JfoimenfanöscQe 3kriQten. 35uitenfanö. met de Indische huishouding bezig te houden, ter wegneming van onkunde in koloniale zaken. Daarin ligt. opgesloten, dat de kamer nog maar weinig op de hoogte is, schoon zij uit de hoogte spreekt. Vervolgens heeft hij gezegd,, dat de kamer over de Indische spoorweg-wet in den blinden, ondoordacht en voor barig gestemd heeft. Zijn Ed. Mog. duicfe het ons dan niet ten kwade, dat wij weinig aan de stemmingen van dat ligchaam hechten kunnen, lntusschen zien wij uit dit laatste oordeel en wat daarbij is gezegd, dat de heer S. v. der Oije nu reeds volledig op de hoogte is, om in die zaak eene billijke uitspraak te doen en wij verwachten dus, bij nadere behandeling dier zaak, veel licht van den heer Schimmelpenninck v. d. Oije'. De Eerste Kamer heeft de Indische comptabiliteitswet aange nomen met 26 tegen 5 stemmen. Daarna is beraadslaagd over een ontwerp tot bekrachtiging van provinciale, belastingen in Overijssel. Dit ontwerp is even als dat tot onteigening van per- ceelen voor den aanleg van het kanaal van Hunsingo met alge- ineene stemmen aangenomen. De vergadering is toen tot nadere bijeenroeping gescheiden. In de Tweede Kamer is Vrijdag beraadslaagd over het wets ontwerp tot bekrachtiging van eene provinciale belasting in Over ijssel. Na eenige discussie, waaraan ook het nieuw benoemde lid Yssel de Schepper heeft deelgenomen, is het ontwerp aange nomen met 35 tegen 15 stemmeu. Door den minister van buitenlandsehe zaken is de definitieve begrooting voor zijn departement ingediend. Het eindcijfer be draagt 1195 minder dan de vorige, tengevolge eener wijziging in het consulaat te Havannah. De memorie van toelichting is dientengevolge zeer kort, omdat geene uitweiding over eenig punt werd gevorderd. Het onderzoek van de wetsontwerpen op de registratie en tot verhooging van den accijns op de bieren en de azijnen, wordt iu de afdeelingen der Tweede Kamer voortgezet. H. M. de koningin wordt heden in de residentie teruggewacht. De gezondheid van den grijzen koning van Wurtemberg schijnt zich voldoende te herstellen. Men leest in de Nieuwe Koord-BrabanderWij vernemen van eene zeer goed ingelichte zijde, dat de veel besproken finautiële plannen van den tegen woord igen minister van finantien niet zullen worden ingetrokken, zooals vele dagh'aden ten onregte berigt hebben, maar aan eene herziening onderworpen zullen worden, meer in den geest van de reclames, die alierwege daartegen zijn ingekomen. De gemeenten zullen bepaald voor de in de gemeente wet geprojecteerde vera-dering niet meer behoeven te vreezen aangezien het zeiter is, dat het geheele wetsontwerp zal omge werkt worden en eene strekking zal bekomen, waardoor de accijn- sen verdrongen en door een later door den minister aan te duiden equivalent zullen vergoed worden. Het Journal de Gand deelt mede, dat de acte van concessie voor den spoorweg van Gentl naar Terneuzen, voor zooveel het gedeelte op Nederlandsch grondgebied betreft, door onzen minister van binneulaudsche zaken geteekend is. Sedert onze laatste opgaaf van 14 dagen geleden, nopens de kinderziekte, zijn hier bijgekomen 39 lijders waavvan 13 gevac cineerd 26 niet gevaccineerder zijn 2 lijders overleden beide niet gevaccineerd. Het geheele' getal aangetasten is dus nu geklommen tot 133 waarvan 94 niet 39 wel gevaccineerd zijn; 8 zijn overleden waar van 1 gevaccineerd; er zijn hersteld 87 lijders, en nog onder behandeling 38. Men verneemt, dat de spoorwegbrug over den IJssel bij Zwolle, bijna voltooid is. Waarschijnlijk zal de beproeving daarvan op 17 Mei kunnen plaats hebben, en indien de brug dan voldoende bevonden wordt, zal spoedig de dienst tusschen Utrecht en Zwolle geopend worden. Ten gevolge van de geschriften en voorlezingen van mevrouw de wed. Storm, heeft het bestuur der maatschappij tot nut van het algemeen te Amsterdam, eene b eenkomst. met genoemde dame gehouden, en hebben de beide afdeelingen dier maatschappij aldaar besloten onmiddel ijk voor de vrouwen werkzaam te zijn. Mevr. Storm moet er tevens In geslaagd zijn om met eenige dames in de hoofdstad een vrouwen-comité opterigten, waarvan men zich goede vruchten belooft, die elders navolging mogen vinden. Sedert eeuigen tijd heeft men in Duitschland ernstige en ge vaarlijke ziekten waargenomen, die haar ontstaan te danken hebben aan het gebruik van raauw, ongaar, ligt gerookt of zwak gezouten varkensvleesch. Het is gebleken dat in het vleesc.h van varkens een woekerdier of ingewandsworm (trichina spiralis) wordt ge vonden, welk dier, in het menschelijkligchaam overgaande, den dood veroorzaken kan. Wel zijn hiervan bij ons te lande nog geene voorbeelden gevonden maar uit menige onderzoekingen kan men geen algemeen geruststellend besluit trekken en het is be kend, dat veel gerookt varkensvleesch uit Duitschland hier wordt aangevoerd. Daar nu alleen het goed gaarkoken of sterk rooken en zouten de trichina dood en onschadelijk maakt, wordt een ieder gewaarschuwd tegen het gebruik van niet goed gezouten en ligt gerookt maar vooral van raauw varkensvleesch. (Handelsblad.) Men verneemt dat de Theologische school der afgescheidenen die nu te Kampen gevestigd iszal worden verplaatst naar UtrechtAmsterdam of Zwolle. Algemeen gelooft men dat zij te Zwolle zal gevestigd worden. Men brengt dezer dagen een gezegde van Blucher in herin nering „dat de diplomatie steeds bederft wat de soldaten goed gemaakt hebben," en het is duidelijk, dat daarin een wensch ligt opgesloten omtrent de voorzetting van den oorlog. De diplomatie zou hier niet veel meer kunnen bederven nadat de soldaten alles verwoest en gedood hebben wat zij maar konden. Soldaten, als ze tot den oorlog worden gebruiktmaken niet veel goed of men moet een vreemd begrip van goed hebben. Wij kunnen nu begrijpen, dat een generaal als Blucher zulk een woord uitte, maar nemen de vrijheid om in het belang der menschheid den wensch uit te spreken, dat de diplomatie spoedig moge zorgen, dat de sol daten verder niets bederven kunnen. De koning van Pruissen en zijn minister von Bismarck verbeelden zich een triumftogt te houden, nu zij naar het tooneel van den oorlog gaan, waar men hen met groot geroep ontvangt, als of zij iets anders gedaan hadden, dan het bevel geven om te moor den en te overweldigen. Men moet wel zeer verblind zijn als men i er eenige verdiensten in ziet om den zwakkeren te verdrukken en misbruik te maken van zijne overmagt. Het is te hopen dat de oogen van den Pruissischen monarch mogen geopend worden voor de diepe verachting die geheel Europa toont o\ er die over winningen, waarop men zooveel zich laat voorstaan. Het is treurig genoeg dat de vorsten met menschenlevens spelen, maar dat ze zich daarover nog laten bewierooken is der menschheid onwaardig. Thans is aan de Denen een ultimatum gezonden, waarbij hun voorgesteld wordt, Alsen te ontruimen; in geval van wei- gering zou geheel Jutland worden bezet. Als een bewijs van de hevigheid van den strijd in de schan sen zegt een ooggetuigedat twee dagen na de inneming der sterkte het bloed nog een hand hoog op den grond lagdie te doorweekt was om het nog in te zuigen. Een Oostenrijksch hoofdofficier ontblootte na de inneming der schansen het hoofd met den uitroep„hoed af voor zulk een leger." Het engelsche volk is in hooge mate ontevreden over het plotseling vertrek van Garibaldi, dat men oudauks alle officiële ontkenningen aan den invloed van vreemde mogendheden toe schrijft. In Londen Tavern is eene meeting gehouden waarin men bij motie dat vertrek verklaarde voor strijdig met de vrij zinnige beginselen. De heer Setiy, Garibaldi's gastheer, naar de reden er van gevraagd, antwoordde dat de gezondheidstoestand van den generaal er oorzaak van was. Zijn geneesheer evenwel heeft gezegd, dat die niets te wenschen overliet. Men heeft er thans op gevonden, dat ltalie's bevrijder de ovaties der Engel- schen moede is: daartegen pleit intusschen, dat hij te voren wel wist wat hem te wachten stond en de hulde van het volk voor hem zulk eene buitengewone zaak niet is Men gelooft daarom dat zoo al niet Erankrijk dan welligt Oostenrijk Garibaldi's verblijf te Londen ongaarne ziet, en het engelsche kabinet, met het oog op de conferentie, hem daarom liefst wilde zien vertrekken. In Engeland is men bezig om giften intezamelen tot vor ming van een fonds, om een blijvend inkomen te verzekeren aan generaal Garibaldi en zijn gezin, na zijnen dood. De Times zegt daaromtrent: hij moet buiten het bereik van htiiselijken kommer wordeD gebragt. opdat hij zich alleen om het welzijn van zijn land hebbe te bekommeren. Menig groot man is gekortwiekt en ge knakt door geldverlegenheidwelke juist de vloek der edelste en onbaatzuchtigste menschen schijnt te zijn en zoo eindigt een roemrijk en nuttig leven dikwijls in gebrek en ellende. Volgens een te Eerlijn algemeen verspreid gerucht heeft de koning een eigenhandigen brief ontvangen van keizer Napoleon, waarin deze hem geluk wenscht met de behaalde zegepraal. De keizer zegt wijders, dat hij de hoop koestertdat de beide mo gendheden wier legers zoo heldhaftig hebben gestredenhare krachten zullen vereenigen tot haudhaving van den algemeenen vrede. Koning Leopold is te Brussel teruggekeerd en men ziet nu de spoedige beëindiging van de ministeriele crisis te gemoet. Maar de clericalen die als leden van het toekomstig kabinet

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2