1S«4. iN°. 33. D0NDERDA8 28 APRIL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. I'ry» per kwartaal J' 1,33 fr. p. p. f 1.90. Oewone advertentlPn worden a SO ct. de regel geplaatst. V Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f l.tO, behalve het zegelregt. De Inzending van advertentie» kan geschieden tot vóór drie uren des „a.niddags op den dag der nltgave. Het oppositie-orgaan verkondigt met grooten ophef (n°. 99), dat het in zijne koloniale beschouwing eenen bondgenoot heeft in den oud-resident Djocdjokarta, den heer Hasselman, die zijne beschouwingen dezer dagen door de pers heeft publiek gemaakt. Wij meenen, dat deze oud-resident al geruimen tijd weder in het moederland vertoeft en lezen daarom met verbazingzijn beweren „het trekt meer en meer de aandacht en wordt in de laatste tijden ook dikwijls opgemerkt" (men hoort dat de oud resident niet beknopt van stijl is) dat onze landgenooten in 't algemeen geen voldoend besef hebben van de groote waarde van Java in betrekking tot het moederland en er daardoor weinig notitie van nemen, wat er op koloniaal gebied voorvalt." Men moet waarlijk wel uit een achterhoek komen om zoo iets vol te houden, en het is geen compliment aan het Dagblad, dat zulke lange artikelen aan de koloniale zaken wijdt en dat met zoo veel belangstelling door duizenden wordt gelezen. Aange nomen dat ons volk te lang onverschillig was voor Java en I-* -*lCL gestrenge heer weinig verwachting van eene toenemende bescha ving, en schijnt hij te geloovendat men er nooit een punt van eer in zien zal, om zich vóór alles mensch te toonen. Indien men op den voorgrond blijft stellen, dat het duël in sommige gevallen plaats hebben moet, dan is er niet veel te hopen, maar wij vertrouwen, dat de menschheid eens wijzer zjjn zal1, dan deze handhaver der geregtigheid, en dat alle onze regterlijke per sonen zullen instemmen met de jurisprudentie, door den Hoogen Eaad gehuldigd, die wil, dat de tweegevechten zullen worden gestraft en vervolgd. Men zegt in onze eeuw, dat hanengevechten schande zijn, en men wil de menschen nog beneden de hanen verlagen. tötnnenfanöscfje elertfltm. In de raadsvergadering van 11. Dingsdag is nomen dat ons volk te lang onverschillig was voor ju va en j 1°. het verzoek van den heer J. Dekker Lz.om den grond weinig notitie nam van het hetgeen daartoe betrekking heeft, tusschen de brugwachters-woning en den Molendijk te koopen dan moet dit verwijt toch nu ophouden, nu het Dagblad zoo toegestaan, onder voorwaarde, daarop drie fatsoenlijke woningen ,..v ,1 ii i. i_ i. te bouwen; veel symphatie vind, natuurlijk ook door alles wat het over 2o_ overgelegd het jaarverslag; Javaansche aangelegenheden schrijft. i 30. behandeld de vijf laatste hoofdstukken der verordening in Wij nemen den handschoen op voor het volk, dat in den laatsten het belang der openbare gezondheid, die na discussie is gear- tijd waarlijk nog al belangstelling in de koloniale zaken toonde, resteerd. T tv: 1:lit„ Van een en ander volgt het gewone verslag. De N. Rotterdamsche Courant deelt mededat Z. M. de koning reeds Zaturdag 11. de Indische comptabiliteitswet be krachtigd heeft. iu|u »j».„0 en niet verdient door een oud resident van Djocdjokarta zoo te worden beschuldigd. En immers de groote Waarde van Java voor het moederland, wordt met zoo veel gemoedelijkheid telkens in het Dagblad aangewezen, dat men er nu wel aan denken en aan gelooven moet. Of zou dan al dat schrijven van het Dagblad, volgens het getuigenis van den heer Hasselman, deszelfs bondgenoot i Men leest in de Pays, „Naar men zegtbestaat bij het Ne en vriend, vergeefs geweest zijn? derlandsch gouvernement het voornemen, om twee oorlogschepen Maar de goede en zeker rijke oud-resident, schijnt niet rijk faa.r Oostzee te zenden, om zich tè vergewissen, of de blok- .1-1 i_*t 1 kade al dan niet effectief is. in heldere mzigten te wezen. Zoo zegt hij b.v. „het vrij-arbeiders- 1 J1 j_ Het onderzoek van het ontwerp van wet op het regt van zegel is in de afdeelingen der tweede kamer Zaturdag reeds afgeloopen. De afdeelingen houden zich thans met de wet op de registratie bezig, waarschijnlijk zal dit onderzoek nog wel een paar dagen aanhouden. Daarna is het ontwerp op de bieren en azijneu aan de orde gesteld. De verkiezing van een lid der provinciale staten, in het hoofd kiesdistrict Middelburgter vervanging van den heer D. Uijtten- hoovenoverledenis door gedeputeerde staten bepaald op Dings- dag 10 Mei en de herstemming, zoo die noodig mogt wezen, op 1 1 «A J11A «v.«viv o- stelsel, zooals het zich tracht intedringen, uittebreiden en te wet tigen is een stelsel, dat ik verklaar, niet te begrijpen;" en on middellijk na deze rondborstige verklaring, die wij gaarne als welgemeend en welgegrond aannemen, gaat de oud-resident voort met te zeggen, dat hij het vrij-arbeiders-stelsel als roekeloos ver werpt en dat het kuituur-stelsel zekerder, voordeeliger en doel matiger is. 't Ligt misschien aan ons, maar wij kunnen ons zoo t moeijelijk voorstellen, dat men met gezonde zinnen, iets verwerpt kiesdistrict Middelburg, ter vervanging van den heer D. Uijt/en- wat men zegt niet te begrijpen, en de heer Hasselman houde kooven, overleden, is door gedeputeerde staten bepaald op Dings- het zijne lezers ten goede; wanneer zij weinig waarde kunnen f'aqr Mei en de herstemming, zoo die noodig mogt wezen, op w«-> - hechten aan de uitspraken van iemanddie vooraf eene erken tenis doetwaardoor hij zich het regt om mede te spreken ontzegt. Wat voor den oüd-resident beter te begrijpen zal zijn, is zeker, dat het dagblad gereed was om hem te prijzen, en dat het voor zulk eene redactie geene verwerpelijke zaak is, om twee kolom men te kunnen vullen met de redeneringen van een bondgenoot, al begrijpt deze zelf de zaken niet. De subst.-officier van justitie te 'sHage heeft dezer dagen be weerd, dat nog in de volgende eeuwen het tweegevecht niet zoude uitgeroeid worden, omdat er omstandigheden zich kun nen voordoendat men niet buiten een tweegevecht kan. Gaarne zouden wij weten of de Edel Achtbare subst.-officier ook gezegd heeft, welke die omstandigheden zijn, waarin men er niet buiten kan, om, tengevolge van een geweigerde dans of iets dergelijkszijnen medemensch te vermoordenof minstens hem op eene of andere wijze te verminken. Maar zeker heeft die O Dingsdag den 24 daaraanvolgende. Naar wij vernemen zal op Woensdag 11 Mei door de Zang- vereeniging nog eene openbare opvoering gegeven wordenen zal bij die gelegenheid het oratorium Josua van Handel ten gehoore worden gebragt. In ons vorig noramer was eene advertentie opgenomen van den heer Kirwaldwaarbij het houden eener zangcursus werd aangekondigd. Wij meenen de aandacht daarop bijzonder te moeten vestigen en de aansporing niet te mogen terughouden om van de aangebodene gelegenheid gebruik te maken. Meer malen is het opgemerkt, en wij kunnen er gedurig de treurige ervaring van makendat ons volksgezang nog zeer veel te wenschen overlaat, en tot hiertoe is er in ons midden nog weinig gedaanom den lust tot verbetering aantewakkeren. Zal toch dat volksgezang verbeteren, dan is het niet genoeg, dat er voor de hoogere standen eene zangvereeniging zij en dat de volks- jeugd in de scholen zinge zonder zingen te leeren maar dan moet vooral voor die klasse der maatschappij, die zich niet kan

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1