ttóiuieiiiïmD. zoover de tegenwoordige toestand eischt, voltooid. Ook daar is het funderinghout nagenoeg geheel en cene groote hoeveelheid steen en bazalt geleverd. De beheijing der beide sluisputten is uiterst moeijelijk ten gevolge van de ongelijke eu soms buiten gewone hardheid der hoogen gelegen lagen. De verhoogitig en begriiiding van den Schoorsehen Zoutenweg is reeds een eind weg gevorderd. Met de beide perceelen graaf werk, die 17 September werden aanbesteed zal het kanaal over de geheele lengte tusscheu de sluizen en bruggen zijn afgewerkt. De berm siooten en verbindings waterleidingen zijn voltooid, de bermen aan profil gebragt en met de ontgraving van het kanaal is een aanvang gemaakt. De Middelburgsche Courant bevat de uitnoodiging tot deelne ming aan een plan ter inrigting van eene stoomboot-dienst van Middelburg naar TholenBergen-op-Zooincorresponderende op den trein. Daardoor zal eene geregelde communicatie worden daargesteld met Noord-Brahand en Belgieterwijl er tevens eene gelegenheid door geopend wordt naar Hollandwaarvan men gebruik zal kunnen maken als de Botterdamsche boot niet of zeer vroeg of zeer laat vaart. Men zal van Middelburg Tholen bereiken in 2a 3 uur, het station te Bergen op-Zoomin 3 a 4 uurzoodat men zich in zes uren zal verplaatsen naar Breda, en naar Antwerpen, in 7 a 8 uur naar Dordrecht en Rotterdam. Welligt kan ook door deze onderneming eene tweede post-expe- ditie (des namiddags) verschaft worden van Bergen-op-Zoom en de expeditie van Middelburg 4 uren vroeger te Bergen-op-Zoom leveren dan nu geschiedt. Men schrijft ons uit Sehorevan den 9 dezer De sedert het begin deze9 jaars gestaakte graving aan het kanaalin mijne nabijheid is weder begonnen. Het begin der werkzaamheden, voor den onderbouw der brug gen over het kana 1ziet men spoedig tegemoet. De Zierikzeesche Courant schrijft „Het strekt ons tot genoegen een en ander te kunnen mede- deelenaangaande het in den aanstaanden zomer hier te houden zevende Zeeuwsche Muziekfeest. Onze zangvereeniging en de leden van het mannenkoor beoefenen sedert eenigen tijd met ijver Handel's oratorium Josita, en met grond kan men verwachten, dat deze vereenigd de' kern van het koor zullen vormen; terwijl overigens voorshands, zoo binnen als huiten ons gewest, veel sym pathie voor het feest wordt aan den dag gelegd, daar, behalve Middelburg en Goes, de steden Botterdam, Utrecht, Dordrecht en Arnhem tal van medewerkenden hebben toegezpgd, zoodat men mag verwachten, dat het koor-personeel in getal sterkte niet voor dat van het vijfde feestmede te Zierikzee gevierdzal behoeven onder te doenen het in staat zal zijn om het ge noemde grootsche toonwerk waardig te helpen vertolken. In plaats van de aanvankelijk, als slotnummer, op het programma van den tweeden dag voorkomende Mozartsche cantate, is nu om gegronde redenen gekozen Psalm 103 van Feseaeen werk in krachtigen stijl, voor koor en orchest, met afwisseling van dank bare tenor- en sopraan soli. De kerkeraad der Hervormde ge meente heeft, even als in 1858, met de meeste bereidwilligheid het gebouw der Nieuwe kerk ten gebruike bij het feest afgestaan, voor de uitvoering van grootsche toonwerken in ons gewest wel ligt het beste locaal, ook uit het oogpunt der acoustiek nitne- mend geschikt. Door twee stoomboot-directien is reeds vrije overtogt voor de medewerkenden toegezegden van anderen wordt die toezegging, op grond van de meermalen betooude welwil lendheid om bij deze en andere provinciale feesten behulpzaam te zijn, nog verwacht. Omtrent de kinderziekte berigt men ons, dat die zonder be paald hevig karakter nog steeds blijft heerschen, en dat het getal lijders in de eene gemeente afneemt maar in anderen vermeerdert. Men schrijft zulks veel daaraan toe, dat door te weinig inacht neming de besmetting gedurig verder wordt overgebragt. Z. M. de koning van Italië heeft den heer J. J. L. ten Kate, predikant te Amsterdambenoemd tot ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus. Een der heilzame gevolgen van de afschaffing der rijksbelasting op de brandstoffenzoo schrijft men uit Groningenkati men bij de armere klassen alhier reeds opmerken in het zich aan schaffen van meer en geschikter brandstoffen, o. a. van de coke uit de stedelijke gasfabriek, die thans a 25 cents het mud afgeleverd wordt. Hierbij moet worden opgemerkt, dat in geene gemeente van deze provincie andere verbruiks-belastingen geheven worden, dan op het gedistilleevd en den wijn en kunstwijn. De éénige uitzondering daarop is eene gemeentelijke belastiug op het geslagt te Winschoten, die aldaar omstreeks 1000 jaarlijks opbrengt. Uit Boskoop schrijft mendat de Deensch-Duitsche oorlog zelfs daar zijn nadeeligen invloed doet gevoelen. Anders hadden jaarlijks belangrijke zendingen van boomen en planten naar De nemarken en Duilsebland plaats eu thans heeft de bezending niets te beduiden. Uit Bath schrijft men ons, dat in den vroegen morgen van heden de Telegraaf-boot, komende van Antwerpen, een schip met 75,000 kilos buskruid geladen in den grond heeft geloopen. Het schip lag omtrmt voor de stad Antwerpen en had volgens gerucht geen licht bij. De stoomboot heeft door de daardoor ontstane vertraging zijne vaart langs de wester Schelde moeten nemen. De stenden van Finland hebben de doodstraf afgeschaft. De geestelijkheid stemde met 22 tegen 7 stemmen voor het ontwerp, terwijl bet door den stand des adels slechts met eene meerderheid van 3 stemmen werd goedgekeurd. De stand der burgers ver klaarde zich met eenparige stemmen voor het ontwerp. Het wetgevend ligchaara in Frankrijk heeft in zijne zitting van den 4 Maart met eenparige stemmen goedgekeurd het voorstel om aan den heer Crespel Belisse, den stichter der beetwortelsuiker industrie in Frankrijk eene levenslange jaarwedde van 2000 francs toe te kennen. Men schrijft uit Genève van den lsten MaartHet hier ter stede aanwezige boofd-comité tot internationale hulpverschaf fing aan zieken en gekwetsten in tijden van oorlogheeft be sloten om bebalve verschillende materiele benoodighedeuook eenige vrijwillige infirmiers naar Sleeswijk-Holslein aftezenden. Het comité heeft de leiding er van opgedragen aan den te Ge nève verblijf hondenden gewezen nederlandscheu zee-officier den door zijne reizen naar Palestina en Syrië enz. beroemden heer C. fk'. van de l'elae, die zich daartoe vrijwillig heeft aangeboden. De heer van de Felde zal met zijn korps eerst naar Berlijn vertrekken, en zich aldaar in rapport stellen met den prins vo/t Benss, president van het pruissische hulp-comité. Te Berliju zuilen zich onder anderen ook nog een paar diakouessen bij deze men- schenvrienden aansluitenen zal men van benoodighedeu voor verpleging worden voorzien. Alsdan zal de heer van de Felde c. s. zich begeven naar het oorlogsterreinten eindezoowel in de hospitalen als in de particuliere woningen en op het slagveld, de officieren van gezondheid in het verzorgen der gekwetste Oosten rijkers, Pruissen en Denen, zonder onderscheid, ter zijde te staan De berigten omtrent de ongesteldheid van den Paus zijn overdreven geweest. Latere tijdingen zeggen, dat Z. II. wel bed legerig wasmaar dat zijne ongesteldheid van geenen ernstigen aard is. Te Rome hebben botsingen plaats gehad tusschen de Pausselijke en Franscbe troepen, die zich ondanks eene dagorder van den heer de Montebello hebben herhaald. De onder-koning van Egypte heeft aan den keizer van Frankrijk de regeling gevraagd van zekere kwestienwelke tus schen hem en de Suez-maatschappij bestonden, zoodat een nieuwe stap is gedaan om de groote zaak tot stand te brengen, waarbij alle staten belang hebben. Een gerucht zegt, dat de Zweedsche regering bevel gegeven heeft tot spoedige uitrusting en zamentrekking van troepen, ten gevolge van eene uitnoodiging door eene volksvergadering aan de regering gerigt om Denemarken te hulp te komen. Een Engelsch blad meent te weten, dal Oostenrijk en Pruis sen verzekerd hebbendat zij bereid zijn tot eene conferentie en wapenstilstand toetetreden indien Denemarken het eiland Alsen ontruimt, de genomen Duitsche schepen terug geeft, en zich verder van maatregelen van represaille onthoudt. De beide vereenigde mogendheden zouden dan op hunne beurt Jutland ontruimen. Den 20sten Febr. heeft eene beklimming plaats gehad van Haut de Cry in het kanton Wallisdie echter zeer ongelukkig is geëindigd. Het gezelschap, dat die gewaagde poging ondernam, bestond uit den ingenieur Gosset eu een franschman boissonet die als gids Johannes Bent/er hadden medegenomen, alsmede drie mannen uit Ardon, waaronder zich een gemsenjager bevond. Toen zij nog ongeveer 350 voet van den top waren verwijderd, week op eene met sneeuw overdekte spleet de door de zon week ge worden grond en allen storten in eene diepte van 2000 voet. De heer boissonet was oogeublikkelijk doodhij moet door de sneeuw gestikt of door de stukken rotsgrond verpletterd zijn. Benner, de aanvoerder van het kleine gezelschap, lag den anderen dag nog onder de sneeuw begraven. 25 man uit Avdou die zich vereenigd hadden om hem op te sporen, keerden onverrigter zake terug. Als door een wonder kwamen de heer Gosset en de drie mannen uit Ardon met eenige ligte kneuzingen vrij.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2