JSmiienfanöstijefiterigten. oppositie in strijd is met den volksgeest, en hoe de verdeeldheid, die soms zoo menigeen zuchten doet, zich- ras oplossen zou, in dien men ons niet wilde opdringen, dat'Ide natie zegt, wat de natie zelfs niet denkt. „yf- -- -- i Bij koninklijk besluit is de Controleur C. I. C. van de Fe» verplaatst van Alphen naar Goes. Bij gelijk besluit is benoemd tot Controleur te Alphen de heer L. E. Uijtlenhoven, thans waar nemend controleur te Goes. De minister van marine heeft bekend gemaakt, dat dit jaar 10 jongelingen als adelborst 3e kl. voor de zeedienst kunnen worden aangenomen. Gisteren in den vroegen morgen werd ontdekt, dat de zwaar bevrachte stoomboot „Stad Goes" ter vertrek gereed naar Rotterdam, door het aflaten van het water sterk wa3 overgeheld en water binnen liet.. De vrees voor een lek werd evenwel niet bevestigd. Spoedig was de lading met veler handen in veiligheid, waarna bleek dat alleen die overhelling van het schip oorzaak van het ongeval was. De boot heeft dan ook heden morgen op het aangekondige uur de reis aanvaard en naar wij zoo even vernemen met lading en passagiers ten 4 ure naar wensch hare besteraming bereikt. Z. K. H. prins Napoleondiezoo als reeds vroeger gemeld werd eene reis naar Nederland ondernomen heeft, is Donderdag avond met zijn jagt te Vlissingen aangekomen. Z. K. H. reist onder den naam van graaf Mendon, heeft Zatuvdag de werf aldaar bezocht en is vervolgens met een gevolg van acht personen naar Middelburg vertrokken. Aldaar heeft Z. K iï. de verzameling van -oudheden op het raadhuis bezigtigd en vervolgens een dejeuner gebruikt in de sociëteit de Vergenoegingop de Groote Markt, waarbij hij zich echter niet heeft bekend gemaakt, maar in het introductie-boek onder boven vermelden naam werd ingeschreven. In den namiddag van jl. Zaturdag vernam men hier een ge rucht dat in de rigting van Cats (Noord-B.) zware damp werd waargenomeu en men vreesde, dat op dat punt brand was ont staan. Al spoedig werd die veronderstelling bewaarheid toen de tijding kwam, dat omstreeks 3 uren de hofstede, bewoond door A. Markusseonder Cats in brand stond. Dezelfde hoeve ten vorigen jare mede eene prooi der vlammen geworden was nog -niet geheel herbouwd en is met veel van den inboedel en het opgestapelde in de schuur vernield. De brand duurde tot den volgenden morgen voort. Naar wij vernemen is alleen het roerende goed verzekerd. Men' schrijft ons uit Kvuiningen van den 3 dezer „Verleden Vrijdag mogt de heer C. Dominions, ontvanger der directe belastingen en accijnsen alhier, het zeldzaam voorregt ge nieten gedachtenis te vieren van zijn veertigjarig jubilé als zoodanig. Was de belangstelling die hij bij die gelegenheid van zijne betrekkingen en vrienden mogt ondervinden grootniet minder schoon en treffend was die welke hem van de ingezetenen dezer gemeente ten deel viel. Ook deze wilden dien dag niet onop gemerkt laten voorbijgaan. Toonden zij door het uitsteken van vlaggen reeds vroeg hunne zamenstemming, en vervolgens door het aanbieden hunner heilwensehen hunne belangstelling in dit zoo heugelijke feest, reeds eenigen tijd te voren hadden zij voor iets blijvends gezorgd, door milde ondersteuning van het door eene commissie ontworpen plan tot inzameling van giften ten einde daaruit een duurzaam aandenken te kunnen koopeneu dit den jubilaris op den 1 April, als een blijk hunner erken telijkheid voor de goede diensten en betoonde welwillendheid aan te bieden, hetgeen allerwege zoo veel sympathie ondervond, dat de inteekeningslijst weldra van vele namen voorzieu was. Een prachtige pendule werd aangekochten op eene daarin gedreven zilveren plaat het doel aldus vermeld Aan den heer Dominions, Rijks-ontvanger te Kruiningen, van 1 April 1824 tot 1 April 1864, door zijne vrienden aldaar. Niet weinig was de jubilaris verrast toen hem dit smaakvolle geschenk op plegtige wijze door eene commissie, van eenige dei- voornaamste ingezetenen dezer gemeente met den heer burgemeester iir. W. ,1. Janssen aan het hoofd, die daarbij eene doeltreffende toespraak hield, werd aangeboden, met een sierlijk in rood marokijn gebonden album, bevattende de handteekeuingen dergenen die daaraan hebben bijdragen. Kort daarop werd hem door het bestuur van het handboog schuttersgilde de drie Korenbloernkens alhier geluk gewenscht en het Ferelidmaatschap van dat gilde aangeboden. Zigtbaar bewogen over dat alles, betuigde de alom beminde man met een getroffen hart zijne erkentelijkheid voor zoo vee! blijken van achting en belangstelling, van zijne zijde maakte hij dien dag in zijne woning niet alleen voor zijne vrienden tot een feestdag maar ook daar buiten door eene aanzienlijke gift aan de diaconie der Hervormde gemeente en die der Christelijke afgescheidenen, onder de verschillende behoeftigen te verdeelen eu zeker zal bij de» 1 April 1864 hebben aangeschreven als een gedenkwaardigen dag in zijn leven, waarop velen wenschen dat het hem gegeven worde nog lang met genoegen terug te blikken." De Middelburgscke Courant schrijftdat de onderneming van eene stoombootdienst in verband met den spoorweg van Bergen- op-Zoom waarschijnlijk wel tot stand zal komen. Het schijnt dat die onderneming, niet die deelneming gevonden heeft, die men verwachtte, maar mogelijk zal deze, conform met onzen landaard, zich meer werkzaam betoonen wanneer men eerst de zaak in werking ziet en zich van de goede vruchten daarvan overtuigen kan. De statuten, waarop de koninklijke goedkeuring moet worden gevraagd zijn voorloopig vastgesteld, en het kan zijn, dat nog vóór het einde van deze maand de dienst een aanvang kan nemen. De Gemeente-raad van Rotterdam heeft in zijne vergadering van 31 Maart, overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie van financien met 30 tegen 1 stem (de heer van Buren beslotendat voor deze gemeente geen aanleiding bestaat om zich met bezwaren tot de Tweede kamer der staten-generaal te wenden tegen het wets-ontwerp tot wijziging der gemeente-wet. Wij vernemen dat in het programma van het XIX Nederlandsch landbuislioudkundig congres, te houden te Haarlem 2024 Junij aanstaande, onder de onderwerpen ter behandeling in de alge- meene vergadering, is opgenomen, als punt 3: „Beraadslaging over het voorstel van den heer J. Fransen „van de Putte, lid van de Eerste kamer der Staten-Generaal en „oud mede bestuurder van het XI landhuishoudkundig congres „gehouden te Goes." (Naar aanleiding der Landbouw Courant 1864, na. 6, waarin door genoemden heer is voorgesteld het houden van een congres, ter behandeling van de zaak der tien den afschaffing.) Het Koninklijk instituut voor de taal- land- en volkenkunde van Nederlandsch Indie heeft dezer dagen o. m. tot lid benoemd, de heer A. S. Fransen van de Putte thans te 's Gravenhage. De Arnhemsclie Courant deelt een berigt mede uit Stubben- kammer (Rugeu) waarin gezegd wordtdat 6 groote Deensehe oorlogschepen waren gepasseerd, waarvan 3 jagl maakten op twee koopvaardijschepen, dat zij echter een van deze de reis ongestoord hadden laten vervolgen, daar bet naar het scheen een Hollandseh I schip was. De A. C. wijst er teregt op, hoe dit berigt de uit strooisels der oppositie logenstraft, als zoude er voor onzen handel veel te vreezen zijn van den oorlog iu het noorden, terwijl ons gouvernement niet werkzaam is om de gevaren aftewenden. Ér is hier een feit, dat luider spreekt dan verzekeringen, een feit, dat onzen handel gerust stellen kan, al droomt ook de oppositie van de grootst mogelijke onheilen die dezen bedreigen. In de vorige week is de Sultan van Turkye in de omstre ken van Ismid, werwaarts hij zich begeven had. om te jagen door roovers aangevallen, in een oogenblik, waarin hij zich een weinig van zijn gevolg verwijderd had. De rooversdie hem niet kenden, hadden zelfs zijn leven bedreigd, indien hij niet gewillig overgaf al wat hij bezat, en de vorst was genoodzaakt, zijn karabijn, zijn borologie, een ring en twintig livres aan goiui overtegeven, waarna men hem zijn weg liet vervolgen. In de zitting van de nationale vergadering van Noorwegen, van Donderdag, is besloten om den koning een crediet te ope nen van 800,000 specie daalders, wanneer Z. M. noodig mogt keuren Denemarken te hulp te komen, en tevens is den koning het regt gegeven om daartoe zoowel van het leger als van de vloot gebruik te maken. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van den paus, blijven ongunstig luiden. Op den eersten paaschdag moet Fins IX overvallen zijn door eene flaauwte, en, voor zoover men weet, is Z. M. tot op dit oogenblik nog niet geheel hersteld. Uit Engeland schrijft men: vóór dat het stuivers-brieven- port was ingevoerd, werden gemiddeld 76 millioen brieven per jaar verzonden. Thans bedraagt dit aantal 642 millioen. Indien tneu aanneemt, dat dit aantal nog zonder de vermindering van het port verzonden werd, dan bedroegen de staats-inkomsten 16,071,000 meer, zoodat dit bedrag thans ten voordeele der natie komt. Volgens berigten uit Warschau gaat de regering voort met het arresteren van personentengevolge van de ontdekking der ar chieven van het revolutionaire hoofd-commité. Het meerendeel der leden van dat comité is reeds gevangen genomen. Bij den secre taris is eene hoeveelheid vergif gevonden, waarschijnlijk om shif ting aanterigten onder de Russen. Men schrijft uit Kopenhage van 27 Maart: twee dagen geleden is het Oostenrijksche leger, dat voor Eredericia gele gerd was, plotseling opgebroken, zonder dat iemand berekenen kon, wat de aanleiding daartoe was. Later is gebleken, dat al de Hongaren in dat leger, zoowel officieren als soldaten, voor nemens waren om naar de Denen overteloopen, om den gemeen- sehappelijken vijand der beide natiën te bevechten. De generaal Gablenz kreeg echter kort vóór de uitvoering van dit plan, kennis

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2