IM>4. Pk 4$. MAANDAG 30 MEL 5i3te Ja&rgaMg. ggg*^-:3~Er^ Be uitgave dcaer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op Teestdagen. Cry» per kwartaal f 1,95 fr. p. p. 1,96. r^Mnd*- iSli' 'k' v Oewone advertentiPn worden 3tt et. de ptftW «WW/M J regel geplaatst. («eboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels 1,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. ]liaa[$eft'|li bestuur mm <9oes. OPENBARE VERÖABERING VAN DEN Gromocnto-vaaci t& Groes TEN RAADHUIZE ALDAAR, OP DINGSDAG PEN 31 MEI 1864, DES AVONDS TEN 7 URE. PUNTEP1 VAN DEHANDEÜNC. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. t 2. Benoeming lid geneeskundige commissie, 3. Regeling jaarwedde hulp-onderwijzeres en kweekelinge voor de 4 - klasse der openbare gemeente-school van de 1- klasse. 4. Wijziging verordening regelende het onderwijs in de gemeente. 5. Af- en overschrijving gemeente-begrooting 1863. 6. Verantwoording van de leenbank 1863. 7. Idem gemeente-apotheek en begrooting 1865. 8. Aanbeveling ter benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur. Bols.erid.mals.lns. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend: Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 18 dezer heeft benoemd tot hulponderwijzeres aan de openbare gemeente-school van de eerste klasse, uitsluitend voor eene af- deeling of klasse van kinderen beneden den ouderdom voor de openbare gemeente-scholen bepaald: Mejufvrouw WILHELMINA JOHANNA PAPENDIECK, geexamineerde hulponderwijzeres, wonende te Amsterdam. Dat de plaatselijke school-comraissie, op Woensdag den 8 Junij eerstkomende des middags ten twaalf ure, ten raadhuize zal va ceren tot het aannemen en toelaten van kinderen voor die klasse, den ouderdom van vijf jaren bereikt hebbende om vervolgens, op nader te bepalen dag en uur, eene tweede zitting te houden tot toelating van kinderen van vier jaren en daarboven en ein delijk eene derde zitting voor die van drie jaren en daarboven. Zij noodigen een ieder uit om van die gelegenheid gebruik te maken tot het opgeven van kinderen welke men verlangt op deze burger-bewaarschool te zenden, aangezien zonder de toe lating der schoolcommissie hunne toelating niet vermag te ge schieden. En zal hieraan door afkondiging, aanplakking en opneming in de Goesiche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes, den 28 Mei 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd 1^. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Het komt dezer dagenzeker meer dan ooitin de kraam der oppositie te pas, om het ministerie met de hatelijkste kleuren afteschilderen omdat men langs dien weg op de verkiezingen influenceren wil. Terwijl overal eene belangrijke menigte zich voor het ministerie en deszelfs beginselen verklaart wordt het dagelijks op nieuw opgedischt, dat de natie van dat ministerie eenen afkeer heeft. Doch sedert al den t;jd dat die bewering wordt gevoerd wachten wij vergeefs op de bewijzen daarvoor Het mag de aandacht niet ontgaan, dat buiten het ééne orgaan al zeer weinig in dien geest wordt vernomen. In alle oorden van ons vaderland verheffen zich stemmen voor de beginselen, die de regering voorstaat en in beoefening brengt, en mogen die ookdoor velen zelfs, bestreden wordener is niet één bewijs, dat die bestrijders grooter in aantal en van meer gewigt zijn dan de vrijzinnigen in den lande. De oppositie is zelve daarvan wel overtuigd. Het blijkt onder anderen weder in een artikel van het orgaan (n<>. 135) waarin gezegd wordt, dat alle die onbevangen van oordeel zijn en de feiten der laatste jaren raadplegen het ministerie zullen bestrijden, ook bij de aanstaande verkiezingen. Het ministerie verdient dit ook, zegt het, om des- zelfs beginselloosheid, overmoedanti-nationaliteit, enz. Het is niet noodigzegt het orgaan verder dit te bewijzen. En waarom niet vragen wij? Waar zijn die bewijzen dan? Het antwoord is zeer naïf: „die bewijzen zijn door ons geleverd, zie Nieuw Dagblad, Z.-Hollandsche Courant, enz. De oppositie behoeft dus niet meer te bewijzen, omdat zij gesproken heeft. En gaat men die artikelen na, dan vindt men overal dezelfde redenering, het is niet meer noodig nadat wij, altijd wij, gesproken hebben. De gronden waarop wij dus gelooven moeten, zijn eenvoudig die welke partij heeft aangevoerd. Niet ééne enkele autoriteit wordt daarneven gesteld, en de autoriteit van eigen overtuiging mag bij niemand dan bij het oppositie-orgaan gelden. Wanneer nu die oppositie zoo zeer de uitdrukking van de meerderheid der natie was-, dan moest zij toch iemand kunnen aanwijzendie haar met zijne stem Ondersteunde bij het publiek. Maar zij kan dat niet en schermt daarom altijd met men en wij, met de woorden meer derheid en natie, doch zonder eenig bewijs te leverendat zij niet alleen staat. Het is daarom niet ondienstig om er op te wijzen, dat hoe krachtig ook de argumenten van het orgaan mogen schijnen indien men scheldwoorden argumenten noemen mag, dat zij wel fel wedersprokenmaar door niemand verdedigd worden. Het orgaan verzekert iederen dag dat de minister Thorbectce wil, dat iedereen voor hem buigen zal, maar zou deze bespottelijke beschuldiging niet meest daarom zoo luid worden uitge schreeuwd, omdat men zoo gaarne allen voor zich zag buigen? De Precurseur deelt ons een staaltje mede van de lessen, die in Belgie aan de jeugd worden ingeprentdie wonder wel overeenkomen met de leerstellingen der oppositie-partij hier te lande, en die in volmaakte zamenstemming zijn met' de begin selen welke, in schier gelijkluidende taal, door het Dagblad, het orgaan der oppositie, worden verkondigd. Wij nemen de mede gedeelde proeve in haar geheel over en hebben slechts aan de laatste nummers van het Dagblad te herinneren, om de treffende overeenkomst te bevestigen. „De hel" zoo luidt het medegedeelde proefje, „is gemaakt voor de grootste zondaars, voor alle soorten van schooijers en voornamelijk voor de liberalen. De libéralen zijn lieden van de ergste soort, het zijn beesten, varkens, die zeden noch gods dienst hebben, die de priesters vervolgen en spotten met alles wat christelijk en eerwaardig is. Ziet men ergens een dronkaard, het is een liberaal; ontmoet men een vloeker of godslasteraar, het is gewoonlijk een liberaal; ziet men gedurende de vasten, gemaskerdenhet zijn liberalen. Als of hun gelaat niet wanstaltig genoeg was, bedekken zij zich met een dat nog leelijker is, om zich gelijk te maken aan de duivelen, wier vertegenwoordigers zij op aarde zijn. Kinderen! gij hebt zeker al van verkiezingen hooren spreken, Welnu, bij die gelegenheid voeren die duivelen, die beesten, die zwijnen openlijk den oorlog tegen alle brave en eerlijke menschen en zoeken zich meester te maken van alles wat hier beneden is. Wanneer men op hunne gedaante let, dan kan men dit canaille overal van andere mensehen onderscheiden. De een heeft een rossige baard nog veel afzigtelijker dan die van de doodzonde

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1