5I8le Jaargang. Jfiacilscfijti bestuur m\\ flae-s. MAANDAG 2 MEI. erigt. Het doen van eenige Metsel- en Voer werkenaan het Sas van Goes. 1864. N<>. 34. «OESSM COURANT. De uitgave (lener Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,95 fr. p. p. J' 1,90. Gewone advertentlOn worden a SO et. d. regel geplaatst. Geboorte-, huweiyks- en doodberlgten van 1-0 regels t' 1,20behalve liet eegelregt, De Inzending van advertentiSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Op aanstaanden Donderdag, HEMELVAARTSDAG, zal de Goessche Courant niet uitgegeven worden. Als bijvoegsel van dit nommer zal aan de geabonneerden en lezers in den loop der week worden toegezonden: Het verslag van het verhandelde in den gemeente raad van 26 Aprilhoudende ook de eind-beraadslagingenen vaststel ling der verordening in het belang der openbare gezondheid. Bols.end.mals.lns BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 14 Mei eerstkomende, des namiddags ten een ure, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar, bij enkele in schrijving, trachten aantebesteden Waarvan de aanwijzing zal geschieden op Donderdag den 12 Mei bevorens, des namiddags ten half een ure. Het bestek en de voorwaarden van besteding zullen inmiddels ter gemeente-secretarie ter lezing liggen. Gedaan te Goes, den 30 April 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Boltonci malïLlng, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat de vaart .op de Haven dezer gemeente op Zondag den Men Mei eerstkomende zal GESLOTEN zijn. Goes, den 30 April 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Middelburg30 April. Onze stad viert heden feest. Nadat den 17 November des vorigen jaars te zamen met het gansche Vaderland Nederlands verlossing was herdachtwerd in den boezem van ons Nuts-departement het denkbeeld geopperd om den dag van heden waarop het 50 jaar geleden was dat onze driekleur weder van den toren wapperde en het Fransche bewind ophield, mede feestelijk te herdenken. Dat denkbeeld vond bijval, en toen heden ochtend het klokkenspel den feestdag aankondigde, ging de menigte als onder een gewelf van vlaggen naar het ruime marktplein op. Met begeleiding van koperen instrumenten werd daar het 7e en 14 -vers van den CXVIILlen Psalm gezongen. Van de daar aanwezige menschen-massa hadden wij wel wat krachtiger overwinning der menschenstem op de speeltuigen ge- wenscht en gewacht. Ten 10 ure hield genoemd Nuts-depar tement een openbare bijeenkomst in de nieuwe kerk, die de be langstellende menigte niet kon bevatten. Tot feestredenaar was de heer dr. Soetbrood Ficcardt uit Goes, uitgenoodigd, terwijl de woorden van den vreugde-psalm en den feestzang van onzen stadgenoot, den dichter Sifflé, waren. Had orgelspel en maatge zang de hoorderen aireede feestelijk gestemd, hooger klom die stemming toen de begaafde spreker ons eerst als t' ware een levend blad uit Middelburgs historie van vóór 50 jaren ter beschouwing aan - bood; voorts de zegeningen herinnerde ons sedert de afschudding van het Fransche dwangjuk te beurt gevallenook al zette zich niet elke veelbelovende knop tot vrucht, ook al werd niet elke hoop voor onze stad verwezenlijkingeen krachtig woord van op wekking om onder de leusGod, Vaderland en Oranje, te blij ven volharden in het streven naar ontwikkeling en verlichting in den mildsten en ruimsten zin, ter bestrijding der heerschappij van onkunde en laauwheid, die, helaas! nog te vaak den geest in boeijen knelt, besloot zijn doorwrochte rede. Wèl bleek de indruk die zij had verwekt, wèl bleek het dat zij de snaren des gemoeds had aangegrepen, toen ten slotte zangkoor en hoorders eenstemmig het 5 couplet van Tollen's volkslied aanhieven, en menige traan werd weggepinkt, menig geroerd hart zich jubelende lucht gaf in de bede voor Vaderland en Vorst. Na die ernstige woorden van dank en jubelgaf de Matinee Musicaledie 's namiddags ten half twee ure aanvingeen aangename ontspanning. Het maakte een eigenaardigen indrukdie talrijk opgekomen stadgenooten en vreemdelingen aan te treffen in de lanen en tuin van dat aloude „Schuttershof"waar het koene en kloeke voorgeslacht zoo vaak, ter oefening in den krijg voor eigen vest en wallen, „de edele handbooghad gespannen. Het ruime programma der muzijk- stukken, uitgevoerd door het muzijk korps der schutterijonder directie van den ijverigen kapelmeester den heer Knijpers, gaf algemeen genoegen. Inmiddels had de feestcommissie Z. M. onzen geëerbiedigden ko ning het volgende telegram toegezonden: „Middelburg viert heden „dankend en jubelend het feest der verlossing van de Fransche „heerschappij in 1814." „De feestcommissie brengt namens Middelburgs ingezetenen „hulde aan uwe Majesteitden geliefden Oranjevorst." Een onmiddelijk daarop ontvangen antwoord getuigde van Zr. Ms. deelneming in dien jubel. Tegen 6 ure vloeide de verspreide menigte wederom als in een brandpunt op de markt te zamen, waar genoemd muzijkkorps een tiental nummers ten gehoore bragt. Na afloop daarvan was de tijd genadevd, bestemd voor den gondeltogtin Middelburg- een nieuw en vreemd schouwspel. De gondels, even welwillend als smaakvol door den scheepsbouwmeesterden heer Knol in- gerigt, fraai geïllumineerd en waarin de leden der feestcommissie, alsmede het bestuur der 2e afdeeling van het metalen kruis hadden plaats genomenstaken met de muzjjk van het 6e regi ment infanterie van walgevolgd door meerdere vaartuigeu door liefhebbers bemand. Eene onoverzienbare volksmenigte volgde op de kaaijen den togt. En waarlijk niet ten onregtewant het was een prachtig gezigt in den donkeren stillen avond die flikkering van licht en kleuren in den waterspiegel weerkaatst te zien, en langzaam te zien vooruitdrijven. In den kom der kaai bij het monument, vormden de verschillende vaartuigen een hal ven cirkel, en werden er vuurwerken afgestoken; terwijl op den geheelen togt, die nu tot den Dam werd voortgezet bengaalsche verlichting van tijd tot tijd plaats had. Op den Dam werden de vaartuigen opgewacht door de geheele 2e afdee ling van het Metalen Kruis, met hunne banier, en, na ontscheept te zijn, trok de stoet, voorafgegaan door het muzijk van gemeld 6e regiment en begeleid met a giorno verlichting, naar de groote markt, die door den gemeente-bouwmeester, den heer C. Krijger, smaakvol geïllumineerd was, even als de muzijktent, van waar

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1