^mnenfaüösclje 3krigten. Overigens wordt in het uitmuntend w'etk van Ciiarler Knight, the English Cyclopaediauitgave van 18(51, in groote trekken bet Engelschc belastingstelsel uiteengezet. De inkomende regIen enaccijosen^ediiigeri bijna 4Ü,00I),000£. Maar ivelke accijnsen en inkumende regtcn bestaan tegenwoordig in Groot Dritannie? De heer ThTeus bad reeds in 1848 kunnen weten, dat sedert lang (daar de Engelsche staatslieden sedert 30 jaren aan de verbetering van hel belastingstelsel arbeiden) eene groote hervorming was aangevangen; broodvleesch steenkolenzoutseep en azijn zijn vrij van accijns. De staat heft alleen van sommige artikelen van verbruik, minder tot de eerste levensbehoeften belmoren-Ieeenig consuintie regt. De accijnsen bestaan in belastingen op gedistilleerd, koffij, ihce en suiker en inzonderheid den wijn en den tabak. Hieruit volgt dat het accijnsstelsel in Engeland geheel iets anders is dan hetgeen wij daaronder verstaangelijk dan ook daar te lande thans alles is ingerigt om alléén diegenen le laten betalen, die betalen kunnen, (gelijk o. a. cene belasting op het dragen van adellijke wapens) en zich weelde kunnen veroorloven. Wat nu den income-tax betreft, deze bedroeg in l8C2/,Sf,s, IOV.j millioen ruim een zevende van het budget, volgens de raming voor ,8<iS/l904 8,000,000 en dus een achlste van al de staals-inkomsten. De gemeente belastingen bestaan in heffingen ten behoeve van bet armwezen de kerk en voor hetgeen de gemeente noodig heeft. De poor rates (armen-belasting) zijn verreweg het meest drukkend. Intusschcn wordt hierbij het beginsel van hoofdelijken omslag steeds gevolgd en zijn de gemevvte- accijnsen volstrekt onbekend. Deze heffingen zijn dus van groot belang in liet Engelsch staatsleven. L. Meermalen hebben wij er op gewezen, hoe de oppositie, sma lende op het burgerlijk ministerie, duidelijk deed zien, dat zij eenen stand minachtte, die in ons land breed vertegenwoordigd wordt. Zij schijnt dit nu ook te hebben begrepen, en tracht zich daarom bij dien stand te insinueren met te schrijven, dat de zoogenaamde liberale partij met minachting op haar nederziet. Zij velt wederom haar eigen vonnis met de onhandige greep om van de zoogenaamd-liberale partij te spreken, waarbij niemand aan eene andere partij denkt, dan aan die der oppositie, welke zegt liberaal te zijn, ofschoon zij lijnregt tegenover de liberalen staat. Maar de kleine burgerklasse, door de oppositie: de steun van de maatschappij in ons land genoemd, zal zich niet laten verschalken, door die schelklinkende woorden, en juist omdat zij een eigen oordeel heeftzal zij zich de waarheid niet laten ont nemen, dat zij door de afschaffing der accijnsen wel degelijk wordt gebaat. Het is eene vruchtelooze poging om door dit middel de eenmaal verguisde burgerklassetegen haar eigen be lang in beweging te brengen. En schoon men haar nu vleije en schoone namen geeft, zij zal het niet vergeten, dat een der wapenen tegen de regering i3om haar burgerlijk te noemen en haar op dien grond onbekwaam te achten. De klasse, die de steun is van onze maatschappijzal de steun ook dezer rege ring blijven, in spijt van de aanzienlijke oppositie, die de burger klasse beschouwt als de citroendie weggeworpen wordt na uitgeperst te zijn. Onze eeuwige opposant heeft dezer dagen de volgende belij denis afgelegd: „Wij voor ons hechten veel meer aan het gewone regeringsbeleid; aan allerlei handelingen op staatkundig ge bied, dan aan het aantal der voortgebragte wetten." Dat het aantal wetten door eene regering gemaakt derzelver deugdelijk heid niet bewijst, zal wel iedereen toestemmen, maar wij moeten opmerken, dat deze belijdenis voorkomt aan het slot van een artikel, dat niets anders bewijzen moet, dan juist dat vorige minis- terien nog veel meer wetten hebben tot stand gebragt, dan het tegenwoordige! Volgens de redenering van het dagblad (n 81) heeft men dus aan die vorige ministcriendie het overigens altijd ophemelt, althans in dit opzigt niet te veel te hechten. Voorts verdient het de aandacht, dat de opposant aan allerlei hande lingen meer hecht, dan aan het aantal wetten; dat kan niet anders beteekenen dau, dat ook de vreemdste en slechtste han delingen meer waarde hebbendan een aantal zeer goede wetten. Eindelijk lette men ook op de vreemdsoortige afscheiding tusschen regeringsbeleid en wetten, daar wij altijd gemeend hebben, dal het ware regeringsbeleid, dat is, hetwelk in goede wetten gegrond is en de handhaving en toepassing van dezen bedoelt. Met zekerheid wordt medegedeeld, dat de heer Geertsema, de benoeming tot lid van de Eerste kamer, waarover hij zich wenschte te beraden, heeft aangenomen. Bij herstemming, is in het hoofd-kiesdistrict Zwolle tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal verkozen, de beer mr. G. A. IJssel de Schepper met 978 van de 1689 uitgebragte stemmen. Onder de beschikkingen door den gouverneur-generaal van Ned.-lndie genomen, lezen wij, dat tot le luitenant bevorderd is de 2e luitenant bij de intanterie in O. I. A. A. van der Bilt la Mcll/ie; en dat eervol ontslagen is de ambtenaar O. A. van der Meer Mohr. De Ilaarjsche Contant deelt onder de Indische berigten het volgende mede Het geruchtvolgens hetwelk de adjudanten van den Gou verneur-Generaal van Neêrl. Indië allen hun ontslag zouden hebben genompn een berigt dat trouwens in geen der Ja- vasche bladen voorkwam en waarschijnlijk zijn ontstaan te danken heeft aan het vindingrijk vernuft van een der chefs of geëmploi- jeerden der Haagsche fabriek van leugens is gebleken vol komen onwaar te zijn. Slechts één der heeren adjudanten heeft zijn ontslag bekomen hetwelk hij reeds lang te voren wegens voorgenomen vertrek naar het Moederland had verzocht. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat op 1 October vier jongelingen kunnen worden toe gelaten, na afgelegd examen, als kadet bij het korps mariniers. De voorwaarden waaraan voldaan moet worden, zijn opgegeven in de Slaats-Courant n». 81. Met iederen dag neemt hier de bedrijvigheid toe ten gevolge van de voorbereidende werkzaamheden voor den spoorweg. Men is druk in de weer met het opslaan van allerlei hulpgebouwen, die bij den aanleg der onderscheideue werken van uoode zijn. Er worden afscheidings slooten gegraven, terreinen geëffend en ook een meer sierlijk gebouw word er ingerigt voor de directie. Ofschoon het werk buiten de stad plaats heeft, is het zoo in de onmiddellijke nabijheid, dat de stad ook in de daardoor veroor zaakte bedrijvigheid deelt. Met blijdschap zien wij de ontwik keling der voorgenomen werken, en schoon er nog al wat tijd zal moeten verloopen, alvorens het publiek de vruchten van dien arbeid geniet, is het toch aangenaam te zien, dat de spoorweg plannen de portefeuille verlaten hebben en het na lang praten eindelijk tot doen komt. Men schrijft ons heden uit Hansweert: Werden voor de buitenwerken aan het kanaal alhier de af gewerkte zinkstukken tot nog toe slechts gezet of gelegd, ver leden Dingsdag voormiddag is het eerste van dien aard met goed gevolg gezonken, zooals de vele vlaggen van de omrin gende vaartuigen weldra verkondigden. Het maken van nieuwe stukken en het bescbuijeren en bebal- lasten der reeds gelegde wordt dagelijks met kracht voortgezet, even als de werkzaamheden die verder op plaats grijpen. Het groote aantal menschendat thans aan het kanaal bezig is, en die, of om hunne verdiensten, of om andere oorzaken, niet immer in eene kalme stemming verkeeren, maakt hij velen eene versterking van policie wenschelijk, waaraan men verneemt dat gehoor zal worden gegeven. Men verneemt, dat tegen eenige vletschippersdie bij Hans- weert werkzaam waren, en een complot hadden gemaakt, of overeengekomen waren, om niet anders dan tegen verhoogd loon te werken, door de justitie proces-ver baal is opgemaakt. De examina voor onderwijzers zijn in de vorige week te Mid delburg afgeloopen. De uitslag daarvan is als volgt: als hoofd onderwijzers geëxamineerd 2 personen, toegelaten 1; als hulp onderwijzers geëxamineerd 12, toegelaten 8; voor de Fransche taal geëxamineerd 2, toegelaten 1; voor de Hoogduitsche taal 2 geëxamineerd en toegelaten voor de landbouwkunde 1 geëxami neerd en toegelatenvoor de wiskunde hadden zich 2 personen aangemelddie afgewezen zijn na onderzoek. Voor onderwijzeres iti de Fransche taal had zich I en voor de handwerken even zeer 1 persoon aangemeld de eerstgenoemde is toegelaten. Prins Napoleondie reeds een bezoek aan onze provincie ge bragt heeft, is aan het Nieuwe Diep aangekomen. Hij wordt onder anderen vergezeld door een hoofd-ingenieur bij het mijn wezen en den directeur der keizerlijke modelhoeve te Grignon bij Versailles. Men verzekert ons schrijft de Pre'curseurdat er sprake is van een spoorweg van Antwerpen over Eeckereu Koeveren Stabroeck, Barendrecht, Santvliet en Ossendreeht, die zich over Bath zon aansluiten aan den spoorweg van daar naar Middelburg en Vlissingen. In de gemeente Coevorden is voor eenigen tijd een schoolgeld ingevoerd van 6,'s jaars, per leerling. Sedert bedraagt het

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2