Imnenfaaöscöe lengten, luttenfanö. A.. De koning van Wurtemberg, schijnt in zóóverre hersteld, dat hjj een voorgenomen badreis zal kunnen doen. De terugkomst van H. M. onze koningin wordt dientengevolge als aanstaande aangekoudigd. Een correspondent uit onze omstreken, schrijft van den 17 dezer De wandeling, die wij in de vorige week aan het in aauleg zijnde kanaal bragtenheeft de mare bevestigd, dat de werk zaamheden daaraan met kracht worden voortgezet. Te Wemeldinge geschiedt de heijiug voor de fundering dei- schutsluis met dertien heistellingen, waaronder er twee zijn waarvan de heiblok met een stoomwerktuig wordt opgewonden. Het heijeu val echter nog langen tijd de hoofdbezigheid zijn, en binnen kort met meerder kracht worden voortgezet door de stoom- heimachine, die er van Hausweert wordt verwacht. Van daar langs het ten vorige jare afgewerkte gedeelte voort- gaarde, bereikt men spoedig den postweg, waar men met den onderbouw voor eeue brug, het verbreeden van het kanaal, over eene kleine lengte, voor een aanlegplaats, en het verleggen van den dijk bezig is, terwijl men iets verder het baggeren ontwaart, van waar men een aanmerkelijkmaar eentoonig eind voort schrijdt, zonder werkzaamheden, de veldarbeid uitgezonderd, te ontmoeten, tot men aan Viake komt, waar de grootste drukte, bestaande in de graving van het kanaal tot aan den zanddijk en het maken van den onderbouw voor twee bruggen plaats heeft, en waar door de vele menschendie daar met het schuij ren en andere werkzaamheden bezig zijn, eene bijzondere levendigheid heerscht. Ongemerkt kwamen wij dan ook te Hansvveerd, waar wij de kalkloods waarin, en de machine waarmede inen ruim 400 mud kalk- op een dag tot ino.-tei kan makenen den aanleg van de ver gevorderde fundering eter schutsluis met genoegen in oogeu- sehouw namen. Na een blik op de groote massa materialen, die daar aanwezig zijn, op de talrijke vaartuigen en op de bezigheden voor de bui tenwerken geworpen te hebbenbegaven wij ons naar het nette paviljoen van den heer L. Luijk, van waar wij vervolgens voldaan over alles wat wij gezien hadden huiswaarts keerden, waar ik inij gaarne eenige oogenblikken nederzette tot schrijven van het bovenstaande. Te Zierikzee is tot lid van den gemeenteraad gekozen dr. F. Kellermet 161 van 240 geldige stemmen. De heer van den Santheuvel bekwam 43 stemmen en de heer 1\ Schilleman. 27 ongeveer zooveel als het aantal advertentien ter zijner aanbeve ling door eenige kiezers geplaatst. Men schrijft uit Zierikzee, „dat de soli voor het zevende Zeeuw- sche muziekfeest opgedragen zijn aan en welwillend aanvaard door madame M C. E. Kersjesvan Amsterdam, voor de sopraan en door madame Collin aldaarvoor de alt. De tenor partij zal door den heer Göbbels uit Akenen de bas partij door een gunstig bekend dilettant te Zierikzee worden gezongen." In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad van Har- lingen is gehandeld over het voorstel van een der raadsleden, om een adres van bezwaren tegen de voorgestelde wijziging dei- gemeentewet bij de Tweede Kamer intedienenvolgens advies vam burgemeester en wethouders is besloten, geen adres in bedoel den zin intedienen. Prins Napoleon heeft met zijn stoonijagt eenige oogenblikken voor het Wester-havenhoofd van Zierikzee vertoefd er. daar een bezoek ontvangen van den consulaireu agent van Frankrijk mr. If'C. de Crane. Het is nog onbekend welke politieke be doelingen onder dit bezoek verborgen werden, en wij moeten dus ons. oordeel opschorten, in hoever het de pligt van het ministerie zou zijn geweest om dit bezoek te voorkomen. Te oordeelen naai den zeer korten tijd die de Fvansehe prins overal heeft vertoefd, schijnt hij den tact te bezitten, om de meest delicate politieke .-ending in enkele oogenblikken te vervullen. Tot de verschrikkelijke feiten, die het verblijf van prins Napoleon hier te lande gekenmerkt hebben en die al weder het ministerie uiet heeft zoeken te voorkomen, behoort ook, dat de prins 42 stuks hoornvee en een pijpuithaler van Friesch model heeft aangekocht. Het monumentdat op het Loo moet worden opgerigt ter eere van 's konings kloeken moed bij gelegenheid van den laatsten watersnood, en dat vervaardigd werd te Amsterdamis thans voltooid en aldaar ter bezigtiging gesteld. Het kunstwerk, tot welks oprigting uit alle oorden des rijks werd bijgedragen moet uitmuntend bewerkt zijn. Het is het beeld der faam, dat met één voet den aardbol drukt en in voorover gebogen houding 's konings lof naar alle zijden wil doen hooren. Even als uit Utrecht is nu ook uit Dordrecht een adres ge zonden aan den heer Coquerel te Parijs, om hem leedwezen te betuigen over het hem gegeven ontslag. Het adres uit Dordrecht is geteekend, voor het grootste deel, door de meest ontwikkelde leden der gemeente. Ook uit Rotterdam en uit Leijden zullen dergelijke adressen worden opgezonden, Niet alleen wordt het berigt omtrent eene vrijwillige ont ruiming der Duppeler schansen door de Denen niet bevestigd, maar uit Kopenhagen wordt geschrevendat daaraan volstrekt niet wordt gedacht. Het bombardement van Souderburg is niet alleen door de Pruissen voortgezet, maar op nieuw is het over gebleven deel der stad in brand geschoten. Het leger door den pruissisehen Murawieffdoor Bismarck uitgezonden, om alles wat mogelijk is te verwoestenvolgt zeker slechts de bevelen van hooger hand, maar overlaad niet te min het volk en de regering, waarvan deze uitgaan, met eene eeuwige schande. Voor de Denen, althans voor zoo vele duizende onschuldige siagtofters, die door dezen barbaarscheu oorlog worden geveld, zou hei zeker te wenschen zijn, dat eene krachtige interventie de hand der moordenaren verlamde, maar hoe langer de oorlog duurt, hoe duidelijk het voor de oogen van geheel Europa moet worden, dat eeue Bismarcksche politiek, hoe behoudend zij ook schijne, echter niet anders dau zich zelve bedoelt en er geen bezwaar in heeft, om over stapels lijken en door stroomen van menschen- bloed en over de puinhopen van verwoest geluk zich eeneu iveg te banen, om eigen inzigten, eigen roem en eigen belang te bevoi - deren. Het is eene treurige les omtrent de bedoelingen en han delwijze eeuer conservatieve partij. De keizer en keizerin van Mexico hebben hun verblijf Miraraare veriaten onder daverende toejuichingen. De ziekte van den nieuwen keizer is dus zeer spoedig geweken. Toen dit ver trek werd vertraagd, zeide men spottend, dat de keizer uog niet vertrekken kon, omdat de kioou die hij had laten vervaardigen, hem niet paste. Dezer dagen is eene dame benoemd tot beambte bij het telegraaf-bureau te la Rochrlle. Naar men verneemt is dit de voorbode van een meer algemeenen maatregelstrekkende om de meerderheid van het personeel der telegraaf-bureaux voortaan uit vrouwen te doen bestaan. Koning Leopold denkt Woensdag 20 dezer te Brussel terug- te keeren Men verwacht, dat dan spoedig het einde zal komen 'Van de ministeriële crisis, die nu reeds maanden lang voortduurt. De klerikalen zullen nu moeten bewijzen, dat zij gereed ziju met luin ministerie Al zijn de zaken in Belgie ongehinderd voortgegaan, is het toch te wenschen, dat er een einde kome aan eenen onregelmatigen toestand, die toch nimmer iu 's lands belang kan zijn. De Moskousche courant zegtdat men nog met gcene mogelijkheid kan bewerendat de rust in Polen hersteld is. Rooverbenden doorkruisen nog het land, slepen de boeren met zich mede in de bosschenbrengen de onderdanen die aan Rusland getrouw zijnom het levenmaken zich meester van de staats-iukomsten enz. De opstand is misschien minder krachtig, maar hij is volstrekt nog niet onderdrukt en de rust en de vrede zijn nog niet hersteld. Het aantal troepen dat het grondgebied van het koningrijk Polen bezet, is bijna verdubbeld sedert het begin van den op stand. De autoriteiten, die over eene talrijke magt te beschikken hebben (170,000 man), kunnen ieder oogenblik troepen zenden, waarheen zij het noodig oordeelen en laten aan de roovers rust noch duur. Men mag vertrouwen dat dc opstand niet meer die uitbreiding zal erlangen, die hij ten vorigen jare had, maar daar hij dezen winter niet gefnuikt is, kan men niet met zekerheid zeggen, dat hij in het najaar beteugeld zal wezen. De Deeusche gevolmagtigden ter conferentiede heeren Quaade en Kriecjer, hebben, naar men uit Londen aan de Weener Gen.-Corr. schrijft, al dadelijk na hunne aankomst aldaar, de le vendigste onderhandelingen met. het departement van buitenlandsche zaken aangeknoopt en reeds herhaaldelijk zamenkomsten met de lords Falmerston en Busselt gehouden. Ook met de voornaamste Tories moeten de twee Deensche staatslieden zich in relatie hebben gesteld, inzonderheid met lord Derby, met wien dc heer Qitaade reeds van vroeger bekend is. Een hunner eerste diplomatieke bezoeken werd aan den Franschen ambassadeur gebragt. Men bevestigt te Berlijn het berigt nopens het zenden eener tweede dépêche van Pruissen aan het Fransche kabinet. Dat deze dépêche werkelijk eene toenadering tusschen het kabinet aldaar en dat te Parijs tot strekking heeftkan o. a. worden opgemaakt uit een artikel in de avond-editie van gisteren der ofïicieuse Nordd. Algem. Zeitung, waarin wordt aangetoonddat in de jongste Fransche dépêche geenszins wordt teruggekomen van bet stand punt, door Frankrijk in zijne dépêche van Maart aangeduid. Bij de vele deputatien, die Garibaldi te Londen ontvangen heeft, was er ook eene van drie jonge poolsche meisjes, die hem

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2