35timenfünöscöe lengten. 33nitpnfflnft. «jjemengite. lengten. dat jaar hun 2jjij& jaar zijn ingetreden; het register waarop de zelve worden afgeschreven, zal altijd het eerste register uitmaken, sn zal voortswyan rde registers der vorige jaren het laatste of tiende komen tovervallen. „Art. 4. Tot deze inschrijving zullep zich ook moeten aangeven, diegenen, welke, schoon in andere getóeenten^ingeschreven, sedert de laatste inschrijving in de gemeente zijn komen wonen; alsmede vreemdelingen die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn om, volgens art. 2 der wet, als ingezetenen te worden beschouwd. De inschrijving van deze personen zal geschieden in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Vervolg Merna.) Volgen3 een telegram uit Batavia, gedagteekend 28 Maart heeft de gouverneur-generaal concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Batavia naar Buitenzorg ver leend, aan de Nederlandsch-Indische spoorweg-maatschappij en zulks zonder subsidie of rente-guarantie. De Tweede Kamer heeft Zaturdag eene zitting gehouden, waarin de volgende onderwerpen behandeld zijn: 1. Aangenomen zijn, na korte discussie tusschen den heer Golt- itein en den minister van justitieeenige naturalisatie-wetten. 2. Vervolgens is beraadslaagd over het wetsontwerp houdende nadere regeling van het tijdstip waarop de wet op de nieuwe regterlijke inrigting zal in werking treden. Na eenige discussie, die voornamelijk de vraag behandeldeof het niet beter ware het tijdstip der invoering onbepaald te latenis door den heer Kingma een amendement voorgesteld op art. 1, dus luidende „deze wet treedt in werking op een nader door ons te bepalen tijdstip." Dit amendement, door den minister bestreden, is aan genomen met 32 tegen 27 stemmen, waarna het geheele ontwerp aangenomen is met 57 tegen 3 stemmen. 3. Het ontwerp op de uitgaven wegens verstrekkingen (dep. marine) is met algemeene stemmen aangenomen. 4. Evenzoo dat op den afstand van een rijks-gebouw aan de Hervormde gemeente te Koermond. 5. Het wetsontwerp op de verandering der grensscheiding tus schen de provinciën Z.- en N.-Holland, heeft eenige discussie uitgelokt, een amendement van den heer Heemskerk Az., is aan- 'genomen en evenzoo de geheele wet. 6. Eindelijk kwam in behandeling het voorstel van den heer Cool c. s. tot aanvulling der tegemoetkoming van de slaven- eigenaren op het eiland St. Martin. De heer van Eek alleen heeft dit voorstel bestreden, dat door de voorstellers uitvoerig verde digd is. De heer van Bosse, op wiens voorstel vroeger de ver-; mindering had plaats -gehad van de som aan de slavenhouders te betalen, heeft zich nu met het voorstel vereenigd, dat ten slotte 13 aangenomen met 51 tegen 5 stemmen. Eindelijk heeft de heer tie Keverberg verlof gevraagd den mi nister van financien te mogen interpelleren ten aanzien der voor nemens van de regering nopens de aanhangige belastingsvoorsteilen, Welk verlof op voorstel van den voorzitter is verleend. Yoor heden is aan de orde gesteld de beraadslaging over het wets-ontwerp nopens het onderwijs in de Indische taal-land- f-fl volkenkunde. Dp minister van koloniën heeft aan den raad van state ge zonden een wetsontwerp tot invoering van een nieuw tarief van regten voor Nederlandsch-lndie. Naar wij vernemen zijn de moeijelijkheden met Belgie, betref fende de uitvoering der tractaten omtrent de waterwegen, uit den ..weg geruimd en zou dientengevolge thans met ernst kunnen gedacht worden aan de afdamming van het Sloe, die met onze hoop op venen Zeeuvvscheu spoorweg in zoo onmiddellijk verband staat. J)e feestviering te Middelburg is Donderdag 5 Mei besloten. Op dien dag was het 50 jaar, dat Walcheren, in naam van den ;>ouvereinen vorst, weder bij Nederland uerd ingelijfd. Van de meeste woningen wapperde de nationale vlagde weezen der verschilleude gestichteu werden door de feestcommissie onthaald, en des namiddags werd er door het muziekkorps der stedelijke schutterij buiten muziek gemaakt. De 80v algemeene vergadering van do Maatschappij tot nut van het algemeen, zal 9 Augustus te Amsterdam worden ge houden en het voorzitterschap daarbij worden bekleed door den neer T. Modderman van Amsterdam. De Prccurscnr schrijftdat de burgemeester van Amsterdam ian Z. M. verlof heeft gevraagd, om de vergaderingen van het inter-nationaal congres, dat te Amsterdam zal zamen komen, in eene der zalen van het vorstelijk paleis te houden. Z. M. zou uit verzoek hebben toegestaan. De Brtdasche Cour. meldt, dat eenige in- en opgezetenen van te aloude barouie van Breda voovloopig het denkbeeld hebben gevormd om, ter gelegenheid van het op 18 Junij e. k. te vieren zilveren bruiloftsfeest van Z. M. den koning en zijne gemalin, eenig bewijs '.an eerbied, liefde en hoogachting aan hen van we'ge die baronie aan te bieden, bestaande in eenig zilveren of ander voortbrengsel van nationale nijverheid. Mogt echter weldra blijken dat dit denkbeeld alom in den lande gedeeld en alzoo geheel Nederland geneigd bevonden wordt zich daarbij te willen aansluiten, dan is men gaarne bereid de zaak verder uit te breiden en te beschouwen als eene hulde van geheel het Nederlandscbe volk. De redactie der genoemde courant verklaart zich bereid de zaak bevorderlijk te zijn en gaarne de bewijzen te zullen ontvangen dat het opgevatte denkbeeld meer en meer ingang vindt en op ondersteuning en medewerking zou kunnen ge rekend worden. Men schrijft uit Parijsdat de keizer, meer dan ooit, de zaak der doorgraving van de landengte van Suez zich aantrekt, en dat de moeijelijkheden tusschen den heer Lesseps en Nubar- pacha uit den weg zijn geruimd. Het blijkt meer en meer wat het edel doel was, waarmede Pruissen den oorlog tegen Denemarken heeft ondernomen. Het wil zich de hertogdommen toeëigenen en alzoo de uitgemergelde en verwoeste landen, die men roet de hoop op een onafhankelijk bestaan gevleid had, eeuen anderen heer geven in den edelaar- digen koning van Pruissen. Wel zeggen sommigen dat dit slechts het doel is van den vrijgevigen heer von Bismarck en dat de koning te veel gevoel voor regt en billijkheid, heeft om zich de geweidadig genomen hertogdommen toeteeigenenmaar de geschiedenis der laatste maanden heeft geleerd, hoever dat gevoel van regt en billijkheid gaat. Intusschen wordt het Bismarckscbe plan ditmaal ondersteund door de partij van den vooruitgang, die bij monde van een lid van het huis der afgevaardigden heeft verklaard dat men streven moet naar ineensmelting der dynastien en niet naar het oprigten van nieuwe op zich zelf staande staten. Denemarken heeft bepaald geweigerd de blokkade op te heffen en alzoo de voorwaarde voor eenen wapenstilstand te vervullen, zoodat de conferentie tot hiertoe nog weinig voor eenen spoedigen 'vrede belooft. De Times zegt dat die conferentie niets kan opleveren en dat het best ware haar te sluiten. Volgens dat blad strijdt het met de waardigheid van Engeland, om haar verder 'voorttezetten en kan zij geenerlei voordeel voor Denemarken opleveren. Wanneer zij gesloten is heeft de regering de handen ruim om te handelen. De inwoners der hertogdommen genieten r'eds al de zegeningen van de interventie der twee mogendheden. Geduchte oorlogs- belastingen moeten worden opgebra t, en de Sleeswijk Holsteiners hebben nu het voorregt, dit zij, tijdelijk althans van Denemarken los gemaakt, hunne eigendommen zitn verwoesten, hunne burgers sneuvelen of verminkt worden en dat zij een groot deel hunner bezittingen mogen afstaan aan de edelmoedige helpers, die niet alleen geld vragen, maar b i de minste aarzeling de gevangenis openen om tot betaling te dwingen. Zeker zijn zij ook door drongen dat het den koning van Pruissen alleen om regt en billijkheid te doen is. De Haarlem. Cour. van 3 Mei bevat een aanbod, dat even zeld zaam is als de pprsoon, die het doet, onder de wondermensehen kan gerekend worden. Iemand biedt namelijk aan om voor 200 twee jongetjes, mits met aanleg, alle mogelijke opleiding te geven en verzekert daarbij, dat hij voor alles geexamineerd is. Dit exem plaar zal wel eenig wezen. - Te Weeuen vermaakt het publiek zich met eenen Spaanschen danser, die slechts één been heeft. Bij zijne eerste verschijning op het tooneel sprong hij op twee krukken, maar spoedig wierp hij dezen weg en deed in snelheid en sierlijkheid van bewegingen voor niemand onder. Men schrijft uit het Westland, dat de veldgewassen over het algemeen goed en veelbelovend staan. De eerste aspergies en nieuwe aard appelen zijn naar Amsterdam verzonden. Een berigt uit Hoorn houdt in, dat er tegenwoordig veel bot gevangen wordt. De regering te Wiesbaden heeft een bevel afgekondigd, waarbij aan jongelingen beneden de 18 jaren verboden wordt, koffijhuizen, tapperijen van sterken drank of bierhuizen te bezoeken. Ingeval van overtreding woiden beiden, waaïd en gast, naar gelang van omstandigheden gestraft. In de gemeente Ferrières had on langs eene vrouw haar kind in de wieg gelegd, en toen het sliep de deur zorgvuldig gesloten, alvorens zij naar haar Werk ging. Zij had er echter niet opgerekend dat de varkensstal slechts door een dun beschot, dat daarenboven zeer slecht was, van het woonvertrek gescheiden was Bij bare terugkomst vond zij het varken bij de wieg en de beide handjes van het kind door het varken afgeknaagd. Weinige uren daarna was het kind, ten spijt van alle aangewende middelen, een lijk. De beroemde componist Meijer Beer, die dezer dagen is overleden, laat een groot vermogen na. Men begroot dat op eene som van 500,000 iivres rente. Hij heeft gewild dat zijn lijk te Parijs vier dagen bewaakt zoude worden, om het daarna naar Berlijn te doen over brengen. De dochter van den directeur der kreutzbergsche menagerie te Leipzig is bijna het slagtoffer geworden van hare roekelooze voorstellingen in de kooijen der wilde dieren. Zij kwam

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2