EENE VERSTANDIGE DUIF. Spoorboot van Middelburg. Het vraagstuk der verdeeling van Sleeswijk staat nog op de zelfde hoogte, evenzoo dat der erkenning van den „Augustenburger." Het denkbeeld eener inlijving van de hertogdommen bij Pruissen schijnt evenwel ook door de Pruissische regering te zijn opgegeven. Zij zal van den nood eene deugd maken en, na voor Duitschlands belangen in het noorden goed en bloed te hebben veil gegeven, zich tevreden stellen met de morele overwinningen bij deze ge legenheid behaald. Uit Parijs meldt men dat er sprake is van eene belangrijke verbetering in de stenografie, waardoor men gemakkelijker dan tot dusver, de redevoeringen van de vlugste sprekers zou kunnen weergeven. Vooral voor de franscbe wetgevende vergadering moet dit van overwegend belang zijn wanneer men in aanmerking neemt dat geene redevoering het licht mag zien zonder aan de beoordeeling van den voorzitter onderworpen te zijn geweest en dat geen particulier blad andere verslagen mag bevatten dan de Moniteur. Bij zulk eene toepassing van het beginsel van publi citeit zou het er waarlijk niet toe doen of het snelschrift zelf wat gemakkelijker of minder gemakkelijker is. flemcngöe lengten. Bij gelegenheid van een twist tusschen twee personen te Ser- ginesheeft de een den ander de beide oogen uitgestoken met zijne twee voorste vingers. 'De omstanders waren zoo ver ontwaardigd dat men niet zonder groote moeite den dader aan hunne mishandeling heeft kunnen onttrekken. Bij eenen land bouwer onder Winschoten zijn onlangs binnen den tijd van één uur, drie runderen plotseling gestorven. Men vermoedt dat onder het voeder, van wege de sohaarschte, van eenige wallen afgemaaid, giftige planten zijn geweest. De rijks-veearts die bij de lijk ope ning tegenwoordig wasverklaarde dat er niets buitengewoons bij de gestorvene dieren gevonden werd, maar dat zij toch door vergif gestorven warenOp het dorp Boden in Drenthe woont eeu rietdekker van 77 jarendie nog al zijne werkzaamheden als in vroegere jaren verrigtdaarenboven des morgens ten 3 uur opstaat om te gaan visschen en zoo zeker van zijne blijvende gezondheid isdat hij reeds eene jagtacte genomen heeft voor het saisoen 186465, Bij gelegenheid der verkiezingen van een parlementslid te Portsmouth hebben de partijen geene middelen ontzien om haren kandidaat te doen zegevieren; men verbrijzelde stoelen cn tafels en sloeg met de brokken zoo lustig in het rond, dat president en kandidaten zich uit de voeten maakten en de strij dende liberalen en conservatieven aan hun lot overlieten. Te Weenen greep dezer dagen het volgende treurige voorval plaats. Eene jonge vrouw stond voor den schoorsteen bezig om het middag- maalgereed te makentoen zij door eene bliksemstraal, die door den schoorsteen in hare woning drong, eenklaps werd gedood. In eene stad, nabij Jena, werd onlangs een honden markt gehouden. Er waren 495 exemplaren waaronder 164 artikelen van weelde, die allen door bijzondere schoonheden uitmuntten. Bij gelegenheid van eene huwelijks-voltrekking te Mons, hadden de aanstaande echtgenooten zich de moeite bespaard van getuigen te inviteren en namen zij daartoe vier commissionairs, die zij ieder met 25 centimes voor hunne adsistentie betaalden. Binnen weinige jaren zullen onze rivieren door het aantal zalmen buiten hare oevers moeten treden of de zalm-consumtie zal ver bazend moeten toenemen. Onlangs zijn in de rivier den IJssel maar 11,000 jonge zalmen geplant.Een koetsier te Antwerpen, die reeds eenige dagen aan kiespijn geleden had, is plotseling door de hevige pijn zoo zinneloos gewordendat hij in de Schelde gesprongen is. Men is er in geslaagd hem te redden. Een zeemanmet zijn huisgezin te Antwerpen wonende, had uit Indie een aap medegebragt, die door hem zoo gedresseerd en zoo tam gemaakt was, dat hij de vriend was van de geheele familie. "Voor eenigen tijd hoorden voorbijgangers eenige smartelijk kreten in die woning en binnentredende vonden zij den aap vechtende met een kind van 6 jarendat alleen te huis was gebleven. De aap had het kind een stuk uit de wang gebeten en andere gevaarlijke wonden toegebragt. Niet zonder moeite gelukte bet om het kind te bevrijden en toen de vader te huis kwam werd het proces spoedig opgemaakt en de aap onderging de doodstraf, die in dit geval zeker te regt werd toegepast. INGEZONDEN. De hoogleeraar Ilarting, wiens flinke sotns verrassende opstellen in het Album der Natuur vaak zoo veel goed aan dat tijdschrift bijzetten, deelt thans in de 6de aflevering, een gedeelte uit eenen brief mede van den heer T. A. F. van der Valk, gedagteekend: Soerakavtn 14 Jnlij 1863, ofschoon hij met de daaruit door den geëerden briefschrijver afgeleide gevolgtrek king, niet geheel kan instemmen. Een dnif, tot de gewone soort behoorende, kreeg voor eenigen tijd twee jongen. Toen deze beestjes zoo groot waren, dat ze uit het nest konden kruipen en rondloopen op het plat, dat zich voor het hok bevindt, vielen ze daar af op een steenachtigen grond, met dat gevolg dat ze beiden dood waren, hoewel dit plat, slechts uit ruwe planken bestaande, niet meer dan 6 voet hoog is boven den beganen grond. Kort daarna legde dezelfde duif weer eijeren, waarvan echter maar één uitkwam. Dit jong trof het zelfde ongeluk. Het viel weer dood. Op nieuw legde nu de dnif twee eijeren, waarvan er ook ditmaal slechts één uit kwam. Toen ernn ongeveer veertien dagen waren vevloopen, en men dit jong geheel niet meer voor den dag zag komen, onderzocht men, wat daarvan de reden was. En wat bevond men De moeder had voorzorgen genomen om te verhoedendat zij andermaal kinderloos zou worden. Zij had de beide pootjes van het jonge dier, doch ieder afzonderlijk, zoodanig omwonden met allerlei draden, touwtjes, vezels van bamboe, alang-alang en andere plantaardige stoffen, dat het voor het diertje volkomen onmogelijk was te gaan. Men moest met eene schaar die windsels losknippen, daar er zelfs knoopen in waren, waarvan men zich verwonderen moest, hoe de duif die daarin had kunnen aanbrengen. Het diertje kon ookna van die banden bevrijd te zijnnog niet gaan doordien zijne pootjes niet alleen stijf, maar ook krom en eenigzins mis vormd waren. De knaap, die dit het eerst waarnam en aan zijne moeder medeelde riep uit: „Mama! Wat is die duif verstandig, nu moet u eens komen zien!" En wat mij betreft, ik weet geeue audere kwalificatie voor die handeling. Klaarblijkelijk toch wijst zij niet alleen op de werking van het geheugen, maar ook op een combineren van eenige voorstellingen of denkbeelden en dus op nadenken." Houders van duiven hebben de beste gelegenheid om zulks na te gaau, door de omstandigheden in het medegedeeld geval zoo na mogelijk na te bootsen, ten einde te zien, of het wel eens aan eene moederduif inder daad in de gedachte komt, op zulk eene wijs haar jong voor gevaar te behoeden. Gelukt zulks niet dan kan men daaruit besluitendat of de bovengemelde omwikkeling eene geheel toevallige is geweest, of dat onze Nederlandsche duiven dommer zijn dan die van Soerakarta. «ftanöesteöingen. Op 10 Junij is te Middelburg aanbesteed het maken van een buitenberm aan den Westhavendijk te Neuzen, welk werk is aan genomen door den heer/, van Male Dz., te Breskens, voor 8174, 35urgerltjüeii Stimö, van den 4 tot en met den 11 Junij 1864. Gehuwd Pieter de Panoud 41 jaren, jongm. en Fransina Peijnhoutoud 36 jaren jonged. Geboren Den bden, Hendrika Wïlhelmina, dochter van Josias Tukken en Dina Aaltje Arnooijs. den 6denCornelia, dochter van Adriaan de Nooijer en Jacoba Goeman. Overleden: Den hdenJohannes Petrus, oud 2 jaren, zoon van Johannes Petrus van Sprang en Adriana Geldhof, den 6den Marinus Pijlceoud 30 jarenwedr. van Clasina Ernaar. Pieternella, oud 15 maanden, dochter van Pieter de Kok en Dina van Oosten. Flipoud 7 jarenzoon van Marinus Olivier en Kristina Eemijnse. den 8sten, Adriaan Fierse, oud 48 jaren, geh. met Anna Maria Totté. den 11 den, Hubregtoud 6 maanden zoon van Hubregt Mange (overt.) en Adriana Moerland. Jlltööefcn oan oerooer. STOOMSCHIP: DE GOES. JUNIJ 1864. van fiOES. ure. van ROTTERDAM. Dingsdag 14 's midd. Woensdag 15 'smorg. 7,30. Donderdag 16 n Vrijdag 17 9,30. Zaturdag 18 'smorg. Maandag 20 11,30. iDingsdag 21 u ure. 1-. 2,-. 1-. 7,-. van BOTTEHD4M. STOOMJAGT: ZUID-BEVELAIXTD ure. - 6,-. 1,Donderdag 16 8, 2,Zaturdag 18 10, 6,30. Dingsdag 21 'smidd. 12,-—. Woensdag Vrijdag Maandag 15 'smidd. 17 20 'smorg. ure. van GOES. Dingsdag 14 'smorg. Donderdag 16 Corresponderende op den ten 1 Ulir van Bergtn-op-Zoom ver- trekkenden trein naar en op den ten 2 u. 5 m. aldaaï" aankomenden trein van. BozendaalAntwerpen BredaTilburg en Botterdam. JUNIJ 1864. van naar Woensdag 15 Middelburg Tholen ten 7,30 Veere Vrijdag 17 Zaturdag 18 Zondag 19 Maandag 20 Dingsdag 21 Woensdag 22 Vrijdag 24 Middelburg Zaturdag 25 Zondag 26 Maandag 27 u Dingsdag 28 8- 8 8,- 8- 8,- 8,- 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 en terug naar Middelburg n Veere li ii ii u Middelburg ii u u n co p' co c Te Wolphaartsdijk wordt aangelegd eD te Cortgene en Katische Veer af- en aangezet. Voor de le en 2e klasse worden van Middelburg en tussehen- veeren, des Zondags tegen betaling der vracht voor de heenreis. kosteloos (veer- en steigergelden uitgezonderd) Retolrkaasts* der boot voor de terugreis uitgegevenzoo ook van Bergen-op- Zoom en tusschenveeren des Woensdags, geldig voor de terugréis op Vrijdag. Agent te Goes W. A. ANEMAET.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3