3Sutten(dnÖ. 1863 sloot met een goed saldo van 25,916,ó6^,i'die der reservekas met 36,462,04. De balans in debet en, feredit öp 145,285,60. Aan het reservefonds werd toegevoegd f 15,299, terwijl het dividend werd vastgesteld op 120,— per aandeel. Ook is besloten om te beginnen met 1 Mei retourkaarten tegen verminderden prijs aftegeven geldig voor het geheele jaar. Te Middelburg zal op 30 April de afwerping van het Fransche juk feestelijk worden herdacht. Het is dan juist 50 jaren ge leden dat de Nederlandsche vlag weder van den toren werd uitgestoken en het bevel tot ontruiming van het eiland aan de Franschen gegeven werd. Bij die gelegenheid zal des voormiddags eene feestrede gehouden worden in de Nieuwekerk, afgewisseld door het gezang van een mannenkoor. Daarna wordt eene matinee musieale gehouden in het schuttershof en des avonds zal er muziek zijn op de markt en een zoogenaamd goudelfeest met verlichte vaartuigen plaats hebben, terwijl zeker menigeen van zijne deelneming door versiering en illuminatie zal doen blijken. Het halve eeuwfeest van onze herkregen vrijheid heeft in deze en de volgende maand plaats op de volgende dagenBergen-op- Zoom 15 AprilDeventer 26 Aprilden Helder 4 MeiMid delburg 6 Mei, Naarden 12 Mei en Delfzijl 28 Mei. De heer F. Keiler te Zierikzee heeft de benoeming tot lid van den raad niet aangenomen. Maandag 2 Mei zal eene nieuwe verkièzing plaats hebben. Y De overeenkomst tusschen de twee spoorweg-maatschappijen Antwerpen-Rotterdam en Entre-Sambre-et-Meuse is bepaaldelijk gesloten, en wacht slechts op de bekrachtiging van de aandeel houders, die eerstdaags in eene algemeene vergadering zullen zamen komen. De opening van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zal plaats hebben in de maand Junij aanstaande. Aan eene erkenning van den nieuwen Keizerstaatdoor de Noordelijke staten van Amerikaschijnt men niet te behoeven te denken; de laatste New-Yorksche berigten immers brengen ons eene verklaring van het congres van Washington dat het niet kan treden in de erkenning van eene monarchie „die, met medewerking eener Europesche Mogendheidop de ruïnen van egne Amerikaansehe republiek is gevestigd." Keizer Maximiliaan moet zich, zoo verhaalt men, tc Miramare volgenderwijs tegen graaf von Beekberg hebben uitgelaten „ik zal Mexico eene constitutie schenkenzoodra mijne regering op vasten grondslag zal zijn gevestigd. De constitutie zal echter rusten op de beginselen van het katholicisme; ik zal der wereld toonen dat alléén het katholicisme de ware grondslag is van het constitutionnalisme." Bij keizerlijk besluit is de algemeene tentoonstelling, die in 1866 zou worden gehouden uitgesteldvooreerst op grond dat de politieke verwikkelingen overal de ontwikkeling der in dustrie belemmerd hebben, en ten andere omdat Oostenrijks in dustrie, tengevolge zijner handelsbetrekkingen tot het buitenland, in verband met de tolvereenigingtegenwoordig zich in eene overgangsperiode bevindtzoodat aan eene vergelijking met de algemeene tentoonstellingte Parijs gehouden niet te denken zou zijn. Naar men verzekert, heeft de Russische regering aau het kabinet alhier kennis gegeven dat zij op de Londensche con ferentie zal trachten naar eene overeenstemming tusschen het beginsel der nationaliteiten en de integriteit van Denemarken terwijl zij ook eene deeling van Sleesvvijk zou voorstaan, waarvan het Zuidelijk deel definitief bij Holstein zou worden vereenigd, terwijl het Noordelijkedoor het Dannewircke begrensdaan Denemarken zou verblijven. De tijding is bevestigd gewordendat de Duppeler schan sen door de overmagt genomen zijn. De Denen hebben gedaan wat zij konden en geheel Europa acht de overwonnenen oneindig veel grooter, dan de veroveraars, die eene meerderheid van man schappen tegenover kloeken moed hebben gesteld. De Pruissen, die in den laatsten tijd zich geoefend hebben om te juichen over datgene wat andere verfoeijen of betreuren, geven natuurlijk hoog op van het bloedbad door hen aangerigt, dat zij een zegepraal noemen. De koning gaat zelfs zoo ver, dat hij zegt: naast den Heer der Heerscharen heb ik aan mijn voortreffelijk leger en aan uwe leiding (den prins Frederik Kareide roemrijke over winning te danken. De Pruissen te Berlijn, die sedert lang iréene vivat's voor hunnen vorst hebben aangeheven, zijn nu naar het paleis gedreven om te jubelen en te schreeuwen, en den koning te bewierookeu, omdat hij gezorgd heeft, dat 2 generaals, 60 offi cieren en 600 man van het leger gesneuveld of gekwetst zijn. Vele gebouwen werden geïllumineerd en er was geen einde aan de vreugd over den rouw van zoovele honderde familien. Als een bewijs van de hevigheid van het bombardement van de Büppeler schansen laten wij het volgend uittreksel volgen uit een brief vaneen Duitscher, van den 12 dezer: „De kanon- nade was heden niet sterker dan gisteren, maar door gelijkmatig helder weder begustigd. Er worden dagelijks per stuk geschut tusschen de 50 en 80 schoten gedaan of projectielen geworpen. Daar wij nu omstreeks 90 stukken in het vuur hebben, zoo maakt dit een gemiddeld bedrag dagelijks van 4500 a 5000 scholen. Rekent men per schot twee pond kruid, hetgeen zeker niet te hoog is, dan levert dit daargelaten de springladingen der stukken een dagelijksch verbruik van 10,000 pond of 100 centenaars buskruid. Het i gtste werptuig waarvan wij ons be dienen: de granaat uit den 12ponder, weegt 8, het zwaarste (gegroefde 24ponder) echter 85 pond. De 7ponds granaat wee»t omstreeks even veel als de 6ponds, de 25ponds bom daarentegen nagenoeg 60 pond. Rekent men nu het gemiddeld gewigt van een projectiel op 20 pond, zoo leveren de 5000 schoten het ont zettend getal van 100,000 pond ijzer en lood, die dagelijks in schansen worden gezonden. Die bijzonderheden moeten te meer tot bewondering opwekken van den heldenmoed der Denen, dié tegen zulk een aanval vol hardt en soms nog eenig voordeel weet af te winnen, hoewel de eind-uitslag wel niet twijfelachtig kan ziju, indien de onderhan delingen aan dit woeden van den krijg geen perk weet te stellen. liaagiche Courant.) De Schlesw.-Holst. Zeitung meldtdat 250 ambtenaren bij alle takken der openbare dienstdie den eed van trouw aan koning (hristiuan hadden afgelegd, dezer dagen eene bijeenkomst te Neumunster gehouden en besloten hebben dien eed terug te nemen en hiervan berigt naar Kopenhagen te zenden. Het verlies der Denen beloopt 80 a 100 officieren, daar onder bevindt zich generaal Duplat en 2 kolonels. Er zijn 4000 man gesneuveld. De Hamburgsche poststoomboot Bavariadie Zondag van New-York vertrokken is, is, luidens een loodsberigt van de assurantie-maatschappijdoor de Deucu genomen. Terwijl prinses Clotüdedie in hoogst belangwekkende omstandigheden verkeert, eergisteren in den tuin van het palais Royal wandeldeviel een meisje het dochtertje van een con cierge, van eene aanzienlijke hoogte voor de voeten der prinses neder en gaf onmiddelijk den geest. Naar men verzekert, heelt de daardoor te weeg gebraste ontsteltenis bij de prinses geene nadeelige gevolgen achtergelaten. Te Parijs zijn geruchten in omloop van een nieuwen aan slag, die tegen het leven des keizers ontdekt zou zijn. Een met een pistool gewapend persoon is in de Champs Elysées gevangen genomen op hetzelfde uur, dat de keizer er eene wandeling pleegt te doen. De politie stelt, ijverige nasporingen in het werk. Reeds vóór eenige dagen werden vers'cheidene wandelaars, die rollen papier droegen, aangehouden om te laten onderzoeken of daarin ook pistolen verborgen waren. Nadere bijzonderheden ontbreken vooralsnog. Bij de komst van Garibaldi was te Londen Maandag 11 dezer zulk eene groote volksmenigte op de been, als nog zelden gezien werd. Het grootste gedeelte bestond intusschen uit ar beiders, die gewoonlijk den Maandag als een aanhangsel van den Zondag beschouwen en alsdan weinig of niets uitvoeren.- Overigens waren in de straten, waar Garibaldi moest passeren, niet alleen de huizen van onder tot boven met nieuwsgierigen opgevuld, maar ook op de daken verdrong men elkander. Het geduld van het publiek werd echter op eene harde proef gesteld; want in plaats van ten drie ure, kwam de feesttrein eerst ten half zeven aan. De werklieden, die aan den optogt deel namen, droegen meestal eene Italiaansche coearde en allerlei bonte sjerpen. Men zag verschillende vanen, waarop te lezen stond: „Welkom Garibaldi!" „De held in Italië!" „Rome of de dood!" enz. Garibaldi zat in een rijtuig met vier paarden bespannen. Hij was gekleed in zijn gewoon rood pak en met den bekenden zwarten fantazie-hoed. De geheele trein duurde anderhalf uur, en het gejuich was oorverdoovend; veel erger dan bij den intogt van de prinses van Wallis. De receptie van Gatibaldi in bet kristallen paleis op gis teren was allerprachtigst. Er waren ongeveer 30,000 personen, waaronder verschillende leden van het parlement en de aristo cratie, tegenwoordig. Het italiaansche commitc bood Gari baldi een eeredegen aan, alsmede een hoed, waarop de namen Rome en Yenetie staan. In zijn antwoord op de aanspraak van het eommité zeide Garibaldi, dat, indien hij niet door lord F ai mer ston ware ondersteund geworden, Napels nog in de magt der Bourbons zou zijnen dat hij zonder admiraal Maldynimmer de engte van Messina had kunnen passeren. Wanneer Engeland ooit in gevaar mogt verkeeren, zeide hij, zou Italië het bijsta n. De opgewondenheid, die het gevolg is van de schitterende receptie aan Garibaldi in Engeland ten deel gevallen,- heeft, on gunstig op zijn gezondheidstoestand gewerkt. De geneesheeren hebben hem dientengevolge den raad gegeven otn naar Caprera terug te keeren. Garibaldi zal alsnu vrijdag a. s. derwaarts

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2