JSuitetifttiiï). ijcmengöe teigten. Naar meu verneemt .is de heer Lancelot met «ene Engelsche maatschappij in onderhandeling over den overdragt van de con- oessie voor den aanleg en exploitatie van den spoorweg Neuzen —St. Niqolqas. Engelsche ingenieurs zijn werkzaam aan de op neming. Het bestuur van de akademie van beeldende kunsten te Bot terdam, heeft aan de leden medegedeeld, dat bij den brand van het gebouw, waarin de akademie gevestigd wasde kas en het archief zijn gered, dat slechts drie schilderijen van geene buiten gewone waaide verloren gegaan en slechts drie andere bescha digd zijn. De beelden en de kosibare collectie pleister modellen zijn met uitzondering van één stuk geheel weg. De assurantie geiden ad 20,000 waren echter voldoende om het verlorene terug te bekomen. Het bestuur zou eerstdaags in overleg treden met Burgemeester en "Wethouders om te overleggen wat men in het belang van het 700tal leerlingen zou kunnen doen. Het Ned. onderwijzers genootschap heeft zich tot den minister van binuenlandsche zaken gewend met het verzoek, dat het Z.Exc. moge behagen de noodige maatregelen te nemen waardoor het werken van kinderen in loondienst, gedurende den tijd voor hun schoolgaan bestemd, worde verhinderd of althans krachtig be teugeld. Het adres is door den minister in handen gesteld van de staats-commissie, belast met het onderzoek naar den toestand der hier te lande in fabrieken arbeidende kinderen. Het Pruissisoh-Oostenrijksche leger is uit Jutland terug getrokken. hi afwachting van de verdere militaire operatien laten de geallieerden de Deensche vestingwerken sloopen, 100 pioniers zijn te Sleeswijk aangekomen, die het Dannenwirke zijn begonnen te slechten, geholpen door 400 arbeiders. De Denen daarentegen blokkeren de havens der Oostkust van Holstein en Sleeswijk, met uitzondering van Neustadt. Den 22 heeft er door eene sterke Pruissische krijgsmagt eene verkenning plaats gehad langs de gansche verdedigingslijn waarbij op verschillende punten een gevecht is geleverd. Een regimentdat de voorposten aanviel heeft het dorp Dubbel genomen. Toen een ander regiment zich bij den aanval op de schansen voegdeslaagde men er in de oude stellingen weder intenemen. Uit Polen wordt geschreven, dat geheele scharen opstan delingen zich bij de overheid aanmelden, met verzoek van ver giffenis te erlangen en naar hunne woonstede teruggezonden te worden. De overheid vreest echter, dat hun berouw niet ernstig gemeend is of dat zij tegen de bedreigingen van de zendelingen der revolutionaire partij niet bestand zullen zijn. Er i3 daarom bepaald;, dat die vergiffenis komen vragen, hunne wapenen moéten neder leggen. De liefdezusterszoo wel protestantsche als katholieken leggen eenen prijzenswaardigen ijver aan den dag, om zich nan de verpleging van het leger in Sleeswijk te wijden. Een pastoor uit Kaizerswerth is met 10 diakonessen van lutbersche geloofsbelijdenis naar het oorlogstooneel vertrokken en uit Aken is de Abdis van het Franciskaner-klooster met 12 zusters over Berlijn derwaarts gegaan. Nadat herhaaldelijk geklaagd is over gebrek aan geneeskundige hulp en aan de noodige ver pleging is dit ten minste iets, om het lot der ongelukkige slagt.offers van vorstelijke willekeur eenigzins te verzachten. Vorsten, die zulk een oorlog ondernemen, raogten ten minste wel zorgen, dat hunne arme soldaten behoorlijk werden verzorgd, als zij in den strijd gekwetst worden. Uit Frankfort wordt gemelddat dezer dagen door de heeren Muller en Brater namens de midden staten, circulaires aan de Duitsche geestelijkheid zijn uitgevaardigd. Zij werden daarbij uitgeuoodigd hunne gemeenteleden over de feiten cn over hetgeen regt en onregt ie intelishten, tot stof voor hunne predikatie een tskst te kiezen zoo als deze: geeft den keizer wat der keizers en Gode wat Gods is, en dien toetepassen op de' gebeurtenissen van, den dag en voorts in hun gebed de her stelling van den goeden regtstopstand aftesmeken. Eerst van het oogenblik af, dat alle vredelievende middelen uitgeput zullen zijn, zal de bewering gegrond wezen, dat langs dien weg niets te verkrijgen is. Volgens een Dagblad uit Weenen, zou Engeland eene con ferentie hebben voorgesteld betreffende de Deensche aangelegen heden en wel op nieuwe grondslagen. Oostenrijk en Pruissen zouden tot dat voorstel zijn toegetreden. Naar de Duitsche opgave zouden de Pruissen een zegevierend gevechtgeleverd hebben, waarbij zij zeer weinig en de Denen zeer veel zouden verloren hebben Men kan'echter weinig staat maken op-berigten van hen, die vooraf verkondigd hebbeh. dat de vijand voor hen moest en zeker zou vlugten.: Niettegenstaande ook uit Engeland Ireeds (meermalen -deo stem om afschaffing van de doodstraf is opgegaanheeft men daar nog eens eene krachtige proeve willen nemen, of het volk niet aan die moorddadigeonmenschelijke en afzigtelijke straf oefening en dat wel in den meest afschuweljjken vorm zou kunnen gewennen. Men beeft tegelijk vijf meneche* opgehangen! Zeven matrozen waren beschuldigd hunnen kapitein vermoord te hebben, om zich van het schip meester te maken, en waren dien tengevolge ter dood veroordeeld. Alle pogingen om in die straf verandering te krijgen mislukten en in de vorige week was de dag voor de voltrekking van het vonnis bepaald. Op het laatste oogenblik schier beeft de koningin aan twee hunner nog gratie van de doodstraf verleend, als ware het om de maatschappelijke wandaad, het vermoorden van een vijftal inenschen, onder inacht neming van al de ceremouien der wet, sterker nog te doen uit komen. Zeker is het bedroevend, dat in onze eeuw, onder een volkdat beweert beschaafd te zijn, dergelijke zaken kunnen voorvallen, maar treuriger nog is de inhoud der berigten, om trent de belangstelling in die barbaarsche strafoefening getoond. De eigenaars van huizen in den omtrek van de plaats der strafoefening, hadden onbeschaamd in de dagbladen bekend ge maakt dat men bij hen vensters kon huren om het afzigtelijke schouwspel te zien. Tot S00 fres. werd besteed voor een klein venstertje, en men betaalde gaarne 25 fres. voor de vergunning om op een dak te klouteren en tegen een schoorsteen geleund te genieten van den aanblik van vijf stervenden. Treffend maar ook vernederend voor onze maatschappij is de waarheiddie hieruit wordt afgeleiddat de hoogere standen niet de laatsten zijn om zich met zulk een tooneel te kunnen vermaken. Zulke enorme sommen toch worden niet door de mindere klassen besteed. Waarlijk men mag in Engeland wel van edele lord en van gentle man spreken, waar de edelste maar ook de natuurlijkste aandoe ningen der menschheid zoo driest worden verloochend en bespot. Wij moeten er echter bijvoegen, dat ook uit andere standen eene verbazende menigte op de plaats der teregtstelling aanwezig was. Dat verschijnsel bevestigt ons in de overtuiging, dat men vruchteloos door die strafoefening afgrijzen zoekt te wekken eu dat men veel meer die omnensehelijken ouder de inenschen met beschaming tot zich zeiven zou doen inkeeren, wanneer men ze dat dierlijk genot onthield en ze gedurig tot de vraag bragt wat is er van deze en van die misdadiger geworden? Het ant woordt: hij zucht steeds in den kerker! zou dieper treffen, dan de aanblik van eene enkele stervensure te midden van eene menigte die te opgewonden is in dien stond om aan nadenken plaats te geven. Een Duitscher, te New-York wonende schrijft, dat de N.-Ame- rikanen wel uitbundig zijn in hun geestdrift wanneer het leger eene overwinning behaald heeftmaar dat zij niets doen voor de soldaten die bij die roemrijke veldslagen gewond en ver- - minkt zijn. Er is een tal van jongelingendie een arm of been verloren hebbenmaar die men geenerlei onderstand verleent en zelfs noch afwijst als zij een aalmoes vragen. De dapperheid der soldaten wordt bewonderd, maar aan de dapperen als zij voor de dienst ongeschikt geworden zijn, elke ondersteuning geweigerd. De gansche geestdrift, zegt die schrijver, van den New-Yorker koopman heeft slechts eenen commerciëlen grond, en het is hem geheel onverschillig of zijne landgenooten op krukken loopen, wanneer hij den Zuidelijken concurrent slechts onder den voet krijgen kan. De koning van Belgie is nog niet geslaagd in het vinden van een nieuw ministerie en de tegenwoordige ministers blijven bij hun voornemen om aftetreden, na de behandeliug van de nog aanhangige hoofdstukken der staatsbegrooting. De koning zou naar Engeland gereisd zijn om tegenwoordig te wezen bij den doop van het kind van den prins van Wallhmaar hij heeft aan koningin Victoria geschrevendat hij zich niet uit Belgie verwijderen kanbij de tegenwoordige gesteldheid van zaken in Europa. Mén meent echter, dat 'skonings terugblijven voor een groot deel veroorzaakt wordt door het voortduren van de ministeriele crisis. In de nabijheid van Apeldoorn schijnen niet anders dan dich terlijke dieven te zijn. Als een terugslag op het onlangs mede gedeelde versje van het achttal gaauwdieven, las' men later op eene andere woning: Als acht zamen stelen. Moéten zij deelen, 'k Steel liever alleen En deel met geen een. Eene, zoo men zegt Hollandsohe dame, ondervindt thans te Parijs eene bijzondere opmerkzaamheid, door haar bewonderingswaardig pianospel. Het groote en wonderlijke succes, dat zij geniet, heeft zij voornamelijk te danken aan de bijzonderheid, dat de natuur haar met zes vingers aan iedere hand begaafd heeft, waardoor zij in staat is uit te voeren, wat voor andereu onmogelijk is. De Japannezen zijn meesters in de kunst om papier tot allerlei' einden aan te wenden. Zij maken daarvan vele soorten van voor-*1' Werpen ais kokers, doozen enz. zelfs kleederen, zakdoeken,'ser vetten en tal van andere zaken. Zij gebruiken het eveneens in" hunne woningen, niet alleen voor doorschijnende gordijnen, maar dok voor wanden enz. zij maken door het opt'èrollèn' egh soort1'

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2