BIJBl&B V&W BI G0B88CHB COUBAHT va» Donderdag 16 Junij 1864, N°. 45. VERKOR! JAABYERSLAG aen toe^a de, «microscopisch onderzoek van eet- en drinkwaren hebben wij het «navolgende rapport ontvangen: «Zij hebben zich dat jaar bezig gehouden met het onderzoek: »a. Van de verschillende meelsoorten. «A. Het brood. "C. De gebrande stroop of zoogenaamde koffijstroop. »d. De melk. «Bij de sub. a aangegeven meelsoorten tarwe- en roggemeel, «konden zij geene vervalsching opmerken. Het brood liet bij «sommige bakkers nog wat te wenschen over, vooral met bet oog «op het watergehalte. «In den loop van 1803 werd hier ter stede ingevoerd, de sub »c genoemde koffijstroop, welke eene belangrijke vervalsching met genaeexit© GOESdooi' Burgemeester en W etlion- ders gedaan aan den Gemeento-littadovrv liet .7 aai* 1B63. Eerste vervolg.) HOOFDSTUK VI. Medische Policie. Het personeel der plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt is onveranderd gebleven, zijnde de heer L. C. de Peval, die met 1 Januari) 1864, moest aftreden door den gemeenteraad op nieuw benoemd. Van die commissie ontvingen burgemeester en wethouders bij «steenkolengruiskalkdeelen en steensoorten te kennen gaf; na brief van den 12 Junij 1865 n°. 5 berigt, dat dezelve het van «bet hiervan kennis nemen door HM. kruideniers, werd er andere haren pligt had geacht de koffijsiroop in de gemeente verkocht «stroop ingevoerd waarin geene vermenging met vreemde be- wordende aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen; en «standdeelen werd gevonden. dat daarbij is gebleken, dat dit veel gebruikt wordend artikel, 1 «d. De melk werd herhaalde malen met den lactometer nage alhier verkocht wierd met plus minus 56 vreemde bestanddeelen «gaan, hetwelk soms eene verhouding te kennen gaf van 3/ vermengd, en wel met zand, krijt en gemalen steenkolen. «water. De vermelde eet- en drinkwaren werden door ben op Naar aanleiding van die mededeeling hebben burgemeester en verschillende tijden onderzochtmet welk onderzoek de gedeie- wethouders den volgenden dag, bij openbare bekendmaking aan dc ingezetenen daarvan kennis gegeven en de aandacht van de handelaren in dat fabrikaat gevestigd op arl. 4 van de wet van den 19 Mei 1829 (Staatsblad n». 55.) Deze maatregel heeft de gewenschle uitwerking gehad en er zijn verder geen klagten over vervalsching van koffijsiroop ingekomen. In het personeel der geneeskunst oefenaren is in 1865 geene andere verandering gekomen, dan dat de vroedvrouw Tanna Cor nelia Verlregt den laatsten September van dat jaar hare betrek king beeft nedergeicgd en met eervol ontslag is vertrokken naar Amsterdam, en dat zij den Isten November is opgevolgd door de, door den gemeenteraad benoemde vroedvrouw Machalma Baljé geboren Meijnderls, komende van Vlissingeu. De gemeente-apotheek bleef met gcwenscht gevolg bestaan «geerden zich voorstellen, ook gedurende 1864 zich te zullen «onledig houden. «Hebben wij in ons jaarverslag van 1860, in overleg met de Plaatselijke Schoolcommissie uwe bijzondere aandacht bepaald «op het weijsciielijke eener verpligte vaccinatie, wij gevoelen ons «andermaal verpligtdaarop terug te komen. Het treurig ver «schijnsel dat in vele naburige gemeenten de kinderziekte in meer «dere of mindere mate heerscht eu zich medio Januarij ook in onze «gemeente heeft geopenbaard, doet ons toch nu dc hoop koesterèn «dat onze aanvrage daartoe van een beter gevolg zal zijn. «Vooral in deze gemeente waar openbare- en bijzondere scholen., «op dit allerbelangrijkste punt met elkander in openbaren strijl «zijn, is het toch noodzakelijk, dat bij gemis van eene algemeens: «rijks verordening, de gemeenteraad eene beslissende uitspraak doe Het gast- of ziekenhuis bad gemiddeld 66,5 verpleegden, ld* «Werd ons gevoelen daarover geraadpleegd, wij zouden niet aar 1865 zijn in dat gesticht opgenomen 24, hersteld ontslagen 11, naar een krankzinnigen gesticht overgebragt 1, en overleden 20 personen. Het bij burgemeester en wethouders ingekomen jaarverslag van de plaatselijke commissie van geneeskundig onderzoek en tocvcr- zigt zal een juist overzigt geven van den openbaren gezondheids toestand in deze gemeente, gedurende bet jaar 1865. Wij deelen hetzelve daarom in zijn geheel mede «Wij hebben de eer UwEd. Achtb. ingevolge artikel 15 onzer «verordening, liet verslag van den openbaren gezondheids- en «ziekte-toestand dezer gemeente over 1865 toetezenden. «Wij verblijden ons u te kunnen mededeelen dat die toestand, «uitgezonderd de maanden Mei, September en December, over «bet geheel zeer gunstig was en zich kenmerkte door weinig «zieken. Het gcheelc jaar was het catarrhale ziekte karakter als «bet ware stationair heerschende: in de eerste maanden Catar- «rhaal reumatisch eri in Augustus en September calarrhaal gas- «trisch. Waren wij in 1862 van alle epidemische ziekten verschoond «gebleven, in dit jaar hadden wij in de maanden April en Mei «roseola en morbilliechter van een zeer goedaardig verloop en «veelal was liet huiduitslag zoo gering en de zich daarbij vcr- «gezellcnde ziekte verschijnselen zoo weinig, dat het niet altijd «even gemakkelijk was te verklaren of er roseola of morbilli aan- «wezig waren en toch zagen wij bij dc veelvuldig voorkomende «gevallen ware species van morbilli. In November begon de «kinkhoest te heerscben, welke in December toenam en op bet «einde van het jaar verminderde. Medio December heerschle er «hier eene algemeene epidemie van catarrhus iniluensa, welke vele «menschen aantaste en op de sterfte in die maand ook nog al «invloed had. «Behalve deze algemeen heerschende ziekten, hebben wij UEd. «onlangs in het jaarverslag voor het provinciaal bestuur, enkele «haastige en slepende ziekten opgegeven, zoo verre die aan ons «bekend waren. Wij belrcurcn het bij voortduring dat onze op- gaven zoo onvolledig zijn, door gebrek aan medewerking, twee «geneeskundigen dc heeren van Dort en Konman, hadden slechts «de beleefdheid onze missiven met hunne antwoorden te vereereu. «Van heelkundige gevallen hebben wij dit jaar te vermelden, «de wegneming van een belangrijk vetgezwel. «Van de gedelegeerden uit onze commissie belast met chemisch «zelen, naar het voorbeeld van cenigc gemeenten in ons vaderland, «eene verpligte vaccinatie ten sterksten aantebevelen. Waar het «toch een algemeene gezondheids maatregel geldtmoeten alle «ondergeschikte gevoelens op zijde gezet worden en alle meeningen «uit onkunde en bijgeloof ontsproten met kracht worden tegen «gegaan. Te waken voor de gezondheid onzer medeburgers is «onze eerste en duurste pligt; het is alleen uit dien hoofde, dat «wij andermaal dit onderwerp onder uwe aandacht brengen en «verder naar onze verslagen van 1859, 1861 en 1862 verwijzen." HOOFDSTUK FII. Nationale Militie en Schutterij. a. Nationale Militie: Onder de in 1862 ingeschrevenen voor de loling van 1865, ten getale van 58, heeft die loting plaats gehad. Uit die lote lingen zijn voor de ligting van 1865 opgeroepen eu in dienst gesteld I.otelingen 8. Nummerverwisselaars 2. Plaatsvervangers Zamen 10 man zijnde er geene vrijwilligers opgekomen en ook niemand zonder loting ingelijfd. In 1865 zijn voor de ligting van 1864 ingeschreven 45 personen. b. Schutterij: Het jaarlijksch ontslag en de aanvulling had den 15 Augustus weder plaatsen leverde geenerlei bezwaar op. De sterkte van den eersten ban was op den 1 December 1865. als volgt: Officieren Onder-officieren Rorporaals Tamboers active reserve Zamen Schutters 2. 6. 5. 72. 57. 122 man. In het corps officieren is geen verandering gekomen. Zij blijven vol ijver voor de instandhouding van orde en tucht.

Goessche Courant | 1864 | | pagina bijlage 1