CJ Christelijk is vijandig moet lijnj of haar eigen Godsdienstig beginsel verloochenen. Nadat zij in (No. 137) zich ook met Protestantisme en moderne theologie ingelaten heeft, komt zij in haar waar karakter, ondanks zich zelve, uit, als zij aan het einde eener lamentabele periode, zeer Christelijk uitroeptNederland zal zich wreken Dit is dan het Christendom van het dagblad, wraak] Het dagblad zegt heden: wde achtenswaardige nederlandsche boekhandel wordt verlaagd tot colporteur van de factie." Dit is naar aanleiding van eene vraag of de boekhandel gratis eene brochure zou willen verspreiden aan alle kiesgeregtigden. En in hetzelfde nummer lezen wij de erkentenis, dat het dagblad brochures ver spreid heeft waarin artikelen waren overgedrukt om daarmede op de kiezers te werken. Indien nu de boekhandel zich verlaagt met zoodanige verspreiding, dan zeker niet minder de dagbladpers, die veel minder noodig heeft langs dien weg tot het publiek te komen. Of is dan het debiet van het dagblad, in strijd met deszelfs verzekering, zóó beperkt? zou het spreekwoord hier ook bevestigd worden-, zoo de waard is, vertrouwt hij zijne gasten? Wanneer dit nummer van onze Courant onder de oogen onzer lezers komt, zal de verkiezingsstrijd geheel of nabij geëindigd wezen. Het is dus het oogenblik om te constateren dat de oppositie woord gehouden heeft, om dag aan dag de kiezers te bewerken. Daartoe wordt heden een buitengewoon nornmer uit gegeven. De zaak schijnt wel hopeloosdat men tot zulk een middel de toevlugt nemen moet en hare zuiverheid mag daardoor minstens in twijfel getrokken worden. Nog eens herinneren wij, dat de oppositie niet één artikel geleverd heeft, waarin de kiezers op on- partójdigen toon gewezen werden op hunnen pligt en op hunne roeping. Al het geschrevene draagt het meest eenzijdig karakter. Wij kunnen dit plaatsen en verklaren, maar men houde dan niet driest vol, dat men, vrij van alle eenzijdigheid slechts het heil des lands zoekt. Intuschen het dagblad is voorgegaan en op allerlei wijze is deszelfs taktiek gevolgd. Men heeft achtbare en kundige personen verguisd en verdacht gemaakt, nulliteiten uitbundig geprezen, alle hartstogten in beweging gebragt, op het godsdienstig ge voel in deszelfs zeer onderscheiden vorm gespeculeerdleugens met kwistige hand uitgestrooid en in menig geval kennelijk be wezen dat men zoomin die men prees als die men verwierp kende. En dat alles was om het heil des lands te be\ orderen 1 Indien de natie eens de 10 of 12 laatste nummers van het dag blad in handen neemt en den monster-arbeid overziet door partij woede ondernomenzij zal zeker wel tot den uitroep gedwon gen wordeneene zaak die zulke verdedigers en zulke middelen noodig heeftbrengt misschien enkelen geld opmaar wordt door ieder weldenkende verfoeid. 3Süuien[ttnÖsc(}e lengten. Z. M. schroefstoomschip de Dommel, onder bevel van den luit. ter zee le kl. J. K. van de Kruijsse Pilaar, laatst komende van Paramaribo, is ter reede van Hellevoetsluis aangekomen. Alles wel aan boord. Men schrijft ons uit Schore De graving van het kanaal op de perceelen van den heer P. Hartog en G. van de Vrede is aanmerkelijk gevorderd. Een ge deelte heeft de vereischte diepte. De overige liggen meestal ter uitbaggering gereedwaarmede men reeds begonnen is. Bij de in aanbouw zijnde spoorbrug heerscht eene groote drukte met het maken van den dijk, die zich van daar met eene zachte glooijing tot verre in het land uitstrekt, om zich eindelijk on gemerkt in de spoorbaan te verliezen. Dit werk gaat goed vooruit. Bij die graving en bij die van het kanaal aldaar leverde de der- rielaag, die grafzerk van het eens verwoeste plantenrijk, hopen met overgebleven boomen opdie men thans allerwege bij de tenten der werkers verspreid ziet. Over den aanleg van den Schoorschen Zouteweg die in het vervolg de- eenige weg is om naar Kruiningen en de overige oostelijk gelegen dorpen of van daar naar deze zijde van het kanaal te komen, en dus met regt een hoofdweg is, hoort men niet dan afkeurend spreken. Zijne erbarmelijke kromte daar ge laten moet men zich wezenlijk over zijne smalte en de slechte kanten verbazen. Indien twee geladen wagens, elkander willen pas seren zal het zeker met gevaar gepaard gaan. Zijn geheele aanleg strekt den ontwerpers weinig tot eer, en hetzal mij niet verwon deren indien een of meer gemeentebesturen daartegenbij adres, hunne bezwaren doen kennen. De besteding van de verbetering der suatie-sluis, wier verzak king u bekend is, ziet men weldra te gemoet. Het Staatsblad no. 45 bevat het besluit van 4 Junij 1864, houdende wijzigingen in de attributen der kantoren en den loop der heerbanen in Zeeland. Zierikzee, 11 Junij. Door het heerlijkste weder begunstigd vierde men jl. donderdag en vrijdag hier het Zevende Zeeuwsci Muzijkjeest, waartoe een menigte meesters en dilettanten van elders waren zaamgekomen. Onder de bekwame leiding van onzen geachten directeur de heer C. Eisner, zijn de opgevoerde nummers boven verwach ting goed geslaagd. Solistenkoor en orkest wedijverden om aan het Zierikzeesche comité de eer te geven, dat het niet alleen zijn taak heeft begrepen om de Zeeuwsche muzijkfeesten dienst baar te maken tot verdere aaukweeking van kunstzin en kunst talenten maar tevens de voldoening te schenken dat de moeite en opofferingen aan die edele zaak gewijd, met den gunstigsten uitslag zijn bekroond. Alles stemde tot feestvieren het publiek gaf ruime blijken van ingenomenheid met de zaak, door eene groote opkomst zoo bij de repetitiën als de uitvoeringen. Den kunstminnaren werd menige gelegenheid geopend zich genot in het hooren van dege lijke muziek te verschaffen; ik noem slechts het heerlijke orgel spel, dat bij verschillende gelegenheden door zang en instrumen taal werd afgewisseld. Als slechts liefhebbervermeet ik mij in de verte niet om over het welslagen van eenige onderdeelen te oordeelen, ik noem het feest slechts in het algemeen en verwijs hen die meer be paald de uitvoeringen willen beoordeeld zien naar de Bij idaden der Nieuwe Rotterdamse/te Courant van 12 en 13 Junij, die vol gens de opinie van hen die ik sprak en in staat waren daar over te oordeelenmet kennis zijn gesteld. Wanneer ik u het algemeen gevoelen mededeeldat schier ieder omtrent het feest bezieltdan mag het VIP Zeeuwsch Muzitkjeest zich in welslagen verheugen en de voldoening smaken weder een groote stap gedaan te hebben op den weg van voor uitgang in veredeling der gevierde kunst; dan mag Zeeland, hoe afgelegen ook en slechts over geringe krachten beschikkende in evenredigheid van andere provinciën zich beroemen niet ge heel aan zich zeiven overgelaten noch in het waardeeren van hetgeen schoon en edel is ten achteren te zijn. De N. Rotterdamsche Cour. schrijft hedenNaar wij met zeker heid vernemen is het door onderscheidene couranten medege deelde berigt, dat 1 Julij, door het geheele rijk het bestelloon zal worden afgeschaft, geheel onjuist. Ofschoon door het hoofd bestuur der posterijsn in beginsel tot de afschaffing is besloten en werkelijk reeds onderscheidene gemeenten van de bestelloo- nen zijn ontheven, zal dit niet in eens, maar trapsgewijze plaats hebben, weshalve het nog wel eenige jaren zal duren eer de plat- - telands bestelloonen door het geheele rijk zullen zijn afgeschaft. ^uttenfani). In Berlijn worden, naar eene zeer matige berekening de kosten van den oorlog, tenminste op 12'/: millioen th. begroot. Eene gelijke som, eer meer dan minder zal voor het vervoeren van 20,000 man Oostenrijksche en 12000 man Hannoversche en Saxische troepen gevorderd worden, zoodat de bedoelde kosten, tot heden toe, op niet minder dan 25 millioen th. worden geraamd. Aan Pruissen wordt slechts een klein gedeelte der uitgegeven gelden uit de bondskas te goed gedaan, namelijk die, welke zijn verstrekt tot voor den intogt in Sleeswijk. In de afgeloopen week is te Parijs de doodstraf voltrokken aan den veroordeelden de la Pommerais. Men zegt, dat èn de keizer èn de staatsraad lang geaarzeld hebben alvorens het ver zoek om gratie aftewijzen. Maar ten slotte heeft men begrepen, dat of de doodstraf voor goed moest worden afgeschaft, of dit vonnis nog moest voltrokken worden. De zaak is, indien zij zich zoo toegedragen heeft, vreemd en voor de regtbank der mensch- heid niet te verdedigen. Had men den moed niet dezen ver oordeelden te laten leven, omdat anderen, misschien minder schul digen, gevallen zijn, men had de gelegenheid gaarne moeten aan grijpen om te toonen, dat betere denkbeelden zich gevestigd heb ben er, niet, om niet onbillijk te schijnen, het aantal slagtoffers eener oumenschelijke instelling moeten vermeerderen. Maar wij zien ook niet, dat hier dit alternatief was gesteld en allerminst, dat de veroordeelde daarom moest opgeofferd worden. De bar- baarschheid, ditmaal zich verschuilende achter een mom van regt- vaardigheid, heeft dus weder met een menschenleven gespot en eenen misdadiger, zoo hij dit ten minste was, in plaats van hem tijd te geven om tot zich zeiven en tot het goede terug te keeren, eenvoudig het leven benomen en met hem, op legale wijze, hetzelfde j gedaan wat hij gezegd wordt, illegaal gedaan te hebben. De verlenging van de wapenschorsing met veertien dagen schijnt een voorbode van een wapenstilstand te zijn. Voor het geval die grondslagen niet mogten worden gevonden, maakt Pruissen zich gereed om met kracht den oorlog voort te zettenvooral ook ter zee zal het zich doen gelden en kaper schepen uitrusten. De conferentie zal Woensdag hare volgende zitting houden.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2