1864. N°. 24 DONDERDAG 24 HAAST. 51*" Jaargang. piaatsefijft 3Sesiuur oqn -s. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. I-rijs per kwartaal 1,95 fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advcrtentiPn wórden a SA et. de regel geplaatst. - v- Geboorte-, huwelijks- en doodberlgteu van 1-6 regels f l,SObehalve het zegelre'gt. De Inzending van advertentlCn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Op aanstaanden Maandag 2lc Paaschdag, wordt de Goesschc Courant niet uitgegeven. v^TTi Cl TV) ~1 TT1 gG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 23 dezer, overeenkomstig het bepaalde bij art. 205 der gemeente wet, heeft vastgesteld het kohier van de BELASTING OP DE HONDENvoor deze gemeenteover den jare 1864 hetwelk ter secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen heeft. Dat genoemd kohier andermaal ter lezing nedergelegd is ter secretarie dezer gemeente, van heden tot en met den 2 April eerst komende, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekon digd, aangeplakt en geplaatst in de Geessc/ie Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 24 Maart 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR. belasting, maar tevens om het verbroken evenwigt tusschen uitgaven en ontvangsten te herstellen. Thans echter is men allengs ook aan dezen om. slag, gelijk aan elke andere rationele belasting gewoon geraakt. De rijke betaald nu meermaar de arme koopt zijn brood voor 3 cents minder. Te Rotterdam heeft de heffing van den lioofdelijken omslag bijna niet tot bezwaren aanleiding gegeven, en zou men daar niet gaarne tot het vroeger stelsel willen terugkeeren. Maar er is meer. In de meeste plattelands-gemeenten worden, behalve op het gedistilleerd en de wijn, geene accijnsen, maar een hoofdelijke omslag gelievenzonder dat dit groote moeijelijkheden heeft ten gevolge gehad. De gemeente Goes heeftdank zij het verlicht gemeente-bestuur na de invoering der gemeente-wet, dezelfde gedragslijn gevolgd. Ook daar bestaan, behalve op het gedistilleerd en den wijn, geene accijnsen. In die gemeente, nog geen 6000 zielen tellende, heft men zonder bezwaar een hoofdelijken omslag van ruim f 21000. Leert nu de ondervinding de uitvoerbaarheid van den hoofdelijken omslag in de bedoelde gemeentenwaarom zou dan niet met eenigen goeden wil en met verwerping van vooroordeelen, die zelfde weg in andere gemeenten kunnen worden gevolgd? Ontwerp van wet tot wijziging der gemeente-wet met ietrekking tot het Plaatselijk Belastingstelsel. III. Na de bezwaren te hebben doen. uitkomen welke tegen Het accijnsstelsel bestaan en na te hebben aangetoond liet gezochte en onvoldoende der be weegredenen, waarmede men gewoonlijk die bezwaren tracht weg te cijferen of te verkleinen, blijft ons nog alleen over tot klaarheid te brengen, dat de bedenkingen tegen het heffen eener directe belasting aangevoerd, bij eene nadere, onbevooroordeelde overweging, veel van haar gewigt verliezen. Het hoofdbezwaar tegen het meer krachtdadig heffen eener directe be. lasting is o. i. voornamelijk in de kracht der gewoonte gelegen. Hier te hinde toch is sedert jaren een verkeerd stelsel van belastingenin accijnsen bestaande, in werking geweest. Zij die het voorregt hadden de wetten te helpen maken, hebben het gemakkelijker geoordeeld ook de mindere stan den, die het niet konden missenaanzienlijk in de algemeene lasten te doen deeien. In dien stand van zaken kan het geen verwondering baren, dat het in practijk brengen van een ander meer billijk, regtvaardig en met de lessen der staathuishoudkunde overeenstemmend beginsel aanvan kelijk en voor dat men er van lieverlede aan gewoon is geraakt, een schok zal te weeg brengen. Dit is echter geene reden, om hetgeen meer raad zaam, billijk en regtvaardig is, achterwege te laten. Met eenigen goeden wil, inspanning en vooral volharding van de zijde der gemeentebesturen, welk een en ander tot bereiking van liet beoogde doel onmisbaar is, zijn die bezwaren allengs te boven te komen. In Engeland althans is men daarvoor niet terug gedeinsd en heeft men bij eene aanmerkelijke verhoo" ging van de directe belasting, alle accijnsen op de eerste levensbehoeften afgeschaft. De tegenwoordige gemeentewet heeft den eersten stap gedaan om datzelfde doel hoewel in vorm verschillend trapsgewijze en ge leidelijk te bereiken. Ten gevolge der afschaffing van de Rijks-belasting op het gemaal zijn sommige aanzienlijke gemeenten, gelijk o. a. Amster dam en Rotterdam, verder gegaan dan bij de wet was voorgeschreven. (1) Die gemeenten hebben met zoovele anderen, dit middel uit de rij der ge. meentelijke accijnsen doen verdwijnen en door een hoofdelijken omslag vervangen. In Amsterdam werd daarvan bij de invoering zeer veel ophef gemaakt, zonder dat men er genoeg cp lette, dat de daar geheven hoof delijke omslag niet alleen heeft gestrekt tot aequivalent voor de gemaal (1) Te is Gravenhagewaar thans door den raad met algemeene stemmen tegen het ontwerp is opgekomenis vroeger de belasting op hét gèmadl slechts met de meerderheid van ééne stem gehandhaafd. Terwijl wij ons alzoo met de algemeene strekking van het wets-ontwerp ot, liever gezegd, met het daarin vervat hoofdbeginsel volkomen vereenigen js dit echter minder het geval met de onderdeelen en met den grondslag \vaarop het berust. Voor eerst zouden wij, bij den tegenzin diehoewel grootendeels ten ouregtetegen de voorgestelde directe belasting bestaat, een meer geleidelijken overgang van het eene beginsel tot het andere ver kieslijk hebben geacht, ten einde zooveel mogelijk schokken te voorkomen. Voorts meenen wij dat het bezigen van het personeel als grondslag der directe heffingtot min billijke inkomsten moet leiden en den nijveren burgerstand te veel zou treffen. Eindelijk zal door de bepaling dat de gemeenten geene accijnsen zullen mogen heffen, tenzij eerst de opcenten op de personele belasting tot 50 eu die op de grondbelasting tot 10 en 5 zijn opgevoerdvoor sommige gemeenten (die door de verhooging der opcenten op de genoemde directe belastingen in hare behoeften zullen kunnen voorzien) de onmogelijkheid worden geboren om den accijns op het gedistilleerd te blijven heffen ojï den ^voet waarop dit thans, in den regel met bevredigende uitkomsten, geschiedt. L. Dezer dagen is de lijst bekend geworden der aandeelhouders in het Dagblad van Zuid-Hollandhet beruchte oppositie orgaan. Aan het hoofd dier aandeelhouders staat de redacteur zelf, die daarmede het bewijs geeft van de goede zakendie hij in dienst der oppositie heeft gedaan, en tegelijk den waarborg, dat hij onverschillig door welke middelen, zal pogen ook met deze onder neming goede zaken te doen. Het trekt wijders de aandacht dat de aandeelen verdeeld zijn over een klein aantal personen waaruit men mag afleiden, dat de voorstanders van zoodanige oppositie of zeer weinige in getal zijn, of dat deze zelfzuchtig genoeg zijn om de voordedenwaarop zij rekenenniet met an deren te willen deelen. Ook blijve het niet onopgemerkt, dat een groot deel van het kleine clubje uit regtstreeks geïntèrês- seerden of uit onbekende personen bestaat. Indien mén de ge halte der oppositie naar deze enkelen moest afmeten, zou'het oordeel spoedig geveld zijn, maar men zal begrijpendat hier zooals gewoonlijk bij de werken der duisternis, de ware perso nen achter de schermen zitten, en dat een deel der aandeelhou ders de eer heeft mogen genieten om eenen onbekenden naam te leenen, ten einde een meer bekende in het duister te doen schui len. Zeker is het, dat, zoo men de lijst der aandeelhouders neemtzoo als die daar ligtdaaruit nóch van het aanzien <lèr oppositie-mannen (die, tegen al wat burgerlijk is, razen),, .poch van groote belangstelling in het oppositie-orgaan en deszeifs in- rigting blijkt.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1