1864. N». 30. DONDERDAG 10 MAART. 35timeiifunösclje lengten. H. M. de koningin is Dingsdag avond naar Stuttgart ver trokken, nadat in den loop van dien dag mingunstige berigten ontvangen waren omtrent den gezondheids-toestand van II. M. vader, den koning van Wurtemberg. op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,55 fr. p. p. f 1,90 1-6 regels f*l,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiFn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Men zegt wel eens, dat de oppositie moeijelijk te voldoen is en dat men volkomen met haar sympathiseren moetom door haar geprezen te worden. Dat zou vooral van het oppositie orgaan gelden dat bij de minste afwijking van deszelfs ziens wijze, aanstonds een of ander lieflijk woord gereed heeft, om zijne tegenstanders te karakteriseren. Maar dagelijks wordt het meer zeker, dat men maar eeae kleine concessie te doen heeft, of slechts den schijn moet bezitten Van in den geest van het dagblad te zijn, om uitbundig geprezen te worden in hope dat men verder de partij zal dienen, 'lis nog maar kort geleden, dat de gansche natie werd afgeschilderd als doof, blind, slapende en slaafsch den keten dragende van het Thqrbeckianisme. En nu één district een anti ministerieel mail naar de kamer zendt, daartoe door geheel bijzon dere consideration gedreven en tengevolge van middelen, die voor den persoon en voor zijne partij even compromitterend zijn, nu heet liet aanstonds: het nationale geweten wordt met den dag wakkerder; de vrije geest van den Hollander begint bijna overal de boeijen der onderdanigheid ondragelijk te vinden; met veer kracht staat de voiksmeening op enz. Te regt vraagt men of dan ééne verkiezing, in een verwijderd district, zulk eene getuigenis aflegt van de gezindheid der geheele natie, en wat zulke schel klinkende woorden beteckenen, als ze geenen anderen grond heb ben, dan nn het geval is Het is alweder een nieuw bewijs dat de oppositie hare kracht in woorden zoekt, dat zij daarmede de oogen tracht te verblinden, en dat zij, wel verre van de zaken voortestellen zoo als ze zijndie liever afschildert zoo als zij wenscht, dat ze zouden wezen. In de zitting van de Tweede kamer van gisteren heeft het nieuw benoemde lid de heer van den Heuvel zitting genomen. Daarna is de beraadslaging aangevangen over het vvets-ontwerp tot regeling van het beheer en de verantwoording de rgeldmiddelen van Nederlandsch-Indie. De heer Heemskerk Az. heeft het eerst gesproken en eenigc bezwaren tegen de voordragt ontwikkeld. Ook de heer Nolthenius heeft daartegen gesproken en gezegd, dat zoo het ontwerp wet werd, het een gedenknaald zou 'worden van de kortzigtigheid der Nederlandsche staatslieden. De heer Storm van 's Gravezande heeft gemeend, dat de bezwaren tegen deze voor dragt niet onoverkomelijk zijn. De heer Wintgens heeft nog een3 op het gewigt der zaak gewezen en zich tegen de voordragt uit gelaten. De heer van Limburg Brouwer heeft, de bezwaren van den heer Heemskerk Az. wederlegd. De heer Gevers Dei/noot heeft gezegd zich met het ontwerp te kunnen vereenigenzoo ook de heeren Hirks en Zylker. De beraadslaging zou heden worden voortgezet. Bij besluit van 8 Maart heeft Z. M. goedgevonden, met ingang van 15 Maart 1864 te benoemen tot minister van buitenlandsche zaken den heer mr. E. J. J. B. Cremerthans lid der provin ciale staten van Groningen en met hetzelfde tijdstip eervol van de tijdelijke waarneming dier betrekking, onder dankbetuiging te ontslaan, den heer IV. J. C. ridder Huijssen van Kattendijke, Minister van Marine. Tot lid van de Eerste Kamer is in het kiesdistrikt Groningen in plaats van wijlen mr. J. kV. Quintusgekozen den heer mr. A. J. van Jloijennotaris te Onderdendam. In de vorige week overleed te Harderwijk, de heer de Meester, lid van de Tweede kamer der Staten-Geueraal en deze week de heer ran der Oudermeulenlid van de Eerste kamer voor Noord-IIolland. Er zullen dus eerstdaags weder twee nieuwe keuzen moeten gedaan worden. Voor de eerste keus is de dag reeds door den minister van binnenlandsche zaken bepaald. H. M. is gisteren avond omstreeks vijf ure in Stuttgart aange komen. De koning van Wurtemberg verkeert in zwakken toestand. Van verschillende zijden uit deze omstreken ontvingen wij berigten aangaande den stand der veldgewassen. Zij komen voornamelijk hierop neder, dat deze over het algemeen veel van het ongestadige en gure weder hebben geleden; voornamelijk de uitgezaaide vreemde tarwe wordt verloren beschouwd even als hier en daar het koolzaadspoedig zal een begin worden gemaakt om deze door latere gewassen tc vervangen. Voor de Zeeuwsehe tarwe en overige gewassen bestaat nog geene vrees, terwijl elke gunstige weersverandering van zoodanigen invloed kan zijn, dat de landman zijne hoop kan vervuld zien. Op verschillende plaat sen heeft meu met het aardappelen poten een begin gemaakt het schijnt dat velen in putten en kelders zich dezen winter minder goed hebben gehouden; wel is niet meer dan vroeger in meerdere rottug, van de zoogenaamde ziekte bespeurd, maar velen zijn onsmakelijk en sterk riekend. Het verslag omtrent den aanleg van spoorwegen gisteren in de Staats-Courant opgenomenzegt omfrent de sektie Woens- drechtGoes„dat de gemagtigdeu tot de onteigening van gronden de heeren J. A. A. Transsen van de Puite, mr. J. L. H. Liebert en F. Ferdinandusse een aanvang met hunne werk zaamheden hebben gemaakt. Omtrent de sektie GoesVlissingen lezen wij: op de rigtin" van de lijnen Goe3Middelburg heeft het punt van overgang van het Sloe een overwegenden invloed. Men is er in geslaagd daarvoor een stroomvak te vinden, dat in een tijdsverloop van vier jarenzoo als uit vroeger verrigte peilingenvergeleken met de tegenwoordige blijkt, geene noemenswaardige veranderingen heeft ondergaan, en waar das de toestand aan het Sloe gerekend kan worden normaal te zijn. Terwijl nu tevens daarbij de rigting van den spoorweg die van den stroomdraad haaks snijdt, schijnt dat punt zich even goed voor eene brug als voor een dam te zullen leeneu. De rigting van den spoorweg tusschen Goes en Middelburg is uitgebakend. De waterpassingen en de opmetingen zijn onder handen. De rigting van den spoorweg- van Middelburg naar Vlissingen is afhankelijk van de wijze van overgang van het Sloe. Met betrekking tot het kanaal door Zuid-Beveland lezen wij in hetzelfde verslag Met den aankoop der gronden voor het maken van los- en laad plaatsen bij de bruggen over het kanaal is een aanvang gemaakt. Na October heeft geene noemenswaardige werking in de suatie- sluis voor de Breede Watering of in den nieuwen dijk meer plaats gehad en de sluiswachterswoning is voltooid. De aannemer van het gedeeltelijk graven van het kanaal heeft dat werk over 1650 ellen voltooid. Van de 2010 ellen die te baggeren zijn werd ruim de helft op de bepaalde diepte gebragt. Voor de schutsluis te Ilansweevt zijn 1650 palen geheid, voor den westelijken bazaltmuur zijn 254 palen geslagen. Voor den verderen bouw is nagenoeg al het fumleringhout, benevens eene groote hoeveelheid metselsteen, bazalt en kalk aangevoerd. De haveudamraen te Hansweert werden besteedmaar het is wenschelijk voorgekomen het werk eerst met het voorjaar aan- tevangen. Aan de schutsluis te Wemeldinge is met de beheijing een aanvang gemaakt. In dat sluishoofd zijn 546 en voor den westelijken bazaltmuur 230 palen geslagen. De omkuiping is

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1