^miienfanöscöe lengten. liutcnfanï). Wij werken dag aan dag op de kiezen om hen toch te nopen gebruik te maken, van het kiesregtj' Zoo spreekt de oppositie en beklaagt zich, d^tizij daarom, rëaètionair wordt genoemd. Indien zij alleen opwekte, om het »régt'. uitteoefenendat de wet aan zoo rele burgers toestaat,- naaardië- daarvan geen gebruik maken, dan zou de oppositie een goed werk doen. Zij zou dan die burgers onder het oog moeten brengen, dat het pligtverzuim is, als men voor de belangrijke verkiezingen zich onverschillig toont. Zij zou moeten aanwijzen, hoe het algemeen belang medebrengt, dat ieder volgens overtuiging medewerkt, om het gewigtige mandaat aan bevoegde handen toe te vertrouwen. Zij zou moeten aantoonen, dat het geluk van het geheel slechts door belangstellende mede werking van de onderdeelen kan verkregen worden. Maar in niet één artikel van het orgaan is daaraan gedacht. Het jaagt naar de stembus, maar om te kiezen in den geest der oppositie, het bestrijdt elke kandidatuur van de tegenpartij, laat aan niemand van hen regt wedervaren, en wil eendragtige zamenwerking om de vrienden te laten verkiezen. De oppositie erkent te doen wat zij anderen te laste legt, en waar zij zoo het bewind in han den eener bepaalde partij wil spelen en slechts hare vrienden geschikt en bekwaam acht, daar doet zij wat men eertijds deed toen, zonder algemeen stemregt, de vrienden hunne vrienden op het kussen hielpen en daarom is zij dus, volgens haar eigene bekentenis, reactionair. Wij werden in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de staten van den in-, uit- en doorvoer van handelsartikelen gedurende de maanden Januarij en February van 1864. Het is nog niet lang geledendat het oppositie-orgaan den minister van finantien een verwijt van werkeloosheid maakte, omdat die staten, naar zijn zeer bescheiden inzien zich te lang lieten wachten. Het blijkt nu, dat door de goede zorgen van den minister deze staten oneindig vroeger verschijnen, dan ooit te voren het geval was en dat de handel alsnu in de gelegenheid is om reeds de handelsbewegingen in de eerste maanden van het loopende jaar na te gaan. Een nieuw bewijs dat niet alleen die oppositie telkens in hare beweringen gelogenstraft wordtmaar dat" zij geheel willekeurig aanleiding tot verwijt neemt. Indien zij eerlijk was, dan zou zij nu moeten erkennendat zij den bal deerlijk mis sloeg en ongegronde klagten onder het publiek zoekt te doen oprijzen. Het zal echter te bezien staan of zij tot zoodanige concessie komen kan. De eerste kamer zou Donderdag 11. eene zitting houden, maar daar het vereischte getal leden niet tegenwoordig was, heeft de zitting toen geen plaats gehad. Zaturdag is eene zitting gehouden waarin van de benoemde rapporteurs voor verschillende wets-ontwerpen mededeeling is gedaan Heden ten 11 Vu ure zou de kamer bijeenkomen, ter behandeling van de wetsontwerpen tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door de departementen van oorlog en ma rine, tot wijziging en verhooging van het hoofdstuk marine der staatsbegrooting, en tot naturalisatie van eenige personen. De telegraaf deelt mede, dat heden alle aan de orde zijnde onderwerpen aangenomen zijn, dat morgen o. a. over de ver goeding aan slavenhouders op St. Martin en Woensdag over de begrooting Buitenlandsche zaken en de ontwerpen op het In disch onderwijs en de doorgraving van Holland zal beraadslaagd worden. Bij koninklijk besluit zijn thans in de Staatsconrant de per- ceelen aangewezen, die ten behoeve van den aanleg van den staats spoorweg van Bergen-op Zoom naar Goes, ten algemeenen nutte zullen worden onteigend. Onlangs deelden wij mede, dat de moeijelijkheden uit den weg geruimd waren, die ten gevolge van de tractaten met Belgie in den weg stonden aan de afdamming van het Sloe; thans ver nemen wijen onder de noodige reserven brengen wij dat over, dat ook eene schikking met Belgie zou getroffen zijn omtrent de bepaling, dat de vereeniging van Noord-Braband, door de indij king aan Bath, niet raogt plaats hebben alvorens het kanaal boor Zuid-Beveland voltooid is. Mogt zich dit bevestigen, dan zou het billijk verlangen naar den spoorweg nader aan de ver vulling zijndan zich dit tot hiertoe liet aanzien. Wij kunnen daarom niet anders dan hopen, dat onze berigteu juist zullen bevonden worden, te meer, daar de laatste tijden weder geleerd hebben, met hoevele mueijelijkheden het graven van dat kanaal vergezeld gaat, moeijelijkheden, die ten deele slechts voorzien konden worden, maar die niet zoo gemakkelijk overwonnen zijn en bij den besten wil en de meeste activiteiteene geduchte vertraging moeten opleveren. Z. M. heeft herbenoemd tot lid van het collegie voor de zee- visscherijen, de heer 11. A. van IJssehteijn Jr., te Zierikzee. Onder de beschikkingen door den gouverneur-generaal van Ned. Indie genomen, komt voor de plaatsing van den heer A. de Graag, bij de geneeskundige dienst op de Moluksche eilanden. Men verneemt, dat dezer dagen door het geheele rijk de ver hooging van 22 cent op eiken brief, besteld op een dorp, waar geen postkantoor is gevestigd, afgeschaft wordt, integaan 1 Julij e. k. De berigten omtrent sommige veldgewassen luiden uit enkele provinciën niet gunstig. Uit Vianen schrijft men dat het loof der aardappelen op sommige plaatsen geheel zwart gevroren is. Uit Twenthe deelt men mede, dat de zandboekweit zoodanig door de vorst geleden heeftdat die weder onder gebouwd wordt terwijl op eenige akkers het loof der aardappelen zwart ziet en men zich ook over de rogge bevreesd maakt. Uit Wijhe be- rigt men, dat daar aardappelen en boekweit geheel zijn afgevroren. Voor de eerste ducht men, dat zij 4 a 5 weken ten achteren zijn. De schutterijen in Zuid-Holland zijn onlangs allen voorzien van het nieuw model zwart ledergoed. Thans is men bezig om die van Noord-Holland daarmede optesieren, eu vervolgens ligt .de provincie Gelderland aan de beurt, om in hetzelfde voorregt te deelen. De oorlogzuchtige stemming in Denemarken blijft zoo mo gelijk toenemen. Dagbladet roept uit: indien het traktaat van Londen verscheurd wordt door een beroep op het volk in de hertogdommen (aan de handhaving van dit traktaat wordt zelfs thans niet meer gedacht) dan heeft Denemarken slechts te kiezen tusscherr de republiek en de monarchie, en in het laatste geval tusschen eene inlijving bij Duitschland of bij Zweden. Genoemd blad valt voorts Engeland hevig aan, daar het Denemarken aan zijn lot overlaat. Ook de Flijvepostdie voor eenige dagen de oorlogzuchtige plannen van Dagbladet met den naam van hersen schimmen heeft bestempeld verklaart zich thans eveneens voor het voortzetten van den oorlog. Ook de Erigelscbe bladen raden thans Denemarken aan zich eene schikking te laten welgevallen. De Morning Post betoogt zelfs dat hierin voordeel voor dat rijk gelegen is. Nu van alle zijden beweerd is dat de Poolsche opstand was geëindigd verschijnt plotseling weder in deLeipziger Ojczijzna eene oproeping van Bosakgedagteekend 21 Mei, waarin hij de Polen aanspoort den krijg niet op te geven. Men merkt er echter bij op, dat wel is waar de echtheid van het stuk, uithoofde van het blad waarin de oproeping voorkomtniet betwijfeld kan worden, maar Bosak, terwijl hij zijne landgenooten tot het voort zetten van den strijd aanspoortzelf zich buiten 'slands heeft begeven. Ook de zoogenaamde stadschef van het revolutionnair comité heeft weder van zich doen hooren. Hij heeft een manifest uit gevaardigd, waarin hij de vrouwen berispt dat zij zich in lichte kleuren kleeden, en de mannen, dat zij het fransche model van hoeden dragen. Die proclamatie wordt door de Polen zeiven afgekeurd men begrijpt niet hoena zoo lang gezwegen te hebben, het poolsche hoofd der insurgenten over zulke kleinig heden kan vallen. De keizer heeft aan den heer Penan de betrekking opge dragen van conservator en onderdirecteur van de afdeeling hand schriften der keizerlijke bibliotheek te Parijs. Door die benoeming, wordt, volgens den minister van openbaar onderwijs een einde gemaakt om allezins voor het publiek belang geldende redenen aan den abnormalen toestand, waarin een uitstekend geleerde verkeert. Het is dan ook waar, dat Renan als professor in het hebrceuwsch, chaldeeuwsch en syrisch aan het college de France, slechts eenmaal van den katheder gesproken heeft; na dien tijd heeft hij niet meer mogen optreden. De betrekking hem thans opgedragen, was opengevallen door den dood van Ilasemen wist evenvvel nog niet of hij ze zou aanvaarden. Een telegram berigt thansdat Penan schriftelijk voor de hem opgedragen betrekking bedankt heeft. Hij verklaart in dien brief tevens dat hij den titel van professor in de hebreeuwsche en syrische taal wenscht te behouden. Zij het dan onbezoldigdzal hij voortgaandoor het houden van een cursus ten zijnen huize de pligten te vervullen, die zijn titel hem oplegt en te arbeiden aan de bevordering der studiën, die tot de door hem gedoceerd wordende vakken gerekend kunnen worden te behooren. In Rome zijn de inhechtenisnemingen weder aan de orde van den dag. Zijdie zich zeiven van vrijzinnige gevoelens bewust zijn nemen de wijk naar Florence en Napels. De strenge maat regelen gaan uit van het tegenwoordige hoofd der policie, zekeren

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2