Hennep eu tabak zijn niet geteeld. De meekrap gaf een gunstige afkomst; door geen vorst of sneeuw water gehinderd waien de slagen in bet voorjaar rijk met kiemen bezet Bij bet delven bleek het dat de vrucht gezond en over- voledig was ofschoon de kiemen krachtig warenging de aan- plauting van bet nieuwe gewas niet naar wensch. Aanhoudende droogte en nachtvorst belemmerden den groei, waardoor het gewas minder gunstig was ofschoon de nazomer vele akkers heeft hersteld. Hop en chicorei zijn niet geteeld. Dc erwten hebben zich gunstig ontwikkeld, de opbrengst was aanzienlijk, ook die van het stroo hetwelk een uitmuntend voeder opleverde. De paardeboonen leden in het begin veel van de droogte, de zelve herstelden zich later evenwel boven verwachting, zij leden geen nadeel van de bladluis en de peul verkreeg een gewenschten aanslag, zoo dat de opbrengst gunstig kon genoemd worden. Witte en bruine booneubij kleine hoeveelheden uitgezaaid, leden door den nachtvorst, de later gelegde slaagden beter. Wikken werden alleen bij uitzondering en dan nog onder paar- denboonen gezaaid. De aardappelen oogst was over het algemeen gunstig en de kwaliteit goed, hoezeer de gewone ziekte zich weder in meerdere of mindere mate vertoonde. De zoogenaamde jammen voldeden niet aan de verwachting. Knollen leverden niets op, in weinige dagen werden ze door de aardvloo vernield, De wortelgewassen waren grootendcels slechtde groeizame nazomer vergoedde eenigzins het nadeel in den voorzomer geleden. Spurrie werd hier niet gevonden. Klaver; de eerste snede was goed, maar de tweede werd be nadeeld door de droogte, waarvan slechts weinig hooi is gewon nen, dat evenwel van eene goede boedanigheid is. Graslanden en hooi. De groei was in den voorzomer gering en leverden dien ten gevolge weiuig hooi hetgeen is ingezameld was droog en goed. Rundvee en paarden bleven gezond. De opbrengst van de boter was niet ruim de prijzen waren daardoor hoog. Kaas werd hier niet gemaakt. De schapen waren gezond en leverden voldoende wol op. De varkens bleven mede van ziekte bevrijd. Het pluimgedierte bestond in eenige zwanen der gemeente in de vest, waarvan er drie gestorven ziju, voorts in hoenders, duiven, eenden, ganzen, kalkoenen en paauwen, welke gezond waren. Bijenteelt was weder van geen belang. De warmoczerijcn hebben veel te kampen gehad met het niet opkomen van het gezaaide en de uitkomst was middelmatig. Fijne zaden worden hier weinig gewonnen maar van elders aangebragt Bloemisterijboomkweekerijboomgaard en houtteelt, zijn hier van weinig belang zij slaagden vrij goed. De boomvruchten, voornamelijk bestaande in appelen, peren, pruimen en kersen, gaven middelmatig. Deze gemeente behoort tot de zevende afdeeling van dc zeeuw- sche maatschappij van landbouw en veeteelt. Zoo veel ons bekend is zijn er geeue nieuwe gewassen, land bouw werktuigen of veerassen ingevoerd. De gesteldheid van het weder was over het algemeen gunstig en deze gemeente is bewaard gebleven voor onheilen door on- weder, overstrooming en dergelijke veroorzaakt wordende, ook is er geene buitengewone schade aangerigt door schadelijk gedierte, vogels of rupsen. HOOFDSTUK XIII. Verveening, Jagt en Visseherij. a. Verveening vindt hier geen plaats. b. die der gemeente is tot en met het jagtsaisoen van 1865 verpacht aan den heer Mr. P. J. van Voorst Vader, voor 100, in het jaar. Eigen jagt, eeudvogelkooijeu, duiventillen, zwanen- eu ganzen driften bestonden er niet. Er is geen buitengewone last geleden van schadelijk gedierte en er is niets bekend van vergunningen om op hetzelve te schieten. Het toezigt op de jagt werd op de gebruikelijke wijze uitgeoefend. c. Visscherijen in de binnenwateren: Die in de vesten dezer gemeente zijn verpacht tot ultimo De cember 1864, en die in de kaai, haven, waterleiding en wa tergangen aan de wegen in het Goessche ambacht lot ultimo Junij j 1864. Dezelve staan onder toezigt der plaatselijke policie. d. Visseherij buitengaats is bier niet uitgeoefend. HOOFDSTUK XIV. Arnbaclits- en Fabriek-nijverheid. In de bestaande fabrieken binnen deze gemeente is weinig ver andering gekomen De mee- en garancine-fabriek Stad Goes van de firma Fransen van de Putte Cu. is in 1863 uitsluitend ingerigt tot meekrap- fabriek en in de maand September van dat jaar, met bet begin van den teelt in werking gebragt met elf volwassen mannen, mee- rendeels hoofden van huisgezinnen, die daarin vast werk en middel van bestaan vinden. De mee- en garancine-fabrieken vanj-de firma Verhagen C". genaamd Zuid-Beveland en van de firma Fransen van de Putte hebben niet gewerkt. HOOFDSTUK XV. Handel en Scheepvaart. a. Binnenlandschen handel. Deze bestond als altoos in gewassen en voortbrengselen van den grond. lederen Dingsdag werd er weekmarkt gehouden in granen, za den, boter, eijereu cu varkens. b. Buitenlandschen handel. Deze bestond in 1865 weder in aanvoer van steenkolen uil Pruissen en Belgie terwijl er geen invoer van hout uit Noor wegen plaats had. De uitvoer bestond in veld- en boomgewassen en vruchten, meerendeels naar Belgie. HOOFDSTUK XVI. Inrigtingen in verband staande met de uitoe fening van handel en andere bedrijven. a. Het gebruik van nederlandsche maten en gewigten was algemeen. b. Middelen van vervoer te water j De schroefstoomschepen «S/ad Goes" van de Goessche Stoom boot-onderneming en Zuid-Bevelandvan de firma A. J. Verweij G°. bleven in de vaart tusscben Goes en Rotterdam. De overige vaart bleef overgelaten aan de vrije concurrentie evenwel bleven eenige schippers meer bepaald varen op Rotterdam, Gouda DordrechtMiddelburg Zicrikzee en Bergen-op-Zoom. c Middelen van vervoer te lande. Van deze gemeente reed geregeld twee maal daags eene dili gence op Middelburg vice versa. Voorts reden er geregeld postwagens op het Catsche- en Wol- phaarsdijksche veerin verband met de stoombooten varende tusschcn Middelburg en Rotterdam, alsmede op laatstgemeld veer nog in verband met de stoombooten tusschen Vlissingen en Rotterdam. Al deze diensten zijn op voldoende wijze waargenomen en geene concessien zijn vervallen of ingetrokken. Het telegraaf kantoor binnen deze gemeente heeft weder voldaan aan zijne bestemming en dc opbrengst was zoodanig dat er van de gemeente geene aanvulling is gevorderd voor de gewaarborgde opbrengst van 1500, Drukkerij vau F. Kmeuwens Zoon, Uitgevers der Goessche Courant.

Goessche Courant | 1864 | | pagina bijlage 3