^mtenfanö. Uemennttó teü]fer<. flliufelGeriglen. CteföaÖt'oOetÖ. «ftböcrtenü'en. aantal kinderen in die gemeentedat geen gebruik maakt van het onderwijsongeveer 500. De onderwijzers hebben daarom moeten verzoekendat er of kosteloos onderwijs zou worden gegeven of dat het schoolgeld aanmerkelijk zou worden ver minderd. Nadat nog in de vorige week allerlei ongunstige be- rigten omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. den paus verspreid werden, schrijft men nu weder uit Romedat Z. H. Maandag de kerk van Santé Marie della Minerva heeft bezocht en dat zijne gezondheid uitmuntend is. De koning van Belgie vertoeft nog altijd in Engeland en er is nog niets van zijne terugkomst bekend. Het langdurig verblijf van den vorst aan het Britsche hof schijnt in verband te staan met de conferentie plannen over de DuitschDeensche geschillen. Intusschen is het merkwaardig hoe alles in Belgie den gewonen gang gaat en alom gewenschte rust heerscht, niet tegenstaande de koning en de kroonprins afwezend zijn, de kamer op re<;es gescheiden is en de ministers die toch slechts voorloopig hunne porti feuilles behouden, meest allen zich buiten de hoofd stad bevinden. Volgens een berigt uit Stettijn van 1 April beeft de schroef stoomboot Rembrandt die uit Amsterdam te Swinemunde aan gekomen is, onderweg niets van de Denen gezien. Er schijnt dus nog niet veel bevestigd te worden van die berigten, die vóór eenigen tijd werden uitgestrooid om onzen handel te ontrusten. De Oostenrijksche generaal Lindencroneheeft een stelsel van spionnering georganiseerd. Bij eene proclamatie heeft hij nlle Denen voornamelijk onderwijzers kerspel-geestelijken en overheden van allen rang als pligt opgelegd, omtrent de afdeeling der Deensche armee, die het meest in de nabijheid is, alle mo gelijke inlichtingen in te winnen en te verstrekken Elke wei gering van hunne zijde zou als heulen met den vijand worden beschouwd. Garibaldi is tegenwoordig geweest in eene talrijke bijeen komst, die op het stadhuis te Southampton is gehouden. Bij die gelegenheid heeft hij zijnen dank en sympathie betuigd aan de Engelsche natie, onder verklaring, dat zij voor altijd aanspraak heeft op de dankbaarheid van het Italiaansche volk. Er zijn onderscheidéne meetings gehouden om de feesten ter eere van Garibaldi te organiseren. Sommigen hadden gewild dat men hem aansporen zou, ora voor de vereeniging van Venetie en Rome met het overige Italië optetrekken maar de meer bezadigdeu hebben begrependat het beter was hem de zaak van Italië in het algemeen slechts op het hart te drukken. De koning van Portugal was voornemens, om andere hoven te bezoeken maar men verneemt thans dat daar te lande eene groote oppositie bestaat tegen deze voorgenomen reis des koniugs naar het buitenland. De aanvaarding van de Mexicaansche kroon door aartshertog Maximiliaan gaat niet voorspoedig. Wel zegt men, dat Z. K. H. reeds eene kroon in de maak heeft gedaan, maar zijne reis naar het land, waar hem die op het hoofd moet worden gezet, wordt telkens uitgesteld tengevolge van nieuwe moeijelijkheden. Het blijkt weder dat het vrij wat gemakkelijker is om eene kroon kwijt te raken dan on* er eene iu bezit te krijgen. Pruissen en Oostenrijk smaken weder eene edele en zalige voldoening. De berigten toch van het oorlogs tooneel zeggen, dat bijna een derde gedeelte van de stad Sonderimrg, door hun bombardement is vernield. Terwijl dus alle pogingen worden aangewend, om langs diplomatieken weg de zaak te beslechten en verdere oorlogrampen te voorkomen, gaan de twee groote mogend heden voort, om één kleine staat aan te vallen, en onder den schijn van het land, waarin zij zich bevinden te helpen, dat land te plunderen en te verwoesten. De'edele vorsten vreezen zeker, dat hun aanstaande collega, hertogFreierikte veel ontvangen zou, indien he n door de edelmoedige bemiddeling der twee mo gendheden nog meer overbleef dan puinhopen en uitgemergelde burgers. De twee magtige vorsten zijn het dus niet eens met Fénélon als hij schreef; Malheur a ces impies qui cherchent une gloire cruelie dans le sang de leurs frères, qui est leur propre sang." IF te die onverlaten, die wreedaardig kan loem zotken in het bloed hunner broeders, dat hun eigen bloed is.) Volgens het Nieuwe Dagblad van Zuid-Holland is onze pro vincie verrijkt met een tot hiertoe onbekend dorp of gehucht, genaamd: Katseveer. De groote ijver om een provinciaal blad te redigeren, belemmert de redactie zeker, oni zich eenigzins met andere provinciën bekend te maken. Uit Meppel wordt geschre ven, dat bij het onlangs gehouden examen zes personen zich had den aangemeld, voor eene acte als hoofdonderwijzer en dat allen zijn afgewezen. Alle die zich wensc.hen te voorzien van een middel om Vlooijen, Luizen, Weegluizen, Kakkerlakken, Motten, Schurft-Vliegen en dergelijke smakelijke artikelen uit te roeijen worden verwezen naar het Nieutce Dagblad van Zuid-liohand. (Na. 81, advertentie No. 1932.) In Overijssel zijn de prijzen van hooi en stroo zóó gerezen, dat men nu reeds 24 a 26 voor 500 'ft betaald. De Zierikzeesche kiezers voor den gemeente raad waren verdeeld tusschen de keus van den heer Keller en van den heer ScJiillemans. Plotseling is een derde kandidaat verrezen in den heer Broodman, van wien het zeldzaam getuigenis gege ven wordt, dat iu welk kollegie hij ooit zitting had, hij daarin nuttig werkzaam wa3, zich op de juiste hoogte der zaken stelde en onbewimpeld altijd zijn gevoelen zeide. Menige tappers of herbergiers te Honteuisse, die mede met elkander overeengeko men waren, om de borrels niet anders dan tegen den verhoogden prijs van zes cent te verkoopen, zijn daarvan dezer dagen terug gekomen. Dezer dagen bei oud zich een Indiaansch schaak speler te Londen, wiens behendigheid en geheugen zonder weerga zijn, ten minste indien de berigten de3aangaande voor goede nmnt aan te nemen zijn. Hij speelt geblinddoekt drie partijen en wint ze; gelijktijdig speelt hij kaart, en wint ook die partij. Gedu rende dezen tijd wordt iedere seconde of om de twee seconden op eene klok geslagen, en telken rei/.e weet hij juist te zeggen hoe dikwerf zulks geschied is. Voorts staat er iemand achter hem, die met kleine ballen tegen zijn rug werpt, welker getal hij ook telt, en eindelijk zegt hij, als de spellen afgeloopen zijn, een zeer goed gedicht op, hetwelk hij onder alles door heeft ver vaardigd 253" STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,— en daarboven. 5e klasse. 5« lijst. Na. 1785 16662 en 17853, ieder 1000,—. 6 lijst. N'i. 8635, 10,000,—, no. 7969, 9323 en 16534, ieder f 1000, 7 lijst. N>. 6728, 7474 en 15012, ieder 1000,—. 8« lijst. N». 18317, 50,000,— n>. 9832, 1500,— no. 6849, 12821, 13944, 14058 en 18889, ieder 1000,—. 10e lijst. N°. 984, 4490, 14973 en 18368, ieder 1000,—. GOES, 5 April 1864. Bij rr»»g naar ROGGE en GERST werden de prijzen dezer artikelen iets hooger genoteerd. TARWE ƒ8,a ƒ8,50. ROGGE 6/0 a ƒ6,66. WGERST 5,10 a 5,35. Z. dito 5,— a 5,45. HAVER 8,— a f 3,50. Groene ERWTEN 6,25 k 6,50. PAARDENBOONEN f 5,— a 5,30. KOOLZAAD niet getoond. MEEKRAP. Zonder verandering. BOTER 1,05 a f 1,10 het ncd. ffi. EIJEREN Kippen 2,50 a 2,60 de 100 stak». Eenden 2,85 a 3, AMSTERDAM, 6 April 1864. BOEKWEIT en GERST nominaal. TARWE onveranderd. ROGGE prijshoudend. KOOLZAAD April 71 najaar 75. AVIGNON, 2 April 1864. MEEKRAP. Rosé wortel fr. 31 a 33, dito Talud fr. 85 k 87. Napel- sche Alixari 18/m. fr. 38 a 38,25; 30 la. fr. 39,50 k 89,75. Gemalen rosé fr. 41 a 43 dito pahid fr. 46 a 48. De handel is zeer stil maar de prijzen zijn vast. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting. Tarwen brood 14 ct. I Masteluin brood 11 ct. Tarwen Krop brood 12 Rogge brood 10 De COMMISSIE tot de (ECONOMISCHE SPIJ8UITDEE- LING binnen deze gemeente, maakt bij deze onder welmeenende dankbetuiging aan den edelen gever of geefster, melding, dat zij op heden is in staat gesteld geweest om eene aanzienlijke uit- deeling van BROOD aan hare verarmde natuurgenooten te doen hopende en wenschendedat dit edel voorbeeld navol ging moge vinden. Goes, De Commissie voornoemd, 7 April 1864. J. W. van KERKWIJK, vooizitter. P. J. A. van DAM, secr. en thesaur. Bevallen van een dooden ZOONL. J. M. Van dbn BOSCH—van Dam. Zurich 5 April 1864. Algemeene kennisgeving.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3