttig omdat er nog herkiezingen moeten plaats hebben. Wij meenen dat te geruster te kunnen doen, omdat wij ons niet in den strijd hebben gemengd en daarom ook vrijmoedig onze diepe minachting kunnen uitspreken over de kunstenarijen, die door zekere partij zijn aangewend, om bet volk den blinddoek voor de oogen te houden en eigen vuige bedoelingen te bereiken. Van tijd tot tijd hebben wij reeds op een en ander gewezen, dat de bedoelingen der oppositie-partij verraadde, maar het is goed dat dit voort durend geschiede, al weet men ook dat menigeen het oor daar van afwend en dat anderen al hun best doen om het licht zoo veel mogelijk uitteblusschen. Voor heden bepalen wij ons bij een paar opmerkingen. Men beweert nu dat het gouverne ment, om deszelfs kandidaten op te dringen, zelfs de godsdienst in beweging heeft gebragt. Men beweert dat, in een oppositie blad, dat herhaaldelijk door zijne vertoogen getracht heeft door inmenging der godsdienst op de kiezers te werken. Men beweert dat, terwijl het bekend is, dat men geschriften verspreid heeft en personen heeft laten rondgaan om naar de stembus te jagen ter vervulling van een godsdienstigen pligt. Van de zijde, die het meest de godsdienst misbruikt heeft om het doel te bereiken, wordt de aanmerking gemaaktdat anderen dit deden als of men dan niet wist, dat en door wie langs dien weg de propa ganda der oppositie werkzaam was. De partij die zóó handelt en spreekt komt daardoor meest in hare laagheid uit. Want is het misbruik van het heilige tot bereiking van partij-oog- merken, reeds op zich zelf een bewijs voor de zedeloosheid van wie zich daar aan schuldig maaktmen moet het in de kunst van huichelen al ver hebben gebragt als men van eigen ver keerdheid een verwijt maakt aan anderen. Zoover wij den uitslag der verkiezingen kunnen beoordeelen is het kennelijkdat de oppositie niet zonder vrucht op het godsdienstig gevoel der onont wikkelde kiezers heeft gespeculeerd, hen onder een vromen schijn tot deelneming aan de stemming gebragt en alzoo enkele over winningen behaald heeft, die zij nu uitgeeft voor getuigenissen van 's volks zelfstandigheid. Op dit laatste wilden wij in de tweede plaats wijzen. Hoe is het mogelijkdat meu die overwinningen beschouwe als ge tuigenis van zelfstandigheidwaar men reeds voor vele dagen erkend heeftdat men uiet ophield op de kiezers te werken en om dit nog beter te doen aan die kiezers allerlei pamfletten toezond of ze die in handen speelde, om ze te laten stemmen in den geest der terugwerkende partij. Hoevelen zijn opgekomen die er nooit aan zouden gedacht hebben, indien ze niet door een of ander zedelijk geweld daartoe gedwongen warenindien men hen niet had doen gelooven, dat dit een pligt was, om gevaren aftewenden die niet bestaan. Hoevelen hebben gestemd zon der te weten wieti zij stemdenvoor wien men briefjes heeft ingevuld, of die men heeft opgedrongen wat zij schrijven moesten. Hoevelen hebben hunne stem bepaald naar aanleiding van ge hoopte gunst of gevreesd ongenoegen. En dan wil men nu nog zeggendat zulke stemmende kiezers een getuigenis gegeven hebben van hunne eigenwaarde en zelfstandigheid. Wel is dat een kenmerk van onzen tijd, om aan den eenen kant alle zelf standigheid te ontzeggen, waar men namelijk niet medegaat, en aan den anderen kant op den hoogmoed te speculeren en aan eigenwaarde en zelfstandigheid te doen geloovenwaar men de menschelijke gevoeligheid ten eigen bate exploiteren kan. Maar het blijkt dan tochdat de oppositie-partij wij verstaan daardoor nu allen die zich tegen hetgeen waarlijk liberaal is verklaren alle schaamte heeft uitgeschudblijkbaar in de wegen die zij thans weder bewandelde en in den toon, die zij aanslaat, nadat zij schaamteloos haar doel zocht te bereiken; en niet miuder dat diezelfde partij, wel in allerlei kleuren en afdeelingen onderschei den is, maar dat zij onder elk gewaad ééne leus heeft, namelijk dat haar doel elk middel ook het meest onzedelijke heiligt. Wan neer wij van die partij in een zeker blad lezen, dat zij door hare handelingen in de zaak der verkiezingen, het bewijs harer vroom heid geeftdan is het te verklaren waarom de ligtgeloovige menigte zoo gemakkelijk schijn voor wezen, en de laagste afhan kelijkheid voor zelfstandigheid houdt. ^herkiezingen van Leden voor de DISTRICT. AFTREDEND DID. UITSLAG VAN DE STEMMING. Alkmaar. Jhr. mr. C. van Poreest. Almelo. Mr. Limburg Brouwer. Amersfoort. J. K. bar. van Goltstein. Amsterdam, j C. van Heukelom. n I n J. Heemskerk. S. Cool. Jppingadam. Dr. R. Westerlioff. Arnhem. Mr. baron van Lijnden. Assen. L. graaf van Heiden Rei- nestein. 'i Bosch. Dr. J. H. H. de Poorter. Boxmeer. H. C. P. Eerstens. Breda. C. W. Oomen. Delft. C. Hoekwater. Deventer. Mr. G. Dumbar. Dokkum. Jhr. mr. L. W.H. A. v. Beijma thoe Kingma. Dordrecht. Mr. P.T'lussé van Oud-Alblas. Eindhoven, j J- B. Bots. Goes* B. P. G. van Diggelen. Gorinchem. Mr. J. D. van der Poel. Gouda, 's Gravenhage. Groningen. Haarlem. Hoorn. Leeuwarden. Leijden. Maastricht-. Middelburg. Nijmegen. Boermand. Botterdam. Sneek. Steenwijk. Tilburg. Utrecht. Winschoten. Zutphen. Zwolle. Jhr. mr. W. M. de Brauw. Jhr. mr. WT. G evers Deijnoot. Geertsema. Mr. P. M. Tutein Nolthenius. J. Dirks. Jhr. mr. R. J. Schimmelpen- ninck. Mr. P. F. E. v. Wintershoven, Mr. D. van Eek. Mr. C. J. A. Heijdenrijck. K. L. J. Cornelis. F. W. C. Blom. Mr. S. Wijbenga. Jhr. C. M. Storm van 'sGrave- sande. Mr. C. 0. A. Beens. E. van Voorthuysen. Mr. P. P. van Bosse. P. Mijer. Herkozen. Herk. met 683 van 1122. Uitgebr. 1752 St., herk. S. Cool met 1158 st. Herst. tusscken dhr, v, Swietcn 842 en .1. Heemskerk Az. 789, C. van Heukelom 828, Santhagens 695. Herlc. met 809 van 1122. Herk. met 1022 van 1805. Herk. met 517 van 922. Herk. met 954 van 1029. Herkozen. Gekoz. mr. P. Hollingenus Pijpers. Herk. met 971 van 1653. Herkozen. (Nieuw) Herst. tusscken dhr. van Delden 757 en "Vos de Waal 394. Herk. met 970 van 1554. 1044 st. uitgebragt. Herst. tusschen Blussé 497 en Bichon 339. Ilerk. met 1044 van 1073. Herst. tusschen mr. P. H. Saaijmans V,ader 281 en mr. J. H. de Laat de Kauter 235. Volstr. meerderheid 935. Herst. tussch. Simons 731 en van Loon 513. Herk. met 1281 van 2373. Gek. v. Zuijlenv. Nijeveld. met712 vanl365. Gevers 581. Herk. met 583 van 407. Herst. tusschen Nierop 573 en van derHucht 451 st. 1175 st. Nierop 331. Golt stein 332. Terpstra '172. Herstemm. tusschen van Nierop en Goltsteijn. Herst. tuss. mr. J. Dirke 570 en mr. B. Brouwer 442 st. Herk. met 1003 van 1680. Gekozen van der Maesen de Sombref met 1275 st. Dhr. mr. v"Wintershoven had 252 st. Herk. met 901 van 1367. O. baron van Wassenaar Catwijck 438 st. Herk. met 991 van 1027. Gek. met 759 van 1486. Herk. met 882 van 1464. Herst. tussschen mr. S. Wijbenga 705 en van Swinderen 527. Herk. met 288 van 530, Herk. met 796 van 1027. Herk. metll55 vanl447. Gekoz. dr. Winkler Prins. Herk. met 791 van 1498. Herk. met 769 van 1371, van Roijen had 389 en Kalff 205 st.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2